نرخ بیکاری فارغ‌ التحصیلان به 20 درصد رسید
۶۲۸۸۱۲
۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
۳۹۶۴ 
نرخ بیکاری جمعیت تحصیلکرده کشور در دوره‌های عالی به ۲۰ درصد رسید به طوریکه در حال حاضر حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت فارغ التحصیل یا دانشجوی کشور بیکار هستند.
خبرگزاری مهر: نرخ بیکاری جمعیت تحصیلکرده کشور در دوره‌های عالی به ۲۰ درصد رسید به طوریکه در حال حاضر حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت فارغ التحصیل یا دانشجوی کشور بیکار هستند.
 
 در حال حاضر، بیکاری گریبان گیر بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور است که طبق جدیدترین آمار یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از این جمعیت را فارغ التحصیلان یا دانشجویان تشکیل می‌دهند.

آمار رسمی وزارت کار که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل دوره‌های عالی کشور در سال ۹۵ به ۲۰ درصد رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۴ معادل ۱.۵ درصد رشد دارد. این نرخ برای فارغ التحصیلان یا افراد در حال تحصیل نیز در گروه مردان ۱۴.۱ درصد و در گروه زنان ۳۱.۱ درصد اعلام شد.

همچنین بر اساس این آمار رسمی، در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از جعیت کشور، «فارغ التحصیل» یا «در حال تحصیل در دوره‌های عالی» هستند که ۴۵ درصد از این افراد در جمعیت غیرفعال اقتصادی قرار دارند به عبارتی بنا به دلایلی در هیچ یک از گروه شاغلان و بیکاران قرار نمی‌گیرند.

اما از جمعیت ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفری فارغ التحصیل یا دانشجوی کشور، حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر معادل ۵۵ درصد «جمعیت فعال» را تشکیل می‌دهند؛ به نوعی این افراد یا در جمعیت شاغلان قرار دارند یا از قابلیت مشارکت اقتصادی برخوردارند اما بنا به دلایلی بیکار هستند. با این توصیف، از جمعیت ۶.۶ میلیون نفری فعال اقتصادی، ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شاغل و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بیکار هستند که این آمار نشان می‌دهد در بین جمعیت فارغ التحصیل یا دانشجو، ۸۰ درصد شاغل هستند و ۲۰ درصد نیز در زمره بیکاران قرار دارند.

بررسی آمار از مقایسه‌ وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دوره‌های عالی حاکی از آن است که در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ بیش از ۳۴۰ هزار نفر به جمعیت شاغلان و بیش از ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکاران افزوده شده است.

«علوم کامپیوتر» بیشترین گروه بیکاران فارغ التحصیلان

در عین حال در بین گروه‌های عمده رشته تحصیلی، بیشترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به گروه‌های علوم کامپیوتر با ۴۱.۱۴ درصد، حفاظت محیط زیست با ۳۷.۶ درصد، هنر با ۲۸ درصد و علوم فیزیکی (طبیعی) با ۲۷.۸ درصد و کمترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نیز مربوط به گروه دامپزشکی است.

از کل جمعیت زنان فارغ التحصیل یا دانشجو در دوره‌های عالی کشور، ۶۸.۹ درصد شاغل و۳۱.۱ درصد بیکار هستند.

بر اساس آمار رسمی به دست آمده از وزارت کار، بالاترین نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل دوره‌های عالی به ترتیب به استان‌های کرمانشاه با ۳۴.۹ درصد، کردستان با ۲۹.۴ درصد، چهارمحال و بختیاری با ۲۸.۷ درصد اختصاص دارد؛ ضمن اینکه کمترین نرخ بیکاری نیز مربوط به استان مرکزی با ۱۲.۵ درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، طبق اعلام مسئولان، سالانه حدود یک میلیون نفر به جمعیت متقاضی شغل اضافه می‌شوند که از این میزان حدود ۸۰۰ هزار نفر، از جمعیت فارغ التحصیلان هستند؛ از طرفی با توجه به سیاست‌های نادرست آموزش عالی طی یک دهه گذشته، انگیزه ادامه تحصیل در بین جوانان به شدت افزایش یافت و این موضوع باعث شد تا بسیاری از جوانانی که آماده ورود به بازار کار بودند، اشتغال خود را به تاخیر بیاندازند و یک تاخیر فاز در جذب بازار کار ایجاد شد به نحوی که اشتغال جوانان آماده به کار در دهه هشتاد، به دهه نود منتقل شد.

این موضوع علاوه بر ایجاد یک جمعیت سربار متقاضی شغل، منجر به افزایش انتظار جوانان از شغل پس از تحصیلات دانشگاهی شد. هر چند سیاست‌های نادرست بازار کار نتوانست عرضه و تقاضای نیروی کار را تقریبا برابر کند اما سیاست‌های نادرست آموزش عالی از یک طرف، و تمایل جوانان به تحصیل و عدم توجه به کسب مهارت‌های فنی از سوی دیگر به افزایش جمعیت بیکار فارغ التحصیل کشور دامن زده است.
برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1396/08/19
وظیفه دولت به هم وطنان کاربردن برعکسش پرشده ازافغانیاحدود۹ملیون شغل بودجه ۱۰۰سال کشورهزینه افغانیای میش چه توجیحی دارین
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1396/08/19
همش دروغه . الان بیش از نیمی از جمعیت ایران بیکار هستن .
لابد اون سرباز رو شاغل حساب میکنید ؟؟ اون دانش آموز شاغل محسوب میشه ؟ چطور ممکنه ما فقط سه میلیون نفر بیکار داشته باشیم ؟؟؟؟؟ لابد اونی هم که گدایی میکنه شاغل محسوب میشه . بابا مردم رو چی فکر کردین ؟؟ خیلی نفهم هستیم ؟؟ ما که تو عصر حجر زندگی نمیکنیم. شماها برید اختلاس و دزدی کنین . برترین ها لطفا پست من بزارید. ممنون
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1396/08/19
پس یعنی امسال به راننده تاکسی های تحصیل کرده افزوده شده
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1396/08/19
چرا آمار غلط میدهید حداقل70 درصد یعنی کشور ما مثل افغانستان شده
United States
11:59 - 1396/08/19
اون هشتاد درصدی که به خیال شما شاغلند غیراز اون جن خوبها اکثرشون یا مسافر کشند یا کارگرند یا دستفروشی میکنند البته تعدادی هم ممکنه با پارتی شغلی داشته باشند اونهایی که با سوادند اغلب از ایران فرار میکنند من چهل سال در صنایع این مملکت مدیریت کرده ام ودیده ام چطور کارخانه ها پشت سر هم به خاطر دزدی یا ناواردی مدیران ارشدشان ور شکست شده اند ودیگر چیزی به نام صنعت دراین کشور نداریم این دوتا کارخانه خودروسازی هم اگر تعطیل شوند تمام کارگاه ها ی تولیدی وابسته به انها هم تعطیل میشوند
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1396/08/19
بابووک..اگه مسعولین خارجی بودن هرکاری میکردن راه حلی پیدا میکردن حتی شده خودشون رو کوچیک کنن..اونوقت ایران مسعول فساد ما با خنده میاد سخنرانی عین خیالش نیس خودش وضعش خوبه فک میکنه همه ایران اینطورن..ش ا چون امریکا به هدفش رسید بیکاری و از راه بدر شدن جوانان
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1396/08/19
ولی همه جا میگویند بیکارترین تحصیلکرده مال رشته های کشاورزیه
ضمنا آن چیزی که ما اطرافمان می بینیم بیش از ۲۰ درصد است
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1396/08/19
چاره چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اینو بگین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1396/08/19
لطفا آمار غلط ندین حداقل شصت درصد بیکارن، مردمو احمق فرض نکنین، چون اکثر بیکارها تحصیل کرده های عالی هستن خیلیشان آقایی که پشت میز داری ریاست میکنی از هر لحاظ از شما سرترن بخصوص علم اما متاسفانه جامعه طوری پیش رفته که داره برای خیلیا ظلم ميشه، بخدا انصافه فارغ التحصيل کارشناسی ارشد بره مسافر کشی کنه یا بره کارگر گچ کار بشه بخدا انصاف نیست، و در عوضش خیلیا هستن با مدرک دیپلم شده کارمند بانک یا غیره اونم به لطف پارت بازی .......
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1396/09/07
شما برین فقط دزدی کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج