تولید سلول خورشیدی با الهام از چشم حشرات
۵۹۳۰۳۴
۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
۵۳۳۴
محققان دانشگاه استنفورد با الهام گرفتن از ساختار کندو مانند چشمان حشرات موفق به تولید سلول های خورشیدی تازه ای شده اند که ارزان تر و مقاوم تر از سلول های خورشیدی قبلی است.
خبرگزاری مهر: محققان دانشگاه استنفورد با الهام گرفتن از ساختار کندو مانند چشمان حشرات موفق به تولید سلول های خورشیدی تازه ای شده اند که ارزان تر و مقاوم تر از سلول های خورشیدی قبلی است.
 
 تولید سلول های ارزان خورشیدی با الهام از چشم حشرات

به نقل از دیجیتال ترندز، این سلول ها از نظر ساختار مشابه با سلول های کندویی شکل چشمان حشرات است و از مواد فتوولتائیک خاصی موسوم به perovskite ساخته شده اند. ترکیب این سلول ها در قالب داربست های شش ضلعی، به تشکیل مجموعه ای پایدار منجر شده که در برابر گرما، رطوبت، یا فشارهای مکانیکی بسیار مقاوم است.

باید توجه داشت که perovskite ماده ای به شدت حساس است و در برابر کوچک ترین فشار یا تغییر خارجی به راحتی می شکند. اما استفاده از الگوی کندوی زنبور عسل برای کاربرد این ماده در قالب سلول های خورشیدی باعث برطرف شدن این مشکل می گردد. همچنین با اعمال این ساختار در صورت آسیب دیدن یکی از سلول های خورشیدی، بقیه این سلول ها به طور مستقل می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

محققان می گویند سلول های خورشیدی جدیدی که به این شیوه تولید شده اند می توانند تا حداکثر دمای ۸۵ درجه سانتیگراد سالم باقی بمانند و رطوبت حداکثر ۸۵ درصدی را برای یک دوره شش هفته ای تحمل کنند. سهولت تولید و هزینه پایین ساخت یکی دیگر از مزایای perovskite محسوب می شود.

دانشمندان می گویند برای ارتقای توانمندی های perovskite  هشت سال تلاش کرده اند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج