تولد و مرگ یک آتشفشان
۴۸۷۲۸۶
۰۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۸
۳۱۰۳
تولد، رشد و مرگ یک آتشفشان به ندرت دیده شده است. پاریکوتین چنین فرصتی فراهم کرد. پاریکوتین یک آتشفشان خاکستری در ایالت میچوآکان در مکزیک در نزدیکی روستایی به همین نام است.
برترین ها: تولد، رشد و مرگ یک آتشفشان به ندرت دیده شده است. پاریکوتین چنین فرصتی فراهم کرد. پاریکوتین یک آتشفشان خاکستری در ایالت میچوآکان در مکزیک در نزدیکی روستایی به همین نام است. این آتشفشان در 20 فوریه 1943 فوران کرد و تا سال 1952 ادامه داشت که روستاهای اطرافش را ویران و آن ها را زیر گدازه و خاکستر دفن کرد. کلیسای سان خوان تنها باقی مانده روستا است.

برخلاف بسیاری از آتشفشان ها، آتشفشان پاریکوتین تا آن روز شوم وجود نداشت. این موضوع، آتشفشان را منحصربفرد می کند زیرا یکی از معدود آتشفشان هایی است که تولدش توسط انسان مشاهده شده است. این آتشفشان در حدود 200 مایلی غرب مکزیکوسیتی در منطقه ای شامل حدود 1400 دهانه آتشفشانی قرار دارد. پاریکوتین جوان ترین آتشفشانی است که در نیمکره شمالی به وجود آمده است.
هفته ها قبل از فوران، مردم روستا لرزش و غرش زمین را حس می کردند. آن ها صدایی شنیدند و دودی را مشاهده کردند که بعدا گفته شد بوی تخم مرغ فاسد می داده است.
 
دیونیزیو پولیدو مطمئن نبود که آن چه می بیند، چیست اما به اندازه کافی او را ترساند که از صحنه فرار کند. آنچه کشاورز می دید درواقع تولد یک آتشفشان بود. روز بعد دیونیزیو همراه با چند روستایی دیگر سپیده دم به سایت سر زدند. آنچه آن ها می دیدند هم شگفت انگیز بود و هم ترسناک. سنگ و دود به آسمان پرتاب می شد درحالیکه مخروط پیش چشم آن ها در حال رشد بود. بعد از گذشت یک روز مخروط 50 متر ارتفاع گرفت و در عرض یک هفته به 100 متر رسید و گدازه روی آن به سوی زمین های اطراف جریان یافت. فوران قوی تر بود و ستون های دود چند کیلومتری در آسمان تشکیل شده بود. در سال اول، شدیدترین فوران آتشفشان رخ داد. دود غلیظ، خاکستر و گازهای گوگرد و گدازه، ماندن را برای ساکنان خطرناک کرده بود و آن ها مجبور به تخلیه شدند.
 
در آگوست سال 1994 روستاها با گدازه و خاکستر پوشانده شدند. به مدت 9 سال بعد فوران آتشفشان همچنان ادامه داشت اگرچه بسیار آرام بود. در سال 1952 فوران پایان یافت و به ارتفاع نهایی 424 متر رسید. اعتقاد بر این است که این آتشفشان دیگر هرگز فوران نخواهد کرد.
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
 
تولد و مرگ یک آتشفشان 
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج