۱۰ هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۶۵۰۸۲۲
۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۴
۳۹۴۳۱
از زمانی که هلی کوپترها بین سال های 1940 تا 1950 میلادی در تعداد انبوده وارد ارتش های مختلفن شدند همواره از آن ها در راه جنگ و صلح استفاده شده است.
برترین ها - ترجمه از حسین علی پناهی: از زمانی که هلی کوپترها بین سال های 1940 تا 1950 میلادی در تعداد انبوده وارد ارتش های مختلفن شدند همواره از آن ها در راه جنگ و صلح استفاده شده است. چه بحث تخلیه مصدومان و کشته شدگان باشد و یا انتقال سربازان، کمک رسانی در شرایط وقوع بلایای طبیعی و یا پشتیبانی آتش هوایی، همواره هلی کوپتر در مرکز عملیات قرار دارد.
 
تکنولوژی به کار رفته در ساخت هلی کوپترها چنان پیشرفت کرده که امروزه می توان هلی کوپترهای هیبریدی ساخت که برخی از ویژگی های خاص هواپیماها را نیز در خود دارند که هم برای حمله نظامی و هم ترابری محموله های سنگین مورد استفاده قرار می گیرند. اگر چه همه کشورهای غربی هلی کوپترهای خاص خود را ساخته اند اما در این میان ایالات متحده و روسیه حرف اول و آخر را می زنند. در ادامه این مطلب شما را با هلی کوپترهای شگفت انگیز ساخت ایالات متحده آشنا خواهیم کرد که سهم زیادی در توسعه هلی کوپترها در چند دهه اخیر داشته اند.
 
1-بل یو اچ- 1 هوی (1956)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

هلی کوپتر Bell UH-1 Huey که در دوران جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفت به دلیل استفاده های متنوعی که از آن می شد و همچنین طراحی ساده و کاربردی اش به یک هلی کوپتر افسانه ای در ارتش ایالات متحده تبدیل شد. این هلی کوپتر بسیار قدرتمند، نسبتاً ارزان و درست همان چیزی بود که ارتش این کشور برای انتقال هزاران سرباز در میان جنگل های انبوه ویتنام شمالی به آن نیاز داشد. هلی کوپتر یو اچ-1 تنها یک موتور داشت و می توانست بین 10 تا 14 سرباز را در هر بار به منطقه نبرد منتقل کند.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
سلاح اصلی آن یک مسلسل ام 60 در هر کدام از درهای آن بود که توسط یک تیرانداز هدایت می شد. برای محافظت از خلبانان از آتش زمینی، صندلی های آنان دارای زره های حفاظتی مخصوص بوده و تمامی خدمه از جلیقه ضد گلوله در موارد ضروری استفاده می کردند.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
یکی دیگر از کاربردهای ویژه این هلی کوپتر تخلیه تلفات نبرد بود و می توانست مجروحان را در عرض یک یا دو ساعت از میدان نبرد به بیمارستان های صحرایی منتقل نماید. این قابلیت باعث شد که تلفات نیروهای نظامی ایالات متحده در طول جنگ ویتنام به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. تاکنون بیش از 16.000 فروند از این نوع هلی کوپتر ساخته شده و هنوز نیز از نمونه ای از آن در نیروهای ویژه دریایی ایالات متحده استفاده می شود.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 


2- سیکورسکی اس اچ-3 پادشاه دریا (1959)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

نیروی دریایی ایالات متحده در سال های ابتدایی جنگ سرد با یک مشکل بسیار بزرگ روبرو شده بود. اتحاد جماهیر شوروی ناوگانی به استعداد بیش از 200 زیردریایی ساخته و ردیابی و تحت نظر داشتن آنان برای نیروی دریایی ایالات متحده بسیار سخت و دردسرساز شده بود. اولین هلی کوپتری که برای حل این مشکل در سال 1959 ساخته شد «پادشاه دریا» (Sikorsky SH-3 Sea King) نام داشت.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
این هلی کوپتر یکی از بزرگ ترین هلی کوپترهای نیروهای دریایی زمان خود به شمار رفته و ویژگی های خاصی مانند موتورهای توربوشَفت و طراحی آبی خشکی داشت که به آن اجازه می داد روی آب نیز فرود آید. برای انجام ماموریت اصلی خود که همانا شکار زیردریایی ها بود، هلی کوپتر پادشاه دریا از سیستم سونار آویخته، بویه صوتی و زیردریایی سونوبوی، کشف کننده ناهنجاری مغناطیسی و همچنین موشک ها و اژدرهای عمقی سود می برد. توانایی بالا و تجهیزات ضد زیردریایی فراوانی که روی آن نصب شده بود آن را به توانمندترین و پر استفاده ترین هلی کوپتر ضد زیردریایی در قرن بیستم تبدیل کرد.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
یکی از نقش های جالب این هلی کوپتر بازیابی کپسول های فضایی بود که پس از اتمام ماموریت های فضایی در اقیانوس فرود می آمدند. حتی رییس جمهور ایالات متحده برای سفرهای نزدیک خود نیز از این هلی کوپتر استفاده می نمود. این هلی کوپتر روزآمد شده و هنوز نیز از آن برای سفرهای کوتاه رییس جمهور مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
این هلی کوپتر تحت لیسانس ایالات متحده در ژاپن، ایتالیا و بریتانیا نیز ساخته شده است و تعدادی از آن ها نیز به کشورهای دوست ایالات متحده صادر شده است. نیروی هوایی ارتش ایران نیز چندین فروند از این هلی کوپتر در اختیار دارد.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 


3- بوئینگ سی اچ-47 شینوک (1961)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

بار دیگر با هلی کوپتری مواجه هستیم که در طول دوران جنگ ویتنام ساخته شد و تا به امروز نیز کاربردهای خود را حفظ کرده است. هلی کوپتر سی اچ-47 شینوک (Boeing CH-47 Chinook) یک طراحی روتور (چرخ گردان) دوگانه بسیار جالب داشت که به آن امکان می داد از بیشترین توان تولیدی توسط موتورها بهترین استفاده را ببرد تا آن را از زمین بلند کند. از آن جایی که هیچ روتوری در دم هلی کوپتر وجود نداشت تمامی قدرت به دو روتور که در ارتفاعات مختلف در جهات متضاد هم می چرخیدند منتقل می شد.
 
10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده 
 
این ویژگی به شینوک امکان می داد که محموله های سنگینی را به ارتفاعات بلند منتقل کند. با قابلیت حمل حدود 11 تن محموله به صورت آویزان و 9 تن در داخل کابین و یا 55 سرباز نشسته در درون کابین، شینوک یک کامیون پرنده قابل ملاحظه بود. یکی از شگفت انگیزترین ماموریت هایی که می توان با این هلی کوپتر انجام داد جذب آب بود که به مانور «دلتا کویین» شهرت داشت. در واقع این هلی کوپتر می توانست روی سطح آب قرار گرفته و با باز کردن در عقب اجازه دهد آب وارد کابین شود به نحوی که قایق نیروهای ویژه به آرامی و بدون این که خطری آن را تهدید کند به درون هلی کوپتر کشیده شود.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
یکی دیگر از ویژگی های خارق العاده این هلی کوپتر «مانور قله» بود که پیاده کردن یا سوار کردن نیروها در روی صخره ها یا نقاط برآمده سنگی را شامل می شد. در این شرایط تنها چرخ های عقب هلی کوپتر با زمین تماس پیدا کرده در حالی که باله های هلی کوپتر در حال چرخیدن بود. این هلی کوپتر ترابری چنان قدرتمند است که انتظار می رود تا سال 2060 نیز در خدمت ارتش ایالات متحده باقی بماند.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 


4- سیکورسکی اس-64 اسکای کرین (1962)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

کی فکر می کرد که می توان یک جرثقیل را به پرواز درآورد؟! بله این درست همان چیزی بود که طراحان سیکورسکی اسل 84 اسکای کرین (Sikorsky S-64 Skycrane) در ذهن داشت. این هلی کوپتر ساختاری شبیه اسکلت داشته و علی رغم ظاهر شکننده اش می تواند بار قابل توجهی را از زمین بلند کند. در فضای قابل توجه بین پاهای آن یک جرثقیل قرار گرفته که می تواند محموله های با وزن فراتر از 11 تن را نیز از زمین بلند کند.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
در طول جنگ ویتنام از نسخه نظامی آن برای بازیابی بیش از 380 خودرو نظامی آسیب دیده در میدان نبرد استفاده شد. این هلی کوپتر با چنین قابلیتی میلیون ها دلار از هزینه های ارتش را کاهش داد. از این هلی کوپتر برای حمل تانک، کامیون و نیروها نیز استفاده می شد. همچنین این هلی کوپتر توانایی حمل کانتینرهای خاص نظامی را داشت که از آن ها به عنوان سازه هایی برای مرکز فرماندهی یا بیمارستان های صحرایی استفاده می شد. نسخه آتشنشان این هلی کوپتر توانایی حمل 10.000 لیتر آب در مخزن خود داشته و از آن برای آتش سوزی در جنگل ها استفاده می شود. هنوز نیز این هلی کوپتر در خط تولید وجود داشته و هیچ رقیب یا جایگزینی برای آن در بازار وجود ندارد.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده 
 


5- سیکورسکی سی اج-53 استالیِن (1964)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

هلی کوپتر «سی اچ- 53 استالین» (Sikorsky CH-53 Stallion) بزرگ ترین هلی کوپتر موجود در ناوگان نظامی ایالات متحده به شمار می آید. این هلی کوپتر دو موتوره می تواند بیش از 6 تن بار حمل کند. از این هلی کوپتر برای انتقال نیروها، ورود نیروهای ویژه به میدان نبرد، تخلیه تلفات انسانی و یا بلند کردن تجهیزات نظامی سنگین مانند خودروهای نظامی استفاده می شد. این هلی کوپتر در نیروی دریایی مورد استفاده قرار گرفته و با دارا بودن بدن ضد آب در مواقع اضطراری می توانست روی آب فرود بیاید. اولین نمونه از آن در طی دوران جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفته و نمونه های جدید و پیشرفته آن اخیراً وارد مرحله تولید شده اند. یکی از ویژگی های اصلی این هلی کوپتر قابلیت مین روبی آن است.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
هلی کوپتر سی اچ-53 دارای سه موتور بوده و توانایی حمل نزدیک به 15 تن وزن را دارد و از همین قابلیت برای کشیدن اهرم مین روبی در سطح دریا استفاده می کند. در واقع این هلی کوپتر می تواند با سرعت و اطمینان بیشتر و با خطر کمتری نسبت به کشتی های مین روب، مین روبی در سطح دریا را انجام دهد. نمونه های مدرن این هلی کوپتر که سبک تر و دارای موتورهای قدرتمندتری بوده محموله های با وزن 16 تن را نیز حمل کرده که دو و نیم برابر توان باربری نسخه اولیه است. این هلی کوپتر با توجه به قابلیت های خارق العاده خود تا دهه های آینده نیز در ارتش ایالات متحده حضور خواهد داشت.
 


6- بل ای اچ-1 کبرا (1965)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

این هلی کوپتر زره دار توانایی شلیک راکت و موشک را داشته و اولین هلی کوپتر تماماً تهاجمی ارتش ایالات متحده و جهان به شمار می آید. هلی کوپتر بل ای اچ- 1 کبرا (Bell AH-1 Cobra) اولین بار در جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفته و میدان های نبرد متعددی را به چشم دیده است.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
ساختار باریک، چالاکی و صندلی های دو نفره، این هلی کوپتر را به یک پلتفرم مناسب برای پشتیبانی آتش هوایی تبدیل کرده است. ابتدا این هلی کوپتر با مسلسل های کوچک 7.62 میلیمتری، نارنجک اندازهای 40 میلیمتری و راکت مجهز شده بود تا بتواند اهدافی که در جنگل های انبوه ویتنام پنهان می شدند را مورد هدف قرار دهد. آن ها چنان کارآیی خود را ثابت کردند که بیش از 1000 فروند از آن ها در طول چهار سال ساخته شده و در جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفت. نمونه های بسیار مدرن این هلی کوپتر هنوز هم در ارتش ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرند.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 


7- سیکورسکی یو اچ-60 بلک هاک (1974)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

بعد از پایان سلطه هووی نوبت به قدرت نمایی بلک هاک رسید. هلی کوپتر سیکورسکی یو اچ-60 بلک هاک (Sikorsky UH-60 Blackhawk | SH-60/70 Seahawk) که ستون فقرات ترابری تاکتیکی ارتش ایالات متحده به شمار می آید با تکنولوژی پیشرفته تر و پلتفرمی قوی تر و بزرگ تر جایگزین هووی یو اچ-1 شد. این هلی کوپتر در سال 1979 وارد ارتش شده و به خاطر عملیاتی که در سال 1993 در موگادیشو سومالی انجام گرفت به شهرت رسید که در آن دو فروند از آن ها در یک میدان نبرد شهری مورد اصابت قرار گرفته و زمینگیر شدند که باعث شد عبارت «سقوط شاهین سیاه» (Black Hawk down) ورد زبان شده و بعدها فیلمی با همین عنوان از روی این حادثه ساخته شود.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
این هلی کوپتر توانایی حمل بیش از یک تن وزن در داخل کابین و بیش از 4 تن وزن به صورت آویخته را داشته و کابین آن فضای لازم برای 12 سرباز یا 6 برانکارد برای تخلیه مجروحان را دارد. هلی کوپتر بلک هاک بسیار پرکاربرد بوده و نمونه های متنوعی از آن مانند «هاک رادارگریز» ساخته شد که عملیات مشهور دستگیری و قتل اسامه بن لادن را انجام داد. نمونه دیگری از این هلی کوپتر نمونه دریایی اس اچ-60 سی هاک (SH-60 Seahawk) است که نقطه اتکای اصلی نیروی دریایی ایالات متحده برای عملیات ضد زیردریایی، ضد سطحی، ترابری و عملیات جستجو و نجات است. بر روی هر کدام از ناوهای هواپیمابر و کشتی های دومنظوره ایالات متحده چندین فروند از این هلی کوپترها حضور دارند. نمونه اس اچ-60 سی هاک دارای یک رادار قدرتمند جستجوی سطحی،سونار آویخته، بویه صوتی و ضد زیردریایی سونوبوی بوده و می تواند اژدر، موشک های ضد کشتی و سلاح های عمقی برای مقابله با زیردریایی ها و کشتی ها را به کار بگیرد.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 


8- بوئینگ ای اچ- 64 آپاچی (1975)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

این هلی کوپتر که پیشرفته ترین هلی کوپتر تهاجمی ارتش های جهان به شمار می آید نقطه اتکای عملیات زمینی ارتش ایالات متحده در طی بیش از سه دهه بوده است. هلی کوپتر «بوئینگ ای اچ-64 آپاچی» (Boeing AH-64 Apache) برای دوام و بقا در میدان های نبرد بسیار خطرناک طراحی شده و دارای زرهی خاص است که می تواند در برابر سلاح های ضدهوایی 23 میلیمتری نیز دوام بیاورد. همچنین دارای یک باک پیشرفته با قابلیت بسته شدن اتوماتیک است که در صورت مورد اصابت قرار گرفتن باک از نشت سوخت خودداری خواهد کرد. این هلی کوپتر به 16 فروند موشک هلفایر بوده که با لیزر هدایت شده و می توانند اهدافی تا فاصله هشت کیلومتری را نیز مورد اصابت قرار دهند.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
هلی کوپتر آپاچی توانایی حمل و شلیک راکت را نیز داشته که بر علیه اهداف بدون زره مورد استفاده قرار می گیرد. یک توپ 30 میلیمتری نیز زیر دماغه این هلی کوپتر قرار دارد که می تواند 300 گلوله را در دقیقه شلیک کند. همچنین موشک های استینگر را می توان روی این هلی کوپتر نصب کرده که به آن امکان می دهد اهداف متوالی را نابود سازد. در اواخر دهه 90 میلادی رادارهای لانگ بو  روی هلی کوپتر آپاچی نصب شد که به آن امکان می دهد اهداف را از پشت پوشش و بدون این که توسط دشمن دیده شود از بین ببرد.
 


9- بل وی-22 اوسپری (1989)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

هلی کوپتر بل وی-22 اوسپری (Bell V-22 Osprey) را باید یک ترانسفورمر واقعی دانست که از فیلم های علمی تخیلی بیرون آمده است. در هنگام بلند شدن با توجه به پروانه های کناری اش کاملاً شبیه یک هلی کوپتر است. اما جادوی این هلی کوپتر ثانیه هایی پس از بلند شدن از زمین مانند یک هلی کوپتر معمولی آغاز می شود. تیغه های روتور به سمت جلو خم شده و در حالی که دهان شما باز مانده این هلی کوپتر به یک هواپیما با دو پروانه تبدیل می شود.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
این تکنولوژی تبدیل شوندگی تنها یک ویژگی بصری نیست بلکه ارزش کاربردی بسیار جالبی نیز دارد. به همین دلیل از این هلی کوپتر استفاده های متنوعی شده و صدها فروند از آن سفارش داده شده است. این ترکیب خاص به وی-22 امکان داده که با سرعتی دو برابر یک هلی کوپتر معمولی پرواز کرده و به همین دلیل برتری خاصی را در انتقال سربازان و مهمات در زمین دشمن و بازگرداندن مجروحان در کمترین زمان ممکن به نیروهای ایالات متحده می بخشد. همچنین از این هلی کوپتر فوق پیشرفته برای تخلیه بازماندگان حوادث طبیعی و انجام عملیات نفوذی نیروهای ویژه استفاده کرد.
 


10-سیکورسکی اس-97 ریدر (2015)
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده

اگر چه این هلی کوپتر هنوز وارد خدمت در ارتش ایالات متحده نشده است اما این فهرست بدون آن کامل نخواهد بود. سیکورسکی اس-97 ریدر (Sikorsky S-97 Raider) برای برآورده کردن نیازهای آینده ارتش ایالات متحده در زمینه دیده وری هوایی ساخته شده و تکنولوژی های جدید متنوعی در آن به کار رفته که آن را به سلطان بلامنازع میدان های نبرد زمینی تبدیل خواهد کرد. ویژگی منحصر به فرد این هلی کوپتر سیستم روتوری کواکسیال آن است که عموماً در هلی کوپترهای کاموف روسی وجود دارد.
 
 10 هلی کوپتر شگفت انگیز ارتش ایالات متحده
 
با استفاده از یک روتور در دم هلی کوپتر دیگر هیچ انرژی برای مقابله با چرخش روتور اصلی تلف نمی شود. در مقابل، روتورهای کواکسیال گشتاور یکدیگر را خنثی کرده و کشش هوایی لازم را فراهم می کنند در حالی که پروانه پیشران، نیروی پیشرانه به سمت جلو را فراهم می آورد. بدین ترتیب این هلی کوپتر با راحتی، سرعت و قدرت بیشتری نسبت به دیگر هلی کوپترها از زمین بلند می شود. این هلی کوپتر فضای کافی برای 6 سرنشین را داشته و قابلیت پرتاب راکت در زیر بال های خود را دارد.
 
سرعت این هلی کوپتر به 444 کیلومتر در ساعت رسیده که به آن امکان می دهد در ماموریت های دیده وری یا انتقال نیروهای ویژه به میدان نبرد با سرعت قابل توجهی وارد منطقه شده و از آنجا خارج شود. این هلی کوپتر ویژگی های خارق العاده دیگری نیز دارد که هنوز رسانه ای نشده و بدون شک با روزآمدسازی هایی بیشتر در آینده در ارتش ایالات متحده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:2
United States
15:12 - 1396/10/16
هلیکوپتر جر ثقیل واقعا خارق العاده است. توان نظامی امریکا واقعا زیاد میشه با این نوع از هلیکوپتر ها.
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1396/10/16
ما هم میتونیم بسازیم اما فعلا نیاز نیست
پاسخ ها
متین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
خیلی باحال بود نظرت ،ولی اگه خواستیم بسازیم فکر میکنم اپاچی رو با سی اچ پنجاه و سه رو مخلوط کنیم تازه میشه قابلیت زیر دریایی رو هم بهش بدیم خخخ
K6
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
داداش جوک نگو دیگه
ماوریک
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
آره جون امامت ! شماها به جز قیمه و شله زرد مکه چیز دیگه ای هم ساختیم ؟
Germany
08:34 - 1396/10/23
ما حداکثر کاری که میتونیم انجام بدیم،ساختن پرایده
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
نه تیبا وساینا هم ساختیم
France
19:04 - 1397/10/04
با وجود خر و گاوایی مثل شما که فقط مسخره کردن مملکتو بلدید اگه بهتر هم نشیم حق داریم.اونجاهاییم که پیشرفت داشتیم کثافتایی مثل شماها وجود نداشتن.
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
آخه گوزو چندتا از پیشرفتا رو نام ببر.. ساندیس خور دلواپس.. به پراید تون مینازی.. اونم که کپی کشور کره بود..
ایران آفتابه هم نمیتونه بسازه.. خاک بر سر تک تک شما ساندیس خوران دلواپس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
افتخارهای مثل بارو۳۷۳ موشک و سجیل زیردریایی غدیر و
بعثت اسلحه باهر اسلحه محرم اسلحه رعد ار پی چی ۲۹ تانک کرار تانک ذولفقار اخترعاتی مثل سوخت جامد اینا همه ساخت کسایی که شما همون ساندیس خوراس وطن فروش دلیل پیشرفت کم ما شمایید که هم رو مسخره می کونید ما تا خون داریم پای انقلاب وای سادیم تا کور بشه چشم دشمن
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
با وجود الاغاییی مثل شما مملکتو باید مسخره کرد
دیگه .. بیشعورتر و نفهم تر از شما تو دنیا نیست .. آقا هم که گفت مستضعف به پولدارا میگن دیگه برید بمیرید
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1398/03/04
بسیار عالی و تکمیل بود . اطلاعات خوبی گرفتم . ممنون
Iran, Islamic Republic of
03:14 - 1398/09/14
میخواستم در ساخت چرخ بال وپهباد های 4موتوره و
هیلی کپتر های کوچک تک موتوری باساخت وفکرخودم کمکم کنید منتظر halp شما هستم چه تور با شما در تماس باشم
...@....A....B
Iran, Islamic Republic of
03:46 - 1398/09/14
چطور میتوانم با شنا در ارطبات باشم جواب بگیرم
...@.....A.....B
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
شفا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
اورانوس_فوتر2
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر صالحی_فوتر