خوب، بد، زشت در سِلفی جنجالی مجلس
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۵۷۸۶۷۴
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳
۷۰۳۶
انتشار تصاویری از تلاش شماری از نمایندگان مجلس برای گرفتن عکس یادگاری با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان یکی از پررنگ ترین حاشیه های مراسم تحلیف، بازخوردهایی فراوان و در عین حال متفاوت به دنبال داشت.
خبرگزاری ایرنا:  انتشار تصاویری از تلاش شماری از نمایندگان مجلس برای گرفتن عکس یادگاری با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان یکی از پررنگ ترین حاشیه های مراسم تحلیف، بازخوردهایی فراوان و در عین حال متفاوت به دنبال داشت.

اقدام چند تن از نمایندگان مجلس برای گرفتن سِلفی با «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یکی از هزاران رخداد مراسم روز تحلیف بود که به دلیل شکل انعکاس آن از دریچه دوربین عکاسان خبری به یکی از مهمترین حاشیه های این مراسم بدل شد. به تعبیر وزیر امور خارجه، از میان سوژه های مربوط به سِلفی گرفتن میهمانان تحلیف، این رسانه ها بودند که انتخاب کردند کدام یک را بیشتر بازتاب دهند.
 
در میان واکنش های پرشمارِ کاربران شبکه های اجتماعی به سِلفی نمایندگان در روز تحلیف، برخی مسوولان و چهره های سیاسی، فرهنگی، هنرمندان و ... نیز در صفحه های شخصی خود از این اقدام انتقاد کردند. همچنین این رخداد دستمایه انتشار انبوهی از تصاویر و مطالب طنز و هزل قرار گرفت.
 
همچنان که اشاره شد درونمایه غالب بازخوردها منتقدانه بود اما این انتقادها در طیف گسترده ای میان شدت و ضعف بازتاب یافت و جلوه ای خوب، بد و زشت را به تصویر کشید.
اولین نکته ای که از پس از انتشار تصاویر مربوط به تلاش نمایندگان برای انداختن عکس یادگاری با موگرینی به ذهن بسیاری خطور یافت ناشی از جلوه نازیبای بیرونی این رخداد بود.
 
هر چند برخی نمایندگان از اقدام همکاران خود برای عکس گرفتن با «بانوی اروپایی با پوشش مناسب اسلامی» و نیز نشان دادن «علاقه نمایندگان به روابط عمیق و محترمانه با مردم قاره سبز» دفاع کردند اما بسیاری نیز از ضرورت همخوانی رفتار نمایندگان و مسوولان با پروتکل های رفتار و اخلاق جمعی در مقابل سفرا و نمایندگان کشورهای دیگر و لزوم آموزش آنان سخن گفتند.
 
این در حالی است که گروهی در رسانه و روزنامه های خود سمت و سوی نقد این رفتار را به سمت مخاصمه سیاسی پیش بردند و با توجه به گرایشات سیاسی نمایندگانی که با موگرینی در یک کادر قرار گرفتند آنان را به «خودباختگی در برابر» متهم ساختند. عده ای حتی انگیزه و نگاه جنسیتی را محرک توجه چند نماینده به مهمان اروپایی قلمداد کردند.
 
نقد این رخداد حتی از مرز اهانت و زیر سوال بردن شخصیت نمایندگان هم فراتر رفت و گروهی از عبارت هایی چون «بی غیرتی به دین و وطن»، «خفت»، «حقارت» و «بی هویتی» برای توصیف رفتار آنان استفاده کردند.
 
با نگاهی واقع بینانه به رخدادهای حاشیه مراسم تحلیف می توان گفت، تلاش برای سِلفی گرفتن با مهمان بلندپایه اروپایی هر چند از دید بسیاری ناسازگاری هایی را با شان نمایندگی به تصویر کشیده اما رفتاری بسیار متداول است که خوب یا بد در جامعه شاهد نمونه های پرشمار آن هستیم؛ از سِلفی گرفتن پی در پی با چهره های شناخته شده تا آتش سوزی و فروریختن برج پلاسکو.
 
رفتار نمایندگان را از منظری دیگر می توان به واکنش دانش آموزان و مردم عادی در میدان امام، پل خواجو و کلیسای وانک اصفهان به حضور «کاترین اشتون» سَلف موگرینی مانند دانست؛ واکنشی از سر علاقه، کنجکاوی یا گرایش ناخودآگاه به چهره ای شناخته شده که تصویر و نام وی در رسانه های دیداری، شنیداری و مکتوب به دلیل مذاکرات هسته ای پرتکرار شد.
 
ریشه های روانشناختی رفتارهایی از این دست که بین مردم و مسوولان عمومیت می یابد موضوعی است که بررسی هایی دقیق را می طلبد اما نکته مهم این است که دوربین های متعدد همانگونه که می تواند لحظه و رویدادهای مختلف را ثبت کند، زوایای گوناگون رفتاری را نیز منعکس می سازد؛ نکته ای که درک آن برای مسوولان در رده های مختلف اهمیت و عمومیت بیشتری دارد ضمن اینکه هنوز به واسطه نهادینه و مشخص نشدن عناصر فرهنگ استفاده از وسائل نوین ارتباط جمعی شاهد صحنه هایی نازیبا و انتقاد برانگیز هستیم.
 
علاوه بر آنچه گفته شد، نکته های خوبی نیز در هیاهو این حاشیه به چشم آمد از جمله عذرخواهی یکی از نمایندگان در پاسخ به انتقاداتی که از سِلفی گرفتن وی با موگرینی صورت گرفت. در مجموع اما برخی عقده گشایی های سیاسی و کشیده شدن نقد به حمله و اهانت آسیبی بود که در بازخوردهای سِلفی پرماجرا رخ نمود و انتقادهایی را به همراه آورد.
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1396/05/17
آن نماینده گان که این عمل را انجام دادند باید استفاه دهند شان انقلاب وملت ایران را پایین آوردن
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1396/05/18
خخ ببینید کیا دارن کشورو اداره میکنن اونوقت برید بهشون رای بدید من به جای رییس جمهور باشم اینارو میزارم بخش تمیزکاری شهری جارو بگیرن دستشون شهرو تمیز کنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوتر2
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر