چرا معتادان به مصرف مجدد ترغیب می‌شوند؟
۶۲۹۳۳۵
۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
۷۱۴۲ 
یک کارشناس ارشد مطالعات اجتماعی و رفتارشناس گفت: فرد معتاد قدرت تصمیم‌گیری را از دست می دهد و نمی‌تواند مصرف مواد را با نیروی اراده خود قطع و یا کنترل کند اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف توانبخشی شناختی به وی آموخت تا به درستی تصمیم بگیرد.
 ایسنا نوشت: یک کارشناس ارشد مطالعات اجتماعی و رفتارشناس گفت: فرد معتاد قدرت تصمیم‌گیری را از دست می دهد و نمی‌تواند مصرف مواد را با نیروی اراده خود قطع و یا کنترل کند اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف توانبخشی شناختی به وی آموخت تا به درستی تصمیم بگیرد.

محمدرضا ایمانی گفت: اعتیاد یک بیماری شناختی است و مهمترین عواملی که باعث بروز آن می‌شود، نیز شناختی هستند، ولع مصرف مواد مخدر با تمام اجزایش یک پدیده کاملا شناختی و هیجانی است و کنترل هیجان یکی از زیر مجموعه‌های عملکرد شناختی می‌باشد.

او گفت: ما با سیستم شناختی‌ خود، هیجان را کنترل می‌کنیم پس می‌توانیم ولع مصرف مواد را هم کنترل کنیم، بنابرین یکی از مهمترین، بهترین و موثرترین راهکارها استفاده از تکنیک‌های علوم اخلاق شناختی و رفتارشناسی از جمله روش‌های توانبخشی- شناختی می‌باشد، ما می‌دانیم فرد معتاد نمی‌تواند خودش را کنترل کند و به سمت موادمخدر که یکی از علل مصرفش هیجان است، بازمی‌گردد اما معتقدیم می‌توان کنترل هیجان شناختی را با تکنیک به افراد معتاد آموزش داد.

این رفتارشناس گفت: عدم قدرت تصمیم‌گیری و قضاوت صحیح مشکل دیگر فرد معتاد است، فرد معتاد عموما نمی‌تواند عواقب ناخوشایند کاری را که انجام می‌دهد، ارزیابی کند اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف توانبخشی شناختی به وی آموخت تا به درستی تصمیم بگیرد.

ایمانی ادامه داد: مسئله دیگری که معتادان با آن مواجه هستند این است که آنان یک ظرفیت زیاد از حافظه کاری که در واقع مثل پردازشگر اصلی مغز می‌ماند و تنها قسمت محدود مغزی است توسط مواد مخدر و نشانه‌های آن اشغال شده است که آن هم با آموزش‌ و تمرین‌هایی که به آنان داده می‌شود می‌توان تنظیم کرد و در نهایت با روش‌های مختلف روانشناختی و توانمندسازی شناختی کاری کرد که فردِ در حال بهبود، استرس خود را کنترل کند و حتی بتواند نشانه‌های مواد و یا تصوراتی را که بر مغزشان خطور می‌کند، کنترل نماید و به سوی موادمخدر بازنگردد.
 
وی افزود: کنترل شناختی فرد معتاد شامل مهار عملکردهای شناختی، مهار هیجان‌های مختلف از مثبت تا منفی، مهار حرکت و رفتار و نرفتن مجدد به سمت مواد مخدر است که همه این موارد را می‌توان با افزایش توانمندسازی‌های شناختی و مهار و کنترل افزایش داد و از بازگشت مجدد شخص به سمت مواد مخدر جلوگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، ایمانی گفت: این تکنیک‌ها نه تنها برای درمان و بازتوانی بلکه برای پیشگیری از اعتیاد بسیار موثر هستند یعنی می‌توان با آموزش‌ و به صورت اقدامات پیشگیرانه این توانمندی‌های شناختی را در افراد مستعد و حتی افرادی که با توجه به شرایط محیطی در خطر اعتیاد قرار دارند افزایش داد و به موقع پیشگیری کرد.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1396/08/20
معتادان را باید زندانی کرد وانجا حتی سیگار هم نباید به انها برسد. ترک اجباری به نفع خودشان و همه است.
داروهای ترک اعتیاد بی فایده است
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1396/08/20
گناه نکرده اگه میتونست خب ول میکرد نمیتونه..بهترین راه حل استفاده از تجارب خارجی ها یا المانی ها
Iran, Islamic Republic of
16:33 - 1396/08/20
همه اینها چرته بدن حتی خودش تولید مورفین داره ولی مصرف کننده باعث تخریب بخش کنترل صحیح مورفین بدن خود می شود و به همین علت هستش که هر روز نیاز خود می داند یک معتاد وخود آموختار انسان است و به اعتیاد با جنبه بیماری نگرش کنید نه بزه کار و مجرم شما بیمار را درمان می کنید یا به زندان می فرستید باید در فرد معتاد خلاء آن را جویا شد افراد خودآموختار بیشتر افرادی احساسی و آسیب پذیر جامعه بوده اند که در برابر مشکلات خود تسلیم مواد به بهانه فرار از مشکل خود شده اند پس نیازمند توجه و درمان هستند نه توهین و زندان
پاسخ ها
ارش
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
موافقم ... ضمنا در افراد با سابفه مصرف طولانی .. بخشهایی از مغز قادر ترشح هورمون و مخدرهای طبیعی نیستن و روند بازسازی نزدیک به یکسال طول میکشد .. اقای رفتارشناس ! از تجربیات کنگره شصت بیاموزید و دنبال ترک و وارد ساختن شکنجه و شوک به بیمار ( معتاد) بینوا بپرهیزید .. درمان و بازسازی تدریجی و بدون فشار به بدن و اعصاب بیمار روندی‌ست که کنگره شصت راه انرا یافته .. برید بیاموزید !
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1396/08/20
۲۰سال تریاک مصرف میکردم اول متادون درمانی زیرنظر پزشک انجام دادم متوجه شدم دارم به متادون وابسته میشدم به این نتیجه رسیدم باکمک همسرم متادون را کنار گذاشتم ۷سال پاک پاکم فقط خود فرد باید بخاد بنظرم کمپ چاره درمان نیست فقط قطع ارتباط با رفقای معتاد البته اگر گفت رفیق
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1396/08/20
چرا دانشگندان ما یک درمان موثر برای این بیماری فراگیر پیدا نمیکنند؟
اما جواب تیتر شما. چون معتاد بعد از ترک میبیند همه مشکلاتش همچنان هست و بعلاوه دردسر ترک و اعصاب خوردی را هم باید یدک بکشد. عوامل معتاد شدن مثل بیکاری فقر یکنواختی نبود تفریح و مشغولیت سالم همچنان دورو بر او وجود دارد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج