بررسی فراز و فرود دستور مهاجرتی ترامپ
۶۱۷۱۸۶
۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۶
۲۳۷۸
علی بیگدلی در روزنامه آرمان نوشت: سومین فرمان مهاجرتی ترامپ مبنی بر عدم اجازه ورود به اتباع چند کشور به‌ایالات متحده از سوی قاضی ایالت هاوایی آمریکا نقض شد. در این راستا مقرر شد اتباع ایران، سومالی، لیبی، سوریه، چاد،یمن و برخی مقامات ونزوئلا مثل سابق بتوانند به‌ایالات متحده مهاجرت کنند.
علی بیگدلی در روزنامه آرمان نوشت: سومین فرمان مهاجرتی ترامپ مبنی بر عدم اجازه ورود به اتباع چند کشور به‌ایالات متحده از سوی قاضی ایالت هاوایی آمریکا نقض شد. در این راستا مقرر شد اتباع ایران، سومالی، لیبی، سوریه، چاد،یمن و برخی مقامات ونزوئلا مثل سابق بتوانند به‌ایالات متحده مهاجرت کنند.
 
قوه قضائیه در ایالات متحده آمریکا تحت نظر دیوان عالی این کشور است که بالاترین مرجع تصمیم گیری در این موضوع می‌باشد، بنابر‌این هیچ پرده و پوششی میان قوه قضائیه و دولت آمریکا وجود ندارد و از آنجایی که در آمریکا قضات از اختیارات کامل برخوردار هستند هر دستور العملی از سوی کاخ سفید صادر شود که با قانون اساسی آمریکا مغایرت داشته باشد را نیز می‌توانند رد کنند. از این حیث اکنون وزارت دادگستری تنها حربه ترامپ برای مقابله با چنین واکنش‌هایی است. در حقیقت وزارت دادگستری واسطه میان کاخ سفید و قوه قضائیه است. از این جهت وزیر دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که اظهار نظر قاضی هاوایی منشأ حقوقی ندارد و قاضی فدرال حق نداشت که چنین حکمی صادر کند البته پیش از این هم چنین اتفاقاتی رخ داده بود و مسأله مهمی نیست، اما ممکن است روز دیگری اعتراضی بر نظر قاضی قرار داده شود که حکم آزادی مهاجرت مقامات ونزوئلا برداشته شود، بنابراین این موضوعی نیست که بتواند دوام بیاورد، چرا که در گذشته نیز اتفاق افتاد، اما رای نهایی به نفع ترامپ تمام شد، وزیر دادگستری با قضات معترض صحبت کرد و از جهت حقوقی آنها را قانع کرد که مصلحت کشور در این است که به علت سوابق تروریستی از ورود اتباع این کشور‌ها جلوگیری شود، مگر اینکه از صحت شخص متقاضی برای ورود به آمریکا اطمینان حاصل کنند.
 
بدین صورت که شخص مورد نظر یا بستگانی در ایالات متحده داشته باشد یا اینکه شرکت معتبری آن شخص را تایید کند. از سوی دیگر ترامپ بر این موضع است که می‌گوید می‌خواهیم آمریکا را حفظ کنیم و منافع اقتصادی ناشی از سفر میلیون‌ها نفر به آمریکا اهمیت ندارد. گرچه او از روزهای نخست که بر سر کار آمد بیشتر تفکرات خود را بر پرستیژ آمریکا تنظیم کرد. استدلال ترامپ این است که بمبگذاری در آمریکا بیشتر از سود اقتصادی ورود توریست‌های چند کشور موجب کسر حیثیت و پرستیژ ایالات متحده خواهد بود. بنابراین اختلافات میان دولت و قوه قضائیه‌ ایالات متحده بیشتر در این زمینه است. از طرف دیگر مستندات قاضی هاوایی بدین شرح است که‌ این طرح با قانون اساسی آمریکا مغایرت دارد و به همین دلیل نیز وزارت دادگستری آمریکا نمی‌تواند کاری انجام دهد جز آنکه مانند دفعات گذشته قاضی معترض را راضی کند تا از مخالفت دست بردارد، چرا که‌این نوع مخالفت‌ها موجب جدایی عمیق بین قوه قضائیه وقوه مجریه آمریکا خواهد شد.
 
باید منتظر رای صادره از سوی قاضی فدرال هاوایی ماند. البته در یک مقطع خاص کمپینی برای اتحاد قضات برای تحت فشار قراردادن دولت برای برداشتن کامل فرمان مهاجرتی در کالیفرنیا شکل گرفت که اکثر آنها نیز ایرانی بودند و از دیوان عالی این کشور خواستند تا موضوع را مورد تجدید نظر قرار دهد که ‌این دیوان نیز به همین منوال عمل و به ترامپ نیز اعلام کرد که‌این فرمان با موازین اخلاقی و حقوقی جامعه آمریکا مغایرت دارد و موجب شد این موضوع برای مدتی متوقف شود، اما پس از چندی دوباره مطرح شد. مشخص نیست که چرا دولت آمریکا با علم به کاهش محبوبیت ترامپ بر این موضوع تاکید دارد. رئیس جمهور آمریکا جزو 3 نهاد قدرت و محبوب در این کشور است، البته ترامپ از قد وقواره‌های رئیس جمهور خارج شده است، بنابراین اکنون زمان مناسبی است که مخالفان او دست به چنین اقداماتی بزنند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج