ماکرون، نگران غلبه قدرت ایران بر عربستان است
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۰۵۲۶۴
۰۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۵
۶۳۵۹
روزنامه اعتماد درباره نگرانی فرانسوی ها از به قدرت رسیدن ایران در منطقه به گفت وگو با مرتضی مکی کارشناس مسایل اروپا پرداخت و آورد: طی سه روز گذشته و پس از نمایش موشک جدید خرمشهر در رژه نیروهای مسلح و اعلام خبر آزمایش موفقیت آمیز آن، دولت فرانسه مواضع تندی علیه جمهوری اسلامی ایران گرفته است و آزمایش موشکی را نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت اعلام کرده است.
روزنامه اعتماد درباره نگرانی فرانسوی ها از به قدرت رسیدن ایران در منطقه به گفت وگو با مرتضی مکی کارشناس مسایل اروپا پرداخت و آورد: طی سه روز گذشته و پس از نمایش موشک جدید خرمشهر در رژه نیروهای مسلح و اعلام خبر آزمایش موفقیت آمیز آن، دولت فرانسه مواضع تندی علیه جمهوری اسلامی ایران گرفته است و آزمایش موشکی را نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت اعلام کرده است.
 
در گزیده ای از این گفت وگو می خوانیم:
 
پیش از این نیز رییس‌ جمهور فرانسه، امانوئل ماکرون در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مواضع متناقضی را در مورد برجام گرفته ‌بود و از یک سو با دفاع از پایبندی ایران به این توافق خواهان حفظ آن شده ‌بود و از سوی دیگر همراستا با دولت امریکا از بازنگری در این توافق یا تکمیل آن سخن گفته ‌بود.

موضع ‌گیری ماکرون در مورد برنامه موشکی ایران هم مختص به واکنش در برابر آزمایش موشکی اخیر نبود، بلکه رییس ‌جمهور فرانسه در سخنان خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم همصدا با همتای امریکایی خودش از «نگرانی در مورد رفتار منطقه ‌ای ایران» و در انتقاد از برنامه موشکی ایران سخن گفته‌ بود.

** طی روزهای گذشته شاهد بودیم که دولت فرانسه مواضع مختلف و گاه متناقضی را در مورد برجام گرفته است، از یک سو آقای ماکرون اعلام می‌کند که ترک برجام توسط امریکا یک اشتباه بزرگ است و از سوی دیگر تلویحا از مسائلی مانند بازنگری یا تکمیل برجام یا مسائلی مانند افزایش دادن دوره محدودیت ‌های موجود در برجام حمایت می‌کند. روز گذشته هم شاهد بودیم که دولت فرانسه، در واکنش به آزمایش موشکی ایران، آن را ناقض قطعنامه ٢٢٣١ اعلام کرد؛ به اعتقاد شما موضع نهایی دولت فرانسه در برابر ایران و برجام چیست؟ آیا فرانسوی ‌ها در این موضوع کنار ایران قرار گرفته‌اند یا کنار دولت ترامپ؟
 
البته نمی‌توان به صورت دقیق و صفر و صدی پاسخ دقیق داد که موضع فرانسوی‌ ها حمایت از ایران است یا دولت امریکا. موضع اروپایی ‌ها در مورد برجام به هر صورت مشخص است. اروپایی‌ها و از جمله فرانسه برجام را یک دستاورد می‌دانند که موفق شد برنامه هسته ‌ای ایران را تحت کنترل و مدیریت درآورد؛ حتی خانم مرکل، صدراعظم آلمان، تاکید کرده است که برجام می ‌تواند الگویی برای حل پرونده کره شمالی هم باشد. چنین اظهاراتی نشان می‌دهد که اروپایی ‌ها به برجام به عنوان یک راهکار موفق دیپلماتیک که توانست یک بحران بین ‌المللی را پایان دهد، نگاه می‌کنند.

به خصوص که دغدغه ‌های لابی قدرتمند عربستان سعودی و رژیم اسراییل را در کشورهای اروپایی نادیده نمی‌گیرند. به خصوص که مناسبات و ارتباطات اقتصادی، تجاری و سیاسی اروپا به خصوص فرانسه با عربستان و اسراییل بسیار گسترده و فراگیرتر است. از این جهت باید این نوع انتقادهای آقای ماکرون را مورد توجه قرار داد که از یک سو بر حفظ برجام تاکید می ‌کند و از سوی دیگر انتقادات تندی علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کند. چرا که بر اساس روابط و استراتژی‌ های منطقه ‌ای فرانسه آنها نگرانی ‌های خاص خودشان را از قدرت ایران دارند و از برنامه موشکی ایران ناراضی هستند.

** فرانسه و بریتانیا، بعد از آزمایش اخیر موشکی ایران، به نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت اشاره کردند، آیا چنین استنادی صحیح است و آیا چنین هشدارهایی می‌تواند توافق هسته‌ای را به خطر بیندازد؟
 
خب قطعنامه ٢٢٣١ یک قطعنامه ‌ای است که هر یک از طرفین برداشت خاص خود را از آن دارند، بخشی از قطعنامه که مرتبط با برجام است، همه طرفین اجماع دارند که مربوط به برنامه هسته‌ای است و توافق در مورد آن وجود دارد. اما در مورد بحث موشکی نیز در این قطعنامه بخش‌هایی وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران نیز همزمان با تصویب قطعنامه اعلام کرد که نسبت به تعمیم دادن مساله هسته‌ای به برنامه موشکی اعتراض دارد و حاضر به پذیرش هیچ محدودیتی برای برنامه دفاعی خود نیست.

** از آنجا که دولت جمهوری اسلامی ایران همواره هشدار داده است که برنامه دفاعی و موشکی ایران، خط قرمز محسوب می‌شود و از سوی دیگر فرانسه یکی از کشورهایی است که پس از برجام پیشگام سرمایه‌گذاری و گسترش مناسبات تجاری خود با ایران بوده است، آیا فرانسوی ‌ها نگران نیستند که پافشاری بر مخالفت با برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران به منافع سیاسی و تجاری‌شان ضربه بزند؟
 
در مورد نوع مناسبات اروپایی‌ ها با جمهوری اسلامی ایران باید همواره این نکته را مورد توجه قرار داد که درست است که آنها به دنبال نوعی روابط سیاسی- اقتصادی نزدیک با ایران هستند، اما فرانسه و به طریق اولی اروپا همچنان بخشی از منظومه سیاسی دنیای غرب است.

** آیا مواضع اخیر آقای ماکرون در مورد ایران و برجام با مواضع دولت ‌های پیشین فرانسه به خصوص دولت آقای اولاند مشابه است یا تفاوتی در سیاست فرانسه در قبال ایران پیش آمده؟
 
تحولاتی که در منطقه خاورمیانه روی داده است و وضعیت کنونی سوریه و عراق، از جمله شکست‌ هایی که داعش با آن مواجه شده است، باعث شده است واقعیت ‌های تازه‌ ای به دولت فرانسه و دیگر دولت‌های اروپایی تحمیل شود. تحولات منطقه به خصوص در سوریه برخلاف انتظارات و پیش‌بینی‌های فرانسوی‌ ها در حال پیشرفت است.

** در شرایطی که بلافاصله پس از آخرین آزمایش موشکی ایران، فرانسه و بریتانیا پیشگام شدند تا نامه‌ای در محکومیت ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال کنند، بعد از آن شاهد بودیم که در حمله موشکی ایران به مواضع داعش در دیرالزور هیچ واکنشی از سوی اروپا دیده‌ نشد، اما بار دیگر با آزمایش موشکی اخیر، شاهد بیانیه‌ های تند از سوی دستگاه دیپلماسی فرانسه و بریتانیا هستیم. آیا فرانسوی ‌ها و بریتانیایی ‌ها با کلیت برنامه موشکی ایران مشکل دارند، یا مساله برد موشک ‌های ایران در واکنش ‌های آنها نقش دارد؟
 
موشک‌هایی که ایران به سمت سوریه شلیک کرد در وضعیتی کاملا متفاوت بود، کشورهایی که الان در بحران سوریه فعال هستند از همه ابزارهای سیاسی و نظامی خودشان استفاده می‌کنند و تحت پوشش‌های مختلف چه اروپا، چه امریکا و چه روسیه اقدامات نظامی مختلفی را در خاک سوریه انجام می‌دهند...

اما موضوع سوریه یک پرونده خاص است که بسیاری از قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای یا به صورت نیابتی یا به صورت مستقیم در آن مشارکت دارند. باید توجه داشت که واکنشی که ایران نشان داد نیز پس از حملات تروریستی بود که در تهران رخ داد؛ خود کشورهای اروپایی چه فرانسه و چه بلژیک نیز بعد از حوادث تروریستی که در خاک‌ شان رخ داد بلافاصله واکنش نظامی در خاک سوریه نشان دادند. جمهوری اسلامی ایران نیز تحت پوشش مبارزه با تروریسم اهدافی را در دیرالزور هدف قرار داد و در آن مورد خاص اروپایی‌ها حرفی برای گفتن نداشتند، همه این کشورها خودشان ٦ سال است که در سوریه در حال جنگ هستند، جایی برای انتقاد از ایران وجود نداشت. با این حال همان عملیات یک هشدار به کشورهای دیگر در مورد نوع و کیفیت پیشرفت ‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه برنامه موشکی بود.

** فکر می‌کنید که انتقادهایی که از سوی فرانسه و بریتانیا در مورد برنامه موشکی ایران انجام شده است و واکنش تند آنها به آزمایش موشک خرمشهر در ایران، اثری بر اجرای توافق هسته‌ای خواهد داشت؟
 
به هر حال هر آزمایش موشکی ایران بهانه ‌ای در اختیار آنها قرار می‌دهد تا انتقادهای خود را مطرح کنند. اما اینکه تصور کنیم که چنین انتقاداتی به معنای تجدیدنظر در روابط با جمهوری اسلامی ایران یا توقف اجرای برجام باشد، به نظر خیلی زود است که چنین تحلیلی از انتقادها و بیانیه‌های اخیر داشته‌ باشیم.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1396/07/03
سریعا یک هیعت بفرستید فرانسه و مذاکره مخفیانه انجام دهید غرور رو بزارید کنار..تا حامیان رو ازدست ندیم.و بگید که این ازمایش به خاطر ترس دشمن و حساب باز کردن رو ایرانه...
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1396/07/03
پس بایست خودتو به متخصص قلب نشون بدی چون ایران همبشه قویتر بوده و هست
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1396/07/04
غربی ها مخصوصا فرانسه هیچوقت دوست ایرا ن نبوده ونیستما باید بفکر منافع ملی خود باشیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک فرشته_فوتر