تئاتر شهر با 200 هزار تماشاگر رکورد زد
۴۹۷۵۸۹
۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۷
۶۵۲۴
تعداد آثار به صحنه رفته در مجموعه تئاتر شهر نسبت به سال ۹۴ با افزایش ۷/۲ برابری به ۷۵ اثر و ظرفیت پذیرش مخاطب در این مجموعه با ۳۹ و سه دهم درصد افزایش به ۲۰۰ هزار و ۸۵ نفر در سال ۹۵ رسیده است.
خبرآنلاین: تعداد آثار به صحنه رفته در مجموعه تئاتر شهر نسبت به سال ۹۴ با افزایش ۷/۲ برابری به ۷۵ اثر و ظرفیت پذیرش مخاطب در این مجموعه با ۳۹ و سه دهم درصد افزایش به ۲۰۰ هزار و ۸۵ نفر در سال ۹۵ رسیده است.
 
آمار  تعداد اجراها، ظرفیت پذیرش مخاطب، فعال‌ترین هنرمندان و پرفروش‌ترین آثار نمایشی به صحنه رفته در سال 95 این مجموعه  اعلام شد. این اطلاعات، شامل مقایسه آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب مجموعه تئاتر شهر در سال جاری با سال گذشته و آمار پرکارترین نمایشنامه‌نویس، بازیگر زن و مرد، طراح صحنه، طراح لباس، عکاس، طراح پوستر و بروشور و پرفروش‌ترین نمایش‌ها به تفکیک تالارها است.

مقایسه آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب مجموعه تئاتر شهر در سال جاری با سال گذشته

تعداد آثار به صحنه رفته مجموعه تئاتر شهر در سال 95 با افزایش 177 درصدی از 27 اثر در سال 94  به 75 اثر در سال 95 رسیده که این نشان از افزایش تنوع در آثار به صحنه رفته دارد. این  مهم در حالی محقق شده  که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال جاری ظرفیت مخاطب در مجموعه تئاتر شهر  با 39 و 3 دهم درصد افزایش از 143 هزار و 612 نفر در سال 94 به 200 هزار و 85  نفر در سال 95  رسیده است. یکی از دلایل این امر اضافه شدن تالار قشقایی پس از بازسازی به ظرفیت تالارهای مجموعه تئاتر شهر در سال 95 بوده است.

مجموعه تئاتر شهر علاوه بر اجراهای عموم خود میزبان جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلفی از جمله سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نماش‌های عروسکی، نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، سومین سوگواره خمسه و نمایشنامه‌خوانی محمود استادمحمد  بود که در قالب این برنامه‌ها  73 اجرای صحنه‌ای، 17 مراسم نمایشنامه‌خوانی و پنج رادیو تئاتر روی صحنه رفته است.

آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب تالار اصلی

تعداد آثار به صحنه رفته تالار اصلی در سال 95 با افزایش 33 درصدی از شش اثر در سال 94 به هشت اثر در سال 95 رسیده است. با توجه به افزایش تعداد اجراها ظرفیت مخاطب در این تالار با 14 درصد افزایش  از 98 هزار و 430 نفر در سال 94  به 112 هزار و 905  نفر در سال 95 رسیده است.

آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب تالار چهارسو

تعداد آثار به صحنه رفته تالار چهارسو در سال 95 با کاهش 10 درصدی از 10 اثر در سال 94  به 9 اثر در سال 95  رسیده که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال جاری ظرفیت مخاطب در این تالار با 11 و هفت دهم درصد افزایش از 32 هزار 208 نفر در سال 94  به 35 هزار و 990  نفر در سال  95 رسیده است.

آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب تالارسایه

تعداد آثار به صحنه رفته تالار سایه در سال 95 با افزایش 50 درصدی از هشت اثر نمایشی در سال 94  به 12 اثر در سال  95 رسیده که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال  جاری ظرفیت مخاطب در این تالار با 70 درصد افزایش از 12 هزار و 12 نفر در سال 94 به 20 هزار و 446  نفر در سال 95 رسیده است.

آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب تالار قشقایی

تعداد آثار به صحنه رفته تالار قشقایی در سال 95 در تالار قشقایی 34 اثر با ظرفیت مخاطب  33 هزار و 792  نفر در سال جاری به کار خود پایان می دهد. این در حالی است که این تالار در سال 94 مورد بازسازی قرار گرفته و اجرای عموم نداشته است.

آمار تعداد اجراها و ظرفیت مخاطب پلاتو اجرا

تعداد آثار به صحنه رفته پلاتو اجرا در سال 95 با افزایش 300 درصدی از سه اثر در سال 94  به 12 اثر در سال 95 رسیده که با توجه به افزایش تعداد اجراها در سال جاری ظرفیت مخاطب در این تالار با 310 درصد افزایش از 962 نفر در سال 94، به 3 هزار و 952  نفر در سال 95 رسیده است.

پرفروش‌ترین نمایش‌ها

پرفروش‌ترین نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای اصلی، چهارسو، سایه و پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر در سال 95 نیز به ترتیب زیر معرفی شده است.

در تالار 579 نفری  اصلی این مجموعه، نمایش « مجلس ضربت زدن» به نویسندگی بهرام بیضایی  و کارگردانی محمد رحمانیان که از 29 خرداد تا 23 تیر با قیمت بلیت 45 هزار تومان،  32 اجرا، 2 هزار و 6 بلیت مهمان، ارائه یک هزار و 73  بلیت تخفیف‌دار، فروش 8 هزار و 232 بلیت تمام بها، مجموع 20 هزار و 311 تماشاگر و فروشی معادل 670 میلیون و 210 هزار تومان روی صحنه رفت، به عنوان پرفروش‌ترین نمایش این تالار معرفی می‌شود.

نمایش «طپانچه خانم» به نویسندگی محمد امیر یاراحمدی و کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور که از 29 مهر تا 19 آذر در تالار چهارسو این بار با ظرفیت 122 تماشاگر روی صحنه رفت، با قیمت بلیت 25 هزار تومان، 51 اجرا، 629 بلیت، 353 بلیت نیم‌بها، فروش 4 هزار و 252 بلیت تمام بها، مجموع 7 هزار و 52 تماشاگر و فروشی معادل 140 میلیون و 47 هزار و 500 تومان به عنوان پرفروش‌ترین نمایش تالار چهارسو معرفی شده است.

در تالار سایه نمایش «روزهای بی‌باران» به نویسندگی و کارگردانی امین بهروزی  از 27 خرداد تا 29 تیر با ظرفیت صندلی 56 نفر روی صحنه رفت. این نمایش با مجموع 44 اجرا، قیمت بلیت 20 هزار تومان، 541 بلیت مهمان، فروش 138 بلیت نیم بها، فروش یک هزار و 756 بلیت تمام بها، مجموع 2 هزار و 814 تماشاگر و 42 میلیون و 185 هزار تومان عنوان پرفروش‌ترین نمایش این تالار را به خود اختصاص داده است.

در تالار 96 نفری قشقایی از میان 34 نمایش به صحنه رفته نمایش «شلتر» به کارگردانی  امین میری به عنوان پرفروش‌ترین نمایش معرفی می‌شود. این نمایش از روز 25 بهمن روی صحنه رفته که با احتساب قیمت بلیت 20 هزار تومان از مجموع 23 اجرا و فروش یک هزار و 534 بلیت تمام بها، 149 بلیت نیم بها و ارائه 439 بلیت مهمان، 13 بلیت تخفیف  و 2 هزار و  135 تماشاگر تا تاریخ 20 اسفند به فروشی معادل 32 میلیون و 378 هزار تومان دست یافته است.

نمایش «سپنج رنج شکنج» نوشته زنده‌یاد محمود استادمحمد و کارگردانی شهرام گیل آبادی هم از هشت شهریور تا دوم مهر با قیمت بلیت 15 هزار تومان و مجموع 21 اجرا در پلاتو اجرا با طراحی ظرفیت مورد نظر کارگردان (بدون صندلی)، فروش 802 بلیت تمام بها، 254 بلیت نیم بها، 77 بلیت تخفیف‌دار و  ارائه 300 بلیت مهمان روی صحنه رفت. این اثر نمایشی با توجه به ارقام اعلام شده، مجموع یک هزار و 433 تماشاگر و فروش 14 میلیون و 859 هزار تومان به عنوان پرفروش‌ترین نمایش پلاتو اجرا معرفی می‌شود.

پرکارترین نمایشنامه‌نویس

از مجموع 69 نمایشنامه‌نویس ایرانی و غیرایرانی که آثارشان در قالب اجراهای عمومی و جلسات نمایشنامه‌خوانی میزبان مخاطبان بوده‌اند، بهرام بیضایی نویسنده نمایش‌های «مجلس ضربت زدن» و «افرا»، نادر برهانی‌مرند با نگارش نمایشنامه‌های «خوشبختی‌های کوچک سوسک شدن» و «سردار»، سیروس همتی با نگارش نمایشنامه‌های «صبح بخیر» و «کلارینت »، سیدعلی موسویان با نگارش نمایشنامه‌های «ساعت بیست» و «پلاک هشت» از جمله هنرمندانی بودند که آثارشان بیش از دیگران در مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفته است. ضمن اینکه برتولت برشت نویسنده نمایشنامه‌های «ننه دلاور و فرزندانش» و «استثنا و قاعده» تنها نویسنده خارجی بود که دو اثر از او  در تئاتر شهر اجرا شد.

طبق آمار به دست آمده از آثار نمایشی تئاتر شهر بدون در نظر گرفتن  برنامه «خوانش مجموعه آثار محمود استادمحمد» در پلاتو اجرا، جلسه نمایشنامه‌خوانی «افرا» به کارگردانی هادی سروری در تالار مشاهیر تئاتر شهر، جلسات نمایشنامه‌خوانی آثار نویسندگان معاصر فرانسه به سرپرستی فرهاد شریفی در تالار مشاهیر تئاتر شهر از 75 نمایش به صحنه رفته 16 اثر نمایشی غیر ایرانی داشته و مابقی آثار با نوشته‌های نویسندگان ایرانی روی صحنه رفته‌اند. با احتساب این آمار، 79 درصد آثار به صحنه رفته متن ایرانی و 21 درصد آثار متن غیرایرانی داشته‌اند.

پرکارترین بازیگران

از مجموع  598  بازیگری  که طی سال جاری در  نمایش‌های اجرا شده تئاتر شهر حضور داشتند علیرضا مهران با بازی در نمایش‌های «حساب پرداخت نمیشه» به کارگردانی کاوه مهدوی در تالار سایه، «دور از دسترس اطفال نگهداری شود» به کارگردانی مهدی پاشایی در تالار سایه، «ساعت بیست» به کارگردانی سیدعلی موسویان در تالار قشقایی و «اولد سیبروک - اجراخوانی» به کارگردانی مرتضی برزگر زادگان در تالار قشقایی به عنوان پرکارترین بازیگر مرد نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر طی سال 95 معرفی شده است.

بر طبق آمار به دست آمده سروش طاهری  با بازی در نمایش‌های «ساعت‌ بیست» به کارگردانی سیدعلی موسویان در تالار قشقایی، «خانه پاکیزه» به کارگردانی مانلی حسین‌پور در تالار چهارسو، «هام» به کارگردانی عباس عبداله‌زاده در تالار سایه و پژمان یاوری با بازی در نمایش «سربسته از تهران» به کارگردانی مجتبی کریمی در تالار سایه، «پرواز عمود کبوتر...» به کارگردانی سیما شیبانی در تالار قشقایی، « قطعاتی از ساموئل بکت» به کارگردانی علی اکبر علیزاد در تالار قشقایی در فهرست پرکارترین بازیگران مرد آثار نمایشی تئاتر شهر قرار گرفته اند.

براساس این گزارش مانلی حسین‌پور بازیگر نمایش‌های «راه مهر راز سپهر» به کارگردانی شکرخدا گودرزی در تالار اصلی، «خانه پاکیزه» به کارگردانی مانلی حسین‌پور و سروش طاهری در تالار چهار سو، «هام» به کارگردانی عباس عبداله‌زاده در تالار سایه به عنوان پرکارترین بازیگر زن آثار نمایشی مجموعه تئاتر شهر طی سال 95 معرفی شده است.

پرکارترین طراح صحنه

از آثاری که سال 95 در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت نزدیک به 60 هنرمند  به عنوان طراح صحنه در فهرست گروه طراحی  آثار نمایشی قرار گرفتند که از این بین  بابک کچه‌چیان با طراحی صحنه سه نمایش «ننه دلاور و فرزندانش» به کارگردانی امیر دژاکام در تالار چهارسو، « آنات» به کارگردانی امیرحسین آسانی در تالارقشقایی و « تمام زخم‌های وحشتناک زمین» به کارگردانی علی منصوری در تالار قشقایی فعال‌ترین طراح صحنه مجموعه تئاتر شهر بوده است.

پرکارترین طراح  لباس

از مجموع  نمایش‌هایی که سال جاری در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت نزدیک به 60 هنرمند به عنوان طراح لباس در فهرست گروه طراحی  آثار نمایشی قرار گرفتند که از این بین  الهام شعبانی  با طراحی لباس سه نمایش « توهم» به کارگردانی فریبا شاهسون و خسرو بامداد در پلاتو اجرا، «خانه پاکیزه» به کارگردانی مانلی حسین‌پور و سروش طاهری در تالار چهارسو و «تئاتر سعدی تابستان 32» به کارگردانی حسین کیانی در تالار اصلی، هنرمند پرکار حوزه طراحی  لباس نمایش‌های مجموعه تئاتر شهر در سال 95 معرفی می‌شود.

پرکارترین طراح پوستر و بروشور

براساس نمایش‌هایی که سال جاری در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت نزدیک به 61 هنرمند به عنوان طراح پوستر و بروشور در فهرست گروه طراحی  آثار نمایشی قرار گرفتند که از این بین  کمال کچوییان  با طراحی پوستر و بروشور  نمایش‌های «اکتبر 1942 پاریس» به کارگردانی سیدمسعود موسوی در تالار سایه، «خوشبختی‌های کوچک سوسک شدن» به کارگردانی آزاده انصاری در تالار سایه، «طپانچه خانم» به کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور در تالار چهارسو و «(استند آپ کمدی آقای شهروند و صلح جهانی علیه تروریسم روانی» به کارگردانی امیر کربلایی‌زاده در تالار قشقایی هنرمند پرکار حوزه طراحی پوستر و بروشور نمایش‌های  مجموعه تئاتر شهر در سال 95 معرفی می‌شود.

پرکارترین عکاس

 از مجموع نمایش‌هایی که سال جاری در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت نزدیک به 76 هنرمند عکاس  در فهرست گروه اجرایی  آثار نمایشی قرار گرفتند که از این جمع  مهدی آشنا با عکاسی  هفت نمایش  «تئاتر سعدی، تابستان 32» به کارگردانی حسین کیانی در تالار اصلی، «پدران، مادران و فرزندان» به کارگردانی آرش عباسی در تالار قشقایی، «کلاغ» به کارگردانی سمانه زندی‌نژاد در تالار چهارسو، «طپانچه خانم» به کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور در تالار چهارسو، «گور به گور» به کارگردانی حمید مرادویسی در تالار قشقایی، «آخرین انار دنیا» به کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی در تالار سایه و «خانم» به کارگردانی آرش عباسی در تالار قشقایی به عنوان پرکارترین عکاس معرفی می‌شود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج