پول حجاج ایرانی خرج گلوله‌های عربستان نمی‌شود
۵۳۸۵۳۰
۰۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
۱۷۷۸۷
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با بیان این که دروغ‌های بزرگی از حج در فضای مجازی منتشر شده است،گفت: پول حجاج ایرانی خرج گلوله‌های عربستان در یمن نمی‌شود. این پول برای دریافت خدمات به شرکت‌های خصوصی سعودی داده می‌شود، نه دولت این کشور.
خبرگزاری ایسنا: نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با بیان این که دروغ‌های بزرگی از حج در فضای مجازی منتشر شده است،گفت: پول حجاج ایرانی خرج گلوله‌های عربستان در یمن نمی‌شود. این پول برای دریافت خدمات به شرکت‌های خصوصی سعودی داده می‌شود، نه دولت این کشور.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر که از زمان توافق ایران و عربستان در موضوع حج، برای سومین بار در تلویزیون حاضر می‌شود تا به شایعات و نگرانی‌هایی که در این باره وجود دارد، پاسخ دهد، گفت: بسیاری از مطالب مطرح شده درباره حج، انحرافی است و مردم نباید به آنها توجه کنند. متاسفانه وادار کردن مردم به انصراف از حج، پیشینه تاریخی دارد، درحالی که فرهنگ دینی به آن توصیه مؤکد کرده است. حج نه تنها پیامدهای خیرخواهانه‌ای همچون مدرسه‌سازی در نقاط محروم کشور داشته، بلکه گردش مالی بزرگی را برای کشورمان ایجاد کرده است.

امام جمعه‌ای که خون شیعیان را حلال کرده، عربستانی نبوده
 
وی ادامه داد: یک و نیم میلیون نفر در نوبت حج هستند که 15 سال طول می‌کشد تا همه آنها به این سفر بروند. بیشترشان هم اولین بار است که به حج مشرف می‌شوند، با این حال تعجب می‌کنم چطور برخی مذهبیون تحت تاثیر افکار مسموم قرار گرفته‌اند و می‌پرسند چرا ایرانی‌ها باید به حج بروند. سوال ما هم از آنها این است؛ چرا نباید بروند؟! حج رکن دین است. مگر می‌شود ایرانی‌ها در آن حضور نداشته باشند.

سرپرست حجاج ایرانی، مطالب منتشر شده از حج در فضای مجازی را اغلب دروغ دانست و افزود: مثلا گفته‌اند؛ امام جمعه مکه خون شیعیان را حلال اعلام کرده است، درحالی که پژوهشکده حج پس از 6 ماه بررسی خطبه‌های نماز جمعه مکه، حتی یک جمله در این باره پیدا نکرد و در نهایت دریافتیم که این فتوا به «حمزه المجالی» شخصی اردنی منسوب می‌شود که چهره‌اش شبیه یکی از خطبای مسجدالحرام است. از سوی دیگر فردی در مصر که نوع پوشش‌اش تاییدی بر هویت او است، مطالبی از این دست مطرح کرده که ارتباطی به عربستان ندارد، اما چرا برخی بی‌دقتی می‌کنند و با طرح این سخنان از مردم می‌خواهند فیش‌های حج را پاره کنند. آیا در مملکت اسلامی که حج یکی از ارکان دینی‌اش است باید اینطور برخورد شود.؟

او سپس از خطبا و ائمه جمعه درخواست کرد؛ در بیان مطالب مربوط به حج، مراقبت و از طرح مسائلی که سبب نگرانی مردم می‌شود، خودداری کنند و در ادامه گفت: بررسی بسیاری مطالب منتشر شده در فضای مجازی نشان داده که منبع برخی از آنها در خارج از کشور بوده است و متاسفانه بعضی سخنران‌ها و خطبا بدون اطلاع و توجه، از مطالب آنها استفاده کرده‌اند.

قاضی عسکر برای چندمین بار این جمله را تکرار کرد که اگر کوچکترین نگرانی درباره حج احساس کند، اولین شخصی خواهد بود که این موضوع را مطرح خواهد کرد و در ادامه یادآور شد: وقتی از طرف ولی فقیه به این امر مامور شده‌ام باید عهده‌دار مسائل و وظایفی باشم. اطمینان می‌دهم که مردم نسبت به حج نگرانی نداشته باشند.

حج تحت تاثیر سفر ترامپ به عربستان
 
نماینده ولی‌فقیه در امور حج در پاسخ به این سوال که با توجه به سفر رییس جمهور آمریکا به عربستان و تهدید و توهین به ایران، چه الزامی برای حضور ایرانی‌ها در حج وجود دارد؟ اظهار کرد: هرچند که این ذهنیت و طرح چنین سوالی طبیعی است، چون در یمن، عراق و سوریه با عربستان مشکلاتی داریم که به حوزه سیاسی دو کشور مربوط می‌شود که این مسائل خیلی هم تازه نیست، برای همین سالها است از سعودی‌ها خواسته‌ایم حج را از سیاست جدا کند، چون این مسائل به دولتها و سران دو کشور مرتبط است. برای همین در توافق نامه حج دو کشور ذکر شده که مانع تبلیغات سوء علیه شیعیان شوند و تمام نیازهای زائران ایرانی را برطرف کنند.

وی بیان کرد: برخی فکر می‌کنند پول حج خرج گلوله‌های عربستان در یمن می‌شود. درحالیکه این درست نیست، چون ما با دولت عربستان طرف نیستیم. طرف ما در حج شرکت‌های خصوصی هستند که تعامل با آنها نیز تا کنون سازنده بوده است. حتی هزینه‌های حج گذشته که به دلیل مشکل تراشی، ایرانی‌ها از آن بازماندند، به عنوان پیش قسط خدمات حج امسال حساب شده و هیچ خسارتی از ان ناحیه به ایران وارد نشده است.

قاضی عسکر درباره ضمانت اجرایی توافق نامه حج ایران و عربستان با توجه به تیرگی روابط دو کشور نیز گفت: توافقنامه دو کشور، حکم ضمانت اجرایی را دارد. این همان ضمانتی است که وزیر عربستان سعودی آن را امضاء کرده است. شرایط حضور کارشناسان ایرانی در عربستان که این مدت پیگیر خدمات و تدارکات برای زائران ایرانی بودند نیز نشان می‌دهد؛ سعودی‌ها مراقبند و بستر را فراهم کرده‌اند تا قراردادها در اجاره مسکن، حمل و نقل و تغذیه به نتیجه برسد. احساس می‌کنم مشکلی در مسیر حج زائران ایرانی وجود نداشته باشد.

وی سپس بند مربوط به تامین امنیت زائران ایرانی را از روی توافقنامه دو کشور خواند و افزود: عربستان با امضای این توافق نامه متعهد شده تا زمانی که زائران ایرانی در خاک این کشور هستند، سلامتی، آسایش، عزت، حرمت و امنیت آنها را تامین کند. این بند هم فقط مختص زائران ایرانی نیست، برای همه کشورها است.

او در پاسخ به این پرسش که در صورت بروز هر نوع مشکلی در زمان حج، مسئول حل و فصل اختلافات و مشکلات کیست؟ گفت: در توافق نامه حج دو کشور صراحتا مشخص شده 10 نفر از بخش کنسولی وزارت خارجه ایران از اول ماه شوال تا پایان ماه محرم در مکه، مدینه و جده مستقر شوند تا در صورت بروز هر نوع مشکلی، پیگیری‌های لازم را انجام دهند. این توافق امضاء شده است. ضمن اینکه من و رییس سازمان حج و زیارت همزمان در عربستان حضور داریم و پیگیر هستیم و ان‌شاءالله که مشکلی پیش نخواهد آمد.

نماینده ولی فقیه در امور حج همچنین تاکید کرد: محور درگیری‌ها با سعودی‌ها کم است و جای نگرانی وجود ندارد چرا که بیشتر امور حج در اختیار عوامل ایرانی است. دفاتری در شهرهای محل اسکان زائران ایرانی به این نیروها اختصاص داده می‌شود و هر کس مسؤولیت خود را خواهد داشت تا اگر احیانا مشکلی پیش آمد، مثل تصادف و یا فوتی، پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

تکلیف صدور ویزای ایرانی ها در زمان تعطیلی سفارت عربستان

وی درباره چگونگی صدور روادید عربستان برای زائران ایرانی با توجه به قطع روابط دو کشور، اظهار کرد: این مشکل در توافق نامه حل شده است. در گذشته سعودی‌ها حرف از کشور ثالث می‌زدند، اما حالا پذیرفته‌اند روادید اتباع ایرانی را الکترونیکی صادر کنند و در فرودگاه، روی پرینت آن، مُهر ورود بزنند.

او اضافه کرد: توافق شده برای کاهش معطلی زائران ایرانی در فرودگاه عربستان، نیروی انتظامی در داخل کشور انگشت نگاری زائران را انجام دهد و اطلاعات آن در اختیار سعودی‌ها قرار گیرد. احساس می‌کنیم با توجه به حوادث منا و مسجدالحرام، این اطلاعات در حوادث احتمالی، کاربرد خواهد داشت.

مچ بندهای پر حاشیه!
 
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه برای روشنگری درباره مچ بندهایی که قرار است زائران ایرانی در حج امسال استفاده کنند، توضیح داد: در فضای مجازی شایعه‌هایی درباره ساخت دستبندهایی فلزی به سفارش عربستان در اسرائیل مطرح شد، درحالیکه این مچ بندها با آن تصمیم عربستان که البته عملیاتی هم نکرد، هیچ ارتباطی ندارد.

قاضی عسکر نمونه‌ای از این مچ بندها را برای جلب اطمینان نشان داد و گفت: این دستبندها تولید داخل کشور و از جنس پلاستیک است که حاوی اطلاعات محدودی از زائر شامل مشخصات فردی، نام هتل، کاروان و نوع بیماری خواهد بود که نه تنها هیچ مشکلی ندارد، بلکه با توجه به سن زائران ایران و آمار گمشدگان هر سال، ضریب ایمنی آنها را بالا می‌برد.

او در عین حال توضیح داد که این مچ بندها به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، چرا که برای استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق کنند که این موضوع در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد.

سفر حج چند روزه شد؟
 
وی سپس با یادآور اینکه امسال 86 هزار و 500 تن از ایرانی ها به حج مشرف می‌شوند، درباره مدت زمان حضور آنها در عربستان توضیح داد: ما تا کنون خیلی تلاش کرده‌ایم مدت زمان حج را کوتاه کنیم، در گذشته محدودیت‌های فرودگاه‌های جده و مدینه این اجازه را نمی‌داد. الان که این فرودگاه‌ها توسعه پیدا کرده است ساز و کاری طراحی شده که زائران ایرانی بین 30 تا 34 روز در عربستان حضور داشته باشند. اگر در آینده این فرودگاه ها شرایط لازم را مهیا کنند، ما هم مدت زمان حضور زائران ایرانی به کمتر از 30 روز می‌رسانیم. البته راه برای افرادی که می‌خواهند بیشتر بمانند، بسته نیست.


سرپرست حجاج ایرانی همچنین درباره کاهش مدت زمان حضور زائران در مدینه گفت: با توجه به تخریب ساختمان‌های اطراف مدینه در طرح توسعه مسجدالنبی، مشکلاتی وجود دارد که البته مانع از تامین مسکن مورد نیاز زائران نشده است، اما شرایط زیرساختی در این شهر، زمان ماندگاری زائران ایرانی را که قبلا یک هفته تا هشت روز بود به پنج تا شش روز کاهش داده است. البته این مشکل حجاج همه کشورها است که عربستان هم قول داده با اجرای طرح توسعه، آن را حل کند.

او سپس درباره موقعیت هتل‌های زائران ایرانی که گفته شده با حرم‌ها فاصله زیادی دارند، توضیح داد: فاصله هیچ یک از هتلها دور نیست، اما زائر باید آگاه باشد که هتل‌های اطراف مسجدالحرام فرسوده هستند. سازمان حج نیز با توجه به محدودیت زمانی که داشته تلاش کرده ساختمان‌های جدیدتر را در اختیار بگیرد. در مکه هتل‌های به نسبت بهتری اجاره شده و جای نگرانی وجود ندارد.

قاضی عسکر همچنین از توافق پروازی دو کشور خبر داد و اظهار کرد: در گذشته دو کشور توافق کرده بودند، هر یک از شرکت‌های هواپیمایی ایران و عربستان، 50 درصد زائران را جابه جا کنند. طرف سعودی امسال دو شرکت را معرفی کرد که 25 درصد از جابه جایی‌ها را انجام می‌داد، اما دو روز پیش اعلام کرد که عهده‌دار سهم‌شان خواهند بود، به این ترتیب 25 درصد از جمعیت زائران ایرانی را آن دو شرکت، 25 درصد ایرلاین سعودی و 50 درصد شرکت‌های ایرانی جابه جا خواهند کرد.

وی همچنین در مورد تغییر جمعیت پزشکان با توجه به افزایش سهمیه ایران و اتفاقات آخرین حج که تجربه شد، اظهار کرد: تاکید شده کادر پزشکی با تجربه‌تر باشند. ضمن اینکه امداد و نجات به زائران آموزش داده می‌شود تا در مواقع ضروری استفاده شود. همانطور که به نیروهای بعثه با وجود افزایش سهمیه ایران، اضافه نشده، فکر می‌کنم ظرفیت کادر پزشکی نیز پاسخگوی زائران باشد، ضمن اینکه درمانگاه‌هایی به این کار اختصاص داده شده است که نیاز پزشک همراه با کاروان را تا حدی برطرف می‌کند. در هر حال برای تعیین سهمیه پزشکان به فراخور نیاز و ظرفیت تصمیم گرفته خواهد شد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 43
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1396/03/05
شرکت های خصوصیشون مالیات به دولت نمیدن!؟ببخشید
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1396/03/05
شما از دولت عربستان خواستید که مساله حج را از جدا از سیاست بدانند.
اما حج خود یک امر سیاست دین است
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1396/03/05
فرقی نمیکند بهر حال به ثروت ملی عربستان اضافه میشود. از اینکه حج را نمیشود تعطیل کرد شکی نیست ولی از عربستان در سوء استفاده از این منبع درآمد چه از ایران و سایر کشورها دفاع نکنید.
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1396/03/05
آقای عزیز ،حاج آقا دانشمند یا باید گفت،ایت الله که برازنده این بزرگ مرد عالی میباشد،شجاعترین شیخی هست که تا حالا دیدم و حرفهای منطقی و اصولی میزند،دررابطه با سخنانی که ایشون بیان فرمودند ،نگفتن که حج نرید،گفتن در این برهه از زمان که ال سعود تشنه خون ما ایرانیها هستن وعزت وشرف ایرانیها رو لکه دار کردن(تجاوز به دونوجوان،ربودن زنان ایرانی،قتل عمد درمنا،وغیره)گفتن که نریم،گفتن به جاش دختری که دم بخت هست وپول جهیزیه ندارن میشه حج واجب یا زندانی که به خاطر یک میلیون داخل زندان هست ،وغیره واقعا هم درست میگن ،چراغی که برخانه،واجب هست برمسجد حرام هست،برای همین ،ماهم به سهم خودمون داریم مادرمون روراضی میکنیم که حج نره وپولشو بده به همسایه مون که بچه معلول داره باید ملت ایران کمی تفکر کنند،درود بر حاج آقا دانشمند پاینده باشید
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1396/03/05
بله يعني شركت هاي خدماتي به دولت ماليات نمي دهند؟
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1396/03/05
بلاخره از کشور ما خارج میشه توی جیب اونا میره یا نه؟
از اون شرکت های خصوصی خدماتی مالیات نمیگرن؟
غ
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1396/03/05
چه فرقي داره ماليات ميشه دوباره ميره به حساب دولت
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1396/03/05
خواهش میکنم ای پیام رو منتشر کنید!ما حج نمیریم چون با عربستان هیچگونه رابطه ایی نداریم.
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1396/03/05
میشه به مردم ادرس بدید که کدوم مدارس با درامد حاصل از حج برای مردم ما ساخته شده؟
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1396/03/05
یعنی میخواید بگید این پول به اقتصاد عربستان کمک نمیکنه؟
-
12:04 - 1396/03/05
شاید خرج گلوله نشود خرج هدایای ترامپ که میشود
France
12:23 - 1396/03/05
بسه دیگه مردم خودشون بهتر میدونن پول کجا خرج میشه،
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1396/03/05
سوال؟ آیا این شرکت های خصوصی که این همه درآمد دارند به دولت عربستان مالیات نمی دهند. بودجه دولتی ازکجا تامین می شود؟
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1396/03/05
ولی الان موقع حج رفتن نیست
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1396/03/05
جالبه این جماعتی که به حج رفتن مردم ایراد میگیرن نمیگن پولی که برای سفر به ترکیه خرج میشه مگه.به تروویست ها نمیرسه؟یا اجناسی که از امریکا و فرانسه خریداری میشه پولش جیب دولتشون و تروریست ها نمیره؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
شما حج رو برای مسائل معنوی میری نه برای خوش گذرونی!!! اونایی که میرن ترکیه و.... تکلیف شون مشخصه ولی شما که برای مسئله اخروی میری حج و باید این پول رو برای معنویات خرج کنی
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1396/03/05
اونوقت این شرکتای خصوصی به دولت مالیات که نمیدن!!!!
پاسخ ها
داریوش کبیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
درود بر شرفتان هم میهنان درود بر عزت ایرانی >چرا انقدر بیکار چرااااااااااا ...اقد کامنت بزارید تا حسابی بفهمن
-
14:28 - 1396/03/05
ایرلاین سعودی و شرکتها مگر برای کشور دیگری بجز عربستان هست و منافعش برای دیگریست؟ شرکتهای خدماتی عربستان هم که بنابر صحبت شما خصوصی هم که باشن سرمایه و عایدی رو که دارن مگر جایی بجز کشور خودشون سرمایه گذاری میکنن و چرخ اقتصادشون رو به سهم خودشون میچرخونن ؟ ا؟
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1396/03/05
رسول اکرم فرموده اگر کسی در همسایگی شما نیاز مند باشد حج برشما واجب نمی باشد ایا ما در ایران نیازمند نداریم که حج واجب شمرده می شود
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1396/03/05
شهادت پانصد نفر از هم وطنانمون هم در حج دو سال پیش شایعه بود؟!
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1396/03/05
جناب کاربر محمد شایدپول مسافران ترکیه توی جیب تروریستها بره ولی کدوم مسئول ترک علنی اعلام کرده که جان ومال شیعیان ایران حلاله؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:56 - 1396/03/05
حتما لازم نیست با پول من گلوله بخرن با پول نفتشون سلاح میخرن پول من رو خرج شکماشون میکنن
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1396/03/05
ولیعهد سعودی به دختر ترامپ ، ایوانکا گفته این کشتی از درآمد ایرانیانه که به تو هدیه میدهم ضمنا آقای مدیر توجه داشته باشن همه شرکت های خصوصی در عربستان سعودی متعلق به ترکمون زاده های آل سعود است و حضور انگشتی از شیعیان برای کار در آنها ممنوع است
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1396/03/05
نمی دونم چرا بعضی از دوستان توی امری چنین بدیهی سعی در توجیه کردن هستند. آیا مسلمانی ما فقط در این مورد باید تجلی پیدا کنه؟ آیا رسیدگی به نیازمندان، تسهیل امور ازدواج و کمک به زوجین، کمک به امور رفاهی بهداشتی ورزشی و ... از الزامات دین ما نیست؟ فرقی نمی کنه کجا میریم چه عربستان چه ترکیه یا هر جای دیگه سوال اینجاست که آیا عزت و آبروی ما اونقدر پایین اومده که پلیس ترکیه و عربستان با جوانان ما هر کاری که در شان خودشونه انجام بدن؟. آیا ما شاهد وحشیگری پادشاهان سعودی نیستیم؟ به نظر این حقیر مکه رفتن در چنین شرایطی جز کمک به ظلم و ستم نیست.
دلخوش از آنیم که حج میرویم
غافل از آنیم که کج می رویم
کعبه به دیدار خدا میرویم
او که همین جاست کجا میرویم
حج بخدا جز به دل پاک نیست
شستن غم از دل غمناک نیست
دین که به تسبیح و سر و ریش نیست
هر که علی گفت که درویش نیست
صبح به صبح در پی مکر و فریب
شب به شب گریه و امن یجیب
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1396/03/05
قشنگ شرکت خصوصی مالیات به دولت میده فهمیدی؟؟؟ پس این پول میره جیب آل سقوط. درآمد بزرگ عربستان بعد نفت همین پول حجاج هستش که درآمدش از نفت ایران بیشتره اونها هم میدن سلاح
-
16:32 - 1396/03/05
حج واقعي در داخل كشورمان است
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1396/03/05
کاربر هموطن درودبرشماوبانظرشماکاملاموافقم
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1396/03/05
هر چند امام علی. ع. فرموند که مکه را از حجاج خالی مگزارید زیرا باعث خوشحالی شیطان میشود. ولی در این وضعیت به نظر من فقط کسانی که حج واجب دارند باید برن که اونو هم میشه خرج فقرا کرد که ثواب ان از صد تا حج بهتره. اما عمل حج یعنی اتحاد مسلمانان که هیچ چیزی جای اونو نمیگیره. تحریم مشون کنیم ازشون جنس نخریم
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1396/03/05
شخصی میگفت : با تأمین مخارج سه دانشجوی پزشکی، بجای رفتن به خانه خدا ، خدا را در قلب خود جا می‌دهم .
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1396/03/05
چرا نظر ما رونزاشتی ما که پستمون،ازاینا که گذاشتی سیاسی‌تر نبود که ،پستی که راجع به حاج آقا دانشمند نوشته بودم،واقعا متاسفم برات
-
07:38 - 1396/03/06
سلام عزیزان
پدر عزیزم رو تو منا از دست دادم دو سال گذشته ولی داغ ما خانواده های شهدای منا با روز اول هیچ فرقی نکرده مملکت ما انگار فراموش کرده پانصد نفر از پاک ترین هموطناشو همین آل سعود لعنتی با برنامه یا بی برنامه شهید کرد حالا حتی حاضر نشده یک معذرت خواهی بکنه چه برسه که دیه این عزیزان رو بده. حالا سازمان حج یادش رفته. باور کنید من بیشتر از اینکه نگران زائرا با شم نگران فرزندان اونا هستم آخه نمیدونید اون روزا ما چی کشیدیم. باور کنید هروقت به دو هفته اول مهر فکر میکنم به حال و روز خودم و خواهرم و مادرم میشینم گریه میکنم . ما که یک ساعت از پدرم بی خبر نبودیم تو ایام حج دوهفته بی خبری بعدشم شهادت. بعدشم بی پدری و یتیمی. دلم خیلی درد داره عزیزان
برای شادی روح شهدای منا و مسجد الحرام صلوات
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1396/03/06
بسمه تعالی
مگر بول حجاج به کجا میرود که صرف گلوله برای مردم مسلمان بخصوص شیعه نمی شود بچه های ما شهیدان جنگ تحمیلی و گشته شدگان منا با بول های ودسیسه چه کشوری به خاک خون افتادن مردم فهیم ان چیزی را که خداوند در قران کریم تکلیف کرده انجام میدهند کسانی که بر عربستان حکومت میکنند کافرند بویی از مسلمانی نبرده اند
والسلام
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1396/03/06
اینکه به جیب شرکت های خصوصی عربستان برود آیا کمک به دولت عربستان نیست؟ کمی به خود بیایید و این حرفها را نزنید تفکر مردم بزرگ شده با مردم از روی عقل صحبت شود بهتر است چون مردم ما دیگر عاقل هستند
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1396/03/06
کسی حج رانفی نکرده ولی به نظرمن جوانهایی که به خاطر بیکاری.فقرویاتبعیض های اجتماعی ازدواج نمی توانندبکنندوبه گناه می افتندواجب تراست.
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1396/03/06
این درست است که با شرکتهای خصوصی قرارداد بسته اید
شرکتهای خصوصی چه کسانی هستند؟
مدیران و صاحب سهام شرکتها ها همان اقوام شاه سعودی است
-
23:32 - 1396/03/06
دولت عربستان دست برادری به اسراییل داده و با کشتار مردم شیعه و مسلمان یمن سعی در قدرت نمایی در منطقه دارد هنوز خاطره کشتار هموطنانمان در منا از ذهنمان بیرون نرفته غیرت و تعصب ملی چیز خوبی است اگر یک سرباز آمریکایی در یک کشور کشته شود آمریکا به آن کشور حمله میکند و جان یک شهروندش برایش تا این اندازه اهمیت دارد و ما هزاران نفر کشته از دست دادیم و آقایان به دنبال حج و ریختن پول به جیب شرکت های خصوصی به قول خودش که تمام منافع و مالیاتشان مستقیم به دولت عربستان می رسد هستند
-
00:22 - 1396/03/07
کسانی که نگران پول حج هستن نمیدونم چرا نگران اون پول اون دو میلیون نفری که فقط در سال میلادی پیش رفتن ترکیه نیستن؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1396/03/07
پول حجاج ایرانی خرج گلو له های عربستان نمی شود بلکه فروش نفت هنگفت انها خرج گلوله هایشان می شود عربستان بیشترین تولیدنفت دنیا را دارد.در ضمن انهایی که مردم را وادار به انصراف از حج می کنند دچاره گناه بزرگی می شوند ودر روز قیامت باید پاسخگوی اعمال خود باشند.
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1396/03/07
کاش خود مردم درکشون بره بالا نخوان برن حج. همین امسال برید ببینید چه تعداد از حجاج بار چندمشون که دارن میرن (بابا حج یک بار واجبه نه چند بار) اگه فقط اونایی که بار اولشون برن ببینید که چقدر آمار میاد پایین.تازه اونجا که میرن با خریدای چند میلیونی برمیگردن. اخ که از ماست که بر ماست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج