انتشار رمان «دال» محمود گلابدره‌یی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۴۷۸۳۷
۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
۴۲۱۸
انتشار رمان «‌دال»، سرنوشت یکی دیگر از آثار محمود گلابدره‌یی مشخص شد.
خبرگزاری ایسنا: علی خلیلی، وصی محمود گلابدره‌ای، با اعلام این خبر به ایسنا گفت:‌ رمان «دال» بر اساس زندگی مهاجران ایرانی بعد از انقلاب اسلامی در سوئد نوشته شده است. این کتاب برای اولین‌بار این در سال ۶۵ به چاپ رسید. بعد از بازگشت گلابدره‌یی از آمریکا در سال ۷۹ مجددا چاپ شد و چاپ فعلی در واقع چاپ سوم کتاب است. کتاب در رابطه با زندگی مهاجرانی است که با وقوع انقلا ب اسلامی به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده‌اند و زندگی در آن کشورها را به زندگی در وطن‌شان ترجیح داده‌اند. در این کتاب گلابدره‌یی مهاجران را تا خانه‌شان تعقیب می‌کند و از زندگی و کار و رفتار  آن‌ها می‌گوید.

 انتشار رمان «دال» محمود گلابدره‌یی
 
او در ادامه توضیح داد: در اواسط دهه ۶۰ داریوش مهرجویی فیلم‌نامه‌ای از این کتاب نوشت، اما این فیلم‌نامه هیچ‌گاه به فیلم تبدیل نشد. در اواخر عمر محمود گلابدره‌یی یعنی سال ۹۱ و زمانی که من درگیر بیماری محمود بودم و خود او در بیمارستان بود، اثری سینمایی ساخته شد که در فستیوال‌های خارجی شرکت داده شد و جوایز زیادی نصیب عوامل این فیلم شد. بعد از مرگ محمود من با کارگردان این فیلم صحبت کردم و او قبول کرد که بین فیلم و کتاب شباهت‌های زیادی وجود دارد. این فیلم از همان‌جایی شروع می‌شود که کتاب شروع می‌شود و در همان‌جایی تمام می‌شود که کتاب تمام می‌شود. بعد از این قرار شد من ملاقاتی با کارگردان این فیلم داشته باشم که به علت گرفتاری‌ها و سفرهای فیلم‌ساز این ملاقات انجام نشد. اما مشاور حقوقی این فیلم از طرف کارگردان با من تماس گرفت و با صدای لرزان و ترسانی به جای این‌که از من استدلال بپرسد گفت «کارگردان یک هنرمند جهانی است و چنین اشتباهی نمی‌کند که بدون رعایت حقوق معنوی اثری از آن استفاده کند». متاسفانه ایشان مثل یک سمپات صحبت کرد. در صورتی که وقتی فردی در جایگاه مشاور حقوقی قرار می‌گیرد باید استدلال حقوقی بگوید نه این‌که بگوید چون فیلم‌ساز هنرمند جهانی است.

او با بیان این‌که پیگیر این موضوع است، ادامه داد:‌ اگر این فیلم‌ساز را قانع کنم که فیلم شما اقتباسی از کتاب «دال» محمود گلابدره‌یی است آن وقت می‌توانم حقوق از دست‌رفته کتاب را برگردانم.

خلیلی با بیان این‌که محمود گلابدره‌یی در طول زندگی‌اش همواره محل رجوع کارگردان‌های مهم سینمای کشور بوده است، اظهار کرد:  گلابدره‌یی خدای دیالوگ‌نویسی بوده است؛ چه قبل و چه بعد از انقلاب. کارگردان‌های سینمای ایران همیشه  از او و آثارش استفاده برده‌اند اما درباره این کتاب رویه من این نیست که نسبت به اجحافی که به کتاب گلابدره‌یی شده است، سکوت کنم.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ قرارداد کتاب «دال» در سال ۹۱ و قبل از فوت گلابدره‌ای با بنیاد شعر و ادبیات داستانی بسته شد. قرار بود این بنیاد کتاب را منتشر کند. اما بعد از درگذشت محمود آن‌ها خلف وعده کردند. کاش فقط خلف وعده می‌کردند، آن‌ها برای این‌که کتاب را چاپ نکنند از هر گونه تلاشی دریغ نکردند. کتاب را زیر سوال بردند. گروهی از نویسندگان را وارد بحث کردند تا من به این تن بدهم که کتاب چاپ نشود. رفت‌ و آمدم را به بنیاد ممنوع کردند. همان‌گونه که رفت و آمد آقای گلابدره‌یی را قبل از دوره بهمن دری به وزارت ارشاد ممنوع کردند و اجازه نمی‌دادند آثارش منتشر شود. سرانجام محمود مریض شد و درگذشت و آن‌ها هم همین کار را با من کردند. سعی کردند جایگاه حقوقی من را زیر سوال ببردند، اما وقتی معاون حقوقی ارشاد بر حق من صحه گذاشت، بنیاد مجبور شد بگوید که کتاب را چاپ می‌کند. اما من قرارداد را فسخ کردم و گفتم شما نمی‌توانید کتابی را که این همه تلاش کردید آن را منتشر نکنید، به چاپ برسانید.
 
انتشار رمان «دال» محمود گلابدره‌یی 

وصی محمود گلابدره‌یی همچنین گفت:‌ رمان «دال» از سوی دفتر نشر معارف در شمارگان ۲۰۰۰ نسخه و به قیمت ۲۰ هزار تومان منتشر شده و هم‌اکنون در سراسر کشور و در تمام استان‌ها برای مردم قابل دسترسی است.

او همچنین از عموم مردم و و بخصوص دانشجویان دانشگاه‌های هنر و ادبیات خواست که با خریدن این کتاب کمک کنند دیگر آثار گلابدره‌یی منتشر شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
کلینیک النا_فوتر