افزایش مصرف برق همراه با افزایش دما
۵۷۳۱۴۸
۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
۲۶۸۰
معاون راهبری شبکه برق کشور گفت: سازمان هواشناسی از افزایش دمای هوای کشور از امروز تا سه روز آینده خبر داده است که سبب افزایش مصرف برق هم خواهد شد.
خبرگزاری مهر: معاون راهبری شبکه برق کشور گفت: سازمان هواشناسی از افزایش دمای هوای کشور از امروز تا سه روز آینده خبر داده است که سبب افزایش مصرف برق هم خواهد شد.
 
مصطفی رجبی مشهدی با اعلام اینکه دمای هوا ۳ تا ۵ درجه در اغلب نقاط کشور به جزء نواحی ساحلی خلیج فارس و دریای عمان افزایش می یابد، گفت: به ازای هر یک درجه افزایش دما حدود ۸۰۰ تا یکهزار مگاوات مصرف برق بیشتر خواهد شد. پیش بینی می شود مصرف بین دو تا سه هزار مگاوات نسبت به هفته قبل افزایش یابد و همین امر احتمال وقوع رکورد مصرف در پیک را بسیار افزایش داده است به همین دلیل درخواست می کنیم از مشترکان عزیز همچنان همکاری خود را در صرفه جویی در مصرف مضاعف کنند.

رجبی مشهدی اظهار داشت: افزایش یک هزار مگاواتی در مصرف برق به ازای هر یک درجه افزایش دمای هوا معادل برق مصرفی کلان شهری همچون مشهد است و افزایش سه درجه ای دمای هوا به مفهوم اضافه شدن مصرف سه کلان شهر همچون مشهد به شبکه برق کشور است. البته پیش بینی لازم انجام شده است اما فقط از مشترکان تقاضا می شود در ساعات پیک مصرف ۱۲ تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳ با اعمال مدیریت مصرف، زمینه را برای کاهش مصرف فراهم کنند و امید است با همکاری هموطنان مشکلی پیش نیاید.

معاون راهبری شبکه برق کشور همچنین گفت: دولت مصوبه ای داشت که در ۹ استان با همکاری استانداران کار ادارات زودتر شروع به کار کنند و حداکثر تا ۱۳:۳۰ خاتمه یابد.در محاسبات اولیه اجرایی طرح در آذربایجان ۶۰ مگاوات صرفه جویی شده که معادل مصرف یک شهر بزرگ است و در خوزستان ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگاوات صرفه جویی شده است.
 
دولت در این زمینه دست استانداران را باز گذاشته است که همزمان با افزایش دمای هوا در این زمینه تصمیم گیری کنند اما وقتی این موضوع تاثیرگذار است که دستگاه های دولتی بعد از اتمام ساعت کار همه دستگاه های سرمایشی و روشنایی را خاموش کنند که حدود یکهزار مگاوات صرفه جویی ایجاد می کند.

وی افزود : این طرح در اغلب استانهای گرمسیر قرار است اجرا شود و چهاردهم تیر با مشارکت بحش صنایع ۳۷۰۰ مگاوات صرفه جویی شد، در بخش جابجایی بار نیز با اعمال تعطیلات تابستانی ۹۰۰ مگاوات صرفه جویی حاصل شد و در زمینه ذخیره عملیاتی نیز با همکاری صنعت زمینه باری صرفه جویی ۱۴۰۰ مگاواتی فراهم شد.
 
در بخش کشاورزی با نصب کنتورهای هوشمند حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ مگاوات صرفه جویی شد، در همین زمینه با پرداخت یارانه به صنایع ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات صرفه جویی حاصل شد ضمن اینکه امسال شاهد وارد مدار شدن ۲۷۰۰ مگاوات نیروگاه جدید هم بودیم.  در همین زمینه با ارتقای تولید عملی نیروگاه های قدیمی ۶۰۰ تا ۷۰۰ مگاوات به توان تولید این نیروگاه ها افزوده شد و از سوی دیگر با انجام تعمیر و نگهداری نیروگاهها در فصل زمستان وضعیت نیروگاهها در فصل تابستان بهبود یافت.

رجبی مشهدی گفت: در بخش انتقال نیز بیش از ۵۵ هزار کیلومتر خطوط انتقال در کشور وجود دارد که حدود ۴۵۰ ایستگاه انتقال برق با ۴۰۰ تا ۲۳۰ کیلووات، تعمیر شدند؛ در صنایع ۲ تا ۳ برابر قیمت، برق خریداری شده که ۱۵۰ تومان است در حالی که قیمت خرید از نیروگاه های دولتی ۵۰ تا ۶۰ تومان است.ضریب آمادگی نیروگاه های کشور بیش از ۹۸ درصد است و قطعا اگر این امادگی نبود تامین برق به این شکل فراهم نمی شد.

این مقام مسوول ادامه داد: ۳۳ میلیون مشترک داریم اگر هر کدام یک لامپ ۲۰ واتی را خاموش کنند حدود ۶۶۰ مگاوات صرفه جویی می شود که معادل ظرفیت ظرفیت یک نیروگاه با ظرفیت ۸۵۰ مگاوات است.  برای ۴۰۰ تا ۵۰۰ ساعت مصرف پیک بار از برخی نیروگاهها استفاده می کنیم و بقیه ساعات این نیروگاهها باید خاموش باشند تا برای این ساعات خاص بتوانیم استفاده کنیم که اگر مشارکت مردم باشد کمک به اقتصاد ملی است و هم اینکه همه مردم برخوردار می شوند.
 
اگر وسائل پرمصرف مثل لباسشویی، ظرفشویی، اتو و کولر را همه با هم روشن کنند ممکن است برق خانه جوابگو نباشد برق شبکه هم همین طور است؛ بنابراین وسائل پرمصرف را در ساعات کم باری استفاده کنید یا کولر را در درجه ۲۳ تا ۲۵ درجه تنظیم کنید و دور کند باشد.

معاون راهبری شبکه برق کشور اعلام کرد: پیک مصرف پارسال ۵۲ هزار و ۶۹۰ مگاوات بود که این رقم به ۵۵ هزار و ۳۶۴ مگاوات رسید و حدود ۵.۱ درصد رشد مصرف داشتیم، دربخش صنعت حدود ۱۲ درصد رشد را شاهد بودیم ، در بخش خانگی و تجاری بیش از ۵درصد رشد بوده و در برخی مناطق گرمسیری به بیش از ۱۰ درصد رسیده است مثل هرمزگان در غرب کشور ۹ درصد متوسط رشد مصرف و بدون صنایع هم ۵.۶ درصد بوده است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج