نطق جنجالی کریمی قدوسی درباره حوادث سال 88
۶۳۱۶۴۵
۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۴
۱۲۴۸۳ 
عضو کمیسیون امنیت ملی ۴ شرط برای پذیرش توبه سران فتنه را اعلام کرد.
خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون امنیت ملی ۴ شرط برای پذیرش توبه سران فتنه را اعلام کرد.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی امروز(چهارشنبه 24 آبان) در نطق میان دستور در صحن علنی پارلمان، اظهار داشت: امام خمینی(ره) خطاب به کسانی که در آن زمان مقابل قانون ایستادند و وحدت و امنیت کشور را به مبارزه طلبیدند فرمودند، "غلط می‌کنی که قانون را قبول نداری، قانون تو را قبول ندارد."

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه افرادی که قانون و رای اکثریت را قبول ندارند، صلاحیت حضور در چارچوب‌های نظام اسلامی را از دست می‌دهند تاکید کرد که فتنه‌گران سال 88 حاضر نشدند در مقابل قانون شیوه داوری که قانون تعیین کرده بود، تسلیم شوند

نماینده مردم مشهد در مجلس، ادامه داد: چند سال بعد که قلم‌های بسته شده آگاهان بین‌المللی روان شود، خواهید خواند که چه توطئه بزرگی پشت فتنه 88 بود و چه قصد عجیبی داشتند.

کریمی قدوسی با تاکید بر اینکه فتنه‌ها را باید با روشنگری خاموش کرد، گفت: زیرا هر جا روشنگری باشد دست فتنه انگیزان کوتاه می‌شود.

وی با بیان اینکه، این روزها که کشور در غم و اندو زلزله ویرانگر غرب کشور است و شاهد مشکلات مردم، گرفتاری سپرده‌گذاران در موسسات مالی، آمار بالای بیکاری و همچنین ادامه دشمنی، دشمنان ملت ایران هستیم، گفت: دم زدن از فتنه و فتنه‌گران به نفع مردم نمی‌باشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس، خاطر نشان کرد: روز گذشته نایب رئیس مجلس در نطقشان فرمودند، هر روز فریاد می‌زنیم که فتنه وجود دارد، به رئیس جمهور گذشته مملکت اجازه صحبت کردن و بیرون رفتن از خانه را نمی‌دهیم و ما در جامعه عقده و گره ناگشوده داریم.

قدوسی خطاب به مردم و نمایندگان، گفت: آنچه در وقایع رخ داده پیش و پس از انتخابات 88 شاهد آن بودیم بی‌شک ظلم بزرگی در حق نظام اسلامی به طور خاص اسلام به طور عام بود و خسارت مادی و معنوی متنابهی به ملت ایران وارد کرد، مانند ظلم و هتک حرمت قرآن، حرمت ائمه معصومین علیه‌السلام، امام، شهدا و مقام معظم رهبری.

وی ادامه داد: مبدل شدن انتخابات از عنصر وحدت آفرین ملی به انشقاق و اختلاف، شکل‌گری تقابل و مرزبندی بین نخبگان و توده مردم، ضربه وارد شدن به امنیت ملی، مخدوش شدن و سلب اطمینان عمومی از نظام برای مدتی کوتاه، زیر سوال رفتن جایگاه مستحکم و قدرتمند نظام اسلامی در صحنه بین‌المللی، وارد آمدن خسارات سنگین به اموال عمومی؛ شخصی و کشته شدن عده‌ای در این حوادث از جمله خسارات مادی و معنوی وارد شده به مردم و نظام بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: به این ترتیب می‌توان عوامل زیر را به عنوان اتهامات سران فتنه، گردانندگان وقایع بعد از انتخابات 88 اشاره کرد، نادیده گرفتن جایگاه قانون، تلاش جدی و منسجم برای تضعیف جایگاه رهبری و ولایت‌فقیه، القای ناکارآمدی نظام سیاسی، تضعیف و تخریب ستون‌های حمایتی نظام خصوصا سپاه، بسیج و روحانیت، تخریب و تضعیف ستون‌های اطلاعاتی و امنیتی و نهاد‌های نظارتی کشور ، ایجاد و گسترش اختلاف میان 3 طیف جناح‌ها با حاکمیت، حاکمیت با مردم، و مردم با مردم.

قدوسی افزود: بی‌اعتبار کردن ساختار مدیریت نظام در سطوح مختلف، تلاش در جهت ارائه تصویری از نظام به عنوان دشمن مشترک همه معارضین، منتقدین مخالفین، استفاده از ظرفیت نخبگان سیاسی و فرهنگی کشور با هدف فعالیت‌های تبلیغی، سلب اعتماد از مردم نسبت به سخنان مسئولین کشور، کمک به ساخت یک سناریو هدفمند با محوریت اسطوره‌شکنی، ارزش زدایی و مشروعیت زدایی از ارکان نظام، همکاری با اهداف و مطالبات عوامل قانون شکن و شبکه گسترده ضد انقلاب در کشور، جلب حمایت و پشتیبانی از دشمنان و سرویس‌های جاسوسی برای پیشبرد اهداف فتنه از جمله اتهامات آنهاست.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، خاطر نشان کرد: اعضای کمیسیون امینت ملی در مجلس هشتم در پی فتنه 88 دیداری با رئیس وقت ستاد کل نیروی مسلح آقای فیروزآبادی داشتیم وی در آن جلسه گفت جریان فتنه با اتحادیه اروپا به توافق رسیده و بنا را بر این گذاشته بودند که اگر کار ما که جلو رفت آنجایی که به مشکل برخورد کردیم از شما درخواست کمک می‌کنیم و ناتو حمله نظامی را هم به ایران با حمایت ما می‌تواند انجام دهد.

قدوسی خاطر نشان کرد: حضور سران فتنه در تجمع 30 خرداد 88 با وجود آنکه رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه آن هفته همه را دعوت به مجاری قانونی کرده بودند اعلام جنگ با ولی فقیه و جامعه اسلامی و مصداق محاربه بود.

وی با بیان اینکه توبه سران فتنه با 4 شرط پذیرفته می‌شود، گفت: اتهامات وارد شده به نظام مقدس اسلامی را پس بگیرند، خسارت‌های وارده را جبران کنند، راه خود را از دشمنان جمهوری اسلامی جدا کنند و برای آنچه مرتکب آن شده‌اند آماده مجازات باشند.
 
درگیری لفظی نمایندگان بر سر حوادث سال 88
 
خبرگزاری ایلنا: در جریان نطق جنجالی کریمی قدوسی، صحن علنی مجلس شاهد درگیری لفظی حدود ۳۰ نماینده اصلاح‌طلب و اصولگرا بود.

در حالی که جواد کریمی قدوسی در نطق میان دستور خود به طرح اتهاماتی علیه اصلاح‌طلبان و طرح موضوعاتی درباره حوادث پس از انتخابات ۸۸ پرداخت و در بخشی از سخنانش نیز به نطق اخیر مسعود پزشکیان نایب رییس نخست مجلس شورای اسلامی پاسخ داد، اقدام نماینده اصلاح‌طلب مردم تبریز مجلس برای قرائت حدیثی از امیرالمومنین با واکنش تند چند نماینده اصولگرای مجلس روبرو شد.

بر این اساس درحالی که مسعود پزشکیان پس از اتمام نطق میان‌دستور کریمی قدوسی گفت که بنده صرفاً به بیان یک حدیث از امیرالمومنین (ع) اکتفا می‌کنم و حرف دیگری نمی‌زنم، محسن کوهکن با عصبانیت به سمت جایگاه هیات رییسه رفت و در ادامه حمیدرضا حاجی‌بابایی و چند نماینده اصولگرای دیگر نیز در این محل حاضر شدند.

کریمی قدوسی پس از اتمام نطق خود، برگه‌هایی را بالا گرفت و مدعی شد که آن‌چه در دست دارد، گزارش نهادهای رسمی درباره حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ است و تاکید کرد که لازم است ۲ نایب رییس مجلس شورای اسلامی این مستندات را به دقت مطالعه کنند.

در این میان شهروز بررگز و برخی دیگر از اصلاح‌طلبان با استناد به آیین‌نامه داخلی مجلس از پزشکیان درخواست داشتند که تذکر ماده ۷۹ دهد؛ چرا که کریمی قدوسی مشخصاً از وی نام برده و تلویحاً اتهاماتی به او وارد کرده است اما به هر ترتیب، پزشکیان که با واکنش عصبی اصولگرایان مواجه شد، بلافاصله تاکید کرد که از بیان حدیث مدنظرش در پاسخ به اظهارات و اتهامات کریمی قدوسی صرف‌نظر کرده و از ناطق بعدی خواست که برای بیان نطق خود در جایگاه حاضر شود اما فریادهای کوهکن و دیگر اصولگرایان و البته در ادامه، واکنش اصلاح‌طلبان مجلس به این اعتراضات، فضای صحن را متشنج کرد و عملاً دقایقی امکان قرائت نطق بعد میسر نشد.

همزمان با تجمع اصولگرایانی همچون احد آزادی‌خواه، حسن نوروزی، نصرالله پژمانفر، علی ادیانی‌راد و محمدجواد ابطحی در تجمع مقابل جایگاه هیات رییسه، برخی اصلاح‌طلبان نیز خود را به این جمع رساندند که از جمله محمدرضا تابش، احمد بیگدلی، احمد مازنی، عبدالحمید خدری، حسنی جوریابی، علی بختیار، پروانه مافی، سیده فاطمه حسینی و سیده حمیده زرآبادی، محمدجواد فتحی، قاسم میرزایی نیکو و علی مطهری در این مذاکرات حضور داشتند. مذاکراتی که در گوشه‌ای آرام‌تر و در گوشه‌ای دیگر از صحن با شدت و حدت بیشتر دنبال می‌شد.

بر این اساس در حالی که به‌عنوان مثال مهرداد لاهوتی نماینده اعتدالی لنگرود سعی می‌کرد عبدالحمید خدری نمانیده اصلاح‌طلب بوشهر را از این تجمع دور کند، عمده اصلاح‌طلبان حاضر در این بحث یا با تعجب به نوع رفتار اصولگرایان، نظاره‌گر بودند و یا سعی می‌کردند آن‌ها را آرام کنند. در مقطعی پروانه مافی با حرارت و هیجان بالا در جمعی متشکل از چندین نماینده صحبت کرد که به نظر می‌رسد موضوع این سخنان نیز انتقاد از نحوه برخورد اصولگرایان بوده است.

با این همه، این پایان ماجرا نبود. محسن کوهکن که پس از نطق کریمی قدوسی، عملاً با انتقاد شدیدالحن خود به پزشکیان، آتش این تشنج را برافروخته بود، در ادامه نیز این‌سو و آن‌سوی صحن با برخی نمایندگان اصلاح‌طلب دیگر بحث و جدل می‌کرد که رییس جلسه حق ندارد پس از نطق میان دستور نماینده، اظهارنظر کند.

کوهکن در ادامه تابش را با خود به گوشه‌ای از صحن برد و علی ادیانی‌راد دیگر نماینده اصولگرا نیز مصطفی کواکبیان را به همراه خود به این گعده کشاند تا در رابطه با تشنج ایجاد شده، صحبت کنند. مذاکراتی که حال در فضایی به‌مراتب آرام‌تر از دقایق قبل ادامه دارد و با این حال، چندان نیز دوستانه نیست. 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1396/08/24
دم از فتنه و مبارزه با آن میزنند بعد خودشان اجازه نمیدهند نایب رییس مجلس حدیث امام علی ع را بخواند
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1396/08/24
آقای قدوسی
شما واقعا نماینده مردم هستی؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
یا نماینده یک عده خاص !؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
این آقا معلوم خوب تامین می شه تا این حرفها رو بزنه
United Arab Emirates
16:36 - 1396/08/24
اقای قدوسی باید از مردم سوال کرد که همه خواهان ازادی انها هستن
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1396/08/24
قدسی اادمهای مثل احمدی نژاد است اینها اکثریت نیستند بیچاره مردم
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1396/08/24
ما خواستار تنبه فتنه گران هستم.از جانب خودت حرف بزن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
انشا رو نگاه کنین
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1396/08/24
خوش به حال مردم مشهد فکر کنم مردم مشهد هیچ مشکل و دغدغه ای ندارن چون نماینده شون فقط دنبال سیاست هستش و سند جمع کردن علیه این و اون
پاسخ ها
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
من به عنوان یک مشهدی بااینکه به ایشون رأی ندادم از همه عذرخواهی میکنم بخاطر وجود ایشون در مجلس
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1396/08/24
کریمی قدوسی کاری به جز تفرقه انگیزی بلد نیست یکی نیست بهش بگه اخه اگه تو حرف نزنی میگن لالی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
سران فتنه باید در انحصار بمانند
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1396/08/24
رفع حصر خیانت است بملت .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
از طرف خودت حرف بزن نه ملت
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1396/08/24
قضیه میخواد حل بشه باز دلواپسان قدرت دست به کار شدند
Iran, Islamic Republic of
19:12 - 1396/08/24
شما کی هستی که شرط گذاشته ای
تووهمفکرانت عامل تمام این بدبختی های این کشور بوده وهستید
Iran, Islamic Republic of
19:17 - 1396/08/24
....بی ادب به ملت توهین میکنه
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1396/08/24
قدوسی خدا نگهدارت اینا نمی فهمند خود فروشی به غرب یعنی چی؟!....زمان قاجار تمام شد میرگ از خدا وملت خجلت ....
Iran, Islamic Republic of
19:55 - 1396/08/24
۵۲\۱۶ آفرین ملت همه خواهان اعدام سران فتنه وچاپلوساشون هستند خود فروخته ها...
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1396/08/24
بنده بعنوان یک مشهدی از تمام کائنات و عالم بشریت از ازل تا ابد بابت این آقا که مثلا نماینده شهرمه شدیدا عذرخواهی میکنم........
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
چی شجاع.یه وقت نسبتی باپسرشجاع نداری یررره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
ممنون از شعور شما
Iran, Islamic Republic of
01:10 - 1396/08/25
مردم مشهد مردم فهیمی هستن کریمی قدوسی با آرای کمتر از ۱۰ درصد واجدان شرایط نماینده مجلس شد واگر نه مردم مشهد شعورشون خیلی بالاتر از این حرفاس که بخوان به کسی مثل کریمی قدوسی رأی بدن
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1396/08/29
مشهدیها باید افتخار کنن بهش نماینده عاقل وهدا ترس زنده باشی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج