سانسور راهپیمایی اربعین در BBC فارسی
۶۲۶۱۷۳
۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
۳۶۹۶ 
رسانه سلطنتي انگلستان فقط اخبار مرتبط با آب و هوا و گرد و غبار در مسير زائران اربعين را پوشش مي‌دهد تا اين حماسه و اهدافش را پنهان كند...
روزنامه جوان - زهرا چیذری:

ظاهراً  همه چيز بر يك فعاليت رسانه‌اي عادي دلالت دارد. منبع خبر مردمي هستند كه براي زيارت اربعين راهي عراق شده‌اند. اخبار و تصاوير منتشر شده هم نادرست نيست. تصاوير و اخباري كه بر وضعيت نامناسب آب و هواي عراق و گرد و غبار در اين كشور دلالت دارد. منبع و اخبار درستي كه در حيطه پروپاگانداي سفيد رسانه سلطنتي انگلستان مي‌گنجد و از اين مسير مي‌كوشد تا آنچه را اين دستگاه تبليغاتي مد‌نظر دارد از حماسه اربعين به جهانيان مخابره كند، نه واقعيت رژه سياسي - ‌آييني ميليون‌ها نفر از مسلمانان و شيعيان كه با حضور غير‌مسلمانان آزاده جهان زيباترين حماسه حسيني را هزار و 400 سال بعد از واقعه عاشورا رقم مي‌زند. بي‌بي‌سي به طور آشكار نگران آثار اجتماعي، سياسي و فرهنگي اين حماسه بزرگ است و خوب مي‌داند حماسه اربعين گروهك‌هاي دست‌پرورده دنياي غرب همچون داعش را آنچنان به وحشت مي‌اندازد كه مي‌فهمند جايي كه فرهنگ پوياي عاشورايي و نظام شيعي حاكم است، جاي آنها نيست. به همين خاطر هم هست كه مي‌كوشد تا با زوم دوربين‌ها و تمركز رسانه‌اي روي نقطه كوچكي از اين حماسه مانع از رسيدن پيام حماسي پياده‌روي ميليوني اربعين به جهانيان شود.

شيوه‌هاي رسانه‌اي بي‌بي‌سي ديگر حتي براي بسياري از مخاطبانش رو شده است. اين نخستين‌بار نيست كه بنگاه خبرپراكني دستگاه سلطنتي انگلستان دوربينش را روي حاشيه‌اي كوچك متمركز مي‌كند تا واقعيت‌هاي به نمايش درآمده در گستره‌اي بزرگ را پنهان كند. سياست اين رسانه كهنه‌كار در برابر رويدادهاي گوناگون آنچنان مغرضانه است كه وقايعي همچون كشتار مسلمانان روهينگيا يا فجايع انساني در يمن و غزه گاهي حتي در حد يك خبر كوتاه هم از بي‌بي‌سي مخابره نمي‌شود. بگذريم از اينكه اگر هم اين رسانه وارد وادي مخابره اخبار مخالف با سياست‌هاي انگلستان و غرب شود، به‌گونه‌اي اين اخبار را مخابره مي‌كند كه مخاطب به نتيجه مطلوب اين رسانه برسد؛ اگرچه امروز سطح سواد رسانه‌اي افراد آنقدر بالا رفته كه اخبار را از منابع مختلف پيگيري و با مقايسه نوع پوشش‌هاي رسانه‌اي به اهداف پشت پرده رسانه‌ها پي ببرند.
 
حذف و سانسور حماسه آزادگي

حماسه اربعين 20 ميليوني سال‌هاي قبل هم با حذف و سانسور رسانه‌هايي همچون صداي امريكا، بي‌‌بي‌سي، دويچه‌وله و راديو فردا مواجه شده بود. حتي برخي از اين رسانه‌ها به واسطه وحشتي كه از آثار جهاني اين حركت عظيم و نمادين در نمايش قدرت اسلام دارند به شكلي علني به انتقاد و بدگويي از حماسه اربعين مي‌پردازند، اما برخي ديگر از اين رسانه‌ها رويكرد حرفه‌اي‌تر در پيش گرفته‌اند و با پروپاگانداي سفيد در تلاشند تا از يك‌سو اعتماد مخاطب را به خود جلب كنند و از سوي ديگر تنها بخش‌هايي از اين حماسه را بازتاب دهند و اين روند امسال هم همچون سال‌هاي گذشته ادامه دارد. بي‌بي‌سي فارسي هم يكي از پيشتازان چنين رويكردي است. در ميان اخبار و گزارش‌هاي رسمي بي‌بي‌سي هر چند به حماسه اربعين و خيل مشتاقاني كه با وجود تمام سختي‌ها با نهايت عشق و شوري وصف‌ناپذير خود و به عشق زيارت اربعين حضرت اباعبدالله الحسين در تلاشند تا به اين جريان بپيوندند، كوچك‌ترين اشاره‌اي نمي‌شود، اما در كانال اين بنگاه خبري هرازچندگاه تصاويري از وضعيت گرد و غبار در نجف اشرف يا اخبار كنسل شدن پروازها به واسطه بدي آب و هوا مخابره مي‌شود و از انعكاس اشتياق مردم براي حضور در اين حماسه و همچنين آمار ميليوني زائراني كه از هر سن و سال و با هر شرايطي مي‌كوشند تا خود را به كربلا برسانند، هيچ خبري نيست.  همچنين در كانال بي‌بي‌سي از مردم خواسته شده تا در صورت بروز مشكل مشاهدات خود را براي انتشار به بي‌بي‌سي ارسال كنند، اما نكته قابل‌تأمل شكست تلاش‌هاي مذبوحانه سناريوي پروپاگانداي اين رسانه در جلب مشاركت مردم براي گم كردن اربعين در غبار رسانه‌اي است. به‌گونه‌اي كه تصاوير ارسالي مردمي از وضعيت آب و هوا يا سرگرداني مسافران به دليل كنسل شدن پروازها به تعداد انگشتان يك دست هم نمي‌رسد. به همين خاطر هم هست كه رويكرد رسانه‌اي بي‌بي‌سي دوباره به حذف و سانسور تغيير كرده است.
 
سيل خروشان عاشقان حسين

با تمام اين شيطنت‌ها مردم مسلمان اعم از شيعه و سني و حتي غير‌مسلمانان آزاده‌اي كه مرام آزادگي حسين بن علي (ع) نمك‌گيرشان كرده همچون قطره‌هايي در مسير 80 كيلومتري نجف تا كربلا به هم مي‌پيوندند تا سيل خروشان حماسه اربعين خانه عنكبوت‌هايي همچون داعش و اربابانش را ويران كند و اين شايد همان معناي كل يوم عاشورا و كل ارض كربلاست.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1396/08/14
شما خودتون خدایه سانسورید عجب
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1396/08/14
بی بی سی هم مثل شما دروغ میگه آخه دو میلیون نفر تو کربلا جا نمیشه حرف از بیست میلیون میزنی تو تهران به اون بزرگی بیست میلیون آدم جا نمیشه از زوار پاکستانی پرسیدیم گفتند دولت ایران خرج مارو میده
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1396/08/14
حرفه حساب نمایش نمیدین مرگ لعنت به هنتون
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1396/08/14
خدا وکیلی نه این که شما خبری سانسور نمیکنید!
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1396/08/14
دلم میخواد برم کره ماه که دیگه نع عرب ببینم نه سوریه و عراق و لبنان .
Iran, Islamic Republic of
21:24 - 1396/08/14
حاجی اصن محو تفکرت شدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج