رکود بهاری بازار خودرو
۵۰۸۳۵۷
۱۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۲
۳۳۸۷ 
بازار خودرو ایران در حالی پس از تعطیلات نوروزی، آغاز به کار کرده است که نمایشگاهداران خودرو پایتخت با توجه به افت شدید تقاضا بعد از تعطیلات عید پیش‌بینی‌ می‌کنند که این بازار تا سه ماه آینده نیز در خواب بهاری به سر خواهد برد.
روزنامه دنیای اقتصاد: بازار خودرو ایران در حالی پس از تعطیلات نوروزی، آغاز به کار کرده است که نمایشگاهداران خودرو پایتخت با توجه به افت شدید تقاضا بعد از تعطیلات عید پیش‌بینی‌ می‌کنند که این بازار تا سه ماه آینده نیز در خواب بهاری به سر خواهد برد.
 
در شرایطی فعالان بازار خبر می‌دهند که تقاضای خرید هم‌اکنون متوقف مانده که رکود بعد از آغاز هر سال جدید موضوع غریبی نیست و به‌ نوعی روال هر ساله بازار در فروردین و حتی اردیبهشت‌ماه است. در این بین اما آنگونه که گفته می‌شود، به‌دلیل در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و ماه مبارک رمضان پیش‌بینی می‌شود که این رکود تا پایان فصل بهار و اوایل تابستان ادامه داشته باشد.

بر این اساس دست‌اندرکاران بازار خودرو با مقایسه تقاضای خرید خودرو در سال 95 نسبت به سه سال گذشته تاکید دارند که به‌رغم بی‌رمقی بازار عید سه سال گذشته، اما این بی‌رونقی در بازار شب عید امسال کمتر خود را نشان داد. با وجود این فعالان بازار از ابتدا تا اواخر پاییز سال گذشته همچنان از حاکمیت رکود در بازار گلایه داشتند. این موضوع در حالی بود که خودروسازان به‌واسطه روش‌های فروش متنوعی که ارائه کردند توانستند تقاضای خوبی را برای محصولات خود فراهم کنند. اما یک کارشناس بازار در گفت‌وگو با خبرنگار ما در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت بازار سال جدید عنوان می‌کند که سال 96 اگر چه سال ورود خودروهای جدید به کشور است با این حال با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و همچنین انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌توان توقع بازاری پر جنب و جوش را داشت.
 
به خصوص اینکه خودروسازان با در نظر گرفتن روش‌های فروش اعتباری سعی می‌کنند به نوعی تقاضای خرید را در سال جاری جذب کنند. به‌ این ترتیب در شرایطی فعالان بازار تاکید دارند که بازار طی هفته‌ها و ماه‌های آینده همچنان در رکود به سر خواهد برد که قیمت خودروهای داخلی و وارداتی از ابتدای روز کاری سال جدید نسبت به روزهای پایانی 95 تغییری نکرده و ثبات خود را حفظ کرده است. با وجود این بسیاری از فعالان بازار در انتظار افزایش قیمت خودروها به‌دلیل اعمال هزینه‌هایی همچون بیمه هستند که این موضوع نیز روالی هرساله در فروردین‌ماه به حساب می‌آید.

بازار خودروهای داخلی

اما به بازار برویم و ببینیم در آغازین روزهای سال جدید، حال و هوای قیمت‌ها به چه شکل است. آن‌طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، قیمت خودروها از ابتدای سال جاری هیچ‌گونه تغییری به خود ندیده است. به گفته نمایشگاهداران خودروی پایتخت پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر نسبت به هفته آخر سال گذشته حکایت می‌کند. پژو 206 صندوق‌دار نیز با 38 میلیون و 500 هزار تومان ثبات قیمتی خود را در بازار حفظ کرده است. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد قیمت این محصول طی هفته‌جاری ثابت بوده است. بر این اساس در حال حاضر برای خرید پژو 405 باید 30 میلیون و 300 هزار تومان هزینه کرد. اما دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته دچار نوسان قیمت نشد، به نحوی که این خودرو هم‌اکنون 31‌میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد.
 
نمایشگاهداران خودروی پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم‌تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش، هم‌اکنون 33 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رسد. از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با 45 میلیون و 300 هزار تومان دارد و این یعنی دنا روزهایی با ثبات را طی هفته جاری پشت سر گذاشته است. همچنین پژو پارس در مدل فول نیز بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته نیز 37 میلیون تومان به فروش رفت. اما سری هم به خودروهای سایپا و پارس خودرو بزنیم و ببینیم اوضاع قیمت آنها در روزهای نخست سال به چه شکل است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پراید مدل 111، 21 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده ثبات این خودرو در هفته‌جاری است. همچنین مدل 131 پراید با قیمتی معادل 21 میلیون و 100 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع حکایت از عدم تغییر قیمت این خودرو دارد. از سوی دیگر اما پراید مدل 132 نیز در حال حاضر قیمتی برابر با 21 میلیون و 300 هزار تومان دارد. فعالان بازار اما از ثبات قیمت تیبا در بازار نیز خبر می‌دهند.
 
به گفته آنها، این محصول در حال حاضر با قیمتی برابر با 25 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اما سراتوهای مونتاژی سایپا نیز تغییر خاصی در هفته‌جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات که به‌صورت اتومات و دستی عرضه می‌شد از سال جدید با اضافه شدن 8 آپشن به بازار عرضه می‌شود. قیمت این خودرو آپشنال هم‌اکنون در بازار برابر با 99 میلیون تومان است. در بین دیگر خودروهای بازار طی هفته‌جاری اما تندر-90‌ها تغییرات قیمتی داشته‌اند. بنا به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-90 مدل E2 قیمتی برابر با 41 میلیون و 700 هزار تومان دارد که این موضوع از ثبات قیمت این خودرو حکایت می‌کند. با وجود این پارس‌تندر در سال جدید افزایش 300 هزار تومانی را به خود دیده است؛ به‌طوری‌که این خودرو هم‌اکنون در بازار با قیمت 42 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد.
 
در این بین تندر اتومات با افزایش 200 هزار تومانی روبه رو شده است؛ براین اساس این خودرو در حال حاضر با قیمت 51 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. از سوی دیگر اما ساندرو نیز که عضو هاچ‌بک خانواده تندر-90 به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با 52 میلیون و 500 هزار تومان در مدل اتومات دارد. با این حساب ساندرو اتومات تغییرات قیمتی را بعد از عید به خود ندیده است. ساندرو مدل دنده‌ای نیز دارد که به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، این هفته با قیمت 46 میلیون و500 هزار تومان خرید و فروش شده است. همچنین مدل استپ‌وی ساندرو نیز هم‌اکنون حدود 60 میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که نشان از اختلاف قیمتی بیش از 7 میلیون تومانی با نرخ کارخانه‌ای این خودرو دارد اما فعالان بازار در مورد برلیانس نیز تاکید می‌کنند که این محصول در مدل 320 قیمتی برابر با 53 میلیون تومان دارد و مدل 330 آن نیز 56 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

از بازار وارداتی‌ها چه خبر؟

اما به بازار خودروهای وارداتی برویم و ببینیم قیمت‌ها در این بازار بعد از شب عید چه تغییراتی به خود دیده است. آن‌طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، این خودروها با توجه به افزایش قیمتی که در اواخر سال گذشته داشتند در حال حاضر تغییراتی را به خود ندیده‌اند. براین اساس، تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با 240 میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول تثبیت قیمت را طی هفته جاری تجربه کرده است. تویوتا در مدل RAV4 نیز در حال حاضر 258 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین قیمت تویوتا پریوس هیبریدی هم تغییر خاصی در هفته‌جاری نکرده و باید 147میلیون تومان برای خرید آن هزینه کرد. در میان محصولات شرکت تویوتا، لکسوس به‌دلیل کاهش عرضه در بازار با افزایش 5 میلیون تومانی مواجه شده است؛ بنابراین این خودرو هم‌اکنون با قیمت 370 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. در بین دیگر خودروهای وارداتی، کیا سراتو با قیمتی معادل 147 میلیون تومان عرضه می‌شود که نشان از روزهای با ثبات این خودرو در بازار دارد.
 
اپتیما هم که ثبات خود را در هفته جاری حفظ کرده، در حال حاضر 205 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. از سوی دیگر اسپورتیج نیز کماکان با قیمت 186 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و هیوندایی النترا بدون تغییر قیمتی خاص، هم‌اکنون به قیمتی برابر با 137میلیون تومان به فروش می‌رسد. با وجود این هیوندایی سانتافه با افزایش 3 میلیون تومانی در حال حاضر 238 میلیون تومان قیمت دارد و توسان نیز 195 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز در حال حاضر هیوندایی سوناتا قیمتی برابر با 176 میلیون تومان دارد و این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر حکایت می‌کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج