جشنواره فجر امسال؛ محدود و بی حاشیه
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۵۵۰۷۴
۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
۱۱۴۹۸
سرانجام اسامی فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد. انتخاب‌هایی مشخص از میان گزینه‌هایی محدود.
رویداد۲۴- مازیار وکیلی: سرانجام اسامی فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد. انتخاب‌هایی مشخص از میان گزینه‌هایی محدود.
 
جشنواره فجر امسال؛ محدود و بی حاشیه 

 جشنواره فجر امسال بدون نام‌های بزرگ و جنجالی برگزار خواهد شد. اگر پیمان معادی، محمد حسین مهدویان، نعمت‌الله و تا حدی ابراهیم حاتمی‌کیا را مستثنی کنیم نام هیجان‌انگیز دیگری در میان اسامی فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه به چشم نمی‌خورد. اما تجربه نشان داده چنین دوره‌هایی از دوره‌های بهتر جشنواره فیلم فجر هستند. علت بهتر بودن چنین دوره‌هایی هم این است که توقع زیادی از فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه به وجود نمی‌آید و همین کم توقعی باعث می‌شود فیلم‌ها بهتر دیده شوند.

مانی حقیقی ترجیح داد تا به جای جشنواره فجر اولین اکران فیلم تازه‌اش در جشنواره برلین باشد. تصمیمی که منطقی به نظر می‌رسد. فیلم‌های مانی حقیقی به خاطر سبک و سیاقی که دارد، قابلیت پخش جهانی دارد پس حضور در جشنواره برلین و درخشش احتمالی در آن جشنواره می‌تواند به مانی حقیقی کمک کند تا پخش‌کننده‌های خوبی پیدا کند و در سایر جشنواره‌های جهانی (و حتی اسکار) بدرخشد. اما فیلم‌های امسال علی‌رغم هیجان‌انگیز نبودن‌شان روی کاغذ می‌توانند غافلگیر کننده باشند.

بمب، به سوی شام و لاتاری مهم‌ترین فیلم‌های بخش مسابقه هستند. پیمان معادی دیگر صرفاً بازیگری با استعداد نیست. بلکه کارگردان خوبی هم هست. فیلم اول پیمان معادی برف روی کاج‌ها بسیار جنجالی از آب درآمد. او امسال بمب را ساخته که از فیلم‌های مهم جشنواره خواهد بود. هم تیم بازیگران کنجکاوی برانگیزی دارد و هم شایعاتی درباره مضمون حساسیت‌برانگیزش به گوش می‌رسد. بمب می‌تواند یک فیلم پرحاشیه در بخش مسابقه باشد.

به سوی شام حاتمی‌کیا دومین فیلم جنجالی بخش مسابقه خواهد بود. فیلمی که اطلاعات چندانی از آن در دست نیست و نمی‌توان پیش‌بینی خاصی از فیلم داشت. تیم عجیب بازیگران فیلم (هادی حجازی‌فر و بابک حمیدیان در نقش پدر و پسر) کنجکاوی‌ها را نسبت به این فیلم بیشتر می‌کند. به نظر می‌رسد به وقت شام از آن فیلم‌های صفر و صدی حاتمی‌کیا باشد. که هم مخالفان سرسخت خواهد داشت و هم عشاق سینه‌چاک.

اما مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین فیلم جشنواره لاتاری محمد حسین مهدویان خواهد بود. مهدویان که در کنار سعید روستایی (مشهورترین غایب جشنواره امسال) به عنوان مهم‌ترین استعدادهای سینمای ایران در سال‌های اخیر شناخته می‌شوند فیلمی ساخته که خط داستانی و حال و هوایش به کل متفاوت از دو اثر قبلی‌اش خواهد بود. لاتاری فیلم مهمی برای مهدویان است. اگر خوب باشد جایگاهش را به عنوان کارگردانی بزرگ تثبیت خواهد  کرد. اما اگر فیلم خوبی از کار درنیاید می‌تواند دو فیلم قبلی او را هم زیر سوال ببرد. هر چند که احتمال خوب بودن لاتاری بیشتر از بد بودن آن است.

حمید نعمت‌الله که مدتی است پرکار شده با شعله‌ور در بخش مسابقه حضور خواهد داشت. شعله‌وری که به کل متفاوت از فیلم درخشان رگ خواب است. خود حمید نعمت‌الله فیلم آخرش را یک آرایش غلیظ منهای جنبه‌های طنزآمیز آن فیلم می‌داند. آرایش غلیظ فیلم پیچیده‌ای بود که در زمان خودش درک نشد. اما می‌توان به شعله‌ور امیدوار بود. چون نعمت‌الله نشان داده استعداد بی‌نظیری در روایت داستان‌های پیچیده دارد.

تنگه ابوغریب بهرام توکلی فیلم کنجکاوی‌برانگیز بعدی است. بهرام توکلی که کارنامه‌اش پر از فیلم‌های روشنفکرانه است این‌بار به سراغ سینمای جنگ رفته و با همان دیدگاه منحصربه فردی که دارد به مسائل جنگ پرداخته است. همین دیدگاه منحصربه فرد هم هست که می‌تواند تنگه ابوغریب را به فیلمی جذاب بدل کند.

بهروز شعیبی هم با دارکوب در جشنواره امسال حضور دارد. فیلمی پر بازیگر که احتمالاً بازگشت شعیبی به ملودرام‌هایی به سبک اولین فیلم این کارگردان دهلیز خواهد بود. آخرین فیلم شعیبی سیانور بود که با بی‌مهری داوران در جشنواره فیلم فجر روبه‌رو شد. فیلمی تاریخی و خوش ساخت که به راحتی می‌توانست در بخش‌های فنی کاندیدا شود اما هیچ توجهی به این فیلم نشد تا شعیبی دست خالی از جشنواره برگردد.

احمدرضا معتمدی هم با سوءتفاهم در جشنواره حضور دارد. معتمدی که بیشتر خودش را فیلسوف می‌داند تا کارگردان همیشه سعی داشته مسائل و موضوعات فلسفی و الهیاتی را در قالب فیلم بیان کند، اما کمتر موفق بوده. نه تنها موفق نبوده بلکه آثارش هم فیلم‌های ضعیفی بودند که خودشان را مهم جلوه می‌دانند.

سهیل بیرقی از جوانان لیست امسال است. فیلم من او فیلمی متفاوت و جذاب بود که لیلا حاتمی درخشانش بیش از هر عنصر دیگر فیلم به یاد می‌ماند. داستان این فیلم بسیار متفاوت از من است و درباره دختر فوتبالیستی است که با ممانعت شوهرش برای حضور در تیم ملی مواجه می‌شود. انتخاب چنین داستانی از سوی سهیل بیرقی ریسک بزرگی است. چون چنین داستان‌هایی به راحتی قابلیت شعاری شدن را دارند و باید دید بیرقی توانسته از این دام فرار کند یا نه.

سایر نام‌های لیست بخش سودای سیمرغ جشنواره شاید مشهور باشند اما هیجان انگیز نه. و اتفاقاً غافلگیری هر ساله جشنواره هم از میان همین فیلم‌ها اتفاق می‌افتد. هایلایت و امیر می‌توانند غافلگیری‌های امسال جشنواره فیلم فجر باشند. از طرف دیگر چند نام باتجربه هم در لیست داریم که چون مدت‌هاست فیلم مستقلی نساخته‌اند نمی‌توان اظهارنظر قطعی درباره کیفیت کارشان داشت. کامیون کامبوزیا پرتوی که در این سال‌ها بیشتر نویسنده خوبی بوده است تا کارگردان سرشناسی و جاده قدیم منیژه حکمت که مدت‌هاست فیلم نساخته فیلم‌های کارگردانان باتجربه اما کم کار بخش مسابقه را تشکیل می‌دهند. کارگردانانی که در این سال‌ها بیشتر در سمت‌های دیگر در سینمای ایران کار کرده‌اند.

اما آثار معدودی هم که ساخته‌اند آثاری جنجالی و پرحاشیه بوده‌اند. برگزارکنندگان جشنواره امسال تصمیم گرفته‌اند یک انیمیشن و دو مستند را هم در بخش مسابقه بگنجانند.این تصمیم، تصمیمی خوب به نظر می‌رسد. انیمیشن و مستند به خاطر کم مخاطب و نوپا بودن احتیاج به حمایت دارند تا دیده شوند. حضور در بخش مسابقه می‌تواند سکوی پرتاب مناسبی باشد تا چنین آثاری دیده شوند.

جشنواره پارسال جشنواره بسیار پرحاشیه‌ای بود. چه در زمان انتخاب و چه هنگام داوری‌ها اعتراضات زیادی را برانگیخت. اما امسال با محدود کردن فیلم‌های بخش مسابقه و انتخاب‌های قابل پیش‌بینی به نظر می‌رسد جشنواره کم حاشیه‌ای را شاهد باشیم. خصوصاً آن‌که سعی شده با انتخاب شعله‌ور و امپراطوری جهنم که پارسال از جشنواره کنار گذاشته شده بودند دل تمامی طیف‌ها هم به دست بیاید. بماند که عده‌ای از نویسندگان سینمایی اعتقاد دارند حضور این دو فیلم در بخش مسابقه اشکال قانونی دارد. فیلم‌هایی که یک بار از بخش مسابقه کنار گذاشته می‌شوند نمی‌توانند مجدداً و برای بار دوم توسط هیئت انتخاب بازبینی شوند. حال باید دید جواب دبیر جشنواره در این باره چه خواهد بود.

جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور است. از بهمن ماه سینمای ایران وارد تب و تاب جشنواره می‌شود. سایت رویداد۲۴ هم سعی می‌کند با نوشتن مطالب تحلیلی جشنواره فیلم فجر را به طور کامل پوشش دهد. از خوانندگان عزیز دعوت می‌کنیم در ایام جشنواره فیلم فجر و قبل از آن با سایت رویداد۲۴ همراه باشند تا با گزارش‌های این سایت در جریان کم و کیف جشنواره فیلم فجر قرار بگیرند.‎
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
ادیب_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
ادیب_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
کالازم_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر