آمادگی مجاری‌ها برای همکاری بانکی با ایران
۶۴۰۶۷۱
۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۳
۹۱۶۵
وزیر اقتصاد مجارستان می‌گوید مجارستان برای ایجاد و توسعه همکاری در زمینه‌های ساخت برج‌های خنک‌کننده نیروگاه‌ها، ساخت اتوبوس برقی، داروسازی، تجهیزات پزشکی، آزمایشگاه‌های سیار در زمینه بیولوژیک، خطوط هوایی، جهانگردی و همکاری‌های بانکی با ایران آمادگی دارد.
ایسنا: وزیر اقتصاد مجارستان می‌گوید مجارستان برای ایجاد و توسعه همکاری در زمینه‌های ساخت برج‌های خنک‌کننده نیروگاه‌ها، ساخت اتوبوس برقی، داروسازی، تجهیزات پزشکی، آزمایشگاه‌های سیار در زمینه بیولوژیک، خطوط هوایی، جهانگردی و همکاری‌های بانکی با ایران آمادگی دارد.
 
مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و‌ دارایی امروز دوازدهم آذر ماه با  وزیر اقتصاد ملی جمهوری مجارستان دیداری داشت و در این دیدار زمینه‌های همکاری مشترک، بررسی شده و یک سند همکاری بین شرکت ایکاروس مجارستان و هولدینگ صنعتی بانک شهر  به امضاء رسید.

مسعود کرباسیان در این دیدار با اشاره لزوم توسعه روابط تجاری بین دو کشور ایران و مجارستان، امضای این سند را نشان از عزم دو کشور برای گسترش همکاریها عنوان کرده و گفت: حوزه‌های متنوع و مهمی در حوزه اختیارات وزارت اقتصاد می‌گنجد. مناطق آزاد برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی ظرفیت‌های مناسبی دارند و کارهای خوبی در مناطق آزاد در حال انجام است و می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و مجارستان باشد.

وزیر اقتصاد افزود: در زمینه روابط همکاری بانک‌های دو کشوراقدامات خوبی انجام شده که از جمله تجربه‌های موفق می‌توان به بانک توسعه صادرات ایران با یک بانک مجارستانی اشاره کرد که کمک می‌کند  تجار و صنعتگران راحت‌تر بتوانند مبادلات تجاری خود را انجام دهند.

وی تصریح کرد: موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف نیز توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و هم اکنون قابل اجرا است.

کرباسیان با اشاره به امضای موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری با مجارستان در روز آتی (فردا) تاکید کرد: این رویکرد مثبت و تعامل سازنده نشانه عزم جدی برای توسعه روابط دو جانبه می باشد.

وی همچنین بر لزوم پیگیری طرح همکاری‌های بهداشتی و امنیت غذایی سه جانبه بین ایران، مجارستان و هلند تاکید کرد.

وزیر اقتصاد با اشاره به زمینه‌های مناسب برای سرمایه گذاری و تولیدات مشترک بین دو کشور ایران و مجارستان گفت: هماهنگی‌های لازم با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران که بزرگترین متولی بخش خصوصی کشور است انجام شده تا همکاری لازم را با بخش خصوصی مجارستان برای توسعه روابط در دستور کار قرار دهد.

کرباسیان همچنین بر ایجاد سازوکار مشترک برای اجرای طرح خانه تجارت مجارستان‌یا اتاق بازرگانی مشترک ایران و مجارستان تاکید کرد و افزود: باید برای ایجاد و گسترش روابط بخش خصوصی دو کشور تسهیلات لازم را فراهم کنیم.

در ادامه این دیدار میهالی وارگا وزیر اقتصاد ملی جمهوری مجارستان گفت: مجارستان روابط دیپلماتیک خود با ایران را از سال ۱۹۳۹ میلادی آغاز کرد و اولین سفارتخانه ایران در مجارستان در سال ۱۹۵۱ تاسیس شد.

وی با اشاره به قدمت ۶۶  ساله همکاری سفارتخانه ای مجارستان با ایران گفت: این اراده مجارستان را برای تقویت همکاری دو کشور نشان می دهد.

 وارگا با اشاره به اینکه روابط بین دو کشور ایران و مجارستان حسنه بوده خاطرنشان کرد: بعد از برجام، نخست وزیر مجارستان اولین شخصیتی بوده که همراه هیاتی به ایران سفر کرد و این سفر تاکنون برای دو کشور بسیار سودمند بوده است.

وزیر اقتصاد ملی مجارستان افزود: حجم مبادلات تجاری دو کشور در گذشته ۳۵۰ میلیون دلار بود که این رقم در دوران تحریم‌ها به کمتر از ۳۰میلیون دلار رسید اما بعد از سفر نخست وزیر مجارستان به ایران این روند افزایش مناسبی پیدا کرده است.

میهالی وارگا آمادگی کشورش را برای ایجاد و توسعه همکاری در زمینه‌های ساخت برجهای خنک کننده نیروگاهها، ساخت اتوبوس برقی، داروسازی، تجهیزات پزشکی، آزمایشگاههای سیار در زمینه بیولوژیک، خطوط هوایی، جهانگردی و همکاریهای بانکی با ایران اعلام کرد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج