خواندن افکار انسان‌ها ممکن می شود!
۵۱۶۲۰۳
۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
۴۰۰۴
محققان دستگاهی ابداع کرده‌اند که با تشخیص امواج مغزی انسان‌ها می‌تواند افکار آن‌ها را بخواند. این موفقیت احتمالاً درنهایت می‌تواند افراد مبتلا به سندرم قفل‌شدگی را قادر سازد تا ارتباط برقرار کنند.
ایرنا: محققان دستگاهی ابداع کرده‌اند که با تشخیص امواج مغزی انسان‌ها می‌تواند افکار آن‌ها را بخواند. این موفقیت احتمالاً درنهایت می‌تواند افراد مبتلا به سندرم قفل‌شدگی را قادر سازد تا ارتباط برقرار کنند.
 
امکان خواندن افکار انسان‌ها 

بااین‌حال محققان تأکید کردند که این سیستم تا حدودی نتیجه‌بخش است، به‌طوری‌که میزان موفقیت آن در تشخیص اعداد از صفرتا 9 ، 90 درصد و میزان موفقیت آن در تشخیص تک‌هجاهای زبان ژاپنی 61 درصد بوده است.

اما در بیانیه‌ای در خصوص این تحقیق که توسط پژوهشگران دانشگاه فناوری تویوهاشی در ژاپن منتشرشده، آمده است که براساس این مطالعه، در آینده نزدیک امکان ساخت یک دستگاه کارآمد برای خواندن افکار افراد و بازتاب آن‌ها به دیگران میسر است.

آن‌ها حتی این احتمال را مطرح کردند که تنها در عرض پنج سال بتوان دستگاهی برای خواندن افکار انسان‌ساخت که به‌راحتی توسط یک اپلیکیشن تلفن همراه اداره شود.

محققان دانشگاه تویوهاشی در این تحقیق جدید با استفاده از نوار مغزی (EEG)، امواج مغزی افراد را در حین صحبت کردن کنترل کردند.
سپس آن‌ها با استفاده از فراگیری ماشینی و مطابق با رویه‌ای که برای ساخت هوش مصنوعی استفاده می‌شود، امواج مغزی افراد را با هجاها و اعداد مطابقت دادند.

در بیانیه دانشگاه تویوهاشی آمده است که فناوری ابداع‌شده می‌تواند اعداد صفرتا 9 را با 90 درصد دقت و با استفاده از امواج مغزی و یا نوار مغزی که در حین شمارش اعداد گرفته می‌شود، تشخیص دهد.

همچنین این دستگاه در تشخیص 18 تک‌هجای ژاپنی به‌دقت 61 درصدی دست‌یافت که این عملکرد از عملکرد تحقیقات قبلی بهتر بود. این گروه تحقیقاتی چارچوب پژوهشی متفاوتی ابداع کردند که می‌تواند در یک سری داده‌های کوچک به عملکرد بالایی دست یابد. آن‌ها اکنون برنامه دارند یک رابط مغز و کامپیوتر ابداع کنند که بتواند لغاتی را که تنها تصور می‌شوند و ادا نمی‌شوند، شناسایی کند.

این فناوری در وضعیت سندرم قفل‌شدگی که به عدم تحرک اندام‌ها در عین حفظ هوشیاری اطلاق می‌شود و نیز برای افراد معلول که توانایی ارتباط کلامی خود را ازدست‌داده‌اند، احتمالاً می‌تواند کمک‌کننده باشد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1396/01/30
همش چرت و پرته!
تبلیغات دروغین غرب
هیچگاه نمی توان افکار انسان را با دستگاه خواند
اینا همش شر و وره!
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1396/01/30
اره راست میگی همش شر و وره
...
کلا اعتقاد به پیشرفت علم نداری و نهایت پیشرفتی که در علم فکر کنم داشتی در حد کشف الکل توسط رازی بوده
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1396/01/30
به نظرم از یه لحاظ خوب نیست
چون ممکنه ازش سوء استفاده هم بکنند
که حتما نیازمند قوانین دولتی برای کنترل چنین سیستمیه
و کاربردهاش در یک چهارچوب مشخص بشه.
والا فکر نکنم هیچ کس دوس داشته باشه ذهنشو بخونه
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1396/01/30
فقط افکار حریم خصوصی آدمها بود که اونم قراره مورد تعرض واقع بشه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج