خیز دولت برای تحول در نظام اداری و کشورداری
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۵۹۴۰۶۹
۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۶
۳۴۵۵
دبیر هیات دولت ازخیز دولت برای تحول در نظام اداری و کشورداری خبر داد.
خبرگزاری ایلنا: محسن حاج میرزایی در یادداشتی بعد از جلسه هیات وزیران نوشت:

هر کدام از اعضاء، تجربیات ارزنده‌ای داشتند که به اشتراک گذاشتند. رئیس جمهور هم به دقت تمامی مباحث را دنبال می‌کرد و در مواردی با طرح سوال یا ابهام، زمینه را برای ارزیابی دقیق‌تر بحث فراهم می‌کرد. معاون اول رئیس جمهور از دغدغه‌هایی گفتند که اجرای تصمیمات را با مشکل مواجه می‌کند و بر لزوم شکل‌گیری اراده قوی در دستگاه‌ها برای اجرای تصمیمات تاکید کردند. این‌گونه مباحث داغ در روزهای آغازین دولت به‌ویژه برای اعضای جدید دولت تصویر روشنی از پیچیدگی‌ها و دشواری‌های اداره کشور را آشکار می‌کرد.

واقعیت آن است که در طی چند دهه اخیر همواره یکی از موضوعات مهمی که مورد توجه دولت و مجلس بوده، اصلاح و بهینه‌سازی نظام اداری به عنوان مهم‌ترین رکن نظام کشورداری بوده است. در این مدت دستاوردهایی به دست آمده است اما همچنان به نظر می‌رسد که این مجموعه نیازمند اصلاحات جدی‌تر و عمیق‌تر است.

در برنامه‌های توسعه پنج‌ساله، بر کاهش نیروی انسانی و کوچک‌سازی دولت؛ اصلاح ساختار تشکیلاتی دولت و کاهش تعداد وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و سطوح تشکیلاتی؛ اصلاح روش‌ها و فرآیندها و توسعه دولت الکترونیک؛ هماهنگی در مقررات استخدامی و نظام پرداخت؛ کاهش تصدی‌ها و انحصارات، رقابتی کردن فعالیت‌های خدماتی و اقتصادی دولت و تمرکززدایی از اداره امور و تقویت اختیارات مناطق تاکید شده است. هرچند در هر یک از این اهداف نتایجی نیز حاصل شده است اما تحقق قاطع و کامل این اهداف همچنان با چالش‌های بسیاری روبه‌روست.

برای دستیابی به یک نظام کشورداری شفاف، قدرتمند، تسهیل‌گر و توسعه‌گرا راه بسیار بلندی در پیش داریم. شاید آن‌قدر که به مسایل دیگر (امور مختلف کشورداری) پرداخته‌ایم، اگر به این مساله یعنی نحوه و نظام کشورداری می‌پرداختیم اکنون اوضاع بهتری داشتیم. رمزگشایی از پایداری مشکلات کشور و ناکارآمدی تدابیر اتخاذ شده در دستیابی به اهداف، ما را به این جمع‌بندی می‌رساند که مساله را باید در لایه‌های عمیق‌تری بررسی کنیم و آن، نظام کشورداری است.

گیاهان برای رشد نیازمند مجموعه‌ای از بسترها هستند که در فقدان این بسترها تحقق مقاصد ممکن نخواهد بود. ما نمی‌توانیم به رشد یک گیاه فرمان بدهیم در حالی‌که مجموعه زمینه‌های رشد آن فراهم نباشد. همین گونه است نقش نظام کشورداری و اهداف توسعه‌ای. اهداف توسعه‌ای با فرمان محقق نمی‌شود. بلکه باید بستر آن را فراهم کرد. بستر حرکت یک قطار ریل و محیط زندگی و رشد یک ماهی آب است. در فقدان ریل و آب سخن گفتن از توسعه حمل‌ونقل با قطار و پرورش یک ماهی سخنی گزاف است. نظام اداری ما یک مجموعه به‌هم پیوسته است. تجزیه این نظام به زیرنظام‌های گسسته و بدون در نظر گرفتن ارتباط ارگانیک زیرمجموعه‌ها با یکدیگر، موجب ایجاد اختلال اساسی در رشد هماهنگ و موزون نظام اداری است.

نظام اداری متشکل از مجموعه شناسایی، جذب، احراز شایستگی، آموزش، انتصاب، ارتقاء، جبران خدمات، ارزیابی و بازنشستگی است که در یک پیوستگی عمیق کارکردی قرار دارند و هریک از کارکردها از کارکردهای دیگر حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

این پیوستگی در مجموعه قوانین و مقررات جاری ما مورد غفلت اساسی قرار گرفته است. به عنوان مثال اگر بین نظام پرداخت و نظام ارزیابی ارتباط وثیق و موثری برقرار نباشد، انتظار ارتقای کارآیی نیروی انسانی انتظار واقع‌بینانه‌ای نیست.

همین استدلال را می‌توان به دیگر اهداف مهم تحول در نظام اداری از جمله در کاهش تصدی‌ها و انحصارات، رقابتی کردن فعالیت‌های خدماتی و اقتصادی دولت و تمرکززدایی از اداره امور و تقویت اختیارات مناطق و همچنین توسعه دولت الکترونیک هم بسط داد. روش‌هایی که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است ما را به نتایج گذشته رهنمون می‌شوند و برای دستیابی به نتایجی متفاوت، نیازمند نگرشی کاملا متفاوت به این اصلاحات هستیم. اهتمام به این زمینه‌ها در همگرایی کامل دولت و مجلس میسر خواهد بود.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:09 - 1396/06/14
یا ابوالفضل خدا به خیر کنه دولت خیز برداشته حالا چقدر رو الکی اخراج کنن به بهانه خیز بلند و فامیلاشون رو بیارن وچه برنامه هایی که کنسل کنن و چه بودجه هایی که کیلویی خرج کنن دیگه خدا رحم کنه.چون تجربه نشون داده اینا هرموقع رفتن ابرو رو درست کنن زدن چشمش رو هم کور کردن..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
هرچی مینویسم رد میکنند لطفا باز خوانی ورسیدگی شود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
شفا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر