بورس تهران در تله شایعه افتاد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۵۵۱۵۴۲
۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶
۱۴۱۴
اخیرا معاون حقوقی سازمان بورس با بیان اینکه به هیچ‌وجه درخواستی مبنی بر کنترل حساب‌ها و مکالمات فعالان بازار سرمایه نداشته‌ایم، عنوان کرده است: «چنین درخواستی برخلاف حقوق شهروندی و حریم خصوصی افراد است.» در حالی این اظهار نظر انجام شده که بازار سرمایه ایران هر از گاهی با شایعاتی مواجه می‌شود که بی‌تاثیر بر مخدوش شدن اعتماد فعالان این بازار نیست.
روزنامه آرمان- نوشين ايزدپناه: اخیرا معاون حقوقی سازمان بورس با بیان اینکه به هیچ‌وجه درخواستی مبنی بر کنترل حساب‌ها و مکالمات فعالان بازار سرمایه نداشته‌ایم، عنوان کرده است: «چنین درخواستی برخلاف حقوق شهروندی و حریم خصوصی افراد است.» در حالی این اظهار نظر انجام شده که بازار سرمایه ایران هر از گاهی با شایعاتی مواجه می‌شود که بی‌تاثیر بر مخدوش شدن اعتماد فعالان این بازار نیست.
 
بازار سرمایه شفاف‌ترین بازار اقتصادی هر کشور است و رونق این بازار با توجه به اینکه اقتصاد ایران با معضل مهم عدم شفافیت روبه‌روست، اهمیت زیادی دارد. با اینکه کارشناسان اقتصادی برای شفاف کردن اقتصاد دست به دامان بورس شده‌اند، در مورد خود این بازار نیز شائبه‌هایی وجود دارد و مواردی از دستکاری شاخص‌ها تا کنترل حساب‌ها و مکالمات مطرح می‌شود. این در حالی است که اگر می‌خواهیم بورس جایگاه واقعی در اقتصاد ایران داشته باشد باید اطمینان‌های بیشتری به فعالان و مشتریان آن بدهیم.
 
يکی از مولفه‌های اصلی اثرگذار بر اقتصاد کشور و نیز رونق اقتصادی و از همه مهم‌تر تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، بازار سرمایه است که بار اصلی تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و صنایع را به دوش می‌کشد. نگاهی به وضعیت بازار سرمایه در سال گذشته حکایت از این دارد که هر چند امیدهایی وجود داشت که در پسابرجام بازار سرمایه پیشران اقتصاد باشد، اما در عمل شاهد بوديم اتفاق خاصی برای اقتصاد و بازار سهام رخ نداده است. بسياری از كارشناسان معتقد هستند که در وضعیت درآمدی بسیاری از شرکت‌های بورسی در دوران پسابرجام تغییری ایجاد نشده که رشدهای چند برابری ارزش سهام آنها را توجیه کند. در وضعیت درآمدزایی صنایعی چون خودروسازی و بانکداری هم در پسابرجام اتفاقی نیفتاده و فقط بحث امضای تفاهمنامه‌ با شرکت‌های اروپایی و رفع تحریم‌ها مطرح بود که به تدریج مشخص شد با بدعهدی آمریکا، بسیاری از از این مباحث هم عملیاتی نشده است. بنابراین پیشبرد برجام و التزام طرف‌های مذاکره به اجرای مفاد برجام و رفع تحریم‌ها انتظاری است که از دولتمردان دوازدهم در راستای بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی کشور و در پس آن بازار سرمایه و برداشتن ریسک‌های ناشی از آن برای بورس می‌رود.
 
بازار سرمایه، سردمدار شفافیت در اقتصاد
 
بازار سرمایه شفاف‌ترین و کارآمدترین بازار هر کشور محسوب می‌شود و می‌تواند بیش از بازار پول به موتور اقتصادی کشور کمک کند. در همین راستا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ با بیان اینکه شفاف‌ترین حوزه اقتصاد، بازار سرمایه است،‌ گفت: «در بازار سرمایه، تخلفات مالی بسیار کمی اتفاق افتاده و این بازار یکی از شفاف‌ترین نهادهای اقتصادی است.» شاپور محمدی ادامه داد:«تقویت اطلاع‌رسانی و افشای اطلاعات یکی از مهم‌ترین خواسته‌های بازار سرمایه در راستای شفافیت بوده و در همین رابطه،‌ هر شرکت باید به صورت ماهانه گزارش تولید و فروشش را افشا کند.» به گفته او «کاهش ریسک، ایفای تعهدات، نقدشوندگی و منصفانه بودن معاملات وظیفه نهاد ناظر بازار سرمایه (سازمان بورس اوراق بهادار) است که در مسیر اهمیت سلامت و شفافیت بازار سرمایه به آن اهتمام می‌ورزد.» درمورد چگونگی تاثیر بورس در ارتقای شفافیت نیز باید گفت که نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد عملکرد شرکت‌ها و گزارش‌های مالی آنها سبب افزایش شفافیت و دقت در اطلاعات شرکت‌ها شده است و طبیعی است که هر چه این نظارت‌ها دقیق‌تر و کارآمدتر باشد، عملکرد شرکت‌ها شفاف‌تر و قابل اعتمادتر خواهد بود.
 
یک کارشناس بازار سرمایه با صحه گذاشتن بر نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار بر عملکرد شرکت‌های بورسی تاکید کرد: «لازم است سازمان به وسیله ابزارهای قانونی که در اختیار دارد، اعتماد و شفافیت را به شرکت‌ها دیکته کند.» محمدعلی احمدزاده اصل بر این باور است که «صورت‌های مالی 9‌ماهه منتشر شده از شرکت‌های بورسی به دلیل اینکه سازمان این شرکت‌ها را در موضع پاسخگویی قرار داده است، از وضعیت بهتری نسبت به گزارش‌های شش و سه‌‌ماهه خود برخوردار است و این موضوع،‌ به شفافیت کمک شایانی می‌کند».
 
شایعات در مورد بورس
 
به‌طور کلی می‌توان گفت که بخش قابل توجهی از مقتضیات رشد اقتصادی هر کشور در گرو محیط کسب‌وکار مناسب در آن است. ﺷــﻔﺎﻓﯿﺖ و ﺳﻼﻣﺖ ﻣﺤﯿﻂ ﮐﺴﺐ و ﮐﺎر از ﺳـﻼﻣﺖ اﻗﺘﺼـﺎد و سیاست‌های حاکم بر آن ناشی می‌شود؛ با اين وجود برخی شايعات دامنگیر معاملات بورس تهران است. از جمله اين شايعات درخواستی مبنی بر کنترل حساب‌ها و مکالمات فعالان بازار سرمایه است. معاون حقوقی سازمان بورس با تاکید بر اینکه سازمان هیچ‌گاه و به هیچ‌وجه درخواستی عام و کلی مبنی بر کنترل حساب‌ها و مکالمات فعالان بازار سرمایه نداشته و اصولا در نظم کنونی حقوق ایران چنین درخواستی اگر به‌طور کلی و عام انجام شود، برخلاف حقوق شهروندی و احترام به حریم خصوصی افراد است، گفت: تمرکز معاونت حقوقی سازمان بر پیشگیری و ارتقای سلامت، سمتگیری برای تامین امنیت سرمایه‌گذاری و ایجاد بازار منصفانه، شفاف و کارآمد است.
 
اصولا تلقی اینکه مقام ناظر بازار سرمایه و فعالان هم جهت نبوده و از هم منفک هستند، تعبیر دقیقی نیست. جعفر جمالی افزود: هدف همه ارکان، بازیگران و فعالان بازار ایجاد نظم و شفافیت است که همگی در این «تنظیم‌گری» به نحوی سهیم‌ هستند و یک هدف دارند و در مورد پرونده‌های قضائی، کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، اخلال در نظم مالی اقتصادی کشور و مانند آن، مقامات قضائی از کلیه امکانات برای کشف جرایم استفاده می‌کنند.
 
افزایش اعتماد فعالان بورس
 
یک کارشناس اقتصادی در مورد شفافیت بازار بورس معتقد است بازار بورس بازار شفافی است که در آن خریدار و فروشنده از قبل تعیین شده‌اند، بنابراین در چنین بازاری دسترسی به حساب‌ها امری بی معناست. بورس فعالیتی اقتصادی است که دارای پایین‌ترین هزینه مالیاتی در کشور است. در صورتی که هر صاحب سهم مبلغی را خریداری کند و این مبلغ وارد حسابش شود و قصد خرید یا فروش سهم خود را داشته باشد به لحاظ امنیت دسترسی به حساب خود نباید هیچ‌گونه نگرانی داشته باشد. دسترسی به حساب‌ها برای کسانی نگران‌کننده است که فرار مالیاتی داشته باشند. معاملات بورس معاملات شفافی هستند که مالیات آن در حین انجام معامله دریافت می‌شود. عباس هشی در گفت‌و‌گو با «آرمان» در مورد شایعه شنود مکالمات فعالات بورس می‌افزاید: شنود مکالمات شایعه‌ای جدید و مساله‌ای بسیار مهم است، به این دلیل که عده‌ای از افراد با دسترسی به اطلاعات می‌توانند از آن سوء استفاده کنند، به این معنا که برخی از افراد اطلاعات را به دست می‌آورند و از این اطلاعات بر خلاف قوانین تعیین شده در راستای منافع خود استفاده می‌کنند.
 
برای مثال فردی مطلع می‌شود شخص دیگری قصد خرید یا فروش سهام خود را دارد، او نیز از سود این اقدام مطلع می‌شود و همین کار را انجام می‌دهد و این سوء استفاده از دستیابی به اطلاعات ویژه است. او در مورد افزایش اعتماد در بین فعالان بازار بورس تصریح می‌کند: هر کاری که مقامات ناظر بورس بتوانند انجام دهند که این سوء استفاده را کاهش دهد به ایجاد یک بورس کارآمد در خدمت مردم کمک می‌کند. در حال حاضر افرادی ضرر می‌کنند که دیرتر به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند. همچنین در صورتی که از افشای اطلاعات محرمانه جلوگیری شود به کارآمدی بورس هم کمک می‌شود، زیرا با اتفاقاتی که در بازار سرمایه می‌افتد مردم عادی دیرتر متوجه تبعات آن می‌شوند. کسانی در بازار بورس برنده هستند که زودتر به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند.
 
برای مثال اگر دولت قصد داشته باشد قیمت عوارض گمرک را افزایش دهد یا تغییری در نرخ خوراک پتروشیمی ایجاد کند کسانی که در شرکت نفت و ارکان تصمیم‌گیری دولت هستند زودتر از دیگر افراد از این موضوع مطلع می‌شوند، بنابراین حفظ حریم خصوصی افراد به اقتدار بورسی در خدمت مردم کمک خواهد کرد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1396/03/28
بورس یکدروغ بزرگ است
همه اش رانت است
همه اش فریب دیگران برای به دست آوردن پول است
بورس پولش حلال نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر