صحافی جالب کتاب‌های قرون وسطی
۶۲۹۶۶۸
۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
۲۰۲۷۳
در قرون وسطی، زمانی که مردم دسترسی به کتابخانه‌های الکترونیکی نداشتند که همیشه هزاران کتاب همراهشان باشد، برخی از صحافان دو کتاب مجزا را به شکل یک جلد واحد به هم وصل می‌کردند تا خواننده یک کتاب با خود حمل کند.
برترین‌ها-الهام مظفری: در قرون وسطی، زمانی که مردم به کتابخانه‌های الکترونیکی دسترسی نداشتند تا همیشه هزاران کتاب همراهشان باشد، برخی از صحافان دو کتاب مجزا را به شکل یک کتاب واحد به هم وصل می‌کردند تا خواننده یک کتاب با خود حمل کند. در آن روز‌ها مطالعه زیاد مرسوم نبود و بیشتر مردم تنها کتاب‌های مذهبی می‌خواندند. دو کتابی که غالبا به این روش به هم متصل می‌شدند «عهد جدید» و «کتاب مزامیر» بودند، زیرا هر دو کتاب‌های مورد نیاز در کلیسا بودند که در انگلستان نیمه اول قرن هفدهم بسیار رایج بودند.
 
صحافی جالب کتاب‌های قرون وسطی 

همان طور که در این تصاویر می‌بینید این کتاب‌ها صحافی عجیبی دارند. دو کتاب طوری روی هم قرار داده می‌شوند که لبه یکی روی ستون دیگری قرار می‌گیرد و هر دو یک جلد مشترک دارند که بینشان قرار می‌گیرد. وقتی چنین کتابی را در قفسه کتاب قرار دهید، ستون یک کتاب به سمت بیرون قرار و ستون دیگری به سمت داخل قفسه قرار می‌گیرد. این سبک صحافی عجیب را «dos-à-dos» می‌نامند که در زبان فرانسوی به معنای پشت به پشت است. برخی صحافان کتاب این سبک را فراتر برده و همان طور که در تصویر زیر از صحافی کتابی در سال ۱۷۳۶ می‌بینید، ۵ کتاب را به این روش به هم متصل کرده اند.
 
صحافی جالب کتاب‌های قرون وسطی 
 
صحافی جالب کتاب‌های قرون وسطی 
 
 
صحافی جالب کتاب‌های قرون وسطی
 
صحافی‌های مدرن به ندرت از این روش استفاده می‌کنند، اما نوع متفاوتی از صحافی پشت به پشت در اواسط قرن بیستم ظاهر شد. این کتاب‌ها جلد پشتی ندارند در عوض دو جلد رو و یک ستون دارند که از هر طرف باز می‌شود. متن دو کتاب با زاویه ۱۸۰ درجه نسبت به هم قرار دارند. وقتی فرد خواندن یک کتاب را تمام می‌کند باید کتاب را از بالا به پایین بچرخاند تا بتواند کتاب دوم را بخواند. به همین دلیل این کتاب‌ها را «tête-bêche» می‌نامند که در زبان فرانسوی به معنای «سر تا پا» است، اما dos-à-dos اصطلاح عامی است که به همه نوع کتابی اطلاق می‌شود که دو کتاب در یک جلد قرار می‌گیرند.
 
نمونه پیچیده تری از صحافی را در کتاب قرن شانزدهمی زیر می‌بینید. این جلد شامل شش کتاب است که همه متون آن مذهبی و به زبان آلمانی در سال‌های ۱۵۵۰ و ۱۵۷۰ چاپ شده اند. این کتاب از هر چهار لبه و به شش طریق ممکن باز می‌شود. این کتاب اکنون در سوئد نگهداری می‌شود.
 
صحافی جالب کتاب‌های قرون وسطی 
 
صحافی جالب کتاب‌های قرون وسطی 
 
صحافی جالب کتاب‌های قرون وسطی 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1397/10/22
وااااو آخریه خیلی پایه بود
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1397/10/22
چه سخت
چه جوری میخوننش؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج