يورش ديپلماتيک ریاض به سوی تنش‌ زدايي با عراق
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
ریزخور_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۵۸۳۴۵۹
۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۹
۴۰۹۹
بعد از قريب به 15 سال، دولت عربستان به شكل بي‌سابقه‌اي به سمت تجديد روابط با عراق در حال حركت است
روزنامه جوان: بعد از قريب به 15 سال، دولت عربستان به شكل بي‌سابقه‌اي به سمت تجديد روابط با عراق در حال حركت است. يك هفته بعد از سفر رهبر جماعت صدر به رياض و متعاقب آن سفر وزير نفت عراق به عربستان، گذرگاه مرزي عرعر بين عراق و عربستان كه 27 سال پيش بسته شده بود، بازگشايي شد و سعودي‌ها اشتهاي غيرقابل وصفي براي گسترش مبادلات تجاري از خود نشان مي‌دهند.
 
تلاش عربستان براي احياي روابط با عراق طي يكي دو هفته اخير، بيشتر به يورشي ديپلماتيك شبيه شده است. رابطه بغداد و رياض دو کشور مهم عضو اوپک، پس از سقوط صدام حسين در سال ۲۰۰۳ و نزديك شدن بغداد به تهران، به سمت سرد شدن پيش رفت ولي حالا محمد بن سلمان در ملاقات با مقتدي صدر در رياض به او گفته كه در كشورش «رويكردهاي جديدي وجود دارد» و در پي آن است اگر از عهده‌اش برآيد دست به كاري بزند كه يمن، بحرين و عراق را صلح فرابگيرد.
 
بن سلمان همچنين به صدر وعده داده جنگ در يمن، سوريه و تمامي منطقه خاتمه خواهد يافت. رهبر جماعت صدر ثاني به روزنامه الشرق الاوسط گفته كه هنگام ملاقات با محمد بن سلمان، وليعهد عربستان اميدهاي فراواني يافته و بسيار خوش‌بين است. وليعهد عربستان كه حالا در غياب پادشاه زمام همه امور را در دست گرفته، چند روز بعد از ملاقات با وزير نفت عراق نيز گفت مي‌خواهد روابط دو كشور را در همه زمينه‌ها گسترش دهد.
 
تحولات بعدي نشان داد او در عمل نيز چنين قصدي دارد. سعودي‌ها طي سال 2014 با كاهش توليد نفت در اوپك به طور جدي مخالفت كردند؛ تصميمي كه باعث كاهش قيمت نفت و مشكلات اقتصادي براي عراق شد ولي در سفر وزير نفت عراق به رياض، دو طرف توافق كردند براي جلوگيري از سقوط قيمت نفت، سقف توليدشان را پايين بياورند.
 
روز گذشته نيز محمد ياسين، عضو شوراي استان الانبار در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني سومريه نيوز اعلام كرد گذرگاه مرزي معروف به گذرگاه عرعر بين عراق و عربستان با هدف تقويت مبادلات تجاري بين دو كشور بازگشايي شده؛ گذرگاهي كه در استان سني‌نشين الانبار قرار دارد و از 27 سال پيش بسته است.
 
محمد ياسين گفته كه بازگشايي اين گذرگاه فرصت‌هاي شغلي ايجاد کرده و اقتصاد الانبار را به ويژه با عبور کاميون‌هاي کالا و اجناس مختلف رونق خواهد داد. مرز نيز بين دو كشور بازگشايي شده است. سعودي‌ها هم گفته‌اند قصد دارند کميسيون مشترکي براي هماهنگي در امور تجاري بين دو كشور ايجاد كنند.
 
ماجد القصبي، وزير تجارت عربستان که رياست اين كميسيون را بر عهده دارد، گفته  ملت عراق و عربستان در فرهنگ و بافت اجتماعي نقاط مشترک بسياري دارند و اظهار اميدواري کرده با تأسيس اين مجلس، روابط تجاري دو کشور شاهد گسترش قابل توجهي باشد و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري مختلفي براي طرفين ايجاد شود.
 
كنسولگري نجف
 
رشدي رشيد العاني، سفير عراق در رياض ديروز در گفت‌وگو با روزنامه سعودي «الحيات» اعلام کرد دولت عراق موافقت کرد کنسولگري عربستان در نجف اشرف به زودي افتتاح شود. پيش از اين منابع آگاه از درخواست رسمي دولت عربستان از بغداد براي افتتاح کنسولگري در نجف اشرف خبر داده بودند. رشيد العاني گفته روابط بين عربستان و عراق به سرعت در حال گسترش است و همگان بابت اين اتفاق خرسند هستند.
 
تصميم رياض براي تقويت روابط خود با عراق با آغاز شكست‌هاي داعش در عراق همزمان شده؛ تحولي كه در سايه نيروهاي معروف به حشدالشعبي اتفاق افتاد. برخي ناظران تغيير رويكرد سياست خارجي سعودي‌ها در عراق را در چارچوب تغيير رويكرد منطقه‌اي عربستان از جمله تلاش براي كاهش تنش‌هاي چند سال اخير با ايران ارزيابي مي‌كنند. با اين حال اين گمان وجود دارد كه محمد بن سلمان تلاش دارد از طريق مشوق‌هاي‌ اقتصادي به بغداد، نفوذ ايران در شرايط بعد از سقوط داعش را مهار كند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کالازم_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر