اجرای اثری از «اسلاومیر مروژک» در تئاتر باران
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
دکتر ولدخانی_1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_4
استخدام_4
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۵۷۹۱۶۸
۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
۲۷۰۶
"واتسلاو" عنوان نمایشی نوشته اسلامیر مروژک نمایشنامه‌نویس لهستانی است که او این اثر را در سال 1968 نوشته است.
هنرآنلاین: "واتسلاو" عنوان نمایشی نوشته اسلامیر مروژک نمایشنامه‌نویس لهستانی است که او این اثر را در سال 1968 نوشته است. این نمایشنامه توسط داوود دانشور ترجمه شده است و هاجر قهرمانی که تاکنون به عنوان دستیار کارگردان در تئاتر فعالیت داشته است و همچنین کارگردان فیلم کوتاه بوده، آن را در تئاتر باران به صحنه آورده است. این نمایش هر روز ساعت 19 به مدت زمان 1 ساعت و 15 دقیقه اجرا می‌شود.

هاجر قهرمانی در گفت‌وگو با هنرآنلاین با اشاره به اینکه همیشه کارگردانی تئاتر و فیلم کوتاه دغدغه‌‌ام بوده است، خاطرنشان کرد: تئاتر و فیلم کوتاه هر کدام جذابیت خاص خود را برایم دارند. زمانی که نمایشنامه "واتسلاو" را خواندم المان‌هایی را در آن دیدم که احساس کردم متنی جهان شمول است و ممکن است در همه کشورها عینیت پیدا کند. طبقه‌بندی اجتماعی در همه جا وجود دارد و مفاهیمی چون آزادی و عدالت نیز در همه فرهنگ‌ها هست. بنابراین فکر کردم می‌توانم آن را در کشور خودم اجرا کنم چرا که تعاریف آن برای مردم آشناست.
 
اجرای اثری از «اسلاومیر مروژک» در تئاتر باران

این کارگردان جوان درباره شیوه اجرایی نمایش یادآور شد: سعی کردم به متن وفادار باشم و خیلی آن را دچار چالش نکنم. در بازنویسی نیز تغییرات زیادی بر متن اعمال نشده و با حفظ سیر خطی داستان تنها در مدت زمان کوتاه‌تری روایت می‌شود. در شیوه ‌اجرایی نیز خیلی حرکت‌های روزآمد نداریم و شکل کلی اجرایی را رعایت کرده‌ایم اما شاید در اجراهای بعدی در کار و بازی‌ها تغییراتی بدهیم.

او انتخاب بازیگران این اثر را ترکیبی از هنرمندان با تجربه تئاتر و جوانان این عرصه عنوان کرد و گفت: به منظور نمود و عینیت بیشتر شخصیت‌های نمایش، ویژگی‌های کاراکتر، فیزیک و ظاهر بازیگران مدنظر قرار گرفته است.

قهرمانی طراحی صحنه نمایش را با توجه به سه موقعیت مکانی یادآور شد و توضیح داد: فضای داخلی منزل، فضای جنگل و ساحل سه موقعیت مکانی طراحی صحنه نمایش است. در سالن بلک باکس عینیت بخشیدن به این سه فضا کمی دشوار بود و به صورت صد در صد به نتیجه دلخواه نرسیدم. سعی کردم فضای خلق شده اشاره‌ای به هیچ نقطه‌ای از دنیا نداشته باشد و سرزمین ناشناخته‌ای به تصویر کشیده شده است.

او دلیل انتخاب تماشاخانه باران برای اجرای این نمایش را سابقه این تالار در بین سالن‌های خصوصی دانست و خاطر نشان کرد: تئاتر باران در بین تماشاخانه‌های خصوصی مطلوب و حرفه‌ای عمل می‌کند و طی این چندین سال به خوبی جا افتاده است و تماشاگران با این مکان آشنایی دارند. نمایش‌هایی که در این تالار به روی صحنه رفته‌اند دارای شناسنامه و کیفیت هستند و بر این اساس با اینکه سالن این تماشاخانه بلک باکس بود، تصمیم به اجرای این نمایش در تئاتر باران گرفتم. هر چند کارگردانان برای اجرای اثرشان مجبور به انتخاب هستند و دست‌شان باز نیست.

کارگردان نمایش "واتسلاو" در پایان درباره استقبال از این نمایش اظهار داشت: با توجه به اینکه همزمان المان‌هایی مثل حضور ستارگان سینما در تئاتر رایج شده است و حیطه تماشاگران این هنر گسترده نیست و بخش بخش شده است، روزهایی از نمایش استقبال شده است و زمان‌هایی نیز این اتفاق نیفتاده. خوشبختانه تماشاگرانی که این نمایش را دیده‌اند از تماشای آن ابراز رضایت کرده‌اند و این به ما امید بیشتری می‌دهد.

خلاصه داستان نمایش "واتسلاو" از این قرار است: برده‌ای به نام واتسلاو با غرق شدن کشتی حامل برده‌ها به سرزمینی ناشناخته می‌رسد و تصمیم می‌گیرد در سرزمین تازه، به آزادی، ثروت، شادی و هر آنچه نداشته دست یابد.

عادل بهنام‌پور، حمیدرضا مرادی، آتوسا زرین‌پور، سیپان دولت‌خواه، مهرداد باقری، امید افشارپور، پگاه نوربخش، رضا علیزاده، حسین جوان، امیرحسین براتی، آیدین هم مسلک، امیرعلی باستانی، علی کشتکار، محمد رشوند و امیرحسین علیزاده بازیگران این اثر نمایشی هستند.

دیگر عوامل اجرایی این نمایش عبارتند از: تهیه کننده: عادل بهنام پور، طراح صحنه: هاجر قهرمانی، طراح لباس: پروین شیرازی، طراح گریم: مهسا ارشادی، طراح پوستر: محمدحسین همامی، عکاس: سعیده یارمحمدی، اجرا و ساخت دکور: مهدی خصوصی (کانون هنر سوده)، منشی صحنه: غزال زمانی، مدیر صحنه: امیر براتی و دستیار صحنه و لباس: صبا سلمان.

 نمایش "واتسلاو"  تا 10 شهریور ماه در تئاتر باران  روی صحنه است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر