وقتی مسکن مهر، ویلای پولدارها می‌شود!
۵۰۸۴۰۱
۱۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱
۶۴۰۲ 
روزنامه «شهروند» نوشته است: مسکن مهر شمال ایران به ثروتمندان رسید! پروژه جنجالی محمود احمدی‌نژاد در بخش مسکن حواشی زیادی به دنبال کشید. حواشی تمام‌نشدنی که تمام عمر دولت پس از او را درگیر کرد.
 روزنامه «شهروند» نوشته است: مسکن مهر شمال ایران به ثروتمندان رسید! پروژه جنجالی محمود احمدی‌نژاد در بخش مسکن حواشی زیادی به دنبال کشید. حواشی تمام‌نشدنی که تمام عمر دولت پس از او را درگیر کرد.

رئیس‌جمهور سابق ایران برای ساخت ٢ میلیون و ٢٠٠ هزار مسکن مهر برنامه‌ریزی کرد که تا امروز یک میلیون و ٩٣٥ هزار واحد آن ساخته شده است. از این میان ٥١ هزار و ٤١١ واحد سهم استان گیلان و ٥٨ هزار و ٢١٢ واحد سهم استان مازندران شد. هرچه مسکن مهر در استان‌های دیگر اسباب نارضایتی مالکان را فراهم کرد در استان‌های شمالی همای اقبال به شانه مسکن مهر نشست و تقاضای فراوان برای آن، پای مشتریان ثروتمند را به معامله کشاند. حالا آپارتمان‌های مشرف به دریا و جنگل استان‌های شمالی درست به قیمت ویلاهای منطقه معامله می‌شوند. ویلاهای کوتاه‌قدی که چشم‌اندازشان را به ساختمان‌های بلند مسکن مهر باخته‌اند.

پرطرفدارترین واحدهای مهر در محمودآباد

مسکن مهر که قرار بود سرپناهی برای نیازمندان باشد، حالا در شهرهای شمالی کشور خرید و فروش می‌شود. اگر در شهرهای شمالی کمی با دقت به اطراف نگاه کنید، تابلوها و پارچه نوشته‌هایی را می‌بینید که به شما پیشنهاد خرید مسکن مهر را می‌دهد. حال مسکن مهر در برخی شهرهای شمالی خوب است و کم و بیش مشتریانی دارد که حاضرند پول قابل توجهی را برای خرید آن پرداخت کنند. مصداق بارز این موضوع مسکن مهر محمود آباد است که در منطقه‌ای خوش آب و هوا و در کنار دریا احداث شده و قیمت هر متر تا ٢‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان هم می‌رسد.

اما در مقابل مسکن مهر ساری کم‌طرفدارترین است. مسکن مهر ساری در ١٣ کیلومتری این شهر قرار دارد و هنوز نیمه کاره است و با مشکلات پیچیده و متعددی روبه‌رو است و حتی از امکاناتی مانند حمل‌ونقل عمومی و فاضلاب مناسب هم محروم است. در چنین شرایطی گرچه مسکن مهر ساری مشتریان کمتری دارد اما فعالان بازار مسکن در این منطقه به «شهروند» می‌گویند مسکن مهر شمال کشور هرگز بدون مشتری نمی‌ماند.

رقابت شانه به شانه مسکن مهر و ویلا در شمال

در محمود آباد قیمت هر متر مربع مسکن مهر از یک‌ میلیون و ٤٠٠‌ هزار تومان تا ٢‌ میلیون و ٥٠٠‌ هزار تومان متغیر است. در شهر آمل هم قیمت مسکن مهر از متری ٨٠٠‌ هزار تومان تا یک‌ میلیون و ٢٠٠‌ هزار تومان متغیر است و یک واحد مسکن مهر ٧٠ متری را می‌توان ٥٠‌ میلیون تا ٦٠‌ میلیون تومان خریداری کرد. اما در سرخرود قیمت واحدهای مسکن مهر حدود یک‌ میلیون تومان است و یک واحد ٨٥ متری را با وام می‌توان به قیمت ٩٠‌ میلیون تومان خریداری کرد. در بابلسر هم قیمت مسکن مهر از متری یک‌ میلیون و ٤٠٠ تا یک‌ میلیون و ٨٠٠‌ هزار تومان در نوسان است.

اما در محمودآباد که مسکن مهر حال و وضع نسبتاً خوبی نسبت به سایر شهرهای شمالی دارد و قیمت هر متر مربع مسکن مهر تا ٢,٥‌ میلیون تومان هم می‌رسد، یک آپارتمان ساحلی به قیمت هر متر مربع ٢‌ میلیون و ٦٠٠‌ هزار تومان به فروش می‌رسد و یک آپارتمان ساحلی ٨٣ متری را می‌توان به قیمت ٢٢٠‌ میلیون تومان خریداری کرد. قیمت یک ویلای معمولی و با امکانات متوسط هم در شهر محمودآباد متری یک‌ میلیون تومان است و یک ویلا با زیربنای ١٦٥ متر مربع به قیمت ٢٨١‌ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

قیمت‌گذاری مسکن مهر شمال بر اساس چشم‌انداز

کاظم حبیب‌زاده، از مشاوران املاک در محمودآباد به «شهروند» می‌گوید: مسکن مهر محمودآباد از ١٣٠‌ میلیون تومان تا ٢٥٠‌ میلیون تومان متغیر است و بنا به امکاناتی مانند دید به دریا و قرار گرفتن در طبقات بالاتر این قیمت متفاوت است.

او با اشاره به این‌که آن دسته از مساکن مهر که رو به جاده هستند، قیمت ارزان‌تری دارند، اظهار می‌کند: به‌طورکلی برخی از این واحدها دارای امکانات لازم مانند دسترسی به جاده مناسب، نزدیکی به مراکز تفریحی و تجاری، سیستم گرمایشی و سرمایشی و ... هستند اما برخی دیگر فاقد امکانات مذکور هستند که این موضوع هم در قیمت واحدهای مسکن مهر موثر است.

خانه ویلایی هنوز جایگاه ویژه دارد

به گفته حبیب‌زاده معمولا در مساکن مهر افرادی با فرهنگ‌ها و روش‌های مختلف زندگی اقامت می‌کنند که این موضوع در مورد آن دسته از مساکن مهر که بین ٤٠ تا ٥٠ واحد هستند، بیشتر صادق است و از همین رو برای بومی‌ها که در خانه‌های بزرگ و حیاط‌دار ساکن بوده‌اند، زندگی در این واحدها سخت است و بیشتر غیربومی‌ها هستند که تمایل به خرید این واحدها دارند. شاید به همین دلیل است که مسکن مهر محمودآباد را که در منطقه خوش آب و هوا و با دید دریا ساخته شده، غیربومی‌های پولدار که برایشان صرفه اقتصادی دارد، می‌خرند.

اجاره شبانه مسکن مهر به مسافران

در این میان مسافران شمال هم از مسکن مهر غافل نیستند و مالکان، برخی واحدهای مسکن مهر را به صورت شبانه‌روزی به مسافران اجاره می‌دهند. البته این موضوع آسایش ساکنان دایمی را به هم ریخته و در برخی بلوک‌های مسکن مهر هیات‌مدیره به شدت با اجاره این واحدها مخالفت می‌کنند.

اجاره شبانه مسکن مهر در محمودآباد بین ٥٠‌ هزار تا ١٥٠‌ هزار تومان است. هر چند که به تازگی اجاره شبانه مسکن مهر نگین محمودآباد ممنوع شده است. این ممنوعیت از جانب هیأت مدیره این مجتمع‌ها اعمال شده و به‌شدت مورد نظارت قرار می‌گیرد و چنانچه هر مالکی این موضوع را نادیده بگیرد، حتی ممکن است مدتی از رفت و آمد مالک جلوگیری به عمل بیاید.

بیشتر مشتریان غیربومی هستند

مسکن مهر محمودآباد و فریدونکنار به امکانات تفریحی نزدیک است ولی این موضوع در مورد مسکن مهر تمام شهرها صادق نیست. به‌عنوان مثال مسکن مهر سرخرود نه‌تنها به امکانات تفریحی دسترسی خوبی ندارد، بلکه از نظر امکاناتی مانند حمل‌ونقل عمومی هم بسیار ضعیف است و تأسیسات ضعیفی دارد. در این میان مسکن مهر ساری هم که وضع اسفناکی دارد.

به گفته رحیمی فعال بازار مسکن در ساری هرچند که در فضای مجازی تبلیغات خوبی برای مسکن مهر در استان‌های شمالی می‌شود، اما در مناطق کم امکانات‌تر واحدهایی کم متقاضی هم زیاد است. این موضوعی است که بابک علیزاده از مشاوران املاک در بابلسر هم تأیید می‌کند و به «شهروند» می‌گوید: فضای مجازی نقش پررنگی در تبلیغ مسکن مهر شمال داشته و همین موضوع موجب بالا رفتن قیمت‌ها در این منطقه از کشور شده است.

او توضیح داد: در شهرهای کم‌متقاضی‌تر و کم‌امکانات‌تر کمتر از ١٠‌ درصد مراجعه‌کنندگان، متقاضی مسکن مهر هستند که از این میان بیشتر از ٨٠‌ درصد این متقاضیان هم، غیربومی هستند.

البته فعالان بازار مسکن شمال کشور به رکود بازار در این منطقه و تاثیرش در خرید و فروش مسکن مهر هم اشاره می‌کنند.  رحیمی دیگر فعال بازار مسکن در ساری به «شهروند» توضیح می‌دهد که از یک طرف کیفیت پایین ساخت مسکن مهر و از طرف دیگر رکود حاکم بر بازار مسکن موجب شده که خریداران ترجیح دهند به سراغ خانه‌ها و آپارتمان‌های شخصی ساز بروند. او در توضیح بیشتر این موضوع می‌گوید: در یکی دو‌سال اخیر به دلیل رکود بازار مسکن، قیمت خانه‌ها و آپارتمان‌های چند‌سال ساخت با مسکن مهر برابری می‌کند و بنابراین متقاضیان، خرید این خانه‌ها و آپارتمان‌ها را به مسکن مهر ترجیح می‌دهند.

به گفته این مشاور املاک در شهرهای شمالی معمولا مسکن مهر را به‌عنوان محل اسکان به مسافران اجاره نمی‌دهند، چون هم امکانات و دسترسی ضعیفی دارد و در عین حال به اندازه کافی ویلا و سوییت و آپارتمان در شهرهای شمالی برای اجاره دادن به مسافران وجود دارد.

علیزاده عنوان می‌کند که قیمت رهن مسکن مهر در شهرهای شمالی به جز محمودآباد، بین ٢٠‌ میلیون تا ٢٥‌ میلیون تومان است اما در محمودآباد قیمت رهن بیش از ٣٠‌ میلیون تومان است.

او با اشاره به این‌که مسکن مهر محمود آباد در موقعیت مکانی خوب و در کنار دریا و ساحل است، اظهار می‌کند: در شهر بابلسر تقریبا دسترسی مسکن مهر خوب است اما در ساری و جویبار مسکن مهر در جاهایی ساخته شده که چند کیلومتر از شهر فاصله دارد و دسترسی به امکانات اولیه هم ندارد.

در مجموع به نظر می‌رسد به غیر از مسکن مهر محمودآباد، مسکن‌های مهر در سایر شهرهای شمالی حال و روز چندان خوبی ندارد و هم امکانات ضعیف آنها و هم رکود بازار مسکن موجب شده که به‌رغم تبلیغاتی که در فضای مجازی می‌شود، عملا متقاضی و خریداری وجود نداشته باشد. اگر متقاضی و خریداری هم باشد، از بین غیربومی‌ها هستند که شاید به دلیل پایین بودن قیمت این واحدها و این‌که فقط چند روزی را برای دوری از شلوغی و زندگی روزمره به طبیعت شمال کشور پناه ببرند، واحدهای مسکن مهر را خریداری کنند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1396/01/17
آخه بی انصاف این چه ربطی به احمدی نژاد داره توی دولت جدید این همه تغییر تو سیاست اصلی مسکن مهر دادن نتیجش شد همین که میبینید
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1396/01/17
کدوم مالک ناراحته من با مسکن مهر صاحب خونه شدم که اگر نبود عمرا صاحب خونه نمیشدم حالا کار شکنی این دولتو که میخاد بگه این پروژه موفق نبوده میاندازین گردن دولت قبل
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1396/01/17
هرچه در چنته دارید ..هر ترفندی که به کار ببرید.ذره ای از مهر احمد ی نژاد از دل ما نمیرود....آخوندی تا جاداشت کار شکنی کرد ..نتوانست این پروژه را بدنام کند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج