افغانستان به پاکستان هشدار داد
۵۰۸۰۶۵
۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
۳۴۰۶ 
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان آنچه را که «اقدامات یکجانبه دولت پاکستان بر خط مرزی دیورند» عنوان کرد ، محکوم و هشدار داد که «با ادامه این تخطی ها دولت به مردم این کشور مراجعه کرده و نیروهای افغان این خواست را تامین خواهند کرد.»
خبرگزاری ایرنا: سخنگوی وزارت خارجه افغانستان آنچه را که «اقدامات یکجانبه دولت پاکستان بر خط مرزی دیورند» عنوان کرد ، محکوم و هشدار داد که «با ادامه این تخطی ها دولت به مردم این کشور مراجعه کرده و نیروهای افغان این خواست را تامین خواهند کرد.»
 
«شکیب مستغنی» روز چهارشنبه در نشستی مطبوعاتی در واکنش به اقدمات مرزی از طرف پاکستان گفت: « اقدام افغانستان از مجاری دیپلماتیک به معنی ضعف ما نخواهد بود».
 
مستغنی تصریح کرد: ایجاد دیوار بر خط دیورند از طرف پاکستان برای جلوگیری از عبور و مرور تروریست ها بهانه ای بیش نیست و تاکید کرد اکر پاکستان می خواهد با تروریست ها مبارزه کند باید لانه های امن تروریسم را در خاک خود از بین برده و از حمایت مالی تروریسم دست بردارد.
 
وی گفت: ابراز نظر در باره خط مرزی دیورند از صلاحیت هیچ دولتی در افغانستان نخواهد بود و تنها مردمان دو طرف مرز می توانند در این باره تصمیم بگیرند.
 
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که پاکستان تاکنون به تعهدات خود در قبال این کشور عمل نکرده است و با ادامه این وضعیت ما دفاع از حاکمیت ملی خود را فراموش نکرده و با استفاده از نیروهای خود پاسخ خواهیم داد.
 
مستغنی تصریح کرد: از آنجایی که افغانستان این اقدام پاکستان را نقض منشور سازمان ملل می داند از پاکستان به سازمان ملل شکایت کرده است و آنرا از مجاری دیپلماتیک دنبال خواهد کرد.
 
سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنین ادعای یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان را که گفته بود «حنیف اتمر» مشاور امنیتی ملی افغانستان در نشست سه جانبه لندن به پاکستان اجازه داده تاسیسات مرزی بر خط دیورند بسازند، را رد کرد و گفت: در این نشست هیچ گفت و گویی در این باره صورت نگرفته است.
 
حدود 10 روز پیش منابع خبری افغانستان به نقل از رسانه های پاکستان اعلام کردند که فرمانده ارتش پاکستان به مناطق مرزی با افغانستان رفته و دستور ایجاد سیم خاردار و دیوار بر خط دیورند را صادر کرده است.
 
این فرمانده پاکستانی گفته است ، در مناطقی که بیشتر احساس خطر می کنیم ساخت دیوار اولویت داده می شود.
 
بحث بر سر ایجاد دیوار بر خط مرزی دیورند در مجلس نمایندگان افغانستان نیز تنش های زیادی را ایجاد کرده است، سه روز پیش «عبدالطیف پدرام» نماینده مجلس و رهبر حزب «کنگره» ملی در همایشی ، خط دیورند را مرز رسمی دو کشور دانسته و از افغانستان و پاکستان خواست که بر تمامیت ارضی دو کشور احترام بگذارند.
 
اما شماری نمایندگان پشتون تبار افغانستان که از استان های جنوبی هستند این ادعای «پدرام» را خیانت ملی دانسته و وی را جاسوس بیگانه خطاب کردند و شماری نیز وی را تهدید به قتل کردند.
 
خط دیورند در سال 1893 میلادی، با امضای قراردادی میان «سرمارتیمردیورند» وزیر خارجه وقت انگلیس و «امیر عبدالرحمان خان» پادشاه وقت افغانستان، به عنوان مرز میان افغانستان و هند تحت استعمار انگلیس شناخته شد.
 
پس از تشکیل دولت پاکستان در سال 1947 میلادی خط دیورند به عنوان معضل اصلی بین دو کشور باقی ماند و افغانستان می گوید که زمان این قرارداد 100 ساله به پایان رسیده، اما پاکستان بر این باور است که قرارداد دیورند با هند امضاء شده و اسلام آباد، آن را فاقد اعتبار می داند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:06 - 1396/01/16
هر چی من بگم باید همون بشه . جاسوس هم خودتی پشتو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج