تاتوی طلا برای ردیابی علائم حیاتی انسان
۵۶۸۲۷۷
۲۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
۹۰۲۱
محققان با استفاده از طلا و نوعی پلیمر حلال آب نوعی تاتوی رسانا ساخته اند که می توان به مدت یک هفته آن را روی پوست نگهداشت. این تاتو قابلیت ردیابی علائم حیاتی بیماران و ورزشکاران را دارد.
خبرگزاری مهر: محققان با استفاده از طلا و نوعی پلیمر حلال آب نوعی تاتوی رسانا ساخته اند که می توان به مدت یک هفته آن را روی پوست نگهداشت. این تاتو قابلیت ردیابی علائم حیاتی بیماران و ورزشکاران را دارد.
 
 تاتوی طلا برای ردیابی علائم حیاتی انسان

به نقل از نیواطلس، گروهی از محققان دانشگاه توکیو تاتویی ضد حساسیت پوستی ساخته اند. این تاتو در حقیقت یک مش (نوعی توری ظریف)  مقیاس نانو با قابلیت تنفس است که می توان آن را روی پوست به کار برد و جالب آنکه هیچ حساسیت یا التهابی در پوست ایجاد نمی کند.

 تاکائو سومیا از دانشگاه توکیو می گوید: ما متوجه شدیم دستگاه هایی که بتوان برای یک هفته یا بیشتر از آنها استفاده کرد در بخش های پزشکی و ورزشی کاربردهایی خواهند داشت. مشکل آنجا بود که فیلم های پلاستیکی و ورقه های نازک دستگاه های الکترونیکی پوشیدنی قابلیت تنفس نداشتند. به همین دلیل این مواد پس از مدتی جلوی تعرق بدن را می گرفتند و در نتیجه حساسیت پوستی یا نوعی التهاب به وجود می آورد.
 
 تاتوی طلا برای ردیابی علائم حیاتی انسان

 به هرحال محققان دانشگاه توکیو توانستند مشی از نوعی پلیمر حلال آب(پلی ونیل الکل) و  ورقه ای از طلا بسازند. هنگامیکه این مش ظریف روی پوست قرار می گیرد و کمی آب به آن اسپری شود، فیبر نانو پلیمری حل می شود. در نتیجه به طور نامحسوس مطابق خطوط پوست  شکل می گیرد.

این دستگاه به مدت یک هفته روی ۲۰ نفر آزمایش شد و هیچ گونه التهاب پوستی نیز مشاهده نشد.

درصورت تایید استفاده از دستگاه برای مصارف ورزشی و پزشکی، می توان از آن برای ردیابی عملکرد ورزشکار در بازه طولانی تر و همچنین بررسی و کنترل دقیق تر علائم فیزیولوژیکی بیماران در بیمارستان ها نیز استفاده کرد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج