ماجرای سلفی در بهارستان؛ کو مصدق و مدرس؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۵۷۷۹۱۹
۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
۴۱۵۵
مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: چنانچه پیش بینی می شد موضوع سلفی (عکس خودگرفت) و تصاویر یادگاری شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با خانم فدریکو موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه مراسم تحلیف رییس جمهور روحانی به جز نقدهای اجتماعی سوژه ای به دست اقتدارگرایان و اصول گرایان رادیکال داده تا با آن برخی از نمایندگان اصلاح طلب و اعضای فراکسیون امید مجلس حاضر در قاب را به دلایل سیاسی شماتت کنند.
مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: چنانچه پیش بینی می شد موضوع سلفی (عکس خودگرفت) و تصاویر یادگاری شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با خانم فدریکو موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه مراسم تحلیف رییس جمهور روحانی به جز نقدهای اجتماعی سوژه ای به دست اقتدارگرایان و اصول گرایان رادیکال داده تا با آن برخی از نمایندگان اصلاح طلب و اعضای فراکسیون امید مجلس حاضر در قاب را به دلایل سیاسی شماتت کنند.

در این که اشتیاق برای عکس یادگاری و سلفی با یک مقام خارجی دون شأن نمایندگان پارلمان است تردیدی نیست و بدین سبب «عصر ایران» در زمره نخستین رسانه هایی بود که چه با انتشار تصاویر مربوطه و چه با تیتر طعنه آمیز «موگرینی ندیده ها» و چه در تحلیلی تفصیلی این رفتار را نقد کرد هر چند که یادمان هم باید باشد این مقام خارجی در اینجا یک خانم ایتالیایی است و کسی که با تهدیدات ترامپ هم آوا نبوده است.

بنا بر این قصد تکرار موارد پیش گفته در میان نیست. اگر چه سلفی و عکس یادگاری با چهره های مشهور امری مرسوم در سراسر دنیاست اما این اشتیاق در اکثر مواقع از جانب شهروندان عادی ابراز می شود نه نمایندگان پارلمان یک کشور.

کما این که در روزهای پایانی سال گذشته در همین سایت مجموعه ای از تصاویر سلفی های رهبران جهان از خانم مرکل و رجب طیب اردوغان تا ولادیمیر پوتین و بیل کلینتون منتشر شد که نشان می داد رهبران درجه اول فعلی و سابق سیاسی به تقاضای عکس یادگاری - که حالا به لطف فناوری های گوشی های نسل جدید به طرفه العینی و توسط خود فرد میسر شده - پاسخ منفی نمی دهند اما و هزار اما که این مردمان عادی و دور از مشاهیر سیاسی اند که مشتاق ثبت چنین تصاویری اند و نه نمایندگان سیاسی دیگر کشور ها.

پس آنچه در اتفاق بهارستان مایه سرزنش است صرف فعل سلفی گرفتن با خانم موگرینی یا هر شخصیت دیگر داخلی یا خارجی نیست. این است که در قاب عکس ها نمایندگان مجلس ما قرار گرفته اند و وجه مضاعف قضیه این که طرف یک خانم اروپایی است که درست یا نادرست این شایبه را ایجاد می کند که زن بودن او چنین اشتیاقی بر انگیخته است!

با این حال می توان از اصول گرایان منتقد پرسید: یا این مجلس عصاره فضایل ملت - چنان که رهبر فقید انقلاب می خواست - هست یا نه.

اگر هست ریشه مشکل را باید در بطن و متن جامعه جُست. چون اینها از آسمان که نزول نکرده اند. از دل همین مردم برخاسته اند و همان کاری را انجام داده اند که  مردمان عادی و غیر سیاسی و موکلان نیز احتمالا انجام می دهند.

اگر نیست یا تماما نیست و همه مردم را نمایندگی نمی کنند به خاطر رد صلاحیت های گسترده قبل از انتخابات است که غالب رجال استخوان دار و پُرپیشینه را حذف کردند و لایه های دوم و سوم باقی ماند و خصوصا اصلاح طلبان از لایه های اول و دوم فعالان سیاسی که یا کاندیدا نشدند یا شدند و تأیید نشدند محروم شدند.

بنا بر این می توان گفت رفتارهای دون شأن نمایندگی مانند همین سلفی گرفتن ها از نمایندگانی سر می زند که چه بسا در انتخابات رقابتی که مجال حضور چهره های برجسته تر وجود داشته باشد اساسا بختی برای انتخاب نداشتند تا موضوع رفتار آنان محل بحث باشد.

 به عبارت روشن تر و صریح تر از دو حال خارج نیست:

یا این نمایندگان همه علایق و سلایق ما مردم را باز می تابانند که در واقع بخشی از رفتار خود ما مردم را بازتابانده اند.

یا نماینده شدن آنان ناشی از انتخاب های حداقلی از لایه های دو و سه و چهار سیاسی و به خاطر رد صلاحیت های گسترده است که می توان گفت باید هم میان مجلسی که بر کرسی های آن ملک الشعرای بهار و سید حسن مدرس و محمد مصدق بنشینند با مجلسی که آقایان الف و ب و ج نماینده ان باشند تفاوت وجود داشته باشد و سلفی گیری با خانم موگرینی تنها یکی از جلوه های این تفاوت است.

نگاهی متفاوت به ماجرای سلفی در بهارستان
 
رفتار شناسی نمایندگان سلفی گیر البته لازم است اما ضروری تر از آن یادآوری و این رفتار شناسی است که نمایندگان شاخص را رد صلاحیت می کنند یا فضا را برای حضور چهره های پرتجربه نامساعد می سازند بعد بر بی تجربه ها که از سر ناگزیری انتخاب شده اند خرده می گیرند و می تازند.

آری، می توان پرسید کو مجلسی با بهار و مدرس و مصدق اما مهم تر این که باید پرسید چرا امکان انتخاب هایی از این دست سلب می شود؟

هر چند که به صرف سلفی هم نباید قضاوت کرد و در زمان بهار و مدرس و مصدق هم فناوری سلفی گیری نبود و گرنه شاید نه به این شوری که گاه در مقام تلمیح به مثابه نمکی از آن استفاده می کردند!

باور ندارید؟ کمی جُست و جو کنید تا دریابید مرحوم مدرس آن جمله مشهور «سیاست ما عین دیانت ماست» را در ادامه چه سخنی گفته بود...
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1396/05/16
از قدیم گفتن ماه پشت ابر نمیمونه! امروز هم مشخص شد در مجلسچه خبره ونمایندگان مردم در مجلس چه میکنند!
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1396/05/16
روز به روز ماهییت اینا بیشتر برای نردم روشن میشه به اقای خرازی بفرمایید اول ادااداب معاشرت معمولی را یاد بدن اداب دیپلماتیک پیشکش
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1396/05/16
ببخشید اینها همان سوغات اصلاح طلبان هستند
Netherlands
13:02 - 1396/05/16
شخصیت اصلی نماینده های ما مشخص شد . با دیدن یک زن اروپایی گل از گل شون شکفته . چرا با بقیه مهمون هایی خارجی سلفی نگرفتن؟
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1396/05/16
نمایندگانی این طور خود را مضحکه عالم کرده اند ودر جلسات چرت میزنند یا اکثرا غایب هستند از آنها چه انتظاری دارید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
اورانوس_فوتر2
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو