رفع فیلتر یوتیوب با ابتکار نخبگان استارت‌آپی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۵۷۲۱۱۴
۰۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
۷۴۹۵
تیمی متشکل از متخصصان و تحصیل‌کردگان دانشگاه صنعتی شریف در راستای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات دست به ابتکاری زده که محتوای ویدئویی شبکه‌های بزرگی نظیر یوتیوب را در اختیار مردم قرار می‌دهد.
روزنامه شرق - مجید هدایتی: تیمی متشکل از متخصصان و تحصیل‌کردگان دانشگاه صنعتی شریف در راستای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات دست به ابتکاری زده که محتوای ویدئویی شبکه‌های بزرگی نظیر یوتیوب را در اختیار مردم قرار می‌دهد. در این پروژه که براساس الگوریتم و معماری توسعه‌یافته‌ای از سوی  متخصصان و نخبگان استارت‌آپی کشور، شکل گرفته مردم و کاربران فضای مجازی می‌توانند بدون هیچ دغدغه‌ای به محتوای آموزشی، کسب‌وکاری، تحقیقاتی و پژوهشی، تبادل دیدگاه‌ها در سطح جهانی و... بپردازند.
 
 وقتی وی‌پی‌ان به حاشیه می‌رودرفع فیلتر یوتیوب در ایران با ابتکار نخبگان استارت‌آپی

امیر احمدی، کارشناس این پروژه، می‌گوید: «دیدئو» بستری را فراهم می‌کند تا کاربران بتوانند در فضایی مورد تأیید قوانین کشور موضوعات مورد علاقه خود را از بین مطرح‌ترین منابع ذخیره ویدئو داخلی و خارجی جست‌وجو کرده و به‌سادگی و با سرعت بالا به تماشای آنها داخل خود سایت بنشینند». به اعتقاد او موتورهای جست‌و‌جوی وب به صورت معمول فقط وظیفه دارند محتوای مناسب را پیدا و مخاطب را به سایتی دارای محتوای مورد نظر هدایت کنند؛ بنابراین حتما برای همه پیش آمده که در حال جست‌وجو برای مطلبی به ویدئویی برسند که یا به‌خاطر تحریم‌ها یا عدم مطابقت با قوانین ایران امکان دسترسی به سایت حاوی آن ویدئو وجود ندارد. در ایده‌ای که دیدئو پیاده‌سازی کرده است، تمامی ویدئوهای جست‌وجو شده از سوی‌مخاطب را می‌شود بدون هیچ محدودیتی و به صورت مستقیم از داخل خود سایت آن مشاهده کرد.

کارشناس فعال در استارت‌آپ اشاره‌ای به تعداد فوق‌العاده زیاد ویدئوها و عدم امکان بررسی دستی آنها داشت و ابراز کرد: از طرف دیگر با وجود پیشرفت‌هایی که در سال‌های گذشته و با معرفی شبکه‌های عمیق در زمینه هوش ‏مصنوعی و به‌خصوص بینایی ماشین اتفاق افتاده، درک محتوای تمام ویدئوهای وب و دسته‌بندی آنها تا رسیدن به دقت صددرصدی فاصله بسیار زیادی دارد.
 
او می‌افزاید: «برای حل این مشکلات دیدئو از سه عامل برای تشخیص محتوا استفاده می‌کند که عبارتند از هوش مصنوعی، گزارش کاربران و مدیریت سیستم؛ در سطح اول سیستم هوش مصنوعی قرار دارد و حجم بسیار زیادی از ویدئوها را به صورت مداوم مورد بررسی قرار می‌دهد و درصدی از آنها را که اطمینان دارد از لحاظ قوانین دارای محتوای مجرمانه نیست، برای مشاهده مستقیم در سایت اضافه می‌کند». او بیان کرد: «با توجه به اینکه تشخیص محتوا بدون شناخت رفتار و نظرات کاربران معنایی ندارد و در تمام مراحل نظارت و پالایش، باید برای این مهم جایگاهی خاص قائل بود، «گزارش کاربران» را برای رسیدن به الگوی مشخص برای مناسب‌سازی محتوای ویدئوها لحاظ کرده‌ایم؛ بنابراین  طی زمان نیازمند دریافت بازخورد از کاربران هستیم تا این فرایند به صورت کاملا خودجوش ادامه یافته و منجر به پالایش دقیق محتوای موجود در پایگاه داده ما شود». به گفته او هرچه مدت‌زمان استفاده و تعداد کاربران در ویدئو افزایش پیدا کند به نتایج دقیق‌تری خواهیم رسید، علاوه بر هوش مصنوعی ناظر بر سیستم، مدیران سیستم به صورت مستقیم و مداوم بر عملکرد سایت ازجمله افزودن یا حذف ویدئوها، نظارت بر ویدئوهای در حال مشاهده و  کلمات مورد جست‌و‌جو قرار گرفته و همچنین بر رفتار کاربران نظارت مستقیم خواهند داشت. او ادامه می‌دهد: «آپارات، یوتیوب، دیلی‌موشن و ویمئو محل ارجاعات ما هستند زیرا بیشترین بازدیدها در فضای وب مربوط به این پایگاه‌هاست».

او در پاسخ به این سؤال که چگونه در فضای حاکم بر حوزه ارتباطات و سایبر با فعالیت‌های شما مخالفت نشده و عده‌ای تصمیم به مقابله با چنین طرح هوشمندانه‌ای نگرفته‌اند؟  می‌گوید: «اتفاقا سال گذشته در یک مرحله جلوی فعالیت‌های ما با فیلترینگ گرفته شد اما بعد از اینکه وارد مذاکره با مسئولان قضائی شدیم و آنها به رسالت کاری ما و تیم‌مان که متشکل از تعدادی فارغ‌التحصیلان مقطع دکترای دانشگاه صنعتی شریف است پی بردند، رویه به شکلی معکوس درآمد و اتفاقا تعاملات‌مان با آنان بسیار خوب شد».
 
او ادامه می‌دهد: «ارائه ساختار و چارت کاری‌مان برای مسئولان قضائی، اعتماد آنها و نهایتا مجوز ادامه فعالیت برای ما را در پی داشت و با توجه به اینکه مسئولان اجرائی کشور به تازگی مطرح کردند دنبال رفع فیلتر یوتیوب برای دانشگاه‌ها هستند تا دسترسی به منابع برای محققان کشور تسهیل شود، انتظار می‌رود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت‌های لازم را از پروژه‌هایی نظیر پروژه ما که امکان در دسترس‌بودن محتوای سالم را برای همه اقشار جامعه فراهم می‌کند، داشته باشد».

او می‌افزاید: «در هفت ماه توانسته‌ایم به میزان ٣٠‌ هزار تماشای روزانه دست یابیم و به‌جرئت می‌توان گفت ما جزء تنها کسانی هستیم که این خدمات را به صورت یکپارچه و یکجا ارائه می‌کنیم و با توجه به اینکه بسیاری از کشورها در برابر سایت‌هایی نظیر یوتیوب فیلترینگ گذاشته‌اند تا سدی در برابر محتوای ناسالم یا خلاف قوانین آنها باشد، حاضر هستیم این تکنولوژی را در اختیار آنها قرار دهیم تا به‌راحتی بتوانند با پالایش محتوای هوشمند، زمینه بهره‌مندی از محتوای سالم و مورد تأییدشان را برای مردم‌شان فراهم آورند».
 
به گفته او کشور چین با وجود جمعیت زیادی که دارد دسترسی به یوتیوب را بابت مسائل فرهنگی و اجتماعی محدود کرده که فناوری توسعه‌یافته ما می‌تواند بسیار کمک حال کاربران این کشور برای دسترسی به محتوای از همه جهت سالم باشد؛ با توجه به اینکه معیار دستیابی به محتوای موجود در این شبکه‌ها براساس جست‌وجوی متن است، سامانه ما با قدرت تحلیلی که در اختیار دارد تا نزدیک به ٩٩ درصد قابلیت تشخیص درست در ارتباط با محتوا را دارد. او بیان می‌کند:‌ «شاید فقط ١٠ درصد محتوای موجود در یوتیوب فیلتری باشد که قطعا کل محتوا نیست و از این حیث باید بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در آن برای رشد و بالندگی کشور مخصوصا در حوزه آموزشی بهره ببریم؛ انباره محتوای دیدئو شاید به چهار‌ میلیارد ویدئو ذخیره‌شده برسد».


مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1396/05/05
من که از یه زاویه با فیلتر کردن هر چی سایته موافقم!
از چه منظر؟
اشتغالزایی!
ما که به لطف وفور vpnبه هر سایت و غیر سایتی دسترسی داریم،پس بذار یه عده که از راه فیلتر کردن کسب درآمد می کنن،نونشون آجر آجر نشه!
تقبل الله
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کیان برنا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان