سرانجام یکی از بزرگترین باج‌ گیری‌های تاریخ فوتبال
۶۰۶۰۷۱
۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰۲:۵۳
۱۴۹۶۴ 
داستان‌های تاریخ فوتبال
باج‌گیری جان الست از رییس باشگاه اندرلخت باعث شد قضیه رشوه گیری در دیدار ناتینگهام و تیم بلژیکی در جام یوفا مشخص شود.
ایسنا: باج‌گیری جان الست از رییس باشگاه اندرلخت باعث شد قضیه رشوه گیری در دیدار ناتینگهام و تیم بلژیکی در جام یوفا مشخص شود.

 چهارم آگوست سال ۱۹۹۷ کنستانت واندن استوک که رییس باشگاه اندرلخت بود در دادگاه بلژیک اعتراف کرد به گروستا یک میلیون فرانک بلژیک رشوه داده است تا به تیمش کمک کند ناتینگهام را در جام یوفا شکست دهد. گروستا داور دیدار برگشت اندرلخت و ناتینگهام در ۲۵ آوریل ۱۹۸۴ بود. بازی رفت با پیروزی دو بر صفر تیم انگلیسی به پایان رسیده بود. اندرلخت توانست در بازی برگشت نتیجه را با پنالتی که داور به نفعش گرفت سه بر صفر به نفع خود تمام کند. در پایان بازی دروازه بان ناتینگهام از داوری انتقاد کرد و گفت: برابر ۱۲ نفر بازی کردیم.

سرانجام یکی از بزرگترین باج‌گیری‌های تاریخ فوتبال

پس از اعتراف واندن استوک، یوفا این قضیه را بررسی کرد و متوجه شد که رشوه از طرف باشگاه اندرلخت به داور وجود داشته است. یوفا در ۲۲ سپتامبر این سال (۱۹۹۷) باشگاه بلژیکی را یک از سال از حضور در رقابت‌های اروپایی محروم و برای واندن استوک محرومیت مادام العمر را لحاظ کرد. قضیه رشوه توسط فردی به نام جان الست فاش شد. او قرارداد میان گروستا و رییس باشگاه اندرلخت را بسته بود. الست مکالمه این معامله را ضبط کرد و مدتی از واندن استوک حق السکوت گرفت. او در این مدت ۲۰ میلیون فرانک بلژیک را به دست آورد.

واندن استوک فرد برجسته ای بود و صاحب یک برند نوشیدنی در بلژیک بود. همچنین ورزشگاه اندرلخت به نامش بود. او در بروکسل فرد مهمی در تاریخ اندرلخت به حساب می آمد (این تیم باشگاه بزرگی در اروپا محسوب می‌شد). در نهایت واندن استوک نتوانست فشار این باج گیر را تحمل کند چون اجازه نمی‌داد راحت زندگی کند. به همین خاطر اعلام بازنشستگی و پسرش را جایگزین کرد تا این قضیه پایان یابد. با این حال الست پس از این که در فروختن این قضیه به یک روزنامه ناموفق بود شکایت خود را به دادگاه ارائه کرد. سپس پلیس در رابطه با این موضوع تحقیق کرد. واندن استوک از همه لحاظ مورد تحقیق قرار گرفت و در نهایت مجبور شد اعتراف کند.

گروستا در آن زمان زنده نبود و به همین خاطر این موضوع برایش مشکل ساز نشد. او در سال ۱۹۸۷ در اثر یک حادثه رانندگی جانش را از دست داد. این اتفاق سه سال پس از بازی و ۱۰ سال پس از فاش شدن این قضیه رخ داد. گروه داوری او و کمک داوران این بازی یعنی انریکس نگریرا و کرسپو آئوره این قضیه را رد کردند. عکس های موجود از این بازی نیز به این موضوع کمک نکردند. پس از تماشای بازی ضبط شده مشخص شد پنالتی اتفاق نیفتاده بود و حتی صحنه مشکوک هم نبود. بریل، مهاجم اندرلخت نیم متر از اسواین، مدافع انگلیسی فاصله داشت که خود را روی زمین انداخت. گروستا کاملا به این صحنه نزدیک بود و پنالتی اعلام کرد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج