آسیب شنوایی در حوادث چهارشنبه سوری
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۴۹۷۰۰۸
۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴
۲۷۲۱
یک شنوایی شناس، گفت: انفجار ترقه، باروت و نارنجک، محرک صوتی شدید در ناحیه شنوایی ایجاد می کند که ممکن است باعث پارگی پرده صماخ گوش شود.
خبرگزاری مهر: یک شنوایی شناس، گفت: انفجار ترقه، باروت و نارنجک، محرک صوتی شدید در ناحیه شنوایی ایجاد می کند که ممکن است باعث پارگی پرده صماخ گوش شود.
 
سید محمد آقامیری در ارتباط با مهمترین چالش و مشکل پیش روی حوزه شنوایی شناسی اظهارداشت: عدم شناخت کافی از این رشته و قرار نگرفتن در جایگاه خود در وزارت بهداشت از چالش های شنوایی شناسی است. و به همین دلیل بوده که معمولا در تصمیم گیری ها کمتر از اساتید فن در ادیولوژی مشاوره گرفته می شود.

رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی استان قم افزود: این عدم توجه و کم لطفی نسبت به جایگاه شنوایی شناسی باعث مشکلاتی در سطح جامعه می شود؛ به طور نمونه بخشنامه جدید بیمه سلامت،  متاسفانه باعث شده مشمولین تحت پوشش از خدمات جامعه شنوای شناسی به خوبی بهره نبرند.

رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی استان قم گفت: مشکل دیگر که موجب خدشه به جایگاه و خدمات ادیولوژی شده در مورد غربالگری شنوایی در همه رده های سنی است که به دلیل استفاده از افراد غیر ادیولوژیست و دخالت افراد غیر مسئول، خدمات به جامعه هدف غیر اکادمیک ارائه می شود.

آقامیری ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به افزایش فارغ التحصیلان شنوایی شناسی این روند اصلاح و شاهد انجام غربالگری توسط غیر مرتبط و غیر مسئول نباشیم.

وی اضافه کرد: به طور کلی حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کم شنوا و ناشنوا در استان قم وجود دارد که تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده و از خدمات آن بهره می برند، گرچه این بهره مندی از خدمات تقریبا چه در زمینه سمعک و چه غربالگری انحصاری بوده و  مطالبه شنوایی شناسی استان قم بسط این خدمات و توسعه خدمات گیری جامعه ناشنوایی از کل همکاران ما است.

این ادیولوژیست گفت: از علل بروز کم شنوایی و ناشنوایی علاوه بر بیماری های قبل تولد و حین تولد، حوادث و تصادفات است و ازدواج فامیلی نیز می تواند سبب بروز این مشکل شود. که با توجه به بافت سنتی در مناطقی از استان که نگاه ویژه ای به ازدواج های فامیلی دارند  این نوع از کم شنوایی از آمار قابل توجه برخوردار است.

رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی استان قم گفت: از مسئولان در وزارت بهداشت درخواست داریم که به مشکلات جامعه شنوایی شناسی توجه ویژه ای کنند و این رشته را در جایگاه واقعی خود قرار دهند همچنین در تصمیم گیری ها از تجربه و علم  اساتید فن در این حوزه بهره ببرند.

آقامیری عنوان کرد: ناهنجاری شنوایی در نوزادانی که نارس به دنیا می آیند، ممکن است اتفاق بیفتد. با توجه به اینکه ساختارهای مهم گوش در فاصله هفته های ۲۳ تا ۲۵ بارداری شکل می گیرد لذا جنین از هفته ۲۶ قدرت دریافت اطلاعات شنوایی را دارد لذا  وقتی نوزاد نارس را که از قدرت شنوایی برخوردار است در دستگاه NICU قرار می دهند امکان بستن گوش او وجود ندارد و کودک در یک محیط شلوغ از صداهای ناهنجار قرار گرفته و این اصوات می تواند بر شنوایی نوزاد اثرمنفی بگذارد.

وی با اشاره به اینکه با غربالگری به موقع توسط ادیولوژیست و تشخیص آسیب احتمالی به شنوایی اقدامات لازم توانبخشی برای نوزادان نارس می تواند به موقع انجام می شود، گفت: به طور کلی نقش شنوایی شناسان در ابتدا کسب و دریافت اطلاعات بروز شده در حیطه علمی خود و تسری دادن این اطلاعات در جهت آگاهی دادن به مردم در جامعه است.

رئیس انجمن علمی  شنوایی شناسی استان قم تصریح کرد: اقدامات لازم در جهت پیشگیری از کم شنوایی با انجام برنامه آموزشی در سطح جامعه صورت می گیرد و تشخیص به موقع با انجام غربالگری در سطوح مختلف جامعه هدف امکان پذیر است و در نهایت اقدامات توانبخشی شنوایی برای افراد نیازمند به این خدمات انجام خواهد گرفت.

آقامیری گفت: کم شنوایی و ناشنوایی غیر قابل برگشت، نتیجه قرار گرفتن در معرض صداهای محیط اطراف خصوصا صداهای انفجاری شبیه شلیک گلوله و ترقه ها است چراکه انفجار ترقه،  باروت و نارنجک محرک صوتی شدید در ناحیه شنوایی ایجاد می کند که ممکن است باعث پارگی پرده صماخ، در رفتگی زنجیره استخوانی گوش میانی و همچنین آسیب به سلولهای مویی شنوایی شده و موجب کم شنوایی و ناشنوایی شود.

رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی استان قم خاطر نشان کرد:  هر کدام از این موارد می تواند در روند زندگی و ادراک فرد آسیب دیده اختلال ایجاد کند. لذا از عموم مردم خصوصا کودکان و جوانان در خواست می شود در هفته پایانی سال با قرار نگرفتن در محیط های پر سر و صدا و یا استفاده از محافظ های شنوایی از سلامتی خود مراقبت کنند و این موهبت خدادادی را حفظ و شکرگزار نعمت سلامتی خود باشند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر