احتمال گرفتاری در دام اسکیمر‌ها
۵۰۶۴۷۱
۱۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
۴۹۵۳ 
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: دریافت اطلاعات بانکی از طریق اسکیمر یکی از روش‌های مجرمان برای دسترسی به اطلاعات بانکی شهروندان است.
باشگاه خبرنگاران جوان: سرهنگ نیک نفس رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا اظهار داشت: با توجه به اینکه امروزه شهروندان کمتر پول نقد همراه خود دارند و بیشتر از طریق کارت‌های بانکی خرید می‌کنند لازم در هنگام پرداخت بهای کالا‌ها و خدمات خریداری شده خود اقدام به کشیدن کارت و وارد کردن رمز عبور کنند و رمز و کارت خود را در اختیار فروشندگان قرار ندهند.

سرهنگ نیک نفس در توصیه به شهروندان گفت: در صورت کشیدن کارت در دستگاه‌های کارتخوان مراقب باشند دستگاه‌های کارتخوان سالم باشد و مواردی مثل چسب خوردن یا قطعات اضافی بر روی آن نباشد، چرا که در صورت چسب خوردگی یا قطعات اضافه امکان اسکیمر وجود دارد.

وی در توضیح اسکیمر افزود: مجرمان با نصب ابزاری پیشرفته در محل کشیده شدن کارت‌های بانکی در دستگاه کارتخوان، قادر است تمامی اطلاعات کارت بانکی را کپی کرده و اطلاعات کارت را بخواند؛ بنابراین احتمال اینکه دستگاه‌های کارتخوان در اختیار فروشگاه‌ها دارای سخت افزارهای اسکیمری باشد وجود دارد.

این مقام آگاه تاکید کرد: به هیچ عنوان کارت را در اختیار فروشندگان قرار ندهید و رمز بانکی خود را به آن‌ها نگویید بلکه خود شهروندان عملیات بانکی را انجام دهند.

وی در توصیه به هموطنان خواست تا دقت کنند در دام اسکیمر برخی فروشندگان گرفتار نشوند و ادامه داد: حتما در خرید‌ها دقت کنند که در کجا و کدام مغازه کارت کشیده اند، چرا که شاید شما برای یک خرید چند هزار تومانی به دام اسکمیر‌ها بیافتید و اینکه فقط در خریدهای گران دقت کنید کافی نیست.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا تاکید کرد: متاسفانه باید گفت: علت اصلی وقوع جرایم اینترنتی سهل انگاری کاربران است، اگر رمز عبور را خود مشتری در دستگاه وارد کند و عملیات پرداخت با دقت و بدون حضور دیگران انجام دهد هیچگاه مجرمان نمی‌توانند از چنین شگردهای استفاده کنند.

وی با بیان اینکه شهروندان در صورت گرفتاری در دام اسکمیر‌ها سریعا رمز بانکی خود را تغییر دهند، یادآور شد: تغییر رمز بانکی به صورت دوره‌ای و متناوب کمک زیادی می‌کنند تا افراد در دام اسکیمر‌ها نیافتند.

سرهنگ نیک نفس در پایان گفت: هموطنان عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش آموزش مراجعه کنند. همچنین در صورت مواجهه با موارد مشکوک و ثبت در بخش ثبت گزارش مردمی پلیس فتا را یاری کنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج