رخ نمایی ۳ یوزپلنگ بالغ در پارک ملی توران
۶۲۵۸۲۵
۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳
۷۳۵۶
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از مشاهده سه قلاده یوزپلنگ آسیایی در منطقه زمان آباد پارک ملی توران خبر داد.
خبرگزاری فارس: عباسعلی دامنگیر گفت؛ در پایش و نظارت سرپرست پارک ملی توران در حوزه استحفاظی زمان آباد از این ذخیره گاه زیستکره موفق به مشاهده و ثبت تصاویر3 یوزپلنگ بالغ شد.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: سرپرست اداره پارک ملی توران ضمن گشت و کنترل در محلی به نام شکسته های آغل گزو در محدوده تنگه تاریک موفق به مشاهده 3 قلاده یوز پلنگ بالغ شد که در محل خط الرإس نظاره گر دشت های پایین دست بودند. که پس از مشاهده سریعا اقدام به گرفتن عکس از یوزها نموده و حدود 4 دقیقه به مشاهده یوزها و عکاسی از آنها مشغول بوده است که جمعیت 3 قلاده ای این گونه نادر و سمبل زیست محیطی کشور و استان به آرامی دور شدند.

دامنگیر گفت: در پی پایش و نظارت منطقه نیم ساعت قبل از مشاهده یوزها تعداد 18 راس آهو در محل دشت شورچاه و 40 دقیقه بعد از مشاهده یوزها تعداد 13 راس قوچ و میش در محل چشمه واشنگ مشاهده گردید که این نشان از پتانسیل بالای منطقه به لحاظ طعمه و حضور گونه یوزپلنگ آسیایی است.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون نه مرحله توسط دوربین و هم به‌صورت مشاهده مستقیم تصویر یوزپلنگ ثبت و جمعیت این‌گونه در منطقه مورد پایش قرار گرفت.

 رخ نمایی ۳ یوزپلنگ بالغ در پارک ملی توران

دامنگیر افزود: اثرات سوی خشکسالی به زیستگاه ومنابع آبی، طرح های توسعه ای بی ضابطه و حضور دام در کل سطح زیستگاه از چالش های اصلی حفاظت از این گونه نادر است.

وی همچنین جهت برون رفت از این مشکلات افزود: با احیاء زیستگاه های خسارت دیده و تامین منابع آبی پایدار و حفظ امنیت زیستگاهی، باید بیش از پیش به حفظ این جاندار ارزشمند کمک کرد.

دامنگیر همچنین از مهم ترین اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست استان در راستای حفظ این گونه نادر را بسیج تمام منابع مالی موجود بابت آبرسانی و توزیع علوفه در زیستگاه های خسارت دیده ، کنترل و پایش بیش از گذشته، اختصاص نیرو و تجهیزات لازم،  اجرای طرح های مدیریت مناطق و همچنین مدیریت و تشکیل ستاد ساماندهی چرای دام  در منطقه بر شمرد.

وی در پایان گفت: انتظار می رود علاوه بر بودجه استانی که جهت حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اختصاص می یابد سایر دستگاه های اجرایی متولی استانی نیز در این راستا هر چه بیشتر این اداره کل را یاری رسانده و مسئولین سازمان برنامه و بودجه  کشور نیز از محل اعتبارات ملی در این خصوص به سازمان حفاظت محیط زیست  و استان ابلاغ اعتبار نمایند.

گفتنی است: مجموعه پارک ملی، پناهگاه حیات‌وحش و منطقه حفاظت‌شده توران با وسعت 1.5 میلیون هکتار یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در کشورمان است که تنها قلمرو زیستی باقیمانده آن تنها به سه استان کشورمان محدود می‌شود.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج