قطع یارانه‌ ها مساوی با حذف فقر مطلق؟
۶۴۹۷۶۳
۰۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
۷۷۵۷
هفت سال پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیش از 76 میلیون ایرانی در فهرست یارانه بگیران قرار دارند. بنا به گفته کارشناسان تصمیم دولت به حذف یارانه بگیران در سال آینده می‌تواند زمینه‌ساز تغییرات بزرگ اجتماعی و اقتصادی در سال آینده باشد.
خبرآنلاین:  هفت سال پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیش از 76 میلیون ایرانی در فهرست یارانه بگیران قرار دارند. بنا به گفته کارشناسان تصمیم دولت به حذف یارانه بگیران در سال آینده می‌تواند زمینه‌ساز تغییرات بزرگ اجتماعی و اقتصادی در سال آینده باشد.

در حالی 76 میلیون ایرانی در پایان شهریور ماه یارانه 45 هزار و پانصد تومانی دریافت کرده اند که پیش از این سه بار دولت تلاش خود را برای کاهش تعداد یارانه بگیران به مرحله اجرا گذاشته است.

 دولت یازدهم از اولین روزها فعالیت خود نسبت به کاهش تعداد یارانه بگیران اقدام کرد و در سال اول فعالیت کمپین نه به یارانه نقدی را با هدف انصراف خودخواسته مردم از دریافت یارانه کلید زد.

 در قالب اجرای این سیاست اما تنها 2.4 میلیون نفر از دریافت یارانه انصراف دادند، از این رو سیاست دیگری مبنی بر شناسایی پردرآمدها برای حذف از فهرست یارانه بگیران در دستور کار قرار گرفت. در قالب اجرای سیاست دوم یعنی شناسایی پردرآمدها ، یارانه 4 میلیون نفر قطع شده است، اما هنوز شمار یارانه بگیران ایرانی بخش اعظم جمعیت ایران را تشکیل می دهد.

 قانون هدفمندی یارانه ها از روز 28 آذرماه سال 1389 ، با اعلام رسمی محمود احمدی نژاد در صدا و سیما اجرایی شد. وی در همان اولین سخنرانی خود در این خصوص تاکید کرد که یارانه با هدف جبران هزینه های ناشی از افزایش قیمت ها در حساب های مردم قرار می گیرد. احمدی نژاد بدون اشاره مستقیم به تعداد مشمولان یارانه اعلام کرد چند میلیون نفر از دریافت یارانه انصراف داده‌اند.

 پس ازآن دریافت یارانه بر اساس مکانیزم پیش بینی شده از طریق ثبت نام فراگیر از سوی مردم صورت گرفت،به طوری که امروز بنا به گزارش های رسمی جمعیتی نزدیک به 76میلیون نفر یارانه دریافت می کنند.

سال تحول

این روزها تصمیم گیری برای کاهش تعداد یارانه بگیران چالش اصلی دولت دوازدهم برای سال آینده است.اگر این تصمیم اجرایی شود، سال آینده را می توان سال تحول در عرصه پرداخت یارانه از سوی دولت دانست. در قالب لایحه بودجه سال آینده دولت پیش‌بینی حذف 33 میلیون یارانه بگیر را داشته و این مهم با تصویب نجلس شورای اسلامی اجرایی خواهد شد.

 مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی مبسوط پیرامون لایحه بودجه ، به موضوع مذکور پرداخته و تاکید کرده است: «در رابطه با ميزان پرداخت يارانه نقدي و غيرنقدي توجه به اين مهم ضروري است كه در حال حاضر بالغ بر 412 هزار ميليارد ريال بابت يارانه نقدي و غيرنقدي پرداخت می شود.»

رويه اي كه البته با توجه به پرداخت يارانه يكسان به افراد نيازمند و غيرنيازمند با انتقادهاي فراوانی روبرو بوده است. درراستاي اصلاح اين رويكرد در لايحه بودجه پيش بينی شده است كه پرداخت يارانه نقدي و غيرنقدي به 23 هزار ميليارد تومان كاهش يابد.

اين ميزان كاهش در پرداخت يارانه نقدي با فرض عدم كاهش يارانه 2 تومان پرداختی به هر نفر ، به معناي حذف حدود 33 ميليون نفر از دريافت يارانه نقدي است. البته کارشناسان می گویند، امكان پذيري اين مهم با توجه به تجربيات گذشته كشور لازم است به دقت مورد بررسی قرار گيرد.

بودجه ای برای خداحافظی با فقر

در این میان توجه به این نکته ضروری است که ماجرای حذف یارانه 33 میلیون نفر در بودجه سال آینده به قدری با توجه افکار عمومی و رسانه ها روبرو شد که مفاد تصمیم اتخاذ شده از سوی دولت مورد واکاوی قرار نگرفت.

 در حالی که دولت حذف این تعداد یارانه بگیر را در سال آینده مد نظر دارد، اعتباری برای رفع فقر در جامعه نیز در این قالب در نظر گرفته است که اجرایی شدن این تصمیم می تواند زمینه را برای تغییرات بزرگ اجتماعی و اقتصادی در سال آینده آماده کند.

 مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این زمینه تاکید کرده است:« نكته مثبت تبصره 14 لایحه، شفافيت در سمت مصارف سازمان هدفمندسازي يارانه هاست.

مصارف سازمان هدفمندسازي مبلغ 372 هزار ميليارد ريال پيش بينی شده كه فقط 232 هزار ميليارد ريال بابت پرداخت نقدي و غيرنقدي به خانوارها اختصاص خواهد يافت.

همچنين 72 هزار ميليارد ريال به منظور كاهش فقر مطلق در خانوارهاي هدف (موضوع ماده 73 قانون برنامه ششم توسعه) و 37 هزار ميليارد ريال بابت كاهش سهم هزينه هاي مستقيم سلامت مردم (موضوع ماده 46 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظيم بخشی از مقررات مالی دولت)و 33 هزار ميليارد ريال بابت يارانه نان و خريد تضمينی گندم اختصاص خواهد يافت.»
برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1396/10/01
کدوم فقر ایا کسانی که تحت پوشش کمیته یا بهزیستی هستن فقیرن؟بخدا از اونا بترم هست اونا همون چندر قاز حقوقو میگیرن ولی مستاجر بیکار که همونم نمیبینه.
Germany
12:15 - 1396/10/01
دروغگو دشمن خداست چرا به خودتون اجازه میدین این همه دروغ به مردم بگین
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1396/10/01
متاسفم واقعا براتون
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1396/10/01
کدام‌کارشناس‌تشخیص‌دادمن‌بازنشسته‌‌وضع‌مالی‌خوب‌دارم‌نزدیک‌سه‌ساله‌یارانه‌قطع‌کردن‌اون‌نم‌حقوق‌یکوصدوپنجاه‌تومانی‌خداازشون‌نگذره‌‌یاعلی
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1396/10/01
حذف فقیر خوب است موفق باشید
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1396/10/01
همش دروغ تحویل بدهید یارانه را حذف کنید وعده ندهید خلاصه ا لقصه حکایت زیاد است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۱
والا یارانه میدن اینه وضع ملت اگه حذف کنن چی میشه اگه حذف کنن ایا قیمتها به سال ۸۷بر میگرده همش دروغه تحویل ملت بدین خدا ازتون نگذره
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1396/10/01
حذف یارانه ها خیانت به ملت شریف ایران است
شرم آور است وقتی یارانه درعوض افزایش ناگهانی قیمت ها پرداخت شده حالا بجای حرف از افزایش آن تصمیم به قطع آن گرفته شود
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1396/10/01
اگر بنزین دوباره 100 تومان و بقیه قیمت ها هم به 7 سال گذشته رسید دولت می تواند از حذف یارانه حرف بزند اما در غیر این صورت به معنای تضییع حق مردم مظلوم و خیانت به اعتماد آن هاست
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1396/10/01
جان شما وخانواده تون خداحافطی بافقر بااین جوربرنامه ها کاری به یارانه از خودم ندارم ولی جوان فامیل مایه بچه 11 ساله داره جداشده ازشوهرش میخوادبره یارانه از3 نفر بودن دربیره بعد شماچی میگین قبضها راازحالت پلکانی دربیارین
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1396/10/01
خجات هم خوب چیزی هست خسته نشدید از این همه دروغ و وعده دادن به مردم واقعا که شما خیال میکنین مردم گوشاشون درازه واقعا
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1396/10/01
خدا ازت نگذره روحانی
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1396/10/01
....قطع یارانه که هیچ،حتی اگرازمردم هم پول دستی بگیرند،نمی توانند،تورم ،بیکاری،بدبختی این مملکت راحل کنند...
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1396/10/01
لعنت به این دولت دروغین
Iran, Islamic Republic of
22:21 - 1396/10/01
این همه بحث علکی درباره قطع یارانه ها می کنید یک بار شده درباره قیمت هایی که بخاطر دادن یارانه بردید بالا بحث کنید .قیمت برگردون بنزیین لیتری ۱۰۰تومان کنید .قبض اب وبرق وگاز ارزان کنید .نان وبرنج ارزان کنید وبعدش یارانه ها را قطع کنید
Iran, Islamic Republic of
01:22 - 1396/10/02
چندروزی هست ک سهام عدالت رو فراموش کردین چسبیدین به یارانه ..اگه هر ایرانی ماهی صدتومن بریزه بحساب این دولت بازهم این گردن کلفتا سیر نمیشن
خدا ازتون نگذره ک اینقد قشر کم درامد رو ازار ندین
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1396/10/02
مردم شهریار حاشیه نشین هستن یک میلیون حقوق باز نشسته گی داریم جوان داریم نوه داریم به ما ها هم سبد کالا بدهید یارانه را زیاد کنید ممنون به وضع مردم رسیدگی کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج