حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم
۶۲۳۱۸۵
۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
۲۸۸۳۴ 
ویران کننده‌ترین جنگ در تاریخ بشریت، جنگ جهانی دوم بود اما حقایق زیادی درباره جنگ جهانی دوم وجود دارد که بیشتر شما می‌دانید، اما موارد بسیاری نیز هست که تاریخ به سادگی آن‌ها را نادیده گرفته است.
برترین ها: ویران کننده‌ترین جنگ در تاریخ بشریت، جنگ جهانی دوم بود که در یک سپتامبر ۱۹۳۹ آغاز شد و در ۲ سپتامبر ۱۹۴۵ به پایان رسید. این جنگ که پنج سال طول کشید ۶۰ میلیون نفر را کشت. کشورهایی که به طور مستقیم تحت تاثیر قرار گرفتند اتحاد جماهیر شوروی، چین، ژاپن و آلمان بودند. این جنگ بعد از خودکشی آدولف هیتلر و بمباران اتمی شهرهای ژاپنی هیروشیما و ناگازاکی به پایان رسید و بزرگترین جنگ مسلح جهان بود که در آن بمب هسته‌ای و سلاح‌های قدرتمند جدیدی معرفی شدند که تاثیرشان هنوز در ژاپن دیده می‌شود. هم چنین دو ابرقدرت جهان که آمریکا و شوروی بودند را به وجود آورد، چیزی که مستقیما منجر به دوران جنگ سرد شد. در نهایت متفقین پیروز شدند. حقایق زیادی درباره جنگ جهانی دوم وجود دارد که بیشتر شما می‌دانید، اما موارد بسیاری نیز هست که تاریخ به سادگی آن‌ها را نادیده گرفته است؛ بنابراین تصمیم گرفتیم تعدادی از این حقایق تاریخی نادیده گرفته شده را با شما در میان بگذاریم.

معایب زیردریایی آلمانی

یکی از خطرناک‌ترین سلاح هایی که دربرابر متفقین در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد زیردریایی آلمانی بود. اما هنوز هم درباره آن‌ها و چگونگی مدیریت آلمانی‌ها در استفاده از این وسیله چیز زیادی نشنیده ایم. طبق آمار، تنها یک پنجم اعضای خدمه این زیردریایی‌ها از جنگ جان سالم به در بردند. هر چند سلاح‌های ضد زیردریایی و شبکه وسیع رادار‌ها زندگی خدمه این زیردریایی‌ها را بسیار تهدید می‌کرد، اما این تهدید در مقایسه با توالت زیردریایی ها چیزی نبود. استفاده از توالت زیردریایی‌ها در عمق‌های زیاد کار بسیار سختی بود و نیاز به مهارت زیادی داشت در غیر این صورت کل زیردریایی غرق می‌شد.

برای حل این مشکل توالت جدیدی معرفی شد که شخص برای استفاده از آن نیاز به کمک یک نفر دیگر هم داشت. یکی از فاجعه های قابل توجه توالت زمانی بود که یک کاپیتان نتوانست به درستی از آن استفاده کند و گاز کلر منتشر شد. این موضوع باعث شد زیردریایی به سطح آب بیاید، توسط نیروهای متفقین ردیابی شود و همه خدمه زیردریایی را وادار به تسلیم کند.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
ربودن نوزادان لهستانی
 
حدود ۵۰ هزار نوزاد و کودک که شبیه آلمانی‌ها بودند در جریان جنگ جهانی دوم ربوده شده و سپس به زوج‌های آلمانی که خودشان بچه نداشتند واگذار می‌شدند. وقتی نازی‌ها میلیون‌ها زن و مرد لهستانی را کشتند، کودکان بسیاری یتیم شدند. برای حل این مشکل، نازی‌ها با هوشمندی آن‌ها را دزدیده و به آلمان می‌فرستادند. این کودکان وقتی بزرگ می‌شدند به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده شده و به عنوان برده استفاده می‌شدند در حالی که آن هایی که شبیه کودکان آلمانی نبودند در نهایت کشته یا شکنجه می‌شدند. بسیاری از این کودکان بعد‌ها توسط نیروهای متفقین که کنترل آلمان را به دست گرفت پیدا شدند، اما با وجود تلاش‌های بی شمار تنها درصد کمی از آن‌ها توانستند به خانه هایشان برگردند.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
مرگ حیوانات در جنگ جهانی دوم

در میان همه آماری که از جنگ جهانی دوم منتشر شده و خوانده اید یکی از مواردی که هرگز به آن اشاره نشده و نخوانده اید، مرگ حیوانات وحشی و اهلی است. حیوانات بسیاری در جریان جنگ‌های جهانی اول و دوم کشته شدند. حیوانات باغ وحش با بدترین شرایط روبرو بودند، بمباران آن‌ها را تکه تکه می‌کرد و برای تامین غذای سربازان و مردم از روی بیچارگی کشته می‌شدند. آن هایی که جان سالم به در بردند هم بعد‌ها به دلیل شرایط بسیار بدی مثل آب و هوا و کمبود غذا تلف شدند. از ۳۱۷۵ حیوانی که در باغ وحش قدیمی برلین بودند تنها ۹۱ حیوان بعد از ویرانی باغ وحش زنده ماندند. در واقع اولین بمبی که توسط متفقین به برلین انداخته شد تنها فیل باغ وحش برلین را کشت. حملات هوایی یکی از بزرگترین عوامل نابودی شهر‌ها بودند.
 
 حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم
 

 
 پیشرفت‌های تکنولوژیکی در جنگ جهانی دوم

هرچند جنگ جهانی دوم یکی از بدترین اتفاقات جهان بود، اما منجر به پیشرفت‌های تکنولوژیکی زیادی در همه زمینه‌های زندگی شد و این پیشرفت‌ها زندگی مردم سراسر جهان را تغییر دادند. راه‌های جدید بسیاری برای حفظ غذا و واردات آن از یک مکان به مکان دیگر کشف شد. بسته‌های آب میوه، غذاهای کنسرو شده و گوشت فرآوری شده نمونه‌ای از این اکتشافات هستند. مردم توانستند روش‌های پیشرفته مهمی برای تازه نگه داشتن غذا به مدت طولانی پیدا کنند. بسیاری از وسایل آشپزخانه مثل مایکروویو اختراع شد که امروزه تقریبا در هر خانه‌ای یافت می‌شود. مسافرت‌های هوایی مدرن نیز محصول جانبی کشف‌های جنگ جهانی دوم هستند.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
چرا آلمان در جنگ جهانی دوم سقوط کرد
 
در نقطه‌ای از جنگ به نظر می‌رسید هیچ چیز نمی‌تواند جلوی نازی‌ها را بگیرد، با این حال نژادپرستی دلیل اصلی سقوط آن‌ها بود. یکی از ضررهای اولیه که آلمان با آن روبرو شد به علت نفرتشان از یهودی‌ها بود که باعث شد بسیاری از افراد لایق آلمان را ترک کنند. در این میان اشخاص نابغه‌ای هم بودند که به متفقین پیوستند. یکی از دلایل مهم دیگر این بود که آلمانی‌ها بسیاری از زندانیان چک را مجبور می‌کردند برایشان کار کنند و این افراد با دستکاری آگاهانه مکانیزم ماشین آلات و اسلحه‌ها از آن‌ها انتقام می‌گرفتند. بسیاری از بلژیکی‌ها و برده‌های دیگر هم در مختل کردن سیستم‌های هدایت تجهیزات مهم نقش داشتند. در نهایت همه عوامل بالا با استراتژی ضعیف در اواخر جنگ و تصمیم گیری‌های غلط باعث شکست آلمان نازی شد.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
همه سربازان آلمانی، نازی نبودند

یکی از بزرگترین اشتباهات بیشتر ما در مورد ارتش آلمان این است که همه سربازان آلمانی نازی بودند. اما این درست نیست. بسیاری از آن‌ها ریشه‌های پروسی قوی داشتند که باعث می‌شد این سربازان هرگونه ارتباطی با نازی‌ها را رد کنند. به خصوص سربازان ورماخت (Wehrmacht) تحت تاثیر هیچ حزب سیاسی از جمله حزب نازی قرار نداشتند. افراد بسیاری این موضوع را با این حقیقت رد می‌کنند که همه سربازان آلمانی یک صلیب شکسته روی یونیفورم خود داشتند، اما آن‌ها فراموش کرده اند که در آن زمان یک صلیب شکسته بزرگ روی پرچم آلمان وجود داشت. بیش از ۲۵ مورد ترور روی آدولف هیتلر انجام شد که همه آن‌ها توسط سربازان آلمانی و برخی موارد افسران اس اس انجام می‌شدند.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم
 

 
ماجرای صلیب شکسته

در زمان‌های قدیم این علامت، نماد قدرت معنوی بود که بعد‌ها توسط نازی‌ها استفاده می‌شد و نمادی از سوسیالیسم ملی بود. این نشان برای نازی‌ها نماد غرور ملی گرایانه بود. از سوی دیگر، چون این نشان توسط نازی‌ها استفاده می‌شد برای یهودیان و سایر دشمنان نماد تروریسم و ضد یهودیت بود. هم چنین به عنوان نماد برتری نژادی و تهدید تصور می‌شد، زیرا در ارتباط با نازی‌ها بود. از این علامت روی نشان‌ها و پرچم‌های دولتی و سازمان‌های نظامی استفاده می‌شد. متفقین این نماد را به نشانه شمار کشته‌ها و تنفر از نازی معرفی می‌کردند.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
نقش ملکه الیزابت دوم در جنگ

یکی از چیزهایی که از شنیدنش شگفت زده خواهید شد این است که دختر بزرگ شاه جورج چهارم بریتانیای کبیر به عنوان راننده و مکانیک در جنگ جهانی دوم خدمت می‌کرد. او بعد از جنگ ملکه الیزابت دوم شد. جالب است که ملکه الیزابت دوم تنها عضو خانواده سلطنتی بود که در جنگ جهانی دوم فعالیت نظامی داشت. او بسیار مشتاق بود که بخشی از تلاش‌های جنگ باشد و با وجود مخالفت‌های پدرش با ملتش مشارکت داشته باشد. او در مقابل همه چیز ایستاد و به خدمات امداد ارضی زنان پیوست و مکانیکی و رانندگی کامیون را در لندن یاد گرفت. در آن زمان او تنها هجده سال سن داشت.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 


ایجاد مهتاب مصنوعی

بریتانیا آنقدر باهوش بود که توانست برای کمک به مبارزات شبانه اش مهتاب مصنوعی ایجاد کند. مهتاب مصنوعی نقاط روشنی روی زمین ایجاد می‌کرد که به نیروهای نظامی کمک می‌کرد راهشان را پیدا کنند. این ردیاب‌های رنگی برای تشخیص دقیق گروه‌های حمله استفاده می‌شد. این تکنیک به بریتانیا کمک زیادی کرد و یکی از دلایل موفقیت آن هاست.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط متفقین

هرچند در جنگ جهانی اول از سلاح‌های شیمیایی استفاده زیادی شد، اما استفاده از آن در زمان جنگ جهانی دوم غیرقانونی بود. در مدت جنگ تنها یک مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی ثبت شد که آن هم توسط متفقین بود. ارتش آمریکا قوطی‌های گاز خردل را برای جنگ شیمیایی علیه آلمان وارد ایتالیا می‌کرد، اما قبل از اینکه برسند کشتی‌ها توسط آلمان بمباران شده و مواد شیمیایی از بین می‌رفتند. در نتیجه ۲۷ کشتی باری نابود شده و بیش از ۲۰۰۰ پرسنل نظامی و غیرنظامی کشته شدند. سال‌ها آمریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها از این حقیقت امتناع می‌کردند که سلاح‌های شیمیایی در کشتی‌های آن‌ها بوده، اما حقیقت همیشه پنهان نمی‌ماند.

حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
خارجی‌ها در اس اس استخدام شدند

اس اس، جناح مسلح حزب آلمان نازی بود که در کنار ارتش آلمان در جنگ جهانی دوم خدمت مر کرد و دستورات مستقیم آدولف هیتلر را انجام می‌داد. نازی‌ها سیاست نژادی داشتند که تنها کسانی که نژاد آریایی داشتند مجاز به پیوستن به آن‌ها بودند. اما این سیاست بعد‌ها نادیده گرفته شد، زیرا اس اس از سراسر جهان نیروهای داوطلب جذب می‌کرد. در ابتدا داوطلبان تنها از کشورهای اروپایی خاصی انتخاب می‌شدند، اما بعد‌ها از قومیت‌های مختلفی از جمله اندونزیایی، اوکراینی و حتی هندی نیز نیرو گرفتند.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
جنایات متفقین در جنگ جهانی دوم
 
فقط نازی‌ها نبودند که در جنگ جهانی دوم جنایت کردند. این چیزی است که زیاد در کتاب‌های تاریخ به آن اشاره نمی‌شود، اما متفقین هم جنایات زیادی مرتکب شدند. یکی از این‌ها بمباران درسدن (Dresden) بود که در آن بیش از ۲۵ هزار شهروند بی گناه کشته شدند. این بمباران به منظور ایجاد ترس در دشمن انجام شد. کشتن اسیران و نگهداری اعضای بدن سربازان دشمن به عنوان غنیمت نیز از دیگر جنایت‌های آن‌ها بود.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
جنگ واقعا چرا شروع شد؟

کل جنگ جهانی دوم بر اساس «حادثه پرچم دروغین» بود که به نام حادثه گلیویتس «Gleiwitz» آن را می‌شناسند. در این حادثه تعدادی از نازی‌های آلمانی به شکل نیروهای نظامی لهستان لباس پوشیدند و به ایستگاه رادیویی آلمان حمله کردند. یک پیام کوتاه ضد آلمانی از این ایستگاه پخش کردند. همین بهانه حمله آلمان به لهستان شد. سربازان آلمانی مرز بین آلمان و لهستان را از بین بردند و جنگ جهانی دوم آغاز شد. این نقشه نازی‌ها برای حمله به لهستان و تحریک آلمانی‌ها بود. آن‌ها به هدفشان رسیدند و لهستان مورد حمله قرار گرفت و سرآغاز رسمی جنگ جهانی دوم شد.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
 

 
عملیات «گیره کاغذ» آمریکایی

همان طور که اشاره کردیم بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژیکی که امروزه داریم نتیجه تحقیقات جنگ جهانی دوم هستند. بعد از جنگ، آمریکا یکی از بزرگترین عملیات‌های خود را آغاز کرد که شامل به کارگیری برخی از باهوش‌ترین ذهن‌های آلمان بود و توانست بیشتری نحولات تکنولوژیکی را بعد از جنگ کسب کند. عملیات گیره کاغذ موفقیت بزرگی بود که در آن بیش از ۱۵۰۰ دانشمند استخدام شدند و در آمریکا کار کردند. از جمله ورنر فون براون «Wernher von Braun» که موشک‌های V۱ و V۲ را ساخت.
 
حقایق نادیده گرفته شده از جنگ جهانی دوم 
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج