چرا جوان ها زندگی مجردی را انتخاب می کنند؟
۶۲۶۸۷۳
۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
۵۲۴۷ 
روزنامه خراسان نوشت: جوان هایی که زندگی مجردی را انتخاب می کنند دو دسته هستند.
روزنامه خراسان نوشت: جوان هایی که زندگی مجردی را انتخاب می کنند دو دسته هستند.
 
آن ها که با وجود داشتن خانواده ترجیح شان این است که به تنهایی خانه ای اجاره کنند و زندگی مستقل را تجربه کنند و دسته دوم هم کسانی که اجبار آن ها را وادار به تنها زندگی کردن ؛ کرده است. دانشجوها، جوانانی که به دنبال کار به شهرها آمده اند و یا آن ها که از همسر جدا شده اند و ناچارند تنها زندگی کنند.

مجید ابهری، استاد دانشگاه، آسیب شناس وعضو مرکز نخبگان تشخیص مصلحت نظام است. او از آمار 22 درصدی جوان هایی می گوید که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند آن هم در حالی که خانواده آن ها در همان شهر هستند.

ابهری از پژوهشی که روی موضوع زندگی مجردی انجام داده شده و علت انتخاب زندگی مجردی توسط این دسته از جوانان می گوید:« وقتی از 1640 دختر و پسری که مجردی زندگی می کردند علت جدا زندگی کردنشان سوال شد، 80 درصد آن ها توافق اخلاقی نداشتن با خانواده و محدود بودن رفت و آمد با دوستان را بیان کردند. بعد از آن هم طلاق ، جدایی از همسر و نبود تمایل به بازگشت به خانواده بعد از زندگی مستقل و توانایی مالی قابل توجه، دوست نداشتن محل زندگی والدین ازنظر جغرافیایی از دلایل دیگر این جوان ها بود.

البته 15 درصد پسرانی که زندگی مجردی را انتخاب کرده بودند زندگی با جنس مخالف را علت انتخاب خود بیان کردند به عبارتی همان ماجرای ازدواج سفید که از پنج سال پیش راجع به آن و آسیب های این نوع ازدواج در رسانه ها هشدار دادم چرا که تحقیقات نشان داده ازدواج سفید موجب کاهش آمار ازدواج و افزایش شلختگی فرهنگی است.

ابهری همچنین از علت زندگی مجردی جوان هایی که خانواده آن ها در شهرهای دیگر زندگی می کنند می گوید و این که این افراد ، اشتغال ، ادامه تحصیل، علاقه نداشتن به بازگشت به زادگاه خود به دلیل محدودیت امکانات تحصیلی ، آموزشی و تفریحی و دارا بودن امکانات بیشتر در کلان شهرها را علت برگزیدن زندگی مجردی و دوری از خانواده بیان کرده اند.
 
 این آسیب شناس اجتماعی همچنین خاطرنشان می‌کند: حدود 70 درصد از افراد مورد پژوهش پسر و 30 درصد دختر بودند و این جامعه آماری از شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و رشت انتخاب شدند که به ترتیب مقام های اول تا پنجم را در مورد انتخاب زندگی مجردی توسط جوانان به خود اختصاص دادند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1396/08/15
آیا بنظر شما جوان در این زمانه متوانه خونه بخر یا اجاره کنه خرج خوانواده اش را با ابن اوضاع در بیاره حال چگونه عروسی کنه .
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1396/08/15
با این همه مشکلات شاید ترجیح میدهند مجرد باشند..
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1396/08/15
به نظر من مشگل از قوانین که اصلا با زندگی الان هماهنگ نیست ما بایست 110سکه بدیم تا گناه اشتباه جبران بشه نهایت زندگی بدوی و باز کردن دست زن در امر گرفتن مهریه دلیل اصلی تجرد مرده است
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1396/08/15
جناب ابهری! شما هرگز شهامت گفتن واقعیت را ندارید.
بجای اینکه هشدار دهید و دروغ بگویید کمی به کلمه سنگین استاد که شما لقب داده‌اند احترام بگذارید و در صورتیکه نمیتوانید حقیقت را بیان کنید لااقل سکوت کنید و به بیراهه نروید.
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1396/08/15
بخدا من دوس دارم زن بگیرم ولی نه خونه دارم نه کار مناسبی دارم گناه من گردنه مسولین
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1396/08/15
من متاهلم و ترجیح میدم مجرد باشم
پاسخ ها
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
احسنت
اما دیگه دیر شده باید پای اشتباهت وایسی
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1396/08/15
فقط بیکاری...مسعولین غرور دارن چهارتا کارشناس المانی بیارن میگن که چه کارکنیم کشور از بیکاری در بیاد..ولی مسعولین میخوان پول پارو کنن هرگز هم کارشناس خارجی نمیارن که راه حل بدن..باید کشور براساس شخصیت و پول دراوردن مسعولین پیش بره .تمام
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1396/08/15
من خودم مجردم و تنها زندگی میکنم دلیلش هیچی جز مشکلات اقتصادی نیست.
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1396/08/15
فقط و فقط نداشتن درامد و بی پولی باعث مجرد موندن من شده پول ندارم عروسی بگیرم وسایل خونه خیلی گرونه رقیمت هن و اجاره خیلی بالاست حتی پایین شهر،دختری که قرار بود باهم ازدواج کنیم رفت با کسی که از نظر مالی تامین بود ازدواج کرد
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1396/08/15
زیرا توانای مالی ندارن تا راحت زندگی کنن مخارج زندگی آنقدر بالاست که که جوانان نمیتوانن از عهده مخارج براین یا باید از پدر ارث برسد یا پارتی داشته باشی .یا اختلاس کنی تا بتوانی راحت زندگی کنی .متاسفانه من از ایرانی بودن خود پشیمان شده ام خوارزم میکردم اهل اروپا یا آمریکا بودم چون اینجا انسانیت مرده است
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1396/08/15
دولتمردان و مدیران اصلأفکری میکنن که به چرایش فکر کنن/ساده است وقتی خرج خودش را هم نمی تونه بده /خونه/ ماشین/کار/درآمد و.....لوازم زندگی مشترکه/کدومش رو داره؟
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1397/03/01
چون این خودت هستی که برایه زندگیت تصمیم میگیری نه د نفره تصمیم گرفتن یکی بکه ، آره یکی ،بکه نه و .......
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج