توصیه آیت‌ الله مکارم به مداحان و عزاداران حسینی
۶۰۳۸۶۵
۰۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
۴۷۴۲
آیت‌ الله ناصر مکارم شیرازی در بیانیه ای با تأکید بر اینکه در خواندن اشعار و سینه‌زنى از سبک‌هاى مبتذل که در شأن این مراسم باشکوه نیست، بپرهیزند و به سبک‌هاى سنگین سنتى اهمیت دهند گفت: خطبا و مداحان، نقش اصلى را در آگاه ساختن مردم دارند.
خبرگزاری فارس: آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت فرارسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) توصیه‌هایی را خطاب به عزاداران حسینی، خطبا و مداحان مطرح کرد.

در بیانیه این مرجع تقلید آمده است: عاشورا با تمام شکوه و عظمتش فرامی‌رسد و خون تازه‌اى در عروق همگان، مخصوصاً عاشقان مکتب حسینى به جریان مى‌اندازد، ملّت مسلمان ما بلکه غیرمسلمانان، بسیارى از درس‌ها را از مکتب سالار شهیدان کربلا آموخته‌اند و باز هم درس‌هاى بیشترى در این دانشگاه بزرگ ایثار و شهادت خواهند آموخت.

در ادامه این بیانیه در توصیه‌هایی خطاب به عزاداران حسینى، اعم از خطبا، مداحان، مسؤولان هیأت‌ها و همه کسانى که به هر عنوان مشتاقانه در این مراسم شرکت مى‌کنند مخصوصاً جوانان که نقش اصلى را دارند، تصریح شده است: همگى سعى کنند با درس‌هاى مهم این قیام مقدس و اهداف آن، بیشتر آشنا شوند و آن را سرمشق زندگى خود قرار دهند تا از شور و شر دنیاى مادى و نقشه‌هاى ظالمان در امان بمانند.

از کارهایى که موجب وهن مذهب در نظر دوست و دشمن مى‌شود، مخصوصاً قمه‌زدن و اعمالى مانند آن بپرهیزند، زیرا دشمنان براى دگرگون ساختن چهره این مراسم عظیم، تنها همان صحنه‌ها را در رسانه‌هاى خود منتشر مى‌کنند، تا از جاذبه‌هاى فوق‌العاده این مراسم بکاهند و مردم دنیا را بدبین سازند.

در بخش دیگری از این بیانیه با تأکید بر اینکه در خواندن اشعار و سینه‌زنى از سبک‌هاى مبتذل که در شأن این مراسم باشکوه نیست، بپرهیزند و به سبک‌هاى سنگین سنتى اهمیت دهند خاطرنشان شده است: خطبا و مداحان، نقش اصلى را در آگاه ساختن مردم دارند. آنها باید این مراسم را رمز وحدت، معرفى کنند و از آلوده شدن مجالس حسینى به مسائل سیاسى جناحى و تفرقه‌انگیز یا اهانت به مقدسات دیگران که مایه تفرقه است، بپرهیزند.

از هرگونه اسراف در اطعام عزاداران و امور دیگر، اجتناب نمایند و سعى کنند، مجالس شبانه، موجب ناراحتى همسایگان نشود و در همه حال خلوص نیت را فراموش نکرده و رضاى خداوند به عنایت سالار شهیدان، حسین عزیز را طلب کنند، قبولى اعمال همه این عزیزان را از خداوند مسئلت دارم.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج