آغاز پروسه‌ نامگذاری یک روز به‌ نام کوروش
۶۲۷۰۰۰
۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
۱۰۲۶۴ 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، با تصریح اینکه در جمهوری اسلامی ایران هیچ یک از مسئولان با کوروش مخالفتی نداشته و ندارند، ایجاد کارگروهی برای بررسی علمی و انتخاب روزی در تقویم به‌نام کوروش با هدف بزرگداشت این چهره‌ی تاریخی و اثرگذار را یادآور شد.
خبرگزاری ایسنا: معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، با تصریح اینکه در جمهوری اسلامی ایران هیچ یک از مسئولان با کوروش مخالفتی نداشته و ندارند، ایجاد کارگروهی برای بررسی علمی و انتخاب روزی در تقویم به‌نام کوروش با هدف بزرگداشت این چهره‌ی تاریخی و اثرگذار را یادآور شد.

هادی پژوهش‌جهرمی امروز دوشنبه 15 آبان در جمع خبرنگاران گفت: از آبان سال گذشته پیگیری‌هایی برای قرار گرفتن موضوع کوروش در حوزه‌ی اجتماعی آغاز و جلسات متعددی نیز برگزار شد تا کوروش به‌عنوان یک چهره‌ی شاخص ایرانی که دیدگاه‌ها و اقداماتی تاثیرگذاری در گذشته تاریخ داشته است، به شکلی مناسب گرامی داشته شود.
 
آغاز پروسه‌ نامگذاری یک روز به‌ نام کوروش 

وی با تصریح اینکه باید حساب کوروش و پاسارگاد را از جریان معاند و اپوزوسیون جدا کرد، گفت: کوروش به عنوان یک فرد ایرانی موحد و شخصیتی تاریخی و تاثیرگذار، مورد تایید همه افراد درون نظام جمهوری اسلامی قرار دارد و هیچ کس مخالف این شخصیت ندارد.

پژوهش با اشاره به اینکه چهره‌های شاخصی از علما و بزرگان دینی و مجتهدان و شخصیت‌های علمی ایران در خصوص شخصیت کوروش و اینکه او می‌تواند ذوالقرنین مد نظر قرآن باشد نظر داده‌اند که نظرات آنان موجود است، گفت: حتی می‌توان ادعا کرد که خدمات انجام شده برای حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی و تاریخی برجای مانده از کوروش و هخامنشیان در دوران بعد از انقلاب بسیار شاخص‌تر از دوران پیش از انقلاب بوده است.

او با یادآوری اینکه نمی‌توان بین تاریخ قبل و بعد از اسلام در بررسی تاریخی ایران تفکیکی قائل بود، گفت: جریان معاند و اپوزوسیون نظام اسلامی از سال‌ها پیش با هدف گرفتن بعد ملی‌گرایی، سعی در سوءاستفاده از شخصیت کوروش در مسیر رسیدن به اهداف سیاسی خود داشته و دارند.

پژوهش با تاکید براینکه طی این سال‌ها کوروش و مسائل ملی‌گرایانه دست‌مایه‌ای برای جریان اپوزیسیون و معاند خارج از نظام اسلامی شده است، گفت: ما باید بین کوروش و جریان اپوزوسیون و معاند تفکیک قائل بوده و هستیم؛ کوروش یک شخصیت ملی اثرگذار به‌شمار می‌رود که اولین منشور حقوق بشر را تدوین کرده است.

او ادامه داد: در دوران حکومت رفتارهایی از کوروش سرزده که مورد قبول جامعه‌ی جهانی و همه انسان‌های موحد و آزاده دنیا قرار دارد؛ اما نباید اجازه داد یک جریان سلطنت‌طلب به واسطه عنادی که با جمهوری اسلامی دارد و با اهداف سیاسی از این شخصیت بهره‌برداری داشته باشد؛ جریانی که رگه‌هایی از تفکرات غربی آمریکایی و حتی صهیونیستی در آن دیده می‌شود.

پژوهش با یادآوری اینکه موضوع گنجاندن روزی به نام کوروش در تقویم رسمی جمهوری اسلامی از سال‌ها قبل مد نظر بوده است، گفت: اکنون و با تشکیل کارگروه علمی اجرایی بزرگداشت کوروش، این موضوع به شکلی علمی و در یک مسیر کاملا مشخص دنبال خواهد شد و امیدواریم که نتیجه‌بخش باشد.

او روز هفت آبان را روزی جعلی دانست که هیچ سندی برای استناد به آن وجود ندارد مگر نوشته‌هایی در برخی کتاب‌های منتسب به یهودیان و تصریح کرد: طراحان این موضوع تلاش کرده‌اند که روزی را بین 4 تا 9 آبان که در تقویم قبل از انقلاب روزهای مورد نظر سلطنت‌طلبان محسوب می‌شود، به ‌عنوان روز کوروش مطرح کنند.

پژوهش با اشاره به تلاش‌های گسترده‌ی ضد انقلاب برای سوء استفاده از روز جعلی هفت آبان و تحریک احساسات و عواطف ملی‌گرایانه مردم، گفت: آنچه ضد انقلاب می‌خواهد، توجه به حق کوروش نیست بلکه به دنبال دهن‌کجی به اعتقادات مردم و مقبولات مردم و هماورد طلبی با نظام جمهوری اسلامی است.

او گفت: امسال با بررسی همه‌جانبه مسائل تصمیم بر این شد که محدودسازی انجام شود؛ ما ممنوعیتی برای حضور افراد در پاسارگاد ایجاد نکردیم بلکه محدودیت‌هایی اعمال شد تا جریان نفاق همسو شده با سلطنت‌طلب‌ها که شاید همه طیف‌های سلطنت‌طلبان را هم شامل نمی‌شد، به اهداف خود دست پیدا نکنند.

پژوهش با طرح این موضوع که تهدیدات و مسائل امنیتی ویژه‌ای به واسطه اشراف اطلاعاتی موجود بر همه جوانب کار مشخص و محتمل شده بود، گفت: خیلی‌ها با نگاه سیاسی و احساسی به این مقوله نگریستند اما این نوع نگاه براساس بی‌اطلاعی از اصل قضایا بود؛ توجه داشته باشیم که باید تهدیدات را حتی اگر اشراف کامل اطلاعاتی نیز وجود داشته باشد، جدی گرفته و برای پیشگیری از وقوع آنها برنامه‌ریزی کرد.

او با تاکید براینکه برخی از گروه‌ها و افراد مخالف با نظام جمهوری اسلامی نیز از رفتارها و حرکت‌های هنجارشکنانه‌ای که هفتم آبان سال 95 در پاسارگاد حادث شد، برای تاختن بر ایران اسلامی و تفکر شیعه، سوءاستفاده کرده‌ و می‌کنند، ادامه داد: ممکن است موضوع کوروش و پرداختن به این شخصیت، مخالفانی هم داشته باشد؛ کوروش یک شخصیت تاریخی و اجتماعی است که در این حوزه باید به او پرداخته شود، اما برخی مخالفان تصور می‌کنند پرداختن به این شخصیت با جریان اسلام‌گرایی تقابل دارد.

پژوهش، ایجاد حصار دور آرامگاه کوروش را به‌دلیل حفاظت بهتر از این بنای تاریخی عنوان و تاکید کرد: سال گذشته بخشی از شیشه‌های سکوریت حفاظتی دور آرامگاه تخریب شده بود و ایجاد حصار برای حفاظت بود تا امکان دسترسی به بنای آرامگاه کم شود.

او با یادآوری اینکه خوشبختانه بعد از روز هفت آبان هم مردم به فراخوان‌های انجام شده برای تجمع در پارک‌ها و میادین مختلف اعتنایی نکردند و هیچ رویدادی را شاهد نبودیم، گفت: ما اعتقاد داریم بزرگداشت کوروش را باید مانند سایر شخصیت‌های بزرگ ایرانی و البته در جایگاه خودش، دیده و دنبال کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور درخواست طرح موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده و کمیسیون فرهنگی مجلس نیز این موضوع را مد نظر دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به نگاه ویژه استاندار فارس به مسئله، نظر بر این بود که ستادی شبیه به ستاد بزرگداشت سایر شخصیت‌ها در فارس ایجاد شود و به همین دلیل کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت کوروش در استانداری فارس و ذیل معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی ایجاد شده است که دبیرخانه آن در مدیریت اجتماعی قرار دارد و دبیر آن نیز مدیرکل اجتماعی استانداری فارس خواهد بود.

پژوهش از عضویت شخصیت‌ها و چهره‌های علمی، دانشگاهی و مذهبی در این کارگروه خبر داد و گفت: این کارگروه بنا دارد که موضوع انتخاب یک روز به‌نام کوروش را با استناد به شواهد و اسناد تاریخی و نظرهای علمی مستند، در دستور کار قرار دهد و امیدواریم برای سال آینده روزی به‌نام کوروش در تقویم جمهوری اسلامی داشته باشیم.

معاون استانداری فارس با تاکید براینکه جاده شیراز اصفهان و تونل‌های این مسیر حتی یک ثانیه‌ هم مسدود نشد، گفت: تمام اقدامات انجام شده معطوف به ایجاد محدودیت با هدف ارتقاء امنیت و کمک به اشراف بیشتر بر رویدادها بود.

پژوهش از بازداشت تعدادی از سر پل‌های جریان‌سازی 7 آبان خبر داد و گفت: تا جایی که من اطلاع دارم حدود 12 نفر دستگیر شده‌اند اما اینکه در کدام استان، اطلاعی ندارم.

معاون استانداری فارس گفت: ما کوروش را به‌عنوان یک واقعیت تاریخی پذیرفته‌ایم اما باید کار را مدیریت کنیم تا سررشته به دست دیگران که احتمالا عنادی با نظام جمهوری اسلامی داشته و دارند نیفتد؛ نباید با اقدامات انجام شده احساسی و سیاسی برخورد کرد، مردم ما اطلاع دارند که نگاه‌های امنیتی قابل تبیین نیست؛ نه اینکه مردم نامحرم باشند اما نمی‌توان و نباید تمام مسائل امنیتی را طرح کرد زیرا طرح موضوع هم ممکن است تاثیرات امنیتی داشته باشد.

پژوهش با تصریح اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون کسی به دنبال رد شخصیت کوروش و اثرگذاری او در تمدن ایرانی و جایگاه والای اقدامات انسان‌دوستانه این شخصیت نبوده است، گفت: ما تاکید داریم که نباید اجازه دهیم کوروش به ابزاری برای رسیدن به نیات سیاسی بدل شود. 
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1396/08/15
چقد فک زدی مومن...
خفه نشدی؟
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1396/08/15
کورش پدر ایران است اخه این دیگه پروسه داره !!!!
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1396/08/15
چ عجب تازه بیاد افتادین هه درود بر کوروش کبیر بزرگ و مردم ایران اریایی
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1396/08/15
شاید دل بعضی را خوش کنید
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1396/08/15
خیابان کوروش میره پیش خیابان دکترر مصدق!...ملت ساده هستینا!...
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1396/08/15
آرامش دادن به هواداران با وعده به این میگن
United Arab Emirates
15:32 - 1396/08/15
وعده سر خرمن
کورش همیشه در یاد ما خواهد بود چه روزی به نامش بشود یا نشود
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1396/08/15
قبری تا چن وقت پیش قبر مادر سلیمان بود یهو با بر نامه ریزی انگلیس ویهودیان در عصر رضا خان دیکتاتور شد قبر کوروش با اطمینان میشه گفت کورش جعلی هست چون اثری از کوروش در نوشته های فردوسی حافظ وسعدی وتاریخ طبری وجود ندارد تنها در نوشته های یهودیان وانگلیسی ها در عصر رضا خات دیکتاتور وجود دارد غیر از ان در هیچ نوشته ای که به قبل از عصر پهلوی برسد وجود ندارد بنا بر این کوروش جعلی را انگلیس به خاطر مرده پرست بودن ایرانیان وهمیشه به فکر عقب بودن نه پیشرفت به جلو طراخی کرد
پاسخ ها
آرشا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
پس کیخسروی شاهنامه فردوسی کیه؟ مگه کیخسرو همون کوروش نیست باسواد؟
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1396/08/15
تمام سخنانت غلط واشتباه ودروغی بیش نبود حصارکشی کردید بعد سالها اکنون بفکرنگهبانی وحصانت افتادید اون سنگها صدهاسال مقابل یرف وباران وطوفان و۰۰۰مانند کوه استوارایستاده اونوقتدبفکر چند شیشه هستید ارزش مدار نیستید
Sweden
15:49 - 1396/08/15
به به چه عجب!!!!!
ولی دل خوش کنکه دیگه نه ؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1396/08/15
این کار رو میخوان برای خر کردن مردم انجام بدن تا تو این مناسبت هم مردم برن و ....
United Arab Emirates
16:17 - 1396/08/15
حرف مفت، چنین اتفاقی نمی افته
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1396/08/15
کاربر۱۵/۳۳اینقدر بیسواد وحقیر هستی که دلم برات سوخت اون انگلیسی که تومیگی میلیونها خدعه ونیرنگ درایران ایجادکرده که نیازی به آرامگاه کورش نداره چشمهاراباید شست
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1396/08/15
من به این قضیه خوشبینم ،
Iran, Islamic Republic of
23:03 - 1396/08/15
هردو گروه چه انانی که میخواهند کورش را از تار یخ ایران حذف و چه انانی که ا ز کور ش بعنوان حربه ای برای مقاصد خودسوء استفاد ه میکنند.هردو ظلم به ملتی میکنند که طالب صلج و ازادی و پیشرفت در سایه اتحاد هستند
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1396/08/15
کاربر ۱۵/۳۰ به حقارت و حماقت تو فقط خندیدم زنده باد ایران و کوروش بزرگ
Iran, Islamic Republic of
23:51 - 1396/08/15
سلام - ای کوروشی های متفکر ، این همه اندیشمندان ایرانی در گدشته بودند که آثارشان انسان را به تفکر وا می دارد. از کوروش بزرگ فقط یک لوح باقی مانده که به زبان قابل فهم برای ما نوشته نشده است و ان هم سال ها در اختیار دانشگاهی در آمریکا بوده که اخیرا پس فرستادند که ان هم فتنه ای در بر دارد که حس ملی گرایی را رقم بزند که باعث تفرقه در مردم ایجاد کند و آن هم زمانی که چنین احساسات به نفع کشور نیست. ما برای اتحاد مردمی دلایل تاریخی زیادی داریم که موجب تفاهم و همدلی مردم شوند. موفق باشید.
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1396/08/16
سرکار خانم نیلوفر خانم !بیسواد واقعی شما و امثال شماهاست که اینقدر بیسواد و بی مطالعه هستین که یه عده سودجو به راحتی و یک شبه ،شاهی ساختگی با قبری جعلی، را غالبتون میکنند و از حس نژاد پرستی و ملی گرایی یک عده متعصب وساده لوح سو استفاده میکنند و اسب خود را بر گرده ی بی مطالعه گی ما ایرانیان می تازانند،کوروش در بهترین حالت شاهی بوده چون سایر شاهان عیاش و جهانگشا،که حتی در شاهنامه ی فردوسی که به سرگذشت شاهان ایران و حتی اسکندر اشاره کرده،کوچکترین اشاره ای حتی به نام کوروش نکرده،شاه به این عظمت چگونه به ذهن فردوسی بزرگ نیامده جای تامل داره!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1396/08/18
آقامهدی بیسواد تشریف دارید الان پاسخ شما رادیدم چون اکنون زمان گذشته ارزش جواب دادن نداره اینها حرفهایست که به خورد شما داده اند ولاغیر
Netherlands
18:49 - 1396/08/20
جعلی بزرگ بنام کورش،جالبه که کورش سه تا چهره دارد،یهودی،اتش پرست،و مردوک پرست،
مهدی جان ممنون از مطالعه ی حقیقت باستانی که داشتی
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1396/08/27
تبلیغ زرتشتی ................
Iran, Islamic Republic of
19:58 - 1398/04/30
خدا وکیلی این کوروشو از کجا اوردین اینقدر بزرگش نکنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج