تقابل سنت و مدرنیته در ریاض
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
استخدام_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
استخدام_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
کتاب لند_2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۱۱۲۱۷
۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
۸۲۰۷
وقتی ملک سلمان، پادشاه عربستان، راهی سفر به مراکش بود، کمتر کسی گمان می کرد در زمان غیبتش عربستان سعودی شاهد وسیع ترین اصلاحات اجتماعی شود؛ اصلاحاتی که به گفته تحلیلگران و کارشناسان داخلی و خارجی، تنها از دست شاهزاده جوان این کشور بر می آمد.
روزنامه آسمان آبی - محسن حسینی: وقتی ملک سلمان، پادشاه عربستان، راهی سفر به مراکش بود، کمتر کسی گمان می کرد در زمان غیبتش عربستان سعودی شاهد وسیع ترین اصلاحات اجتماعی شود؛ اصلاحاتی که به گفته تحلیلگران و کارشناسان داخلی و خارجی، تنها از دست شاهزاده جوان این کشور بر می آمد.
 
محمد بن سلمان 32 ساله از زمانی که به عنوان وزیر دفاع در کابینه سعودی جا گرفت، تصمیم های نامتعارفی اتخاذ کرد که هر یک از آن ها عربستان را با چالشی جدید رو به رو کرد. مداخله در جنگ داخلی یمن و افزایش تنش با ایران از مهم ترین تصمیماتی بود که بن سلمان در دوران وزارتش اتخاذ کرد.
 
او سپس به عنوان ولیعهد معرفی شد؛ مهم ترین اقدام بن سلمان در مقام ولیعهدی در رابطه با تصویب سند چشم انداز 2030 انجام شد که براساس آن عربستان سعودی برای رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده تا سال 2030 زمان دارد. اما اکنون این کشور با اصلاحات اجتماعی بیشتری رو به رو شده است که تصویر آینده عربستان را دستخوش تغییر و تحولات اساسی قرار می دهد.
 
 تقابل سنت و مدرنیته در ریاض

مبارزه مدنی یا بازی سیاسی

بسیاری از تحلیلگران پس از آن که زنان سعودی در جریان جشن های ملی این کشور اجازه یافتند در استادیوم ورزشی حاضر شوند، در رسانه های متبوع خود نوشته که این ماجرا سرآغاز تغییرات اساسی در ساختار اجتماعی سیاسی عربستان خواهدبود.

شاهزاده محمد بن سلمان در بخشنامه ای اعلام کرد که از ماه ژوئن، ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور لغو خواهدشد. در سال های اخیر زنان بسیاری در چارچوب جامعه بسته عربستان برای لغو این محدودیت تلاش کردند و این مطالبه در ماه های اخیر به موضوعی برای تقابل نهادهای مدنی و حاکمیت تبدیل شده بود.

شاهزاده سعودی برای لغو این محدودیت دردسرهای فراوانی را پیش روی خود می بیند. جیمز دورسی، استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات بین المللی سنگاپور معتقد است مهم ترین چالش پیش روی محمد بن سلمان در مسیر ایجاد اصلاحات اجتماعی، تقابل با روحانیون سنتی و افراطی های وهابی در عربستان است؛ بنابراین بن سلمان که از آغاز ولیعهدی به دنبال ایجاد تحولات اقتصادی و اجتماعی در عربستان بود، امروز با سد محکمی چون محافظه کاران وهابی رو به رو است و از این جهت اتفاقات اخیر جامعه سعودی، آزمون مهمی در مسیر اصلاحات بن سلمان به شمار می آید.
 
 تقابل سنت و مدرنیته در ریاض

در مورد راهیابی زنان به ورزشگاه، جامعه محافظه کار در عربستان با صدایی متفاوت از همیشه اعتراضات خود را مطرح کردند. این بار اعتراضات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مطرح شد. محافظه کاران سنتی بر این باورند که با اصلاحات اجتماعی، عربستان به شعبه ای از لاس وگاس (شهری که به بی بند و باری معروف است) تبدیل می شود.

جمال خشگی، روزنامه نگار برجسته سعودی، که در آمریکا مستقر است در مورد تحولات اخیر در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت: «ترس، بازداشت های گسترده و فریب عمومی، عباراتی است که در ماه های آینده در عربستان سعودی معنای جدید پیدا می کند.»

خشگی در ادامه می نویسد که پوست اندازی اجتماعی در عربستان بدون دردسر و در آرامش صورت نمی گیرد و در این مسیر مقاومت های زیادی شکل خواهدگرفت.

قدرت نمایی به سبک جدید

پس از آن که براساس دستور محمد بن سلمان قرار شد ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان لغو شود، سوالی در فضای بین المللی در رابطه با این تصمیم مطرح شد؛ این موفقیت برای زنان عربستان حاصل فعالیت ها و مبارزات جامعه مدنی بود یا آن که بازی جدید بزرگان بر سر قدرت است؟ جین کینیمونت، در موسسه چتم هاوس لندن در این رابطه به خبرگزاری «اسوشیتدپرس» گفت: «شاهزاده بن سلمان تلاش می کند تا نشان دهد که بازیگر اصلی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور است.»
 
 تقابل سنت و مدرنیته در ریاض

«او در تلاش است تا خواسته های اجتماعی را که پادشاهان گذشته از انجام آن عاجز بودند به نام خود، به انجام برساند.» کینیمونت معتقد است که لغو ممنوعیت برای رانندگی زنان، گرچه در سایر مبارزات مدنی نمود بیشتری پیدا می کند، اما رقابت با دیگر کشورهای عربی دلیل اصلی آن بوده است. پس از آن که روابط دیپلماتیک عربستان و قطر رو به تیرگی گذاشت ریاض تلاش می کند که با باز کردن فضای اجتماعی از قافله استحاله دولت های عربی در حاشیه خلیج فارس عقب نماند.
 
نیمی از جمعیت عربستان سعودی زیر 25 سال است و این جمعیت جوان با قالب های ذهنی افراط گرایان سنتی سازگاری ندارد. از این رو حاکمان سعودی ناچارند برای تداوم حیات خود دست به اصلاحاتی از این دست که از ریاض آغاز شده است، بزنند.

ملی گرایانه با شمشیر

گرچه شاه 81 ساله عربستان، حواشی زیادی را پس از انتهاب پسرش به عنوان ولیعهد در کشور ایجاد کرد، اما به نظر می رسد که مقام مسئولی با 32 سال سن به مراتب شناخت بهتری نسبت به خواسته های جوانان کشور دارد. کریستین دیوان، عضو موسسه کشورهای عربی خلیج فارس در واشنگتن بر این باور است که محمد بن سلمان از زمانی که به عنوان ولیعهد، زمان امور سیاسی را در عربستان در دست گرفت از ایدئولوژی جدیدی پیروی می کرد. او تلاش می کند در مسیر تقویت ملی گرایی حرکت کند.
 
 تقابل سنت و مدرنیته در ریاض
 
تقویت پایه های ملی گرایی بدون ایجاد حس میهن پرستی در جوانان و نوجوانان غیرممکن است. پری کامک از اعضای انجمن کارنگی که در پروژه صلح بین المللی فعالیت می کند، در رابطه با ملی گرایی در عربستان سعودی به روزنامه «لس آنجلس تایمز» گفت که به نظر می رسد بن سلمان برای مقابله با افراطیون از پشتوانه ای قوی برخوردار است؛ چرا که یکی از اهداف ولیعهد برای ایجاد اصلاحات در عربستان به موضوعات اقتصادی مرتبط می شود. او در تلاش است وابستگی کشور به نفت را کاهش داده و اقتصاد سعودی را به بخش خصوصی واگذار کند؛ خبر بدی که می تواند تندروها و روحانیون سنتی وهابی را کنترل کند.

آتش زیر خاکستر

لغو ممنوعیت رانندگی برای زنان، حضور هرچه بیشتر زنان در عرصه های اجتماعی و به رسمیت شناختن آزادی های مدنی بیشتر در جامعه سعودی، همواره در تقابل نظر با تندروهای وهابی و روحانیون سنتی در این کشور بوده است. در روزهای اخیر زمانی که هشتگ «ملی گرایی گناه نیست» در شبکه های اجتماعی از سوی کاربران سعودی داغ شد، برخی چهره های مذهبی خواستار توبیخ استفاده کنندگان از این هشتگ شدند.

این چهره های افراطی، تعلل پلیس مذهبی سعودی در برخورد با این کاربران را نابخشودنی توصیف کرده و خواستار مقابله با فضای کنونی شدند. با اینکه تحولات و اصلاحات در هفته های اخیر با سرعت هرچه بیشتر در این کشور شکل می گیرد، اما به گفته فیلیپ لوتر از سازمان عفو بین الملل، نباید گمان کرد که افراط گرایان در این کشور فاقد قدرت و تاثیرگذاری اند.
 
 تقابل سنت و مدرنیته در ریاض

لوتر در مقاله ای در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت: «زنان در ژوئن آینده در خیابان های ریاض و دیگر شهرهای عربستان سعودی جشن می گیرند. این جشن، گام اول مسیر است که ناگزیر به رفع تمام محدودیت ها و تبعیض های اجتماعی در چارچوب جامعه سعودی منجر خواهدشد، اما خطر افراط گرایان همچنان باقی است. آن ها مهمترین عامل در ایجاد و تداوم تبعیض های گوناگون در بستر اجتماع به شمار می آیند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:16 - 1396/07/18
بنظرم باید یکم هم فکر جامعه خودمون باشیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی2
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آف دکور _فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آف دکور _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر