خودروی شخصی هیتلر
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۴۹۵۸۲۳
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۲
۸۰۱۵
مرسدس شیطان، نماد نازی‌ها؛
اسم کامل خودروی شخصی هیتلر، خودروی گروسر 770 کِی مدل 150 (The Grosser 770 K Model 150) بود. آدولف هیتلر، پیشوای نازی‌ها، با همین خودرو در میادین نبرد، جنگ‌ها و رژه‌ها شرکت می‌کرد. بارها او را در تصاویر مختلف سوار بر این خودرو و در حال دادن سلام نازی دیده‌ایم.
وبسایت فرادید: لیموزین ضدگلوله‌ای که پیش از جنگ جهانی دوم توسط شرکت مرسدس بنز آلمان و به صورت دستی ساخته شد، اخیرا به موضوع یک کتاب تبدیل شده است: خودرویی با قدرت دلهره‌آور و زیباییِ اهریمنی، با 6 متر طول و 2.1 متر عرض و وزنی بیش از 5 تُن؛ آن خودرو متعلق به هیتلر و نامش نیز "خودروی شیطان" بود.
 
خودروی شخصی هیتلر

به گزارش دیلی میل، اسم کامل خودروی شخصی هیتلر، خودروی گروسر 770 کِی مدل 150 (The Grosser 770 K Model 150) بود. آدولف هیتلر، پیشوای نازی‌ها، با همین خودرو در میادین نبرد، جنگ‌ها و رژه‌ها شرکت می‌کرد. بارها او را در تصاویر مختلف سوار بر این خودرو و در حال دادن سلام نازی دیده‌ایم.

رابرت کلارا به تازگی کتابی را تحت عنوان "مرسدس شیطان: ماجراجویی‌های عجیب و آزاردهنده لیموزین هیتلر در آمریکا" تالیف کرده که قرار است سه شنبه هفته آینده به بازار عرضه شود. در این کتاب به بدل خودروی شخصی هیتلر پرداخته شده است – زیرا لیموزین اصلی دیکتاتور بزرگ سال‌ها در موزه‌ای در کانادا نگهداری می‌شد و هنوز کسی به هویت اصلی آن پی نبرده بود.

خودروی شخصی هیتلر
یادگاری متحرک فاشیسم، آژیر بسیار بلندی داشت ولی دوست داشتند یادگار آن دیکتاتور مخوف را از نزدیک ببینند


خودروی شخصی هیتلر
مرسدس شیطان نامی است که برای لیموزین شخصی هیتلر انتخاب شده است
 
خودروی شخصی هیتلر
آن خودروی پنج تنی به مدت چهار سال در اختیار جانوس بود. وی سرانجام تصمیم گرفت که در سال 1952 میلادی آن لیموزین را به جرج واترمن و کرکلند گیبسون بفروشد. جانوس از خودروی هیتلر در داخل یک نیمه تریلی به نام "خودروی زرهی شخصی هیتلر" نگهداری می‌کرد


مرسدس گروسر یا (مرسدس کبیر)، هیولایی زرهی و مجهز به پیستول نیمه‌خودکار لوگر بود. این خودرو در مدتی کوتاه تبدیل به نماد ثروت و قدرت حزب نازی شد. اکثر خودروهای لیموزین مرسدس بنز مدل 770 بر اثر بمباران از بین رفتند ولی تنها دو مورد از آن‌ها پس از جنگ و به شکلی مخفیانه راهی آمریکا شدند. حتی یکی از آن لیموزین‌ها به سراسر ایالات متحده سفر کرد و در چندین رژه و نمایشگاه از جمله در مرکز راکفلر حاضر شد. سفرهای آن لیموزین به تیتر یک بسیاری از رسانه‌های وقت بدل شد.

"یادگاری متحرک فاشیسم" با آن آژیر ترسناکش دل همه را می‌لرزاند ولی مردم می‌خواستند یادگار دیکتاتورترین دیکتاتور تمام تاریخ را از نزدیک ببینند. کلارا می‌نویسد: «افسانه‌های زیادی در مورد آن خودرو در حال شکل‌گیری بود؛ ترکیبی از حقیقت، اغراق و تخیل. اما مشکل اینجا است که این حقایق تاریخی پایه‌های محکمی ندارند. آن لیموزین 770 تا چند دهه به اشتباه به عنوان خودروی شخصی هیتلر شناخته می‌شد.»

ولی دومین مرسدسی که به ایالات متحده رفته بود و بسیاری بر این باور بودند که آن خودرو متعلق به یکی از افسران نازی است، در یک سوله بزرگ به حال خود رها و مدتی بعد نیز به کانادا فروخته شد. آن مرسدس در حقیقت لیموزین شخصی هیتلر بود. اما چهل سال طول کشید تا محققان از حقیقت باخبر شوند.

خودروی شخصی هیتلر
 
خودروی شخصی هیتلر
شنیده شده که برخی فکر می‌کردند روح هیتلر هنوز در آن خودرو وجود دارد

مالکان خودروی اشتباهی هیتلر به دروغ اخباری را منتشر می‌کردند ولی مردم نمی‌توانستند بپذیرند که در داستان مربوط به مرسدس بنز 770 کاملا مبالغه شده است. حتی گفته شده بود که برخی «زمزمه لیموزین هیتلر می‌شنوند و اینکه روح هیتلر هنوز در آن لیموزین قرار دارد.»

نخستین لیموزین زمانی وارد ایالات متحده شد که کریستوفر جانوس، مدیر عامل یک شرکت وارد و صادرات در شیکاگو، قرار شد خودرویی را با رقم 35000 دلار خریداری کند. آن‌ها سر رقم به توافق نرسیدند ولی فروشنده خودرو گفت که «این یک خودروی عادی نیست. خودروی هیتلر است.»

خودروی شخصی هیتلر
 
خودروی شخصی هیتلر
 
جانوس پس از شنیدن این موضوع گفت که مجدد تماس خواهد گرفت. کلارا نوشته است: «این خودرو به منفورترین مرد قرن بیستم تعلق دارد.» دوستان جانوس برای مشاوره به او گفتند: «آیا می‌خواهی با هیولای هیتلر سر و کار داشته باشی؟ مگر می‌خواهی تمام شهرتت را خراب کنی؟ چه کسی دلش می‌خواهد که برای دیدن خودروی هیتلر پول خرج کند؟ او بی‌فایده‌ترین مرد تمام تاریخ است. با آن 35000 دلار هزار کار دیگر می‌توانی انجام دهی.»

اما جانوس تصمیمش را گرفته بود. او فقط از نگاه تجاری به قضیه نگاه می‌کرد. به همین دلیل، خودروی هیتلر را خرید. جانوس برای اولین بار در نیویورک این خودرو را مشاهده کرد. در کتاب به نقل از جانوس آمده است: «آن خودرو با آن طول و عرض واقعا دست کمی از یک هیولا نداشت.»

وزن مرسدس بنزی که در سال 1941 میلادی تولید شده بود، برابر با وزن فیل آسیایی، یا دو هزار عدد آجر قرمز یا وزن ساعت بیگ بن لندن بود.

جانوس اصلا نمی‌دانست چگونه آن خودرو را راه بیندازد. او به پلاک و بنزین کافی برای مخزن 52 گالنی آن نیاز داشت. شرکت زومباک موتور تنها چند ساختمان با محل زندگی جانوس فاصله داشت. او به کمک یک بیوک قدیمی، خودروی هیتلر را بکسل کرد. تیتر روزنامه‌های لوس آنجلسی به سرعت تغییر کرد: «خودروی پیشین بزرگترین گانگستر تاریخ.»

لیموزین هیتلر به عنوان "مشهورترین خودروی دست دوم جهان" شناخته شد و برای مدت کوتاهی نیز در موزه علم و صنعت به نمایش درآمد. آن خودرو در سال 1949 میلادی نیز در طبقات پایین ساختمان راکفلر به نمایش درآمد.

خودروی شخصی هیتلر
جانوس

نزدیک به 10.000 نفر برای بازدید از نمایش 30 روزه به آنجا رفتند و هزینه 30 سنتی ورودیه آن را پرداخت کردند. جانوس تمام درآمد‌های حاصل از آن را به یک مدرسه آمریکایی در یونان اهدا کرد زیرا محوطه آن در جریان جنگ به اشغال نازی‌ها درآمده بود. جانوس فقط به فکر سودهای آینده بود و می‌خواست تصویر بهتری از خود نشان دهد.

او حتی به رسانه‌ها گفت که نه تنها آن مرسدس متعلق به هیتلر است، بلکه خودش شخصا آن را طراحی کرده است و هیتلر به همراه همسرش اِوا براون با آن بیرون می‌رفته است. جانوس داستانی جعلی ساخت که هیتلر آن خودرو را به کارل گوستاف، فرمانده نظامی و پدر فنلاند مدرن، هدیه داده بود. جانوس با تمام زیرک‌کاری‌ها سوار هیولای سترگ شد و در اسپرینگ فیلدِ ایلینوی با آن رانندگی کرد. او می‌گوید: «تجربه رانندگی با خودروی شخصی هیتلر غیر قابل توصیف است.»

روزانه حدود 50 نفر با جانوس تماس می‌گرفتند و یا برایش نامه می‌نوشتند. یکی از نیروهای نیروی دریایی آمریکا به او گفته بود که اسلحه لوگر هیتلر را به قیمت 500 دلار به او می‌فروشد؛ همچنین از باغ وحش لینکلن در ایلینوی با او تماس گرفتند و گفتند که یکی از تایرهای خودروی هیتلر را برای گوریل بزرگش می‌خواهد.

خودروی شخصی هیتلر

در این بین باید به دو پیشنهاد ازدواج نیز اشاره کرد. اچ آی فیلیپس، از روزنامه نگاران مشهور آن دوران، نیز نوشت که «داشتن هر چیزی از هیتلر مانند سم مهلک است.

جانوس چند سال بعد تخمین زد که آن لیموزین حدود یک میلیون دلار برای 150 موسسه خیریه جمع‌آوری کرد. اما بعد مشخص شد که هیتلر آن خودرو را به کارل مانرهایم، فرمانده فنلاندیِ مخالف نازی‌ها، اهدا کرده بود؛ این کار برای آن انجام شده بود که آلمانی‌ها مطمئن شوند که فنلاند همگام با آلمانی‌ها مقابل شوروی‌ها خواهند ایستاد.

در حقیقت تنها ارتباط هیتلر با آن خودرو، همراهی کردن آن از آلمان تا فنلاند بود.

فنلاند در زمان حمله آلمان نازی به شوروی در سال 1941 میلادی کمک فراوانی به پیشوا کرد و پیشوا نیز آن مرسدس بنز را به نشانه تشکر به فنلاندی‌ها اهدا کرده بود. در پایان جنگ جهانی دوم، مانرهایم رئیس جمهور فنلاند شد و خبری از آن لیموزین در مراسم ریاست جمهوری‌اش نبود. او هرگز دوست نداشت همراه خودروی اهدایی هیتلر دیده شود. از این رو، آن خودرو را در سوئد فروخت.

خودروی شخصی هیتلر
از آن خودرو تا دهه‌ها به عنوان خودروی شخصی هیتلر یاد می‌شد

خودروی شخصی هیتلر
لیموزین دیگری که با نام "اولد گورینگ" در همان حوالی وارد کانادا شد و در موزه جنگ کانادا جای خوش کرد – بعدها مشخص شد که این خودرو دقیقا همان خودروی هیتلر در دوران جنگ است


جانوس پس از چهار سال یعنی در سال 1952 میلادی تصمیم به فروش آن به جرج واترمن و کرکلند گیبسون گرفت. پس از آن نیز آن خوردو چندین بار دست به دست شد. در آن روزها، آن لیموزین گران‌ترین خودروی کارکرده روی زمین بود.

مرسدس شیطان نزدیک به 32 سال در آمریکا خوش درخشید گرچه به تدریج مشخص شد که آن خودرو، ارتباط بسیار کمی با هیتلر داشته است.

اما خودروی دیگر که در موزه جنگ کانادا بود به ناگهان توجه لودویگ کوشه، کتابداری که روی اشیای طبقه دوم موزه کار می‌کرد، را به خوب جلب کرد؛ گویی که فقط کوشه صدای آن هیولای خاموش را شنیده بود. کوشه در برمن آلمان متولد شده بود و در سال 1960 میلادی به کانادا رفته بود. سپس پس از اتمام تحصیلات در موزه ملی کانادا مشغول به کار شد. او از روی عکس‌های آرشیوهای آلمانی دریافت که آن لیموزین گورینگ دقیقا خودروی هیتلر است که حدود یک سال و هشت ماه زیر پای پیشوای نازی‌ها بود. اما آن موزه تا چهار سال هیچ توجهی به یافته بزرگ کوشه نکرد.

پس از آن اکتشاف بزرگ، نئو نازی‌ها در مقابل خودروی هیتلر جمع شدند و برخی از مقامات تصمیم گرفتند تا آن را بردارند اما مردم نظرشان این بود که خودرو در همان موزه باقی بماند. نویسنده کتاب در آخر می‌نویسد: «گرچه خودروی هیتلر هیچ سنخیتی با تاریخ کانادا ندارد، اما به جرات می‌توان گفت که مشهورترین اثر جنگی این کشور است.»
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:02 - 1396/05/01
هیتلر هرکی باشه شرف داره به امریکایی ها و اسراییلی ها
هیتلر در ذهن مردم بد جلوه داده شده چراکه این هفتاد سال بعد از جنگ حهانی دوم امریکا و اسراییل تموم تلاششونو برای کوبوندنش انجام دادند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تنورستان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
اورانوس_فوتر2
دکتر لاجوردی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی