محیط زیست، طبقه متوسط و مساله امنیت
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۵۸۵۷۹۵
۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
۴۷۴۲
يكي از مهم‌ترین چالش های پیش روی دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران ، حفظ امنیت و یکپارچگی ملی است . این مهم که شاید برقراری و تداوم آن، اولویت اساسی هر حاکمیتی تلقی شود ، به عنوان دستاورد ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در دهه های اخیر شناخته می شود.
بشيراسماعيلي در روزنامه قانون نوشت: يكي از مهم‌ترین چالش های پیش روی دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران ، حفظ امنیت و یکپارچگی ملی است . این مهم که شاید برقراری و تداوم آن، اولویت اساسی هر حاکمیتی تلقی شود ، به عنوان دستاورد ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در دهه های اخیر شناخته می شود.
 
چه چیزی امنیت ایران را تهدید می‌کند ؟ آیا تهدیدات ناشی از حضور ابرقدرت‌ها در پیرامون ایران و گاهي همسایگان متعارض و رقیب، کیان ملی را در معرض خطر قرار داده اند؟ پاسخ به این پرسش به علاوه تمهیدات نظامی و دفاعی ایران، در حیطه مفهوم امنیت سخت قرار می گیرد .
 
امنیت سخت و نظامیگری به دليل اهمیت بدیهی آن و نقش کلاسیکی که در نظریه‌پردازی روابط بین الملل دارد پیشتر مورد مداقه زیادی قرار گرفته است؛ اما نکته کمتر مد نظر قرار گرفته، ابعاد امنیت نرم ایران است كه در ادامه این نوشتار، مهم‌ترین مصادیق تهدیدات نرم پیش روی، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

محیط زیست و منابع آبی

متاسفانه با نادیده گرفتن اصل توسعه پایدار در کشور، منابع طبیعی به ویژه منابع آبی به شدت تحلیل رفته اند و جایگزینی آن‌ها نیز دشوار به نظر می رسد. با توجه به اینکه چنین معضلی برای بیشتر استان های کشور حالت حاد و حیاتی پیدا کرده است، در فقدان یک دیدگاه ملی و همه جانبه‌نگر، هر استان، مدعی آب برای خودش بوده و طرح‌های انتقال ملی آب را به شدت نفی می‌کند .

این امر که گاهي در سال های گذشته با تنش و خشونت‌های شدیدی نيز همراه شده است، در صورت عدم به کار گرفتن برنامه های دقیق و همه جانبه گرا، به منشأیی برای ناامنی گسترده و انشقاق میان استان های کشور بدل خواهد شد.

محرومیت زدایی و بومی‌گرایی

هر چند به دليل بلعیده شدن بخش عمده‌ای از بودجه کشور در چاه هزینه‌های جاری ، پروژه‌های عمرانی تا حدودي در سراسر کشور، دیر و محدود اجرایی شده اند و از این دیدگاه ، بیشتر استان ها با محرومیت‌های زیرساختی مواجهند اما به هر روی، بايد بعضی از استان‌ها را محروم‌تر از سایرین دانست. سوء استفاده بیگانگان از این محرومیت ها و جهت دادن به نفرت ناشی از حس نا برابری و تبعیض، زیر بنای تهدیدات امنیتی نواحی حاشیه‌ای علیه مرکز را فراهم می آورد . تسریع برنامه‌های عمرانی و گسترش زیر ساخت‌های شهری و روستایی می تواند از اهم برنامه های آتی در قبال مناطق محروم باشد.

آشتی با طبقه متوسط

طبقه متوسط ایران که در بردارنده انرژی های اجتماعی عظیمی از زنان،‌ دانشجویان، نخبگان ، جوانان و ... به حساب مي‌آيد، در سال های پس از انقلاب اسلامی شاهد رشد بالای کمی و کیفی بوده است. گسترش طبقه متوسط به سود پویایی سیاسی و اقتصادی کشورهاست اما در صورت نادیده گرفتن نیاز ها و مطالبات این طبقه ، فرصت ها به سرعت به تهدید بدل می‌شوند.
 
در حال حاضر بعضی از جریانات سیاسی همچنان سر تعارض و چالش را با طبقه متوسط دارند و قدرت فزاینده آن را منکر می‌شوند . هر چند انرژی این طبقه به طور مسالمت آمیز و اصولی در جریان چند انتخابات اخیر تخلیه شده است اما به هر ترتیب بهتر است تعامل بیشتری از طریق حاکمیت با طبقه متوسط صورت پذیرد .

امنیت نرم، بر عکس نظر واقع گرایان، نه تنها اهمیت کمتری نسبت به امنیت سخت ندارد بلکه در بسیاری از جهات مقدم بر آن بوده و حایز بذل هوشیاری و برنامه‌ریزی در ابعاد متعدد این نوع از امنیت است. نگاه جامع نگر و دلسوزانه به ایران به عنوان یک کل، حساس‌بودن نسبت به حفظ منابع طبیعی در راستای تحقق توسعه پایدار، و مصالحه و پذیرش طبقه متوسط نيز از موارد مهم حفظ و تقویت امنیت نرم جمهوری اسلامی ایران است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
کیان برنا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو