آیدین آغداشلو: مبتذل ترین دوران سینما را داریم
۵۸۸۹۷۴
۰۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
۳۰۷۱
«آیدین آغداشلو»؛ هنرمند برجسته ایرانی در نشستی که در تورنتوی کانادا برگزار شد، از زیست دوباره تفکر «فیلمفارسی» در دوران اکنون سخن گفت.
خبرگزاری ایلنا: «آیدین آغداشلو»؛ هنرمند برجسته ایرانی در نشستی که در تورنتوی کانادا برگزار شد، از زیست دوباره تفکر «فیلمفارسی» در دوران اکنون سخن گفت.
 
آیدین آغداشلو: «به بهشتی گفتم شما فارابی را به وجود آوردید که سینمای مبتذل را از بین ببرید، اما فیلم‌هایی که الان مجوز می‌گیرند، مبتذل‌ترین فیلم‌های تاریخ بشریت‌اند»!

 آغداشلو در این باره گفت: یک ‌وقتی آقای سیدمحمد بهشتی به من گفت که ما آمدیم بنیاد فارابی را تأسیس کردیم تا سینمای مبتذل را از بین ببریم. من اخیراً شنیدم که یکی از مدیران فرهنگی آن دوره، از طرف مدیران رسمی بعد، مورد اعتراض قرار گرفته بود که تو به چه حقی این همه فیلم را سوزاندی؟ یعنی خروارها فیلم را آتش زدند. من به شوخی، به آقای بهشتی عنوان کردم که بله، شما فارابی را به وجود آوردید که سینمای مبتذل را از بین ببرید، اما فیلمفارسی که از بین نرفت! این فیلم ‌هایی که الان دارند می‌ سازند و مجوز می ‌گیرند، مبتذل ‌ترین چیزهای تاریخ بشریت است. پس نوع ابتذال فرق کرده. جسارت است که این را بگویم ولی الان حتی درمورد بعضی از مهم ‌ترین فیلم‌های جایزه‌ برِ بعد از دوران انقلاب، من می ‌توانم بگویم که این‌ها در حقیقت دارند سریال تلویزیونی را به صورت تک فیلم می‌ سازند. در هر دو دوره نوابغی وجود دارند. من فکر می ‌کنم تعداد نوابغ سینمای ایران، از سال 40 تا 57، ده‌ها برابر تعداد نوابغ فیلم‌سازِ امروز است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج