دانستنی هایی از سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_2
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۵۲۴۶۴۵
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
۶۹۸۷
بزرگ‌ترین رویداد علمی- فرهنگی کشورمان در حوزه کتاب در حالی از امروز کار خود را آغاز می‌کند که مصادف با برگزاری یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی کشور شده است. در حالی اهالی کتاب و دوستداران این یار همیشه مهربان به استقبال آن در «شهر آفتاب» می‌روند که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هم خود را برای رقابت در دوازدهمین دوره از این انتخابات سرنوشت ساز آماده می‌کنند.
روزنامه ایران - مریم شهبازی: بزرگ‌ترین رویداد علمی- فرهنگی کشورمان در حوزه کتاب در حالی از امروز کار خود را آغاز می‌کند که مصادف با برگزاری یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی کشور شده است. در حالی اهالی کتاب و دوستداران این یار همیشه مهربان به استقبال آن در «شهر آفتاب» می‌روند که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هم خود را برای رقابت در دوازدهمین دوره از این انتخابات سرنوشت ساز آماده می‌کنند. با این همه متولیان برگزاری سی‌امین دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران قول داده‌اند که در این 10 روز برگزاری نمایشگاه، هیچ خبری از برگزاری نشست‌های تبلیغاتی نامزدها نباشد و برای آنان منع قانونی در نظر گرفته‌اند. از بحث انتخابات که خواه ناخواه سایه‌اش بر سر این رویداد علمی- فرهنگی گسترانده شده بگذریم، نمایشگاه کتاب، امسال با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم»، در سی‌امین دوره برگزاری‌اش، دومین تجربه از حضور در مجموعه نمایشگاه شهر آفتاب را پشت سر می‌گذارد.

نگاهی به تاریخچه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران

همان طور که اشاره شد امسال به سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رسیده‌ایم، نمایشگاهی که تاریخچه برگزاری نخستین دوره آن به آبان ماه سال 1366 باز‌می‌گردد. در آن سال هنوز جنگ تحمیلی به پایان نرسیده بود، با این همه تلاش برای برگزاری نخستین دوره این رویداد علمی- فرهنگی در حوزه کتاب بی‌نتیجه نماند و مردم شاهد برگزاری آن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی در شمال بزرگراه چمران شدند.
 
 امسال یک کتاب بیشتر بخوانیم
 
با وجود مشکلاتی که بواسطه جنگ تحمیلی به کشور تحمیل شده بود این نمایشگاه با شعار «فرهنگ و تمدن اسلامی» در زمان ریاست جمهوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با شرکت 196 ناشر خارجی و 26 هزار عنوان از 32 کشور جهان برگزار شد. تعداد ناشران داخلی هم 200 ناشر با 8 هزار عنوان کتاب بود که در شرایط اقتصادی و سیاسی نابسامان ناشی از جنگ آن سال‌ها اتفاق بزرگی به شمار می‌آمد.

از تاریخ ذکر شده تنها در سال1367 به علت مشکلاتی که جنگ پدید آورده بود یک سال در برگزاری نمایشگاه کتاب وقفه افتاد ولی از آن به بعد این نمایشگاه بین‌المللی کتاب هر ساله برگزار شد. از اردیبهشت ماه سال 1386، بواسطه نیاز به انجام برخی تعمیرات محل نمایشگاه کتاب به مصلی تهران منتقل شد. بواسطه برخی مشکلات، همچون تحمیل بار ترافیکی سنگین به خیابان‌های اطراف اراضی تپه‌های عباس آباد و از سویی نمایشگاهی نبودن ساختار مصلی تهران، نمایشگاه کتاب در سال 1395، آن هم بعد از سال‌ها وعده و وعید برای خانه دار شدن نمایشگاه به «شهر آفتاب» منتقل شد.

برگزاری نمایشگاه سی‌ام در 135 هزار متر مربع

فضایی که وزارت ارشاد برای برگزاری نمایشگاه در این دوره در اختیار دارد برابر با 135هزار مترمربع فضای نمایشگاهی است. امسال در بخش مسقف نمایشگاه افزایش فضایی وجود نداشته با وجود این مسئولان برگزاری این رویداد حوزه کتاب قول افزایش آن برای سال آینده را از متولیان شهرداری گرفته‌اند. از متراژی که اعلام شد امسال 85 هزار مترمربع از فضا به سالن‌های موقت اختصاص دارد.

شاید جالب باشد که بدانید امسال چهارمین دوره حضور یک کشور به‌عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه کتاب تهران است. امسال ایتالیا میهمان ویژه است که با گروهی 40نفره که 35 نفر آنها نویسندگان مطرح ایتالیا هستند در نمایشگاه شرکت کرده است. علاوه بر این برای نخستین بار شهر میهمان هم داریم که در این دوره شهر استانبول کشور ترکیه انتخاب شده است. در این دوره شاهد حضور 15 نفر از رؤسای نمایشگاه خارجی و اتحادیه ناشران هم هستیم که تأثیر بسزایی در افزایش تعامل و همکاری‌های نشر داخلی با خارجی خواهد داشت.

میزان یارانه‌ای که برای این دوره نمایشگاه در نظر گرفته شده هم برابر با 16 و نیم میلیارد تومان است. در حوزه اطلاع‌رسانی نیز سعی شده است ناوگان اطلاع‌رسانی گسترد‌ه‌تر شود. از جمله امکانات رفاهی نمایشگاه این دوره هم می‌توان به دایر شدن سالن‌های ورزشی و سالن‌های سرگرمی برای کودکان و نوجوان اشاره کرد.

چگونه برویم؟

در طول برگزاری نمایشگاه کتاب همچون سال قبل، ۸ خط اتوبوسرانی به‌منظور انتقال مسافران از نقاط مختلف شهر تهران (میدان رسالت، پایانه خاوران، میدان راه‌آهن، پایانه آزادی، پایانه نعمت‌آباد، پایانه بیهقی، پایانه جنوب، پایانه شاهد و میدان صنعت) به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب راه‌اندازی شده است. همچنین اتوبوس‌هایی نیز به‌ صورت رایگان و روزانه به انتقال بازدیدکنندگان از پارکینگ‌ها به محل نمایشگاه و بالعکس خواهند پرداخت.

علاوه بر این ۸ خط تاکسیرانی هم به‌منظور انتقال مسافران از نقاط مختلف شهر تهران (میدان تجریش، میدان نوبنیاد، میدان صنعت، میدان رسالت، پایانه آزادی، پایانه خاوران، پایانه نعمت‌آباد و پایانه شرق) به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب در نظر گرفته شده‌اند. برای انتقال بازدیدکنندگان به مجموعه شهر آفتاب توسط وسایل حمل ونقل عمومی از ۴ ایستگاه میادین اصلی (خاوران، رسالت، آزادی، مترو شاهد) ون و تاکسی در نظر گرفته شده است که با نرخ کرایه مصوب انجام خواهد شد.

حضور 150 مؤسسه

توزیع کتاب ناشران خارجی

همان‌طور که از عنوان نمایشگاه هم برمی آید، هر ساله ناشران خارجی متقاضی حضور در نمایشگاه کتاب تهران در آن حضوری فعال دارند. امسال در بخش بین‌المللی، 13 کشور با نمایندگی و 10 کشور هم حضوری مستقیم در این رویداد بین‌المللی عرصه کتاب دارند. کشورهای چین، آلمان، انگلیس، سوئد، امریکا، بلژیک، مالزی، هلند، کره، هند، فرانسه، ایتالیا و سنگاپور به شکل غیر مستقیم و در قالب نمایندگی‌ها خود و کشورهای لبنان، سوریه، مصر، عراق، انگلیس، پاکستان، تونس، ترکیه، سوئد، اردن هم حضوری مستقیم در نمایشگاه این دوره دارند.
 
امسال یک کتاب بیشتر بخوانیم

 در بخش بین‌المللی سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب در بخش عربی 94 مورد و در بخش لاتین هم 45 مورد ثبت‌نام انجام شده است. این ناشران در نمایشگاه امسال به عرضه 47 هزار و 234 عنوان کتاب در حوزه عربی و 150 هزار و 144 عنوان کتاب در بخش لاتین مبادرت خواهند کرد. علاوه بر این فضای نمایشگاهی ناشران لاتین 2333 مترمربع و فضای نمایشگاهی ناشران عرب 2087 مترمربع است. در بخش لاتین 204 مؤسسه و در بخش عربی هم 150 مؤسسه توزیع‌کننده کتاب فعالیت خواهند کرد.

بخش ناشران داخلی با متراژ 30هزار مترمربع برگزار می‌شود که در این بخش دو هزار و 643 ناشر در هزار و 803 غرفه حضور دارند. در این دوره دو هزار و 266 متقاضی به‌صورت مستقیم و 375 متقاضی به‌صورت نمایندگی ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین در این بخش 240هزار عنوان کتاب به نمایش گذاشته خواهد شد.

 نمایشگاه امسال با همکاری سه بخش اصلی «مؤسسه نمایشگاه‌ها و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد»، «صنوف و تشکل‌های نشر» و همچنین «دستگاه‌های شهری و غیرشهری» مانند شهرداری، اورژانس و نیروی انتظامی تهران و همچنین بیش از70مؤسسه، سازمان و تشکل خصوصی و دولتی برگزار می‌شود که این همکاری در سی امین دوره نمایشگاه به بهترین شکل انجام شده است.

نصب بنر و پوسترهای

تبلیغات انتخاباتی ممنوع!

گفتنی است که خدمت‌رسانی خطوط یاد شده یک ساعت قبل از شروع به کار و یک ساعت بعد از پایان کار نمایشگاه (از ساعت ۹ صبح لغایت ۲۱ شب) انجام می‌شود. بنا براعلام اطلاعیه شرکت واحد اتوبوسرانی، همچنین سامانه جانبازان و معلولین این شرکت از مؤسسه‌های خیریه(مؤسسه خیریه نگین واقع در خیابان هنگام بوستان الغدیر-مؤسسه خیریه آموزشی رعد غرب واقع در شهرک غرب - مؤسسه خیریه آموزشی رعد الغدیر واقع در یافت آباد) با یک دستگاه اتوبوس از ساعت ۹:۰۰ صبح لغایت ساعت ۱۵:۰۰ نسبت به ارائه خدمات حملی و نقلی به این افراد اقدام می‌کند.

 همان‌گونه که در ابتدای گزارش هم اشاره شد امسال تلاش شده تا فضای سیاسی انتخابات بر نمایشگاه کتاب تأثیر نگذارد. از همین رو بنابراعلام مسئولان برگزاری این رویداد فرهنگی نصب بنر، پارچه‌نوشته، پوستر و... توسط احزاب و تشکل‌های سیاسی (حتی بدون ذکر نام نامزد انتخابات) در فضای عمومی نمایشگاه انجام نخواهد شد. از توزیع پوستر، بروشور و هرگونه اقلام تبلیغاتی نامزدهای انتخاب ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی نیز در فضای نمایشگاه و داخل سالن‌ها وغرفه‌ها پرهیز می‌شود و بر این اساس تبلیغات انتخاباتی داخل غرفه‌های نمایشگاه به منزله تخلف محسوب می‌شود.

البته نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر اساس حق شهروندی خود قادر به بازدید از نمایشگاه کتاب خواهند بود اما بر اساس مصوبه شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نامزدهای انتخابات می‌توانند با اطلاع قبلی  در نمایشگاه حاضر شوند. با وجود این به منظور حفظ نظم در امور نمایشگاه کتاب، انجام گفت‌وگو و مصاحبه با نامزدهای انتخابات تنها در فضاهای اختصاص‌یافته انجام می‌شود. گفتنی است که سی امین دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از امروز (13 اردیبهشت ماه) کار خود را آغاز کرده و تا 23 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب  ادامه خواهد داشت.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1396/02/16
بیچاره قالیباف نمایشگاه شهر آفتابو واسه استفاده تبلیغاتیش ساخته بود اما بارون خدا آبروش رو برد و ضعف مدیریتشو نشون همه داد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_4
ادیب_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
شفا_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان