بکش و خوشگلم کن، نسخه تقلبی!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۶۴۵۹۸
۰۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۳
۱۷۱۹۱
در سال‌های اخیر متأثر از فضای برخی رسانه‌ها و فضای مجازی، برخی از رفتارها و آرایش‌های خاص در میان گروهی از مردم باب شده است. آرایش‌هایی که بیشتر متخصصان و پزشکان معتقدند جدا از مباحث فرهنگی و اجتماعی، تأثیراتی نیز بر سلامت دارد.
روزنامه صبح نو: در سال‌های اخیر متأثر از فضای برخی رسانه‌ها و فضای مجازی، برخی از رفتارها و آرایش‌های خاص در میان گروهی از مردم باب شده است. آرایش‌هایی که بیشتر متخصصان و پزشکان معتقدند جدا از مباحث فرهنگی و اجتماعی، تأثیراتی نیز بر سلامت دارد.
 
در جدیدترین این اظهارنظرها نیز یکی از چشم پزشکان در بیست‌و‌هفتمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران، نسبت به تأثیرات منفی تزریق بوتاکس روی سلامتی و بینایی هشدار داده است. به همین بهانه با دکتر «سید ناصر عمادی» متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به گفت‌وگو نشستیم تا به بررسی تأثیر منفی این آرایش‌های خاص از نظر دانش پزشکی بپردازیم.
 
 بکش و خوشگلم کن؛ نسخه تقلبی

آقای دکتر! در روزهای اخیر صحبت‌های زیادی درباره تأثیر منفی بوتاکس پیشانی روی چشم بیان می‌شود. چقدر این حرف‌ها درست است؟

بله و اتفاقاً چند خطر بزرگ برای چشم دارد که حتی ممکن است منجر به افتادگی پلک یا دو بینی شود. یا‌در مواردی فرد روی ماده حساسیت دارد. گاهی برخی از افراد برای رسیدن به زیبایی هزینه لازم را ندارند و به محل‌هایی مراجعه می‌کنند که تزریق‌های آنها غیرعلمی و غیرپزشکی هستند؛ درحالی‌که این محلول قاچاقی وارد شده و عوارض جدی به همراه دارد. مثلاً حدود هفت سال پیش و در سال 82، ژلی وارد شد به نام ژل «پاژ» که حتی در بیمارستان‌های خصوصی هم مورد استفاده قرار می‌گرفت.
 
همان موقع هم برخی متخصصان درباره عوارض این ژل هشدار دادند. البته کسی هم این هشدارها را جدی نمی‌گرفت؛ اما در جدیدترین نمونه‌ها، هفته گذشته در بیمارستان رازی فردی مراجعه کرد که ده سال پیش از آن استفاده کرده بود. متأسفانه این ژل به شکل «کیست عفونی» بزرگ روی صورتش شکل گرفته بود و ما به زحمت و به دفعات عمل کردیم تا این کیست را خارج کنیم. جالب است که در آن زمان، کسی عارضه جدی برای این ژل تصور نمی‌کرد؛ اما بعد از ده سال عوارض‌اش را نشان داد و سلامتی آن‌ها به خطر افتاده و مهم‌تر این که نمی‌دانیم بعد از یک دهه عوارض چه خواهد بود.

خب طی این سال‌ها، پیشرفتی در زمینه افزایش کیفیت و کاهش عوارض ژل‌های تزریقی رخ نداده است؟

مسأله مهمی که باید به آن توجه کرد، این است که چون مصرف این مواد در کشور بالاست، بازار قاچاق و مواد غیراصولی هم افزایش پیدا کرده است. ولی با همه این اوصاف که تلاش می‌کنیم متأسفانه همچنان روند رو به افزایش استفاده از مواد غیر پزشکی بالاست. تأکید من روی نگاه فرهنگی است تا علمی. این دو مورد یعنی علم و فرهنگ باید به موازات هم باشد تا ضریب ایمنی بالا برود.

 یکی دیگر از چالش‌های جراحی‌های زیبایی، کشیدن و جوان سازی پوست است. این گزاره که کشیدن پوست به مرور زمان سبب چروک شدن مجدد آن می‌شود چقدر درست است؟

عمل لیفتینگ یا کشیدن پوست برای رفع چین و چروک است. بیشتر جراحی‌هایی که انجام می‌شود نارضایتی به همراه دارد. چون یکی از نتایج رایج در این جراحی، نامتقارن شدن پوست است. جراح هرقدر هم مهارت داشته باشد نمی‌تواند مطابق با میل بیمار کار کند و دوطرف صورت، تقارن پیدا نمی‌کند. هرچند این عمل‌ها دائمی هم نیست و هر چهار تا پنج سال تکرار می‌شود.

چقدر از چیزهایی که درباره عوارض تتو می گویند درست است؟

 امروزه ثابت شده بیماری‌های ویروسی و ایدز از طریق تتو هم «ممکن» است ایجاد شود. موضوع این است که با همه مراقبت‌ها، به دلیل اینکه سوزن‌های تاتو در اتاق‌های سراپایی مطب یا آرایشگاه‌هاست، استریل‌شده نیست و ممکن است فرد دچار هپاتیت یا ایدز شود. یکی دیگر از موارد شایع این است که هنگام تتو جوهر وارد پوست می‌شود. بسیاری بدنشان به این جوهر واکنش نشان می‌دهد و فرد دچار بیماری می‌شود. بنابراین باید در نظر بگیریم که واکنش فرد به این ماده خارجی سبب عارضه جدیدی نشود. چرا‌که در برخی موارد، تتو کردن و حساسیت بدن فرد به جوهر تتو، سبب بروز عوارض ریوی در او می‌شود. چون فرد رنگ‌های مختلف را تتو می‌کند و این رنگ‌ها در فرد ممکن است باعث زائیده‌های پوستی شود که ناشی از تأثیر منفی رنگدانه‌های شیمیایی بر پوست است.

برخی می گویند بوتاکس کردن یکی از راه‌های درمان میگرن است. چقدر این ماجرا صحت دارد؟

بله؛ اصلاً ماجرای بوتاکس از اینجا آغاز شد که برخی متخصصان مغز و اعصاب، برای درمان سردرد برخی بیماران‌شان، بوتاکس تجویز کردند. بوتاکسی که باید هر شش ماه یا سالی یک بار انجام می‌شد. بعد از آن، دوره‌درمان بسیاری از چروک‌های صورت بیماران هم از بین می‌رفت و برای همین هم از بوتاکس برای رفع چروک هم استفاده شد؛ اما مشکل آنجا بود که طبق معمول، ژل‌های چینی و جعلی رایج شد و به این ترتیب آسیب‌ها و عوارض این تزریق‌ها نیز کاملاً آثار درمانی آن را تحت الشعاع قرار داد و عوارض فراوان آن، داد همه را درآورد.

 گفته می‌شود رنگ مو نیز عوارضی دارد که زیاد جدی گرفته نمی‌شود.

 بله؛ عده‌ای رنگ مو را هم برای رفع سردرد استفاده می‌کنند. موضوعی که سبب ایجاد عوارض می‌شود. حتی افرادی بودند که دچار شوک شدند یا ضربان خون‌شان بالا رفت. خارش و التهاب شدید در سر آنها ایجاد شد یا تنفس آن‌ها دچار مشکلات جدی شد؛ بنابراین رنگ مو که شاید درنگاه نخست، محصولی بی‌خطر و عادی باشد، تازگی‌ها به دلیل فرآورده‌های جعلی که در بازار زیاد شده مشکل‌زا شده است.

گویا تتو کردن، افرادی را که دچار ریزش ابرو هستند نیز با مشکل مواجه می‌کند.

بله. درست است. چون تتو در برخی افراد واکنش‌های موضعی دارد و برای برخی واکنش‌های جدی برای همه بدن فرد به دنبال دارد. دلیل دیگر هم انتقال ویروس‌ها در فرد است؛ بنابراین اگر تتو برای زیبایی باشد و از طرف دیگر، اطمینانی هم از خطرات احتمالی برای فرد اطمینان نداریم بهتر است استفاده نشود. لذا بهترین پیشنهاد این است که بیمار هرگز تتو نکند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر اصلی
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی