رکورد درآمدهای گمرکی شکست
۵۰۸۹۶۴
۱۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
۸۶۷۵ 
گمرک ایران در دولت یازدهم توانست رکورد درآمدهای گمرکی را بشکند و در سال ۱۳۹۵ بیشترین درآمد گمرکی را نسبت به سال‌های اخیر کسب کند.
خبرآنلاین: گمرک ایران در دولت یازدهم توانست رکورد درآمدهای گمرکی را بشکند و در سال ۱۳۹۵ بیشترین درآمد گمرکی را نسبت به سال‌های اخیر کسب کند.

 مبلغ هزینه شده و درآمدزایی در زمان ریاست برای هر مدیری چه در زمینه شرکت های کوچک داخلی و چه در زمینه سازمان های بزرگ دولتی معیاری از عملکرد خوب یا بد آن ها بوده است. در سیاست این موارد در سراسر جهان پررنگ تر دیده می شود و مردم و رسانه ها بیشتر به آن توجه می کنند. یکی از موفقیت هایی که دولت یازدهم در همین زمینه بدست آورد، سامانه جامع گمرکی بوده است. این سامانه توانسته درآمد های گمرکی را نسبت به گذشته افزایش دهد و میزان قاچاق و فسادی که در این بخش صورت می گرفت را کاهش دهد. در هیمن خصوص مسعود کرباسیان، رییس کل گمرک در یکی از گفت و گو های خود گفته بود، «پرونده ‌ای در دولت قبلی بود که 80 میلیارد تومان در زمینه‌ی فیش‌های جعلی گمرکی تخلف صورت گرفته بود.الآن با سامانه‌ی الکترونیکی امکان این‌چنین تخلفاتی وجود ندارد.»

پس از گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت، در سال ۱۳۹۳، درآمدهای گمرکی افزایش بالغ بر ۵۸ درصدی داشت. سامانه جامع گمرکی که شامل ترخیص بدون کاغذ، استفاده از کارشناسان مجازی (متمرکز)، ترخیص ۵۰ درصد اظهارنامه‌ها در مسیر سبز به کمک داده‌های الکترونیکی و بدون دخالت انسان و قابلیت چت کردن در سیستم پنجره‌ واحد تجارت فرامرزی است، برنامه جدیدی نبوده و در دولت قبل نیز به اسم گمرک نوین، دولت نهم و دهم برنامه داشت آن را عملیاتی کند.این اتفاق را نمی توان انکار کرد. 

در آن زمان در مرحله «خواستن» تمام شد و به عملیاتی شدن نرسید. سامانه جامع گمرکی از نیمه دوم سال ۹۲ در دستور کار گمرک جمهوری اسلامی قرار گرفت هم اکنون که بیش از سه سال از آغاز کار می گذرد، گمرک ایران در دولت یازدهم توانست رکورد درآمدهای گمرکی را بشکند و در سال ۱۳۹۵ بیشترین درآمد گمرکی را نسبت به سال‌های اخیر کسب کند. عملکرد درآمدی گمرک در زمینه حقوق ورودی در سال گذشته بالغ بر ۱۸۱هزار میلیارد ریال بوده و این مبلغ وصول و به حساب خزانه واریز شده که این میزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۱ درصد افزایش داشته است. همچنین عملکرد گمرک در بخش وصول مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی که در ردیف درآمدی سازمان مالیاتی درج می‌شود، در سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۰۱ هزار میلیارد ریال بوده که از این حیث نیز ۳۰ درصد رشد داشته است.  

صرفه جویی زمان و پول

سامانه جامع علاوه بر این که در پول صرفه جویی کرد در زمان نیز صرفه جویی کرد. به طوری که رییس کل گمرک در مراسم رونمایی سامانه جامع گمرکی اعلام کرده بود که تا قبل از این 26 روز طول میکشید کالا در گمرک جابه جا شود درحالی که باید این فرایند طبق استاندارهای جهانی خیلی کوتاه تر می شد و در حال حاضر 26 روز به 3 روز کاهش یافته است. به همین ترتیب، اظهار از راه دور از دیگر امکانات گمرک است و مشتریان می توانند هر لحظه از 24 ساعت درخواست خود را در گمرک اظهار کنند.

در روزهای آغاز کار مسعود کرباسیان  به عنوان رئیس کل گمرک ایران در مراسم رونمایی از سامانه جامع امور گمرکی زمان اجرای این طرح را 10 ماه دانسته بود.این در حالی است که در دولت نهم و دهم،گمرک ایران بازه زمانی اجرای گمرک نوین را 7 سال پیش بینی می کرد.

۲۹۵۰میلیارد ریال اختلاف هزینه دولت گذشته و کنونی

گمرک ایران دولت گذشته هزینه کل طرح حدود 3106 میلیارد ریال پیش بینی کرد. برآورد این طرح شامل 1553 میلیارد ریال به عنوان هزینه های ریالی و 36.1 میلیون یورو به عنوان هزینه های ارزی می شد. این در حالی است که رئیس کل کنونی گمرک ایران 15 مهر ماه در مراسم رونمایی از سامانه جامع امور گمرکی گفت:« هزینه را 5 درصد بودجه پیش بینی شده برای طرح گمرک نوین عنوان کرد و گفت که تاکنون این رقم توسط گمرک دریافت نشده است.»

5 درصد هزینه برآورده شده طرح گمرک نوین برابر با 155.3 میلیارد ریال بوده و اگر تنها نتیجه سامانه جامع امور گمرکی کشف تخلف 30 هزار میلیارد ریال برندی باشد و هیچ مزیت دیگری برای کشور نداشته باشد، این سامانه با یک حساب سرانگشتی بیش از 19 برابر هزینه ای که برای دولت ایجاد کرده است را به خزانه باز گردانده است.علاوه بر این، 2950 میلیارد ریال اختلاف هزینه پیش بینی شده اجرای طرح گمرک نوین و سامانه جامع امور گمرکی بوده است.

سامانه جامع گمرک یکی از اتفاقاتی بود که مورد تایید گمرکات جهانی نیز قرار گرفت. به طوری که سازمان جهانی گمرک (wco) گزارش جدیدی از روند اجرای پنجره واحد تجارت فرامرزی و گمرک الکترونیک ایران را منتشر کرده و ضمن موفق خواندن آن در ایران خواسته که این فناوری به دیگر کشورها نیز صادر شود. گمرک جهانی در این گزارش برخی اصلاحات گمرک ایران را قابل توجه دانسته و گفته است که بهتر است گمرک ایران، این اطلاعات را با سایر گمرکات، به عنوان بهترین شیوه‌های مدرنیزاسیون گمرکی به اشتراک بگذارد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:24 - 1396/01/19
پوست مردمو کندین حیا کنید مردم بدبخت باید بدن کی دلش سوخته ازیک کیسه برنج ۲۵هزار ستمه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج