ظریف: افتخار می کنیم ایران برنده اسکار است و صدای استاد شجریان در دنیا طنین انداز می شود
۵۳۲۴۳۶
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۹
۸۹۷۲
ظریف: فیلم و موسیقی و تئاتر و... بهترین نماد واقعیات فرهنگی ایران است و نیازمند حضور هنرمندان در صحنه‌های بین‌المللی هستیم و ما افتخار می‌کنیم که فیلم‌های اصغر فرهادی و عباس کیارستمی در دنیا مطرح است و افتخار می‌کنیم که صدای استاد شجریان در همه دنیا مطرح است.
خبرگزاری ایلنا: محمد جواد ظریف در  میزگرد ایران فرهنگی در جهان امروز که دومین نشست اهالی فرهنگ و هنر با دولتمردان است، گفت: برای من باعث افتخار است که در محضر این عزیزان هستم امروز روز فردوسی است و با توجه به شرایط امروز داخل و خارج  یاد این شعر فردوسی افتادم؛ بکوشید و نیکی به یاد آورید چو دیدید سرما بهار آورید.

او افزود: سرمایی که به مردم تحمیل کردند و مردم با شعور و مشارکت و مقاومت و انتخاب شایسته و حضور گسترده برای تعیین سرنوشت این سرما را به بهار تبدیل کردند. در انتخابات ۹۲، سرمای تحریم نبود سرمای تحقیر بود سرمای این بود که ایران را به عنوان تهدید بین‌المللی مطرح کردند ایرانی که دارایی پیشینه فردوسی و مولانا و حافظ است. به عنوان تهدید صلح و امنیت بین‌المللی با ۷ قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد ما را محدود کردند که این قطعنامه یعنی ایران نمونه تهدید صلح بین‌المللی است.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: متاسفانه این دروغ بزرگ بود ایران هیچ‌گاه تهدید نبوده است آنچه اتفاق افتاد اجازه ساختن یک تصویر از ایران در دنیا بود که توانسته بودند این قطعنامه را علیه ایران در مدت کوتاهی به تصویب برسانند.

او افزود: حدود سی سال آمریکایی‌ها تلاش کردند این کار را کنند در ماجرای سفارت تلاش کردند شکست خوردند در جنگ ایران و عراق هم شکست خوردند و دوباره در موضوع هسته‌ای برای چندین سال شکست خوردند. نهایتا به دلیل بی‌تدبیری توانستند ما را با قطعنامه‌های پشت سرهم به عنوان تهدید بین‌المللی معرفی کنند و از ایران چهره‌ای بسازند که اصلا مجازات ایران مطرح نبود بلکه می‌گفتند کار کردن با ایران هزینه حیثیتی دارد.

ظریف تاکید کرد: نه تنها خود ایران را تهدید کردند و مردم را مورد تهدید قرار دادند بلکه هر کسی که می‌خواست با ایران کار کند حیثیتش خدشه‌دار می‌شد و این شرایط یعنی ایران هراسی.

او گفت: بر این شرایط فشار اقتصادی هم افزوده شده بود و همه ابزارها را ایجاد کردند. نه به خاطر چتر حمایتی آمریکا و دارا بودن قطب یک اتحادیه نظامی و برخورداری از سلاح هسته‌ای در همسایگی خود کشورهایی داریم که سلاح هسته‌ای دارند اما ناامن هستند ایران امنیتش را از حضور مردم دارد از مشارکت مردم گرفته مشارکتی که ان‌شاءالله یک بار دیگر در روز جمعه شاهدش باشیم که مردم پای صندوق رای می‌روند.

ظریف یادآور شد: مردم خودشان با حضور پای صندوق و رای شرایط را عوض کردند و ما فقط مجری بودیم. اگر تلاش آقای زنگنه و کارکنان صنعت نفت نبود همچنان نمی‌توانستیم در این فاصله کوتاه صادرات نفت را به این میزان بشکه نفت قانونی و رسمی نه نفتی که بابک زنجانی می‌فروخت برسانیم.

او با بیان اینکه فرق این زمان و آن زمان خام فروشی نیست، تصریح کرد: فرق آن این است که امروز آقای زنگنه و شرکت ملی نفت، نفت ما را می فروشد اما  آن زمان نفت ما را می‌بردند و پول و خون این ملت را می‌گرفتند واین ملت نداشتند که دارو بخرد این شرایط با حضور مردم در انتخابات و شجاعت ریاست جمهوری محقق شد.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: شعار دادن شجاعت نیاز ندارد ادعا شجاعت نیاز ندارد مذاکره بی‌نتیجه که تحریم جدید برای مردم به بار آورد شجاعت نیاز ندارد و شهامت هم نمی‌خواهد. شهامت این است که حیثیت سیاسی و آبروی چندین و چند ساله را در طبق اخلاص بگذاری برای مردمی که همه چیزمان را به آنها وام‌داریم و برای آنها از آبروی خودمان هزینه کنیم.

ظریف یادآور شد: بحث نرمش قهرمانانه مقام معظم رهبری بزرگترین راهگشای کارمان بود. بعد از آن به طور مستمر تا امروز رییس‌جمهور تلاش کرد و از خود مایه گذاشت. من معتقدم تصویر ایران‌هراسی امروز فرو ریخته اما کماکان شاهدیم که تلاش می‌کنند آن را به شکل جدید بازآفرینی کنند ما خدمت‌گذران کشور در عرصه خارجی دست نیاز به سوی هنرمندان فرهیختگان دراز می‌کنیم. شما می‌توانید فرهنگ اصیل ایرانی و صلح و گفت‌وگو را به دنیا ارائه دهید.  فیلم و موسیقی و تئاتر  و... بهترین نماد واقعیات فرهنگی ایران است و نیازمند حضور هنرمندان در صحنه‌های بین‌المللی هستیم و ما افتخار می‌کنیم که فیلم‌های اصغر فرهادی و عباس کیارستمی در دنیا مطرح است و افتخار می‌کنیم که صدای استاد شجریان در همه دنیا مطرح است. یکبار دیگر از همه هنرمندان به خاطر ایران  فرهنگی و ایران صلح‌طلب سپاس‌گذاری می‌کنم و اطمینان دارم مردمی که همواره نشان دادند در لحظات تاریخی حضور به موقع و هوشمند دارند  یک بار دیگر این کار را تکرار می‌کنند

ظریف گفت: مدل‌های اعتمادسازی که به عنوان سی بی ام مطرح است نوعی تعامل‌ها را می‌تواند برای اعتماد ایجاد کند که لزوما منوط به ارتباط سیاسی نیست و یکی از انواع تماس‌های اعتمادساز تبادلات فرهنگی و مردمی است که تبادلات فرهنگی خوبی با توجه به این که تماس سختی با عربستان صعودی برقرار بود داشتیم که سالیانه ۸۰۰ هزار توریسم زیارتی وجود داشت که متاسفانه با اتفاقی که پیرامون سفارت عربستان رخ داد این عدد کاهش یافت و باید این ارتباط را برگردانیم که هنرمندان ، نویسندگان ، رسانه‌ها می توانند در تسهیل این رابطه کمک کننده باشند.

او با اشاره به برجام گفت: برجام یک فضا است کما این که تحریم هم یک فضا بود. یک بار دیگر از آقای اصغرفرهادی و خانم علیدوستی تشکر می‌کنم برای این که نگذاشتند ترامپ به مردم توهین کند و اتفاق بزرگی که افتاد این بود که دو هنرمند ما ترامپ را در کشور خود منزوی کردند و این فضایی است که ایجاد شد در آن فضای تلخ ایران هراسی چنین کاری خیلی دشوار است و ما هر آنچه را که بتوانیم برای نویسندگان و هنرمندان برای برقراری تماس فراهم می‌کنیم .

وزیر امور خارجه گفت: ما می‌توانیم کاری کنیم که رسانه گفت‌وگو را که هنر بهترین رسانه گفت‌وگوست راه‌اندازی کنیم. لذا لزوما تفاهمش بدون کلام حاصل می‌شود و موثرتر خواهد بود چون در لایه‌های زیرین فکری و احساسی تاثیر می‌گذارد و این آمادگی را داریم  که در این مسیر کمک و تشویق کنیم.

ظریف خبرداد: امروز صبح در خدمت آقای قاضی‌زاده هاشمی با همکاری بزرگترین شرکت اتریشی سنگ بنای یک مرکز سلامت هسته‌ای را زدیم.
برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1396/02/25
فعلا که برجام نافرجام شما در جهان طنین انداز شده است
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1396/02/25
مگر نه اینکه وزیر خارجه نمیتونه تبلیغ کنه پس تو اصفهان چیکار میکردی با روحانی ها؟
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1396/02/26
کاش به امام رضا افتخار میکردی و اجازه نمیدادین بهش توهین بشه.
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1396/02/26
نه وزیر امور خارجه آقای احمدی نژاد خوب بود . طرف وسط جلسه در نهایت آبروریزی و خجالت از کار برکنار شد
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1396/02/26
نه ازربناخوندنش نه ازدست انداختن روی شانه های زنان غیرمسلمان وعکس باهاشون گرفتن
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1396/02/26
ظریف تو چقدر ماه هستی حرفاتم شیرین زنده باد ظریف کور بشه دشمنات
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج