فناوری دنیا را در خود بلعیده است
۵۰۸۴۱۴
۱۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
۲۷۶۱
چند سالِ پیش «مارک اندرسون» گفت: «نرم‌افزار دنیا را می‌خورد» اما نتوانست ثابت کند. اما امروز می‌توان با سند گفت فناوری دنیا را در خود بلعیده است.
خبرآنلاین: چند سالِ پیش «مارک اندرسون» گفت: «نرم‌افزار دنیا را می‌خورد» اما نتوانست ثابت کند. اما امروز می‌توان با سند گفت فناوری دنیا را در خود بلعیده است.

با نگاه به 5 فصل گذشته منتهی به 2017 پنج کمپانی برتر ازنظر ارزش بازار / Market Caps را می‌توان مشاهده کرد که همگی در بخش فناوری مشغول فعالیت هستند. درست 11 سال پیش یعنی سال 2006 فقط یکی از 5 کمپانی برتر از بخش فناوری بود که همگان آن را می‌شناسیم: «مایکروسافت»!

اگر نمودار زیر را مشاهده کنید همه‌چیز را به خوبی متوجه می‌شوید:

فناوری دنیا را در خود بلعیده است

تا سی و یکم مارس 2017 اپل با 754 میلیارد دلار ارزش بازار در رده اول برترین کمپانی جهان قرار داشته و به دنبال آن، گوگل با 573.6 میلیارد دلار، مایکروسافت با 509.6 میلیارد دلار، آمازون با 423.6 میلیارد دلار و فیس بوک با 410.9 میلیارد دلار جای گرفته‌اند.

اما 11 سال پیش اکسون موبیل از بخش انرژی، جنرال الکتریک در بخش صنایع، مایکروسافت در بخش فناوری، بریتیش پترولیوم در بخش انرژی و سیتی گروپ در بخش بانکی رده‌های اول تا پنجم برترین‌ها را به خود اختصاص داده بودند و حالا تاج سروری متعلق به بخش فناوری است که هر 5 رده اول را از آنِ خودکرده است.

نکته قابل‌توجه اینکه اکسون موبیل با 347 میلیارد دلار در رده ششم جدول 2017 قرارگرفته که 15 درصد کمتر از فیس بوک ارزش دارد که پنجم است.

به گفته کارشناسان بعید است این رنکینگ به این زودی تکان بخورد و همچنان بخش فناوری روی قله خواهد ایستاد.
 
فناوری دنیا را در خود بلعیده است 

درحالی‌که سایر کمپانی‌ها در رِنج خود ایستاده‌اند (البته افت ثروت جنرال الکتریک، سیتی گروپ و بریتیش پترولیوم مشهود است)، کمپانی‌های فناورانه خوش درخشیده و ثروت خود را در یک رکوردزنی تاریخی افزایش داده‌اند.

ارزش بازار فیس‌بوک از 4 میلیارد دلار به رقم 410 میلیارد رسیده است که رشدی 1000 درصدی را نشان می‌دهد و آمازون نیز رشدی 3000 درصدی را تجربه کرده است.

لازم به یادآوری است فعلاً در میانه راه انقلاب فناوری هستیم و موج بعدی اتوماسیون و اپلیکیشن است که بخش فناوری را  ثروتمندتر خواهد ساخت.

از سوی دیگر بخش حمل‌ونقل با خودروهای خودران در حال تکان خوردن است و بخش خانه‌سازی نیز به‌سوی توسعه سریع‌تر و ارزان‌تر گام برمی‌دارد و ممکن است رهبران این بخش‌ها نیز در دهه‌های بعد خود را به قله برسانند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج