يورش ديپلماتيک ریاض به سوی تنش‌ زدايي با عراق
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۵۸۳۴۵۹
۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۹
۴۰۷۹
بعد از قريب به 15 سال، دولت عربستان به شكل بي‌سابقه‌اي به سمت تجديد روابط با عراق در حال حركت است
روزنامه جوان: بعد از قريب به 15 سال، دولت عربستان به شكل بي‌سابقه‌اي به سمت تجديد روابط با عراق در حال حركت است. يك هفته بعد از سفر رهبر جماعت صدر به رياض و متعاقب آن سفر وزير نفت عراق به عربستان، گذرگاه مرزي عرعر بين عراق و عربستان كه 27 سال پيش بسته شده بود، بازگشايي شد و سعودي‌ها اشتهاي غيرقابل وصفي براي گسترش مبادلات تجاري از خود نشان مي‌دهند.
 
تلاش عربستان براي احياي روابط با عراق طي يكي دو هفته اخير، بيشتر به يورشي ديپلماتيك شبيه شده است. رابطه بغداد و رياض دو کشور مهم عضو اوپک، پس از سقوط صدام حسين در سال ۲۰۰۳ و نزديك شدن بغداد به تهران، به سمت سرد شدن پيش رفت ولي حالا محمد بن سلمان در ملاقات با مقتدي صدر در رياض به او گفته كه در كشورش «رويكردهاي جديدي وجود دارد» و در پي آن است اگر از عهده‌اش برآيد دست به كاري بزند كه يمن، بحرين و عراق را صلح فرابگيرد.
 
بن سلمان همچنين به صدر وعده داده جنگ در يمن، سوريه و تمامي منطقه خاتمه خواهد يافت. رهبر جماعت صدر ثاني به روزنامه الشرق الاوسط گفته كه هنگام ملاقات با محمد بن سلمان، وليعهد عربستان اميدهاي فراواني يافته و بسيار خوش‌بين است. وليعهد عربستان كه حالا در غياب پادشاه زمام همه امور را در دست گرفته، چند روز بعد از ملاقات با وزير نفت عراق نيز گفت مي‌خواهد روابط دو كشور را در همه زمينه‌ها گسترش دهد.
 
تحولات بعدي نشان داد او در عمل نيز چنين قصدي دارد. سعودي‌ها طي سال 2014 با كاهش توليد نفت در اوپك به طور جدي مخالفت كردند؛ تصميمي كه باعث كاهش قيمت نفت و مشكلات اقتصادي براي عراق شد ولي در سفر وزير نفت عراق به رياض، دو طرف توافق كردند براي جلوگيري از سقوط قيمت نفت، سقف توليدشان را پايين بياورند.
 
روز گذشته نيز محمد ياسين، عضو شوراي استان الانبار در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني سومريه نيوز اعلام كرد گذرگاه مرزي معروف به گذرگاه عرعر بين عراق و عربستان با هدف تقويت مبادلات تجاري بين دو كشور بازگشايي شده؛ گذرگاهي كه در استان سني‌نشين الانبار قرار دارد و از 27 سال پيش بسته است.
 
محمد ياسين گفته كه بازگشايي اين گذرگاه فرصت‌هاي شغلي ايجاد کرده و اقتصاد الانبار را به ويژه با عبور کاميون‌هاي کالا و اجناس مختلف رونق خواهد داد. مرز نيز بين دو كشور بازگشايي شده است. سعودي‌ها هم گفته‌اند قصد دارند کميسيون مشترکي براي هماهنگي در امور تجاري بين دو كشور ايجاد كنند.
 
ماجد القصبي، وزير تجارت عربستان که رياست اين كميسيون را بر عهده دارد، گفته  ملت عراق و عربستان در فرهنگ و بافت اجتماعي نقاط مشترک بسياري دارند و اظهار اميدواري کرده با تأسيس اين مجلس، روابط تجاري دو کشور شاهد گسترش قابل توجهي باشد و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري مختلفي براي طرفين ايجاد شود.
 
كنسولگري نجف
 
رشدي رشيد العاني، سفير عراق در رياض ديروز در گفت‌وگو با روزنامه سعودي «الحيات» اعلام کرد دولت عراق موافقت کرد کنسولگري عربستان در نجف اشرف به زودي افتتاح شود. پيش از اين منابع آگاه از درخواست رسمي دولت عربستان از بغداد براي افتتاح کنسولگري در نجف اشرف خبر داده بودند. رشيد العاني گفته روابط بين عربستان و عراق به سرعت در حال گسترش است و همگان بابت اين اتفاق خرسند هستند.
 
تصميم رياض براي تقويت روابط خود با عراق با آغاز شكست‌هاي داعش در عراق همزمان شده؛ تحولي كه در سايه نيروهاي معروف به حشدالشعبي اتفاق افتاد. برخي ناظران تغيير رويكرد سياست خارجي سعودي‌ها در عراق را در چارچوب تغيير رويكرد منطقه‌اي عربستان از جمله تلاش براي كاهش تنش‌هاي چند سال اخير با ايران ارزيابي مي‌كنند. با اين حال اين گمان وجود دارد كه محمد بن سلمان تلاش دارد از طريق مشوق‌هاي‌ اقتصادي به بغداد، نفوذ ايران در شرايط بعد از سقوط داعش را مهار كند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
استخدام_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کیان برنا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر