تونل کندوان 79 ساله شد
۵۳۵۶۶۰
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۹
۴۲۵۹
۷۹ سال پیش در چنین روزی تونل «کندوان» با حضور رضاشاه و محمدرضا پهلوی افتتاح شد؛ تونلی که برای رفاه مردم احداث نشده بود و داستان ساخت آن چیز دیگری بود.
خبرگزاری فارس: ۷۹ سال پیش در چنین روزی تونل «کندوان» با حضور رضاشاه و محمدرضا پهلوی افتتاح شد؛ تونلی که برای رفاه مردم احداث نشده بود و داستان ساخت آن چیز دیگری بود.

احداث تونل کندوان در سال 1314 شمسی آغاز شد و پس از سه سال در 27 اردیبهشت 1317 به بهره‌برداری رسید.

 تونل کندوان ۷۹ ساله شد

برای گشایش این تونل، رضاشاه به همراه فرزندش محمدرضا با خودرو به دهانه تونل رفتند تا این تونل حدوداً 1880 متری را افتتاح کنند.

 تونل کندوان ۷۹ ساله شد

پس از افتتاح کندوان، دیگر نیازی به دور زدن کوه نبود و از طول مسیر 13 کیلومتر کاسته شد. ضمن اینکه جاده در فصول سرد و یخبندان سال هم قابل تردد بود.

 تونل کندوان ۷۹ ساله شد

البته با توجه به امکانات و تمکن ایرانیان در هشت دهه پیش، ساخت تونل برای آسان‌تر شدن دسترسی به شمال کشور در اولویت مردم نبود اما به دلیل اینکه رضاشاه زمین‌های زیادی را در شمال کشور غصب کرده بود، برای رفت‌وآمد راحت‌تر و کسب سود بیشتر از محصولات املاک خود، امر به احداث جاده ماشین‌رو چالوس داد.

مبنای کار هم همان جاده معروف ناصرالدین‌شاهی بود. چون به هر حال مهندسان فرنگی دوره ناصری کوتاه‌ترین راه ممکن را جهت رسیدن به چالوس انتخاب کرده بودند. ولی این بار چون جاده ماشین‌رو بود باید در مسیر قبلی تغییراتی صورت می‌گرفت، و از جمله اینکه مسیر از شهر کرج شروع شود نه از شهرستانک! احداث این جاده در سال 1312 به پایان رسید.

جالب اینجا بود که در دوره رضاشاه که خود را مالک کشور می‌دانست، سفر در ایران بدون مجوز شهربانی و یا سازمان‌های مسئول غیر قانونی بود و مسافران مانند اینکه می‌خواهند به کشوری بیگانه سفر کنند، بایستی جواز این کار را دریافت می‌کردند!

 تونل کندوان ۷۹ ساله شد

برای احداث تونل کندوان قصه‌ای دیگری هم نقل می‌کنند که در جای خود شنیدنی است. نقل می‌شود که سال 1314 در سفر بهاره شاه به مازندران وی در آن سوی کندوان در بوران و برف گیر می‌کند و با سختی و در خطر خود را به گچسر می‌رساند. همین امر رضاشاه را وا می‌دارد که دستور احداث تونل را بدهد.

 تونل کندوان ۷۹ ساله شد
م‍ج‍ی‍د آه‍ی‌ وزی‍ر راه‌ در حال گ‍زارش‌ به رضاشاه

جالب‌تر این آن است که گفته می‌شود مهندسین طبق طرح، نقشه شان احداث تونل از گچسر به سمت پل زنگوله بود که با اشتباه وزیر راه در ارائه دادن گزارش و اشتباه تایپست در تایپ کردن یک صفر در جلو مبلغ کل پروژه این طرح نصفه کاره انجام شد. یعنی وزیر راه از ترس دادن مبلغی دیگر به شاه مجبور به نیمه کاره انجام دادن اصل پروژه شده است! البته این قصه چندان با عقل نمی‌خواند و اگر هم واقعیت داشته باشد نشان از این واقعیت دارد که در حکومت‌های دیکتاتوری همه چیز به ذات مقدس همایونی بستگی دارد حال چه برای مردم نفع داشته باشد چه نداشته باشد.

تونل کندوان ۷۹ ساله شد

تنول کندوان در سال 1374 بهسازی و تعریض شد، اما در مواقع تعطیل و اوج مسافرت‌ها، پاسخگو نیست. از این رو در قطعه شماره 2 آزادراه تهران ـ شمال، تونل 6400 متری البرز در نظر گرفته شده که قرار است جایگزین کندوان شود و سه راهی سرهنگ را به پل زنگوله متصل می‌کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1396/02/31
هنوز بلوغ، درک، فهم و شعور رعایت انصاف، اخلاق و انسانیت به بار نشسته؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!! با ذکر یه سری موضوعات دری وری از عظمت کاری که در اون سالها اون همه کارگر با دستهای خالی، با دیلم و تیشه و چکش انجام دادن و هنوز داریم با حداکثر ظرفیت ازش استفاده می کنیم، می خواین کم کنین؟
اون همه زحمت، همش هیچه از نظر شما؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:20 - 1396/02/31
واقعاً متاسفم برای کسی که این دری وری ها رو نوشته.....
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1396/02/31
شما(حکومت فعلی)که به فکر آسایش و رفاه مردیم هستین بگین چند ساله توی همین آزاد راه تهران شمال موندین
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1396/03/04
لعنت به تعصب ......
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج