از احمدی‌ نژاد چه بپرسیم؟!
۵۰۶۹۴۱
۱۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۱
۶۱۰۸ 
روزنامه شرق در گزارشی نوشت: «می‌خواهی جاهایمان را عوض کنیم، من سؤال کنم، شما جواب بدهی؟» این پاسخ محمود احمدی‌نژاد در مهرماه ٩٠ در هفتمین سفر به نیویورک به پرسشی بود که «چارلی رز»، مجری «پی‌بی‌اس»، مطرح کرد.
روزنامه شرق در گزارشی نوشت: «می‌خواهی جاهایمان را عوض کنیم، من سؤال کنم، شما جواب بدهی؟» این پاسخ محمود احمدی‌نژاد در مهرماه ٩٠ در هفتمین سفر به نیویورک به پرسشی بود که «چارلی رز»، مجری «پی‌بی‌اس»، مطرح کرد.
 
مردی که عادت دارد سؤال را با سؤال جواب دهد، برای نخستین‌بار در چهار سال گذشته می‌خواهد با خبرنگاران ایرانی روبه‌رو شود؛ برای همین نمی‌توان همچنان امید و انتظار پاسخ‌گویی از او داشت.
 
احمدی‌نژاد که بعد از پایان دولتش می‌خواست با احداث دفتر رئیس دولت‌های نهم و دهم در پاستور بماند اما زورش نرسید؛ هنوز هم نامه‌هایش را با همین عنوان امضا می‌کند. سربرگ‌هایش این عنوان را دارد: «رئیس‌جمهور دوره نهم و دهم». نامه‌ای با این سربرگ و با امضای رئیس روابط‌عمومی دولت‌های نهم و دهم، روز گذشته در فضای مجازی منتشر شده که از خبرنگاران رسانه‌ها می‌خواست خود را برای نشستی خبری‌ با احمدی‌نژاد در روزهای آتی آماده کنند.
 
از حالا مشخص است رئیس سابق دولتی که در این سال‌ها حاضر نشده با هیچ خبرنگاری رودررو شود، نشست خبری‌اش نه به قصد پاسخ‌گویی به عملکرد همه آن هشت سال، بلکه دفاع انتخاباتی از بقایی است و حمله به دولت حسن روحانی. احمدی‌نژاد اگر می‌خواست این نشست خبری را همان چهار سال قبل برگزار کند، باید بابت عملکردش پاسخ می‌داد؛ پس هوشمندانه و عامدانه چهار سال سکوت کرد و به هر درخواستی «نه» گفت تا حالا که به خیال خودش آب‌ها از آسیاب افتاده و دیگر کسی به صرافت پرسش از آن سال‌ها نیست، به‌راحتی نوک پیکان نقد را به سمت دولت مستقر بگیرد. مرور کنش ماه‌های اخیر احمدی‌نژاد- سه بیانیه‌ای که علیه دولت صادر کرد و سخنرانی‌اش در خوزستان- نشان می‌دهد استراتژی او همان است که بود؛ «بهترین دفاع حمله است».
 
احمدی‌نژاد قطعا همان‌گونه با خبرنگاران روبه‌رو خواهد شد که پیش از این بوده است. با مروری بر سخنان ماه‌های اخیرش می‌شود از هم‌اکنون حدس زد احمدی‌نژاد چه خواهد گفت؛ حمله به دولت روحانی و احیانا وضعیت اقتصادی موجود، نقد یا حمله به برخی نهادهای ديگر، بدون اشاره مستقیم با چاشنی «بگم بگمی» دیگر. شاید هنوز هم فهرست بدهکاران بانکی در جیبش باشد. محمود احمدی‌نژاد سه ماه قبل اعلام کرده‌ بود از هیچ فرد و جریانی در انتخابات آتی حمایت نکرده و نمی‌کند؛ تاجایی‌که دامادش، مهدی خورشیدی، گفته بود همان زمان که به پدر همسرش اعلام کرده می‌خواهد وارد عرصه انتخابات شورای شهر شود، او هم آن بیانیه حمایت‌نکردن را صادر کرد.
 
آن‌طور که دامادش گفته است، احمدی‌نژاد به او گفته بود تمایل ندارد هیچ‌یک از منصوبانش وارد عرصه انتخابات شوند و از او انتظار حمایت داشته باشند؛ اما به فاصله کمتر از یک‌ماه در نقش حامی حمید بقایی معاون اجرائی سابق خود شش‌دانگ وارد عرصه عمومی و رسانه‌ای شد. مقام معظم رهبری او را که قصد جدی داشت تا به انتخابات ورود کند، از آمدن نهی کرد؛ اما احمدی‌نژاد بقایی را جلو انداخت. قطعا اگر مشایی یک‌بار رد صلاحیت نشده بود، او را کاندیدا می‌کرد. ابتدا مشایی به نیابت از احمدی‌نژاد در حمایت از بقایی وارد عرصه شد؛ بعد کم‌کم خودش هم وارد شد.
 
١٥ اسفند، سالروز درگذشت «هوگو چاوز»، توییترش را راه انداخت، فیلم ویدئویی از خودش منتشر کرد و چندین بیانیه داد. به بهانه روز درخت‌کاری، هر سه فیلمی از خود منتشر کردند تا همچنان نشان دهند پیوندشان مستحکم‌تر از گذشته برقرار است. واکنش محمدعلی رامین که زمانی به او بسیار نزدیک بود از همه جالب‌تر بود. او مشایی، بقایی و احمدی‌نژاد را با تعبیر «سه دلقک بهاری» توصیف کرده است. او در یادداشتی نوشته بود: «کسی که منصبی از مناصب بالای حکومت اسلامی را مدتی اشغال کرده باشد، همان‌طور که تا پایان عمر تحت حفاظت فیزیکی حکومت می‌ماند، باید خودش نیز مراقب رفتار و گفتارش باشد و نباید حیثیت سابق خودش را بازیچه هر نمایش ابلهانه و دلقک‌مآبانه‌ای قرار دهد». برخلاف اظهارنظر رامین، او در تعطیلات نوروزی هرجا که رفت بقایی را هم همراه خود برد تا ثابت کند اینکه مشایی گفته بود بقایی یعنی احمدی‌نژاد، کاملا درست است.
 
در مصاحبه‌های خارجی احمدی‌نژاد که تعداد آنها سه رقمی است، ده‌ها و شاید صدها بار ناظران شاهد بوده‌اند احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره موضوعات مختلف، جواب این سؤالات را با طرح سؤالات متقابل از این خبرنگاران می‌داد و نظر آنها را درباره سؤالات خود جویا می‌شد.
بسیاری از خبرنگاران خارجی که با این سؤالات احمدی‌نژاد مواجه شده‌اند، برابر سؤال او پاسخ داده‌اند که نظر آنها اهمیت چندانی ندارد؛ چراکه آنها تنها یک خبرنگار یا گزارشگر و مجری تلویزیونی هستند و این نظر رئیس دولت ایران است که دارای اهمیت و بار حقوقی و سیاسی است و از احمدی‌نژاد خواسته‌اند به‌جای جواب‌دادن به سؤالات آنها با سؤالات متقابل، پاسخ خود را درباره پرسش‌هایشان مطرح کند؛ اما با همه این بحث‌ها، باز هم احمدی‌نژاد در مصاحبه‌های خود به شگرد سؤال در برابر سؤال متوسل می‌شد.
شیوه احمدی‌نژاد درباره مسائل داخلی زمانی که رئیس دولت بود هم تقریبا همان بود؛ البته با چاشنی انکار یا بی‌اطلاعی یا انداختن تقصیر بر گردن نهادهای دیگر. احمدی‌نژاد نه فقط پاسخ خبرنگاران را نمی‌داد بلکه پاسخ مجلس را هم نمی‌داد. عزت‌الله یوسفیان‌ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس آن زمان، گفته بود: «احمدی‌نژاد معتقد است دولت صد درصد بی‌تقصیر است و همه گرانی‌ها را مجلس باعث شده و در همه گرانی و هر اتفاقی مجلس مقصر است».
 
آن زمان مجلسیان چند بار تلاش کردند احمدی‌نژاد را برای سؤال به مجلس بکشانند. او با اشاره به اقدام برخی نمایندگان برای طرح سؤال از رئیس دولت، گفته بود: «سؤال از رئیس‌جمهور را یک بار تجربه کردیم و نحوه پاسخ‌دادن را دیدیم؛ سؤال از احمدی‌نژاد راه به جایی نمی‌برد و تجربه نشان داد سؤال از رئیس‌جمهور نتیجه مطلوبی نخواهد داشت». سؤال از احمدی‌نژاد زیاد است، از ماجرای اختلاس‌های چند‌هزار‌میلیاردی، ماجرای بابک زنجانی، انحلال سازمان برنامه و بودجه، مسکن مهر، سهام عدالت، نتیجه وام‌های طرح‌های زودبازده، انحلال خانه سینما، پرونده بازش در دادگاه، ١١ شاکی او و...، مهم نیست او چه پاسخی خواهد داد؛ مهم این است که پاسخ‌هایش حتی نزدیکانش را هم قانع نمی‌کند. مهدی خورشیدی، داماد او، در گفت‌وگویی که آخرین روزهای اسفند گذشته با «شرق» داشت گفته بود سرنوشت درآمد چندصد‌میلیاردی نفت در دولت گذشته هم برای او مبهم است. او گفته بود: «ایشان پاسخ‌های خودشان را دارند؛ اما از نگاه من قانع‌کننده نیست...».
برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1396/01/15
هنوز بقایی تایید صلاحیت نشده به حول ولا افتاده اید اگر رییس جمهور بشود حتما سکته ناقص خواهید کرد کامل نه باید بمانید زره زره آب بشید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
من سکته نکردم.در ضمن هر کی رئیس جمهور بشه،چی به من و تو میرسه؟من نمیدانم این طرفدارها چی بهشون میرسه،که اینهمه میزنند تو سرشان
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1396/01/15
روزنامه نگار عزیز شرق، شما هم بهتره خودت بری و سوالاتتو از خود احمدی نژاد بپرسی.
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1396/01/15
خوب معلومه بگه این پول رو چیکار کرده که داره راست راست می گرده کسی هم ازش سوالی نمی کنه
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1396/01/15
درود بر احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1396/01/15
فقط یک سوال کلیدی بپرسید ،پولها کو؟اونارو چکار کردی؟12000میلیارد،20000میلیارد،10000میلیاردها کجاست،مثل خودش باید روی یک سوال کلید کرد.
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1396/01/15
خوب انمدی نژاد مسکن برای مردم ساخت سود سهم عدالت داد اگر مجلس جلوش نمیگرفت الان سهم عدالت عین یارانه پرداخت میشد عزاران کیومتر جاده و.و......‌‌‌‌‌ ولی اگر از روحانی بپرسید چیکار کرده چه میگوید یک قعطنامه....‌‌‌‌.....ای که مملکت دراینده ضررش خواهد دید
پاسخ ها
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
دوست عزيز در 8 سال رياست جمهوري ايشان جيبوتي هم به اندازه ايران ساخت و ساز كرد و جاده ساخت و بندر ساخت و فرودگاه ساخت و.... منظورم اينست دنيا در حال حركت به جلوست ، اگر پيشرفتي حاصل ميشود حاصل پيشرفت كل دنياست نه شخص احمدي نژاد يا روحاني . اگر پول مسكن مهر سهام عدالت يا جاده را به من هم ميدادند ميتوانستم همه اين كارها رو بكنم .
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1396/01/15
سلام
نه اینکه دولت فعلی با کار وتلاش و فعالیت و نه با تخریب دولت قبلی برای خودش جایگاه و رتبه ای فراهم کرده ؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1396/01/15
آدم نان شب نداشته باشه اما عزت داشته باشه.استقلال دراعلام نظرداشته باشه،شجاعت دربیان مواضع انقلابی داشته باشه،درایت دربیان داشته باشه،جسارت درورود به سازمانهای بین المللی ودعابرای سلامتی وظهورامام زمان داشته باشه و...........
خداوکیلی،به وجدانتون رجوع کنید،،،دکترمحموداحمدی نژاد ودکترحسن روحانی،،،،کدومشون بیشتراین فضائل وخصائص را دارند؟؟
کدومشون عزت ایرانی رابیشترحفظ کردند؟؟
کدومشون باافتخاروسربلندی وبدون ترس وواهمه اورانیم 20درصدغنی کردند وآمریکا ودیگران هیچ غلطی نتونستندبکنند؟
کدومشون درمقابل گردن کلفتی یک عده مفتخور وغارتگربیت المال ایستادند؟
کدومشون صراحتا گفتند قطارهسته ای ایران،ترمزنداره؟
کدومشون باساده زیستی،ساده پوشی،ساده خوری و....مأنوستربودند؟
کدومشون سفره ی مردم مستضعف را پرترکردند؟
کمی انصاف،وجدان،بصیرت وانسانیت داشته باشیم،حق راازناحق،شایسته راازناشایست،کارآمدراازناکارآمد،مدیر راازمبتدی و....تشخیص خواهیم داد.
پاسخ ها
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
حسن خان ، با اورانيوم 20 درصد و فحش دادن اين و اون دعا براي اما زمان در جمع كفار و غير شيعيان چه مشكلي از مسلمين حل شده ؟؟؟؟ مگر با اين كارها قطار جهان غير ايران متوقف شد ؟؟؟ مگر ساده زيستي و ساده انگاري احمدي نژاد جلوي فساد و اختلاس و ارتشاء اطرافيشانش رو گرفت ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
20:54 - 1396/01/15
احمدی‌نژاد اگر اهل پاسخ دادن بود وقانونمدار بعد از احضاریه به دادگاه می رفت و انجا از خود وعملکرد ‌دوستانش دفاع می کرد بلا تشبیه همان کاری که عبدالله نوری واکبر گنجی انجام دادند و بهترین عکس العمل که اهالی رسانه می توانند نسبت به مصاحبه مطبوعاتی او انجام بدهند رفتن وعدم سوال از اوست( اعتراض به بی توجهی به اهالی رسانه بارزترین نمونه معطلی دوبار اهالی رسانه جهت دادگاهی احمدی‌نژاد
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1396/01/16
4 سال در مورد احمدی نژاد نوشتند و مردم خواندند. ولی حقیقت این است که دشمنان احمدی نژاد از او کوچکتر هستند که او حاضر نیست حتی به آنها جواب بدهد. امیدوارم هرجا که هست خدا نگهدارش باشد.
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1396/01/16
چیزی که مشخصه اینه که احمدی نژاد عاشق قدرته و از اینکه چند سال دور بوده از قدرت و از کانون توجه قرار گرفته شدن و میخواد هر طور که شده دوباره برگرده به اون روزا که حتی تو خوابم نمیدید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج