تدریس زبان فارسی در 40 دانشگاه هند
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۴۹۳۸۲۲
۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۶
۳۵۰۰
استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی اسلامی دهلی‌نو با بیان اینکه ۴۰ دانشگاه هند، رشته زبان فارسی را تدریس می‌کنند، گفت: ما هندی‌ها به زبان فارسی نیاز داریم؛ چون بخشی از هویت تاریخی ما مربوط به این زبان است.
خبرگزاری ایسنا: استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی اسلامی دهلی‌نو با بیان اینکه ۴۰ دانشگاه هند، رشته زبان فارسی را تدریس می‌کنند، گفت: ما هندی‌ها به زبان فارسی نیاز داریم؛ چون بخشی از هویت تاریخی ما مربوط به این زبان است.
 
بر اساس خبر رسیده، مهدی باقرخان که از مهمانان دعوت شده به جشنواره بین‌المللی شعر فجر است، امروز ۱۷ اسفند در نشست هم‌اندیشی استادان زبان فارسی که در قطب علمی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، افزود: زبان فارسی متعلق به کل شبه قاره است و بیش از ۸۰۰ سال زبان رسمی و دیوانی کشور هند بوده است؛ به طوری که آثار زیادی از آن هنوز در زبان اردو و هندی دیده می‌شود.

او خروجی ادبیات فارسی به‌ویژه شعر فارسی را با مضامین عرفانی و سازنده برای جامعه، مفید دانست و خاطرنشان کرد: زبان فارسی اشتراکات زیادی با زبان هندی دارد. نه تنها در زبان اردو بلکه در سایر زبان‌های بومی هندوستان، کلمات مشترک فارسی دیده می‌شود. به همین دلیل، زبان فارسی برای ما خیلی بیگانه نیست.

این استاد دانشگاه که مدرس دوره‌های سه ماهه آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران در هند است، درباره وضعیت آموزش زبان فارسی در کشورش توضیح داد: در بیش از ۴۰ دانشگاه هند، زبان فارسی به عنوان گروه مستقل فعالیت می‌کند و در برخی ایالت‌ها زبان فارسی، رشته مستقلی در دبیرستان‌هاست. همچنین در تمام مدارس و مراکز آموزش‌های دینی در مسلک‌های اسلامی هند، بوستان و گلستان سعدی تدریس می‌شود.

باقرخان این شرایط را زمینه‌ای برای توجه بیشتر و تقویت همدلی‌ها در توسعه زبان فارسی دانست و گفت: این شرایط، ظرفیت رشد و توسعه بیشتر دارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی بنیاد فارسی هند که از حدود شش ماه پیش آغاز به فعالیت کرده، اظهار کرد: جوان‌هایی در هند هستند که از نظر سواد و آشنایی با زبان و فرهنگ فارسی، به‌روزند، اما نیاز به حمایت و توجه دارند. امیدوارم برای دانشجویانی که در مقاطع دکترای زبان و ادبیات فارسی در هند درس می‌خوانند، محافلی برگزار شود تا بیشتر با این زبان انس بگیرند. خود ما تلاش می‌کنیم که هر محفلی، جنبه آموزشی هم داشته باشد تا محصول آن یک فضای آزاد گفت‌وگو برای دانشجویان زبان فارسی باشد.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی اسلامی دهلی‌نو با بیان اینکه تاریخچه هندوستان به زبان فارسی پیوند خورده است، پیشنهاد داد که از طریق نهادها و نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هندوستان و برگزاری محافل تخصصی زبان فارسی، انگیزه‌ای برای به‌روز کردن متون درسی رشته زبان فارسی در دانشگاه‌های هند ایجاد شود؛ چرا که سرفصل‌های درسی این رشته در دانشگاه‌های هندوستان، قدیمی است.

به گفته دکتر باقرخان، دانشجویی که تا مقطع دکترا درس می‌خواند، زبان فارسی را کاربردی یاد نمی‌گیرد؛ به طوری که شاید نتواند یک سطر هم ترجمه کند.

وی ادامه داد: من به عنوان استاد زبان فارسی تلاش می‌کنم، اما از شما می‌خواهم که زمینه‌های آشنایی بیشتر دانشجویان هند را با ادبیات معاصر فراهم سازید که قطعا مثمر ثمر خواهد بود.

این استاد زبان فارسی در شبه قاره در پایان خواستار استفاده از ظرفیت تعاملی شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی برای توسعه و تقویت روابط میان فارسی زبان‌های کشورهای مختلف شد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر