نامه توکلی به آملی لاریجانی درباره توقیف کیهان
۶۲۹۳۴۴
۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۹
۱۱۰۷۱ 
احمد توکلی در رابطه با توقیف دو روزه روزنامه کیهان به آملی لاریجانی نامه نوشت.
خبرگزاری ایسنا: احمد توکلی در رابطه با توقیف دو روزه روزنامه کیهان به آملی لاریجانی نامه نوشت.

متن این نامه به شرح زیر است:


رئیس محترم قوه قضائیه، آیت‌الله آملی لاریجانی
 
با عرض سلام و احترام

روزنامۀ کیهان در روز دوشنبه 14/ 08/ 96 تیتر نخست خود را چنین انتخاب کرد: «شلیک موشک انصار الله به ریاض، هدف بعدی دبی» به همین دلیل، هیئت نظارت بر مطبوعات به این روزنامه تذکر می‌دهد و چون روز سه‌شنبه کیهان از خودش دفاع می‌کند، چهارشنبه سرپرست اداره کل مطبوعات وزارت ارشاد اعلام کرد به تصمیم شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، روزنامه کیهان دو روز نخست هفته آینده توقیف خواهد بود. ظاهراً این دستور بازپرس پس از شکایت دبیرخانۀ شورای عالی امنیت ملی صادر شده است.
 
از اهم وظایف دستگاه قضایی، مصرح در اصل 156 قانون اساسی «احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع» است که رهبر انقلاب در آخرین ملاقاتی که تابستان امسال با ایشان داشتید بر اجرای آن تأکید داشتند: «احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه‌ی قضائیه است و این قوه باید پرچم‌دار این موضوعات باشد.»
 
 اصل 24 قانون اساسی نیز نشریات و مطبوعات را در بیان مطالب آزاد می‌شمارد و موارد محدودیت را به قانون ذی‌ربط یعنی قانون مطبوعات موکول می‌سازد. پیش از آن‌که درستی یا نادرستی تذکر هیئت نظارت را ارزیابی کنم، وجاهت قانونی دستور بازپرس محترم، مسئله موردبحث این نامه است. شکی ندارم حمایت از آزادی مطبوعات نباید مانع رسیدگی به تخلفاتی گردد که احتمالاً به نقض حقوق افراد یا مصالح و امنیت ملی منجر می‌شود ولی آنچه مهم است استناد به قانون در سلب هر حقی از هر فردی است. به‌ویژه آن‌که به دست کسانی باشد که در اصل 156 قانون اساسی «نظارت بر حسن اجرای قوانین» از وظایف آنان شناخته شده است. صرف نظر از موضع ما نسبت به کیهان یا مطلب موضوع دعوا، به دلایل زیر توقیف دو روزه کیهان قانونی نیست.
 
الف) بعد از تعطیلی، سخت‌ترین مجازاتی که می‌توان برای یک رسانه در نظر گرفت توقیف آن است. قانون مطبوعات نشان می‌دهد که ادامه کار رسانه آن‌قدر مهم است که اولاً توقیف آن استثنا است و حتی در شرایط مجازات مسئولان آن نیز غالباً رسانه به کار خود ادامه می‌دهد. ثانیاً دوره توقیف غالباً کوتاه است و ثالثاً جز یک مورد که مقنن اختیار توقیف را به هیئت نظارت سپرده است، در بقیه موارد فقط رئیس دادگاه و رئیس دادگستری قدرت توقیف دارند و لا غیر. هیئت نظارت درباره برخی جرائم، مذکور در تبصره 2 ماده 12 حق دارد رسانه‌ای را توقیف کند و در صورت توقیف، پرونده را باید طی یک هفته به دادگاه بفرستد. موارد دیگر بدین قرار است:
 
1.  ماده 5، تبصره ۲ – مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای مطبوعات لازم‌الاتباع است. در صورت تخلف، دادگاه می‌تواند نشریه متخلف را موقتاً تا دو ماه‌ توقیف و پرونده را خارج از نوبت رسیدگی نماید.
 
2.  تبصره 3 ماده 23 نیز مقرر می‌کند اگر نشریه از درج پاسخ فردی که به وی در آن توهین شده یا افترا زده شده است خودداری کند و به اخطار رئیس دادگستری نیز ‌‌اعتنا نکند، رئیس دادگستری پس از صدور دستور توقیف موقت نشریه که نباید بیش از ده روز باشد، پرونده را به دادگاه می‌فرستد. قابل‌ذکر است که در قانون مصوب 1364 در این تخلف، دادستان مقام صادرکننده دستور توقیف بود که در اصلاحیه سال 1379 این اختیار از وی سلب و به رئیس دادگستری واگذار شد.
 
3.  در تبصره ماده 31 نیز اختیار توقیف به دادگاه سپرده شده و دوره توقیف در بار اول فقط یک روز است: «‌تبصره – در مواد ۳۰، ۳۱ تا زمانی که پرونده در مرحله تحقیق و رسیدگی است، نشریه مورد شکایت حق ندارد نسبت به مورد رسیدگی مطلبی نشر دهد، در صورت تخلف رئیس دادگاه باید قبل از ختم تحقیقات حکم توقیف نشریه را صادر کند، این توقیف شامل اولین شماره بعد از ابلاغ می‌شود ‌و در صورت تکرار تا موقع صدور رأی دادگاه، از انتشار نشریه جلوگیری می‌شود.» در اینجا نیز در قانون قبلی اختیار توقیف با دادستان بود که قانون اصلاحیه سال 1379 این اختیار را از دادستان گرفته و به رئیس دادگاه سپرده است.

ملاحظه می‌فرمایید غیر از مورد مربوط به هیئت نظارت، قدرت توقیف فقط برای رئیس دادگستری و قاضی دادگاه به رسمیت شناخته شده است. نه‌تنها هیچ حقی برای بازپرس که عضوی از دادسرا است پیش‌بینی نشده؛ بلکه حق واگذارشده به ریاست دادسرا یعنی دادستان در قانون پیشین، در اصلاحیه از وی سلب گردیده است. این نکته نیز روشن است که در تمام موارد، دوره توقیف معمولاً کوتاه است تا دادگاه تکلیف را مشخص کند. اهمیت ادامه کار رسانه تا بدان جاست که حتی محکومیت‌های مسئولان رسانه، اگر آثار اجتماعی نداشته باشد، مانع ادامه کار رسانه نیست. ماده 44 قانون مطبوعات را ملاحظه بفرمایید (به‌ویژه به کلمه بلادرنگ):

«ماده ۴۴ – هرگاه حکم دادگاه مبنی بر برائت یا محکومیتی باشد که مستلزم سلب حقوق اجتماعی نباشد، از نشریه درصورتی‌که قبلاً توقیف شده باشد ‌بی‌درنگ رفع توقیف خواهد شد و انتشار مجدد آن بلامانع می‌باشد.»
 
ب) نکته مهم دیگر این است که حتی به فرض محال، قانون اختیار توقیف رسانه را به بازپرس داده بود، جای این پرسش هست که کدام بازپرسی به‌محض شکایت شاکی، بدون احضار متهم و استماع توضیحات وی و تفهیم اتهام دستور توقیف می‌دهد؟ توقیف اموال که اختیار آن به بازپرس داده شده است، تابع طی تشریفات خاص قضایی است و بدون مقدمات و به‌محض درخواست شاکی صورت نمی‌گیرد.
 
ت) بنا بر دلایل حقوقی تقدیم شده، لغو فوری تصمیم غیرقانونی توقیف روزنامه کیهان و برخورد مقتضی با بازپرس مربوط و ارجاع دهندگان پرونده را تقاضا دارد.

ریاست محترم قوه قضائیه!
 
 جنابعالی به وضعیت رسانه‌ها در جهان آگاهید و به دلیل تسلط به زبان خارجی ارتباط مستقیم با رسانه‌های خارجی برایتان عادی است، پس این درخواست برادرانه از شما برایتان عجیب نخواهد بود: با مجموعه‌ای از راهکارهای منسجم و مطالعه شده، راه رشد رسانه‌ها را که آزادی بیشتر است هموار فرمایید. پذیرش و عمل به این توصیه خیرخواهانه می‌تواند شفافیت را در نظام بالا ببرد و از شدت فساد که مبارزه با آن و تقویت عدالت از اهداف راهبردی جنابعالی است، به‌سرعت بکاهد. این اقدام جنابعالی موجبات خرسندی رسانه‌ها و حمایت آن‌ها از قوه قضائیه و قانون پذیری بیشتر را در کار رسانه¬ای فراهم خواهد ساخت.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 38
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1396/08/20
جناب توکلی ما مطلقا راضی به تعطیلی هیچ نشریه نیستیم. اما شما که اینقدر آزادی خواه بوده اید و ما خبر نداسته ایم پس در تعطیلی دایمی 17 نشریه در یک چرا یک کلمه حرف نزدید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
احسنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
میخواد بگه ما هم بله ...!!!
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1396/08/20
توکلی چرا برای بقیه روزنامه ها اینطور دل نمی سوزاند ؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
احسنت
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1396/08/20
پای کیهان که وسط باشه ازادی بیان مهم میشه نه؟
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1396/08/20
وقتی مرتضوی بطور فله ای بالغ بر ۲۰۰ روزنامه را توقیف کرد جناب توکلی .....حالا برای ما مدافع مطبوعات شده و ماده و تبصره بلغور میکند ..دم خروس از لای عبای تو جناب توکلی پیداست..دلت برای امام حسین ع نسوخته برای قیمه سوخته
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1396/08/20
این کاری به این حرفها ندارد چون تهرانیا از مجلس اخراجش کردند واسمی ازش نیست میخاست خودی نشون بده بگه منم هستم
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
آفرین. توکلی فقط به دنبال نمایش خودشه
عبادی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
افرین دقیقا زدی به خال بنده خدا چند مدتیه نیست شده خواسته بگه منم هستم
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1396/08/20
در زمان خاتمه کجا بود که نشریات دسته جمعی توقیف میشدند؟
یا اینکه ازادی بیان فقط برای کیهان و دوستان هست که بی پروا به همه تهمت میزنن و پاسخگو نیستن حتی در برابر امنيت ملی ؟
به ابن میگن فرار به سوی جلو استاد شریعتمداری
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1396/08/20
جناب آقای توکلی شمائی که اینهمه دم ازآزادی بیان میزنیدوازهمفکرتان آقای شریعتمداری حمایت میکنیدکاش یکبارهم به روزنامه های توقیفی که همفکران جنابعالی وآقای شریعتمداری درزمامداری دوست خوبتون آقای احمدینژادتوقیف شدنددل میسوزوندی!!..
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1396/08/20
بعد از توقیف صدا روزنامه و این همه بگیر و ببند و بستن دهان آنهایی که فریاد آزادی میزدنند خجالت نکشیدید بعد از توقیف کیهان دلتان برای آزادی جامعه سوخته ، انسان تا چه اندازه میتواند وقیح باشد؟!!؟؟!!؟؟!!؟؟!!؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1396/08/20
از زمانیکه آقا زاده ایشان هم به جمع ژنهای خوب پیوست
خط ایشان نیز عوض شد.
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1396/08/20
من همیشه فکرمی کردم این اقای توکلی ادم خیلی خوبی هستند وهمیشه ازمردم ومنافع انان دفاع میکندنمی دانستم که ایشان هم نان رابه نرخ روز می خورند.اقای توکلی این روزنامه باان تترش همه رابه چالش کشیدوحتی تعدادی ازکشورهای همسایه و بهانه جومنتظر فرصتی بودندکه بگویند ایران درصددحمله نظامی به انها هستش که این بهانه را بدست انها دادنداقای توکلی مرور زمان ماهیت ادمها رابخوبی مشخص میکندازجمله جنابعالی را.
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
توکلی هیچگونه همدلی با مردم ایران ندارد و دقیقاً نان به نرخ روز می خورد
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1396/08/20
واقعا برای کسانی که هنوز اجازه میدهند افرادي چون شما هنوز تریبون داشته باشید متاسفم چون زمان احمدی نژاد در اولش سینه چاک ایشان بودی وبعدش که نصرفید شدید منتقد ایشان و روزنامه کیهان حالا هم حامی کیهان !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1396/08/20
چون اون موقعها سازمان دیده‌بانی درست نکرده بود تا از حقوق نشریاتی که به صورت فله ای توقیف شدن دفاع کند کارمندان و کارکنان اون نشریات هم برای آزادی بیان تلاش میکردن آقای توکلی عزیز
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1396/08/20
اینکه جناب دکتر طرفدار ازادی بیان و ازادی مطبوعات و طرفدار اجرای قانون مطبوعات و رعایت عدالت شدن . و برای مطالبه ان به بسیاری بند و تبصره اشاره کردن که نشان از اشراف ایشان به قانون دارد بسیار جای امیدواریست . و بنظر میرسد که از دید ایشان این اولین موردی هست که چنین اجحافی در حق یک رونامه مردمی ومظلوم و بیدفاع صورت گرفته و ایشان بر خود فرض واجب دونستن که وظیفه شرعی و قانونی خود را انجام بدهند که وجدانشون راحت باشه . این را به فال نیک میگیریم و امیدواریم که در آینده در موارد مشابه نیز چنین دفاعیاتی از خود بروز بدهند .!!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1396/08/20
اینو بدون که دیگه مردم از تووو و امثال تو متنفرن!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:34 - 1396/08/20
کاربر 15:59 احسنت بر تو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
چه خوبه همه طرفدار آزادی بیان شدن اصلا ما روزنامه توفیفی نداریم فقط بنده خدا شریعتمداری و کیهانه
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1396/08/20
دردو مرض مدیر مسئول کیهان به دل هرچه احمق دشمن شاد کنه
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1396/08/20
معمولادرعرف اجتماعی سخنی که دروغ ویا بحق نباشد گوش شنوائی ندارد سوال. اینست وقتی مطبوعات بصورت فله‌ای توقیف می شدند ..
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1396/08/20
زودتر پیگیری کنید که رفع توقیف بشه آخه این سبزی فروشها به علت نبود روزنامه کیهان گرون فروشی میکنند
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1396/08/20
آقای توکلی در جهت منافع عامه ملت این روز نامه ای را که در جهت ایجاد بلوا به نفع دشمن قلم می زند وهمین بهتر که برای همیشه بسته شود،، آقای توکلی ریاکاری و خدعه بس است شما که این همه در مورد توقیف این روز نامه قلم فرسایی نموده اید در موقعی که یار صدیقتان چند صد روز نامه را توقیف کردنندچرا صدایتان در نمی آمد
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1396/08/20
توقیف دوروزه برای کیهان واقعا حداقل مجازات بوده است ،این روزنامه بارها بر علیه امنیت ملی کشورومردم قلم زده است وبه پشتوانه قدرت هرچه خواسته برضد دولت ومردم نوشته است بدون هیچگونه پاسخگویی واین اصلا به صلاح کشور ومردم نیست.
Iran, Islamic Republic of
20:42 - 1396/08/20
آقای توکلی بزرگوار این همه روزنامه بسته شد توقیف شد خانوادههای آنان گرفتار و حتی زندان شما خواب یا تو چرت بودید چه اقدامی کردین اما حالا روزنامه دوست دروغگوی شما دو روز توقیف آنهم رفع کتی حال شما اسمان ریسمان میبافی فقط باوجدانت تنهای قضاوت کن توکلی عزیز
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1396/08/20
وااای خدا
ینی اینقد دلسوزی و حرفو برای دو روز تعطیلی ی روزنامه ی سخیف دارید که ادم میمونه شماها کی هستین
بعد در برابر انواع ظلم ها و بی عدالتیا و اختلاسا لالیددد لااال
Iran, Islamic Republic of
00:18 - 1396/08/21
کیهان حرف حق رو زده،توکلی هم واقعیت رو گفته.
Iran, Islamic Republic of
00:49 - 1396/08/21
بدون سفره ماندیم خدا ازتون نگذره غذا ها رو زمین مونده حالا بیشتر از هر زمانی به اهمیت و ارزش روزنامه کیهان پی بردیم
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1396/08/21
آقای توکلی فقط دوروز توقیف! نه سلب امتیاز دائم ،این هم برای ادای آزادی درآوردن ومردم را خر فرض کردن خوب است
United States
08:34 - 1396/08/21
چرا این روزنامه بسته شد آخه شیشه ماشینم را باهاش پاک می کردم خیلی ارزون بود!!!!
United States
08:43 - 1396/08/21
کیهان کم حمایت می شه ! حالا توکلی هم سنگش رو به سینه می زنه!
Iran, Islamic Republic of
01:19 - 1396/08/22
سلام علیکم
قابل توجه آقای توکلی و اکثر نمایندگان مجلس که نگران از توقیف روزنامه کیهان هستند واعتراض آنها تا افلاک رسیده
کاش این اعتراضها نسبت به گرانی وتورم دارو -ارزاق وگرانی مسکن بود
آنچه که برای خود می پسندید برای دیگران هم بپسندین
United Arab Emirates
09:43 - 1396/08/22
شما‌که‌از‌این‌دولت‌حمایت‌میکنین‌‌بنده‌درزمان‌احمدی‌نژاد‌دانشجو‌بودم‌احمدی‌نژاد‌به‌قزوین‌آمد‌۲۰۰۰تا‌نامه‌مردم‌‌برای‌جواب‌توی‌سبد‌نامه‌ ها‌ریختند‌‌همه‌جواب‌گرفتن‌یکی‌خوده‌‌من‌تقاضای‌وام‌برای‌اجاره‌خانه‌کردم‌رفتم‌وبمن‌وام‌دادن‌‌دولت‌شما‌‌آمد‌قزوین‌من‌هم‌مامور‌جماوری‌نامه‌ها‌‌بودم‌که‌همه‌را‌مطالعه‌کردیم‌وگفت‌ارجاع بدین‌به‌بانکها‌وکاریابیها‌برای‌اجرا‌دریغ‌ازیک‌جواب‌‌‌دولت‌کلید‌ساز
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج